Clipe din trairile sufletelor noastre...(10)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Cati, eu le dau de obicei bilute Stodal, dar mai rar decat in prospect, de 3 ori pe zi. Cateodata ajuta, cateodata nu. Insa daca tusea devine mai grava in primele 1-2 zile, nu te speria.
Marce, ai grija de tine! Mersi pt. sustinere, sper sa scap repede maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Cati, asa este, a inceput sezonul racelilor si gripelor care vor merge in cerc pe la gradinite si scoli. Sirop de tuse nu stiu, ca ale mele nu iau sirop deloc. Eu le dau pastilute de Tylenol speciale pentru simptomele pe care le au. Daca au numai tuse, le dau pentru tuse, daca au si febra si nas mucios, le dau pentru simptomele alea... Mai nou, am gasit la farmacie niste fishiute de medicament, o folie subtire-subtire pe care le-o pun pe limba si se topeste imediat in contact cu saliva. Si asa nu se mai chinuie sa inghita pastilute sau sa se strimbe la siropuri. Poate aveti si acolo asa ceva? Sanatate fetitei!

R_Marge...vei avea fetita? Ce special! Sarcina usoara in continuare si bebelina sanatoasa si mincacioasa!
Pumpkin pie este altceva decit placinta de dovleac, iti place ala stil american? Mie nu imi place prea mult, are un gust ciudat asa cu mirodeniile alea in el! Aici se face in crusta aia de pie ca la apple pie si dovleacul apoi il dau prin strecuratoare fina si il amesteca cu mirodenii: scortisoara, nucushoara si oua banuiesc... si are asa o culoare ciudata.

Brenda, demult vroiam sa iti spun ca te admir asa de mamica inimoasa ce esti si deeforturile pe care le faci cu Diana. Acum ca te-ai apucat de dieta adevarata de la nutritionist, te admir mai mult :)

Danim, tu sarbatoresti Thanksgivingul?

Pentru toate fetele... Luni, Octombrie 9 aici in Canada este ziua de Thanksgiving (recunostintei) zi in care toate magazinele sint inchise, este sarbatoare nationala. Ziua de Thanksgiving este o zi in care o petreci cu familia iar masa festiva consta in curcan umplut cu un amestec de crutoane de piine cu mirodenii, sos de cranberry (un fel de coarne, cred), si pumpkin pie traditional. La masa se multumeste pentru toate binecuvintarile anului, pentru sanatate, prietenie, bunastare, etc...
Parca nu prea imi vine sa fac ditamai curcanul numai pentru noi... Si apoi eu nu am crescut in traditia asta. Oare ar fi bine de urmat asa, ca sa aiba fetele sa isi aduca aminte de ceva legat de timpul nostru impreuna in timpul acestei sarbatori?
Poate iau un pui intreg la rotisor in loc de curcan...

Am citit ce ati scris despre vise de emigrare...Se zice ca daca te vizialezezi intr-un anumit fel, se poate ca sa devina realitate... Daca asi fi avut vreun canadian in plus, va trimiteam cite unul la toate :)

Eu sint Canadianca mindra si Torontonianca convinsa. Iubesc Toronto'ul cu pasiune! Chiar ma gindeam zilele trecute sa va scriu despre el, sa dau linkuri spre poze, sa va povestesc despre locuri si evenimente...

Mai vin

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Alice, dar trebuie sa faci un curcan intreg?
Ce ar fi sa cumperi doar pulpa sau piept si sa faci ceva si delicios si traditional fara sa fiti nevoite sa mancati curcan 2 saptamani:)
Oricum, sarbatori fericite! Eu te sfatuiesc sa tii si sarbatorile tipic americane dar si cele de acasa. Si noi facem la fel, tinem si sarbatorile evreesti, si cele obisnuite. Si nimeni nu are nimic impotriva:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

seara buna,fetele!

tocmai am venit de la o plimbare prin parc...eu,sora-mea si diana cu rolele.Alma,musai sa te muti linga mine(valabil si pt.marce),ca astia dragau lacul,santier mare pe acolo si cind am intrebat mi-au raspuns ca-l fac "lac european".Din ce am vazut,o sa iasa super....

Alyssa,eu vreau sa povestesti....imi plac povestile despre lumea civilizata(eu asa o numesc),si chiar visez intr-o zi sa ajung pe acolo,pt.binele copilului meu.....
Multumesc mult pt.aprecieri....

danim,pe unde umbli dragutza? nici un semn?

cati,cel mai bun si mai bun e siropul de patlagina,mai nou cu propolis,de la plafar.....

gabi......pumnii stransi,stransi maine.....fii curajoasa,o sa fie bine,o sa vezi....o sa ma gindesc la tine!

nu pot sa inchei inainte de a va spune,ca parca am inceput sa ma
simt mai usurica un pic....parca a mai scazut din stomacul ala imens si din burtica,iar ieri cind m-a vazut sora-mea,mi-a zis:"e ceva schimbat la tine,parca arati prea bine".....
huhhhh....tocmai cind ma vaitam ca parca nu se vede nimic....

acum fug la un pahar de vorba tot cu ea,dar veni si cumnatul....
va pup pe toate,ne auzim maine pe seara!

Gabi! Nu uita:sintem aici!

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Gabi, si eu ma voi gindi la tine miine!

Mi-ai dat o iedee buna, am sa fac totusi ceva festiv, nu am mai facut ca nu mai era el, poate?... Poate ca in subconstient nu ma mai numeam familie?... hmmm... Nu e bine!

Voi lua un curcan dar nu il voi face intreg, voi proportiona carnea si pentru altele... supa, gratarel, pus la cuptor... si luni voi face ceva combinat si de efect... rulada de curcan umpluta cu ciuperci...

Multumesc de idee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

va multumesc fetelor, sunteti tare dragute!
Apropo de sarbatori: la noi e un dezastru financiar luna decembrie, cumpar cadouri de 3 ori: mos nicolae, hanuca si mos craciun...
Plus aveam si aniversarea casatoriei (acum asta a iesit din imagine, de fapt si anul trecut a mai trecut neobservata) de pasti sarbatorim de trei ori- cel ortodox, cel catolic si cel evreiesc, de luna mai nu mai vorbesc cand avem toti zilele de nastere (inclusiv mama mea) gata, termin cu sarbatorile ca o iau razna:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Alyssa, sigur sa pui poze si povesti despre Toronto, ca nu se stie niciodata!
Apropo de curcan, de ce nu incerci si o piftie, ba chiar si un rasol?
Mie imi plac sarbatorile, in special cele de iarna, aduc asa, un aer festiv... Noi nu prea am sarbatorit cu mare fast, desi am avut mereu bradut si bucate de sezon, insa familia mea e mica, sora departe si mie imi place sa fie aglomeratie . De 2 ani mergem la Iasi de Craciun sau de Pasti, cred ca si anul asta va fi la fel.

Brenda, vezi ca rezultatele apar, incet, dar sigur? Cu mutarea nu stiu, nu depinde numai de mine. As vrea sa stau mai aproape de tine, acum depinde si ce o sa gasim, sa fie si bun si convenabil ca pret. In primavara cel tarziu, o sa incepem cautarile.

Cati, noi scapam de tuse cu Plantusin, gasesti la Plafar. Nu te ingrijora, racelile repetate sunt inerente, insa intaresc imunitatea copilului.

Marcela, incearca sa te menajezi si sa nu mai mergi atat de mult pe jos, ai nevoie si de odihna. Mi-a fost solicitata si mie placinta de dovleac, insa nu stiu sa fac, nici nu stiu de unde sa iau dovleac si nici nu-mi place! Iar peste toate, dulciurile mai si ingrasa. Singurele dulciuri pe care le fac sunt clatitele si din cand in cand pateuri cu umpluturi diverse, cu aluat cumparat.

Gabi, cred ca deja s-a terminat prima intalnire la tribunal, cum a fost? M-am gandit la tine azi...

Ioana, te-ai mutat?

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Mersi fetelor, am supravietuit:)
Am intrat la 8,30, am avut cazul nr. 47(!!!) am iesit la 13 si un pic. Paratul a venit, a fost de acord cu toate cererile mele, insa vrea copiii din 2 in 2 saptamani sambata de la 11 pana duminica la 18.
Oare nu-i prea mult? Pot face ceva sa scurtez aceste vizite? Mai ales ca Robert are program duminica inainte de masa (cor) si mi-e groaza sa-i las cu tati pe ei, pt. ca poate se imbata, etc, etc. Ce sa fac?
Urmatoarea infatisare avem peste 4 saptamani. Oare atunci se va si termina daca suntem de acord amandoi cu divortul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Gabi, felicitari! E bine ca a venit, asta dovedeste ca are macar un pic de responsabilitate, in ultimul ceas. Si mie mi se pare cam mult ce vrea el, dar poti negocia, eventual pana duminica la ora 12. Voi n-o sa locuiti in acelasi bloc? Astfel copiii pot veni la tine daca nu le convine ceva.

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Dublura din cauza de "server too busy" ieri dupa-amiaza...

Mergi la inceput