Un centru nou de fertilizare -Sibiu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adela achim spune:

Clinica arata super si sint si foarte bine dotati in privinta aparaturii.Din cate am inteles preturile sint aceleasi,Fiv+tratament cam 3000 euro,dar deocamdata sint la inceput si mai au de invatat.Am aflat ca ET s-a facut la 5 zile cand embrionii erau f bine dezvoltati.Ma voi interesa mai multe...

VA
ADELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Adela achim, stii cumva si preturile de la IA?

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Dragelor stiu pe cineva la Polisano si as putea sa intreb tot ce va intereseaza referitor la centrul de fertilizare. Puneti doar intrebarile voastre aici si sper sa va raspund la cat mai multe, cat de curand. Eu ma pregatesc pentru FIV, n-am experienta lui inca, si nu prea stiu ce sa intreb.
Va pe toate!

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Pai Andrada, cat costa FIV, FIV+ICSI, la cate zile de la punctie se face embriotransferul, ce medicamente folosesc (cu ce se face inhibarea si cu ce stimularea), daca fac fertilizarile "pe loturi" (la date fixe) sau in functie de ciclul fiecarei paciente, cam ce scheme de tratament folosesc, daca fac AH (assisted hatching -parca asa se numeste)....si cam atat! cu ce embriologi lucreaza si foarte important daca pot face transferul la faza de blastocit.
Noteaza tot si asteptam raspunsuri... multumim! pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Prima intalnire cu centrul de fertilizare Polisano.
Prima impresie : buna.
Sa vedem ce pot sa va spun :
Pretul IA 400Euro ( in pretul asta intra si 2 ecografii).

Pret FIV 2000 Euro( fara tratament)
Stimularea se face menogon
Transferul embrionar se face la 5 zile, am inteles ca in faza de blastocit.
Fertilizarea se face pe loturi de un profesor venit din Austria.

In cazul IA am inteles ca se merge cu citeva zile inainte de ciclu sa se faca schema de tratament ( posibil si eco) si apoi ecografie in zilele 9 sau 10 si inca una in ziua 14.Se da pregnylul. Inseminarea se face la 24 h de la pregnyl.
Au biolog si embriolog dar nu stiu cum se numeste.

Lunea are dr Chicea program de intalniri cu pacientele si in restul saptamanii se fac inseminari.Eu am stat ieri aproape o ora sa discut cu el, pe baza analizelor si sa pun intrebari.

Nr de telefon de la centrul de fertilizare e 0269-224482

A si sa nu uit, ziceau ca au facut 5 FIV-uri pana acum si au avut 3 succese.


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Ali, multumim pt informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

fetelor,transferul in stare de blastocist,e mult mai sigur decit embrionii de 3 zile????????la mine medicul meu de pe insula mi-a zis ca starea de bastocist nu e asa de sigura..iar medicul care mi-a facut ET a zis ca imi poate face ET dupa cite zile vreau eu(????????)si cind l-am intrebat daca e mai bine transfer de blastocit,mi-a zis in functie de cazuri...deci nu mai inteleg nimic..poate ma lamuriti voi...

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Dr de Sibiu mi-a explicat ca e mai sigur in faza de blastocit, adica sansele ar fi de 50-60% dar asta e in functie si de cum se comporta ovulele fertilizate.A inceput sa-mi explice asa: sa zicem ca recolteaza 10 ovule si le pune la intalnire cu spermatozoizii, in a doua zi poate mai sunt vii 7, in a treia 5, .....daca sunt sant destui in a 5 a zi ( faza de blastocit) atunci face ET.Dar e posibil ca in a 4 a zi sa fie numai doi buni si atunci face ET mai repede.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa.Asta am inteles eu din explicatiile lui si din desenele pe care le facea.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Sa inteleg ca sunt primii in tara care fac ET la 5 zile.
Exista intr-adevar riscul ca embrionii sa se opreasca in evolutie dupa cateva zile de la divizare.Probabil din cauza aceasta daca vad ca nu mai raman decat vreo 2 embrioni, dr. hotarasc sa-i transfere.
Sa dea DD sa fie cat mai multe reusite.
Ce stiti cat sta dr. din Austria? Va face ca si grecii care pleaca la sf de saptamana din tara si in functie de asta se va face totul? Sau a venit pune pe picioare centrul, ii invata pe dr. romani cum se face si pleaca in tara lui?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

De dr din Austria stiu ca vine la doua luni(eu asa am inteles) si probabil ca atunci sunt programate fertilizarile.Nu stiu cat timp va veni in Romania.
Sper sa se dezvolte centrul pentru ca au niste conditii super faine acolo si aparatura de ultima generatie.In plus esti tratat ca un om .Asta a fost impresia mea.Nu se grabeste nimeni sa scape de tine si dr Chicea are rabdare si raspunde la toate intrebarile pe care le pui.

ali

Mergi la inceput