Fetelor am nevoie de o opinie

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Du-ma pe mine... glumesc...
E greu de trecut peste o relatie care te-a marcat.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Eu sunt intr-un fel in situatia ei, altcineva este in situatia ta....
Inca nu am divortat, sunt ft prinsa de relatia anterioara si incerc din rasputeri sa ma desprind, sa ma vindec. El face orice, ma ajuta, dar....nu pot inca mai mult, nu as vrea sa fiu cu el si nici fara vorba lui buna nu pot. Nu sunt pregatita pt o noua relatie si nici nu cred ca va merge.

Cred ca si respingerea ei te atrage putin. In functie de ce simti tu din partea ei, continui sau...te gandesti la altcineva.


zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Pork- pai ce sa-ti mai spunem noi???? E tare ciudat ce ti se intampla.... Daca intradevar e asa marcata de fosta relatie..... nu stiu ce viitor veti avea impreuna..... Adica eu merg pe principiul a fost frumos dar daca nu se mai poate... La revedere! Pai ce vei face daca sa zicem voi doi va implicati intr-o relatie o perioada, va mutati impreuna cum iti doresti si ea la un mom dat isi da seama ca tot il iubeste pe ex-ul si nu poate trai fara el? Si eventual te lasa si balta si fuge catre el?? Tu stii mai bine ce simti si ce esti dispus sa induri pt ea, eu iti spun o parere.... Si spun asta mai ales ca tot repeti ca ai 34 de ani si nu mai esti "pustan", timpul nu sta in loc nici pt tine, poti sa fii cu ea si sa ramaneti impreuna o viata sau sa investesti timp pretios in ac relatie care se poate destrama (asta in var in care ar si incepe.... ca la carte) apoi sa suferi, sa iti trebuiasca timp sa iti revii si sa iti dai seama apoi ca esti prea batran sa o iei de la capat... Sper sa nu te supere sinceritatea mea dar ai vrut o parere sincera... Oricum e admirabil faptul ca lupti asa frumos pt iubirea ta, ca vrei sa faci tot ce-ti sta in putinta sa o ajuti si ca te-ai oprit sa ceri parerea unor femei ca sa iti intelegi iubita, lucru rar intalnit la barbati, care sunt orgoliosi in general... (fara suparare!) Mult succes!!!! Iti doresc sa va fie cum este cel ai bine pt amandoi!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

mda...stiu si asta...dar timpul de trecut oricum trece, si deocamdata nu am alternativa in afara de cea de a fi singur...si am fost singur destul de mult timp. Stiu foarte bine ca se poate termina oricand...dupa cum stiu ca si exul va ramane in mintea ei mult timp poate toata viata. Dar ce sa fac...sa abandonez? de frica ca voi suferi?...pot sa o fac cu riscul de a regreta ulterior ca nu am avut destul curaj, ca mi-a fost frica de viata. Nu e cea mai buna idee, dupa cum nici nu am de gand sa-i cersesc iubirea. Vroiam doar sa inteleg niste lucruri...in masura in care pot fi intelese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Mai devreme am citit in graba rspunsul tau. Asa ca ...
Acum insa vad ca repeti faptul ca este instabila si ca-si schimba atituddinea de la o zi la alta. Eu cred si din experienta mea, consider ca e f. greu sa uiti o relatie, un fost iubit, de fapt nu uiti, inveti sa traiesti si fara el, inveti sa iubesti iar, iti impui ca trebuie sa mergi mai departe.
Nu exista nu pot, ci poate nu vreau. Chiar daca relatia lor s-a terminat sau nu (inteleg ca ei nu mai sint impreuna, desi as inclina sa cred ca-i alimenteaza intr-un fel speranta), cred ca e capabila de o decizie de genul, "gata, merg mai departe, macar incerc" (am inteles ca nu mai sinteti nici unul din voi adolescenti).
Mi se pare o joaca, azi te vreau, miine nu... azi te sun, miine astept sa ma suni tu... Las-o sa te caute numai ea, sau caut-o doar atunci cind stabiliti impreuna s-o suni ... (dar ia in calcul si varianta ca in restul timpului o poti deranja).
Iarta-ma ca sint putin cam rea, poate mai mult, incerc sa judec la rece si mai ales m-am pus in postura ei (din punctul meu de vedere, functie de caracterul meu, care sint convinsa ca nu e ca al ei), dar asa cum ai spus vrei sinceritate.


Acum am vazut raspunsul tau, cred ca am scris simultan. Te vaiti de trecerea timpului... tu chiar nu vezi ca femei mai sint??? Chiar mai multe decit barbatii...
Iar sint rea, dar am impresia ca judeci intreaga ta viata prin prisma ei, nu te gindesti ca ea nu face la fel... deci... poate ar trebui si tu sa mai privesti putin in jur...
"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Si bv spune:

M-am gandit sa-ti raspund si eu... din proprie experienta.
Am chinuit si eu la un moment dat un barbat, care era aproape de varsta ta atunci...
La fel procedam, o zi il vroiam, apoi nu... si tot ancorata intr-o fosta iubire... pana mi-a trimis o scrisoare, sa zicem, de despartire. M-a impresionat atat de mult, incat am alergat plangand la el, realizand ce dragoste imensa eram pe cale sa pierd! Ce mai retin din acea scrisoare, este ca spunea "ai fost o pata de zapada pe un asfalt murdar si tocit".
Da... si din acea zi, am fost nedespartiti pana cand... a murit. Trist! soarta ne-a despartit, dar am avut o relatie foarte frumoasa! A fost demult, sunt deja 7 ani de atunci!
De aceea am vrut sa-ti scriu, pentru ca majoritatea au respins ideea cu scrisoarea, care, iata, pe mine, m-a facut sa vad altfel lucrurile si sa nu-l las sa plece de langa mine pe cel care a scris-o.

Iti doresc multa bafta!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...asta am si facut Ina, am lasat-o pe ea sa sune, pana cand mi-a reprosat ca ma suna doar ea si sa o sun cand poftesc. ...Da stiu ca mai sunt femei...si ma uit si eu prin preajma, dar mie in general mi-e greu sa gasesc pe cineva, cel mai adesea femeile care imi plac sunt ocupate...Incerc si eu sa lucrez cat mai mult, sa socializez cat mai mult etc. Cat despre ex...nu stiu daca pentru ea mai e vre-o speranta...stiu c aau mai fost despartiti si au revenit dar relatia dintre ei a fost mereu dificila, poate ca se mai gandeste , poate ca mai spera...Nu imi dau seama de ce e in mintea ei...mi-a spus ca nici ea nu stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...Foarte interesant SM BV...dar ce sa zic...ideea e ca mai mult decat mi-o doresc pentru mine, as vrea sa fie fericita. Despartirea o pot suporta...trece in cateva saptamani, poate 2-3 luni...sa o stiu langa mine nefericita, peste asta nu as putea trece. ...e interesanta experienta ta, asa e viata, daca ati fost nedespartiti macar a murit fericit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Si bv spune:

Da, tocmai asta vroiam sa spun, ca depinde de la caz la caz, nu exista o regula general valabila.
Eu am fost foarte fericita langa el, odata ce mi-am dat seama ca asta imi doresc si mi-am deschis inima, dandu-i sansa de a ma iubi si astfel sa ma faca fericita!
Conteaza doar ca ea sa-ti dea aceasta sansa!
Oricum, trebuie sa ai multa rabdare!
Eu ii intinsesem nervii la maxim! nici acum nu stiu cum a rezistat, caci au trecut trei luni pana la acea scrisoare...

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

poate e doar parerea mea..........dar nu mi-se pare corect ce face ea, pai din cate inteleg ea a avut o relatie mai dificila cu ex-ul , ok, in loc sa sufere.. de ce nu "move on" cu viata ei, trebuie sa nu mai traiasca in trecut, sa se gadeasca de ce sau despartit si si toate defectele sin nentelegerile pe care lea avut cu exul, de regula femeile isi amintesc mai usor clipele placute si iuta foarte repede cele neplacute.
daca nu mai sant impreuna inseamna ca relatia nu merge... ce e asa de greu sa inmormanteze trecutul, da m-am exprimat bine..poate face o ceremonie si asa ii va fi mai usor si nu va mai face si pe altii sa sufere, sa adune toate amintiriele cu exul, ex foto si alte alea si sa le dea foc, aici e chiar o emisiune care ajuta pe cei care nu se pot desprinde din o relatie toxica sa mearca mai departe si sa-i uite..

de ce sant asa de revoltata ....ca e ca si cum te-ar inseala cu ex-ul emotional....sti am nevoie de tine sauna-ma ...dar da-mi timp ca-l mai iubesc pe ex.....ceea ce nu mise pare corect

daca am fost mai dura te rog sa ma ierti, dar asa vad eu lucrurile, ar trebuie sa fi mai ferm cu ea , chiar daca e greu caci o iubesti si nu vrei sa o pierzi, dar trebuie sa-i deschizi ochii ...
sa te sune cand e sigura ca nu mai sufera dupa ex si sa vina cu motive ferme ca ex-ul nu mai e in pat cu voi


Nimic fara Dumnezeu!

Mergi la inceput