Cum sa-mi "trezesc" sotul?

Cum sa-mi "trezesc" sotul? | Autor: micalondra

Link direct la acest mesaj

Avem o sala de internet dar suntem plini de datorii si cu toate platile mult in urma. Sotul inca de la inceput a facut greseala sa lase clienti pe datorie si continua sa-i primeasca si sa le mai faca abonamente incat s-a ajuns la sume de 1-2 milioane lei de caciula si cand a inceput sa le ceara banii s-au daus baietii la alte sali de net unde au putut sa plateasca pe loc! Astfel incat noi am ramas si fara banii aia, si si fara alti bani fiindca acei clienti, fiind cu abonament, pretul orei de internet le era calculat la jumatate aproape si ocupau calculatoarele toata ziua, incat nu aveam liber sa le dam clientilor care veneau pentru o ora-doua si plateau pret intreg si pe loc. I-am tot explicat si eu, si sora lui cu barbatul ei, familia mea, prieteni, dar abia acum dupa vreo 3-4 ani a priceput, insa datorii mai mici de cateva zeci-putine sute de mii, tot mai lasa. Si se inconjoara, ca sa nu se plictiseasca la sala pana seara la 11 cand sta, tot de "prieteni" care primesc favoruri: stau gratis la calculator in schimbul unor munci pe care foarte bine le poate face si el: sa mature si sa spele pe jos si alte maruntisuri. I-am tot zis ca nu sunt de acord cu genul asta de "troc", ca mie mi se pare normal ca atunci cand iti face cineva un serviciu sa il platesti sau sa te intelegi de la inceput asupra pretului: ori bani, ori abonament la internet (dar limitat la un anumit numar de ore, nu pe timp nelimitat!). Si din cauza ca "prietenii" astia sunt mai versati (unul i-a zis ca el fura de la cine poate "dar pe tine nu te fur"!!!, pe altul l-a prins cu gasca de prieteni peste noapte fiindca ii lasase cheile si avea incredere in el si i le mai lasa si acum!) acum s-a certat rau de tot cu fratele meu care lucra la noi si a sarit sa-l bata numai ca fratele meu s-a ferit. Si ne-am certat si noi si uite asa as putea sa scriu sa nu ma mai opresc pana maine!
Am vorbit cu sora lui sa incerce sa-i deschida ochii dar mi-a zis ca ea nu se mai amesteca (s-a amestecat si ea cand nu a trebuit de cateva ori si de atunci sotul ei, cred, a determinat-o sa fie mai discreta). Fratii mei (si celalalt care inca mai e la scoala) ne-au ajutat de fiecare data cand au putut: veneau saracii de la scoala direct la internet si stateau in locul nostru cand aveam de lucru la stupi si nu isi luau bani nici macar pentru mancare din casa de marcat, nici macar vreo punga cu chipsuri sau alte prostii de pe rafturi ca sa nu ne faca noua cheltuiala si ne-au mai si imprumutat cu banii lor de alocatie, stransi de vreo 2 ani! Atatea as putea sa zic ca nu ar incapea aici! Si pe fratii mei ii face cu ou si cu otet in fata clientilor pentru cea mai mica greseala si are incredere in tot ce ii zic "prietenii" lui! Si soara lui mi-a zis ca nu mai intervine ca parca ar vorbi cu peretii, ca el tot ce vrea el face! Cum sa fac sa-l trezesc la realitate, sa vada cine i-a fost mereu alaturi, chiar daca i-a spus in fata ce crede despre el, si nu cine se linguseste pe langa el pentru a obtine niste favoruri? Mereu ii zic vorba asta "prieteniile durabile se tin cu socotelile bine facute, nu cu lasa-ma sa te las".
Cum? Ca eu ma gandesc sa divortez fiindca nu stiu la cine sa mai apelez sa il scuture sa vada ce e bine si ce e rau!
Voi mai intrevedeti vreo solutie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Pai cred ca este foarte sigur de ajutorul vostru neconditionat si i se pare ca i se cuvine. Daca brusc va suparati si "dispareti" - nu ma refer la divort ci la a nu mai acorda ajutor, o sa va aprecieze mai mult!
Oricum mi se pare inadmisibil ca a luat banii de alocatie a unor tineri si i-a pierdut cu "baietii" - e cam nesimtit!

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Asa i-am spus si eu si deocamdata, fiindca nu am bani nici de divort, am hotarat sa ma separ in alta camera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

quote:
Originally posted by micalondra

Asa i-am spus si eu si deocamdata, fiindca nu am bani nici de divort, am hotarat sa ma separ in alta camera.



Nu stiu daca asta ar fi solutia cea mai potrivita. Poate va face si mai multe datorii daca nu il "controleaza" nimeni. Nu poti sa preiei tu aceasta afacere, sa il implici mai putin?

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Mica, scuza-ma, dar e si vina ta...sunt fratii tai, elevi, inteleg, si nu e in regula sa-si petreaca timpul liber intr-o sala da internet, si nu trebuia sa le accepti alocatia.

Si eu am impresia ca sotului tau chiar ii place ce face si mediul de acolo, el se distreaza si tu iti explatezi familia sa astupi datoriile.Incearca sa-l convingi sa renuntati la internet si sa faceti altceva, vezi ce-ti raspunde...

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Micalondra, ia-tzi un serviciu- daca n-ai- asigura-te ca nu poate gira nicaieri cu casa, mashina, etc, deci bunurile voastre, shi lasa-l sa procedeze cum l-o duce capul, iar familia ta sa faca la fel.

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Nu pot face nimic la sala pentru ca de un an si 2 luni de cand am nascut am mers doar cand si el si fratele meu aveau treaba in acelasi timp si mergeam cu fetita. Nu imi las fetita la soacra-mea, cu toate ca e doar 2 etaje mai sus, fiindca chiar si sotul meu a recunoscut ca nu-i place cum a fost educat de mama lui, ca a fost foarte rasfatat si ca ii e greu acum lui sa se autoeduce! Sa renuntam la sala iar nu se poate ca avem rate pentru licente si alte aparate si a girat cu apartamentul mamei lui, noi neavand inca nimic al nostru, nici chiar prapadita aia de Dacie, care e luata tot pe firma.
Fratii mei au zis ca nu mai stau in locul lui ca el sa poata veni acasa sa manance macar si tot ei au zis ca sa il las sa faca cum vrea el si sa nu ma mai cert cu el.
Si servici sper sa imi gasesc curand ca am fost contactata de o firma deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Trebuie sa incerci sa-l faci pe sotul tau sa rupa odata pisica in doua,sa traga linie la ce a fost si sa vedeti ce puteti face de acum in colo. Cred ca el se complace in aceasta situatie din comoditate si pentru ca il sperie o schimbare care ar presupune,cu siguranta,mai multa bataie de cap din partea lui.
Tu vezi-ti de job-ul tau, trebuie sa ai stabilitate si independenta financiara, pentru orice eventualitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Micalondra, nu stiu cum este la voi, cum stati cu banii, dar iti pot spune ce a mers la noi.
Sotul meu isi tot imprumuta colegii cu bani, bani pe care nu-i mai vedea. Eram inebunita, m-am gandit si eu la despartire, dar am zis sa am rabdare sa epuizez toate solutiile. Nu-ti spun ca intr-o iarna am stat uda la picioare pt ca nu aveam pe ce sa-mi cumpar cizme, banii nostri fiind la verii lui, la colegii lui.
Ceea ce-a dat rezultate la mine a fost responsabilizarea lui cu banii. Sunt 3 ani de cand nu ma mai intereseaza banii si tot atat de cand nu mai avem probleme.
Inainte el dadea banii cu imprumut si eu ma zbateam sa ma imprumut in alta parte pt a acoperi datoriile la banci. Pana nu l-am lasat sa vada ce inseamna sa nu ai bani si ce inseamna sa-ti vina scadenta la rate si sa n-ai cu ce plati nu s-a potolit.
Pentru a se convige ce fel de prieteni are l-am pus sa se imprumute la ei. Aia nici macar nu-si dadeau datoria, dar sa mai dea si bani in plus.
Scandalul nu rezolva problemele, mai bine cauta altceva. Este f greu, iti trebuie multa rabdare si nervi de otel, dar merita sa incerci.
Tb sa faci in asa fel incat sa se convinga singur ce fel oameni are pe langa el, discursurile tale nu-l vor ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Pai pana acum cateva luni tot el a administrat banii si avem si facturi restante o gramada, cu toate ca i-am propus ca el sa se ocupe de internet si eu de casa. De cateva luni m-am bagat fortat si am inceput sa verific eu facturile si asa am ajuns cat de cat la zi. Si tot ce l-am prevenit cu cutare sau cutare "prieten" s-a adeverit. Eu nu suport persoanele care se lingusesc! Nu am incredere in ele! El numai in asemenea persoane se increde! I-am si zis ca cred ca lui ii place sa fie tot timpul gadilat la orgoliu!
Ma gandesc sa caut o persoana fata de care el are o admiratie deosebita si sa o rog sa vorbeasca cu el, dar asemenea persoane nu se amesteca in ciorba altuia!
La nasi le-a retezat-o scurt ca isi stie el socotelile! Simt ca am epuizat toate variantele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Mica, eu cred ca sotul tau are o problema de incredere de sine; adica, nu isi cunoaste propria valoare si are nevoie de cineva tot timpul sa il linguseasca si sa ii spuna ce "grozav" e el. Poate ca tu nu ii spui ca esti mandra de el, ca om si ca barbat, poate nu il faci sa se simta "barbat" si atunci are nevoie de acesti asa-zisi prieteni sa-l ridice-n slavi si, asa cum spuneai, "sa-i gadile orgoliul". Nu stiu care ar fi solutia, poate vrei sa vb. si sa-i ceri un sfat Principesei, la "consultatii psi"... nu stiu ce se intampla in casa voastra sau in capul sotului tau, e doar o parere; daca gresesc, te rog sa ma scuzi!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."
http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/vreausatevad/album?.dir=/93f2re2

Mergi la inceput