o mama singura .........

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iv spune:

Interesant!
Sincer, parerea mea ceea ce a facut, fapta lui eu as propune sa fie incadrata in categoria infractiunilor contra vietii.
Practic, acest individ a comis o fapta foarte grava.
Legile noastre vorbesc despre oameni, ii apara numai dupa nastere, cu toate ca stim ca noi toti am fost in burta mamei si puteam pati orice, nimeni nu ne apara.
E nasol ceea ce i se intampla prietenei noastre, am incredere in autoritatile spaniole, in sistemul sanitar, si cred ca va avea numai de castigat.
Cred ca legea spaniola, dealtfel si a u.e. pe care cat de cat o cunosc, ajuta noii nascuti.
In Romania e c-am nasol incepand de la sisitemul sanitar si terminand cu relatiile mama - tata.
Iti doresc sa ai parte de o nastere super, sa ti se nasca printesa sanatoasa, sanatatea dupa nastere sa fie solida, prietenii sa te ajute, si cred ca vei gasi un baiat bun, cu sufletul deschis care sa va primeasca in sufletul lui ca pe propria familie.
In fond tatal este cel ce creste copilul nu cel ce-l face.
Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Maria-irina, problema nu e daca vrea sau nu sa se insoare. Dar cred ca ar trebui sa incerci absolut totul sa vrea sa fie tatal copilului. Cine stie, poate se va schimba cand isi va vedea copilul. Nu taia orice legatura cu el. Copilul nu intelege si nici nu trebuie sa stie ca tati e un nemernic. Cand e mic, copilul stie si intelege un singur lucru: ca are nevoie de tati si ca il vrea pe tati, no matter what. Copilul meu abia acum a inceput sa-si recunoasca tatal, in sensul ca isi aduce aminte ca l-a vazut la ziua ei si in poze il arata acum singura. Stie cum il cheama... si cam atat. Saptamana trecuta, cand plecam din parc cu Cata, imi spune din senin pe drum: Unde e tati meu ? Ca vreau sa-l iubesc si pe el.
In seara asta am fost cu niste prieteni, impreuna cu fetita lor. Ei s-au oprit sa-i cumpere fetei lor niste cercei, pentru ca isi pierduse copila un cercel. Cata are niste cercei de la nastere, primiti de la fratele meu, si stie foarte bine de la cine i-a primit, daca o intrebi. Ce crezi ca ii spune azi in magazin prietenei ei ? Uite, eu am cerceii astia de la tati meu.:O:O:O
Sincer, ca sa nu mai aud asa ceva sunt in stare sa petrec jumatate de ora in compania ex-ului si s-o vad fericita pe Cata, ca tati ei vine la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_irina spune:

buna!


niciodata nu am pus problema casatoriei, el a fost cel care a zis sa ne casatorim pentru binele copilului. eu i am spus din prima clipa ca nu vreau aacest bebe ca sa l leg pe el de mine...am vrut copilul pentru ca mi l am dorit si pe zi ce trece il iubesc mai mult si sunt mai fericita.nu vad de ce ar trebui sa pastrez legatura cu el...nu am incredere in el. pe el nu l intereseaza absolut deloc ceea ce se intampla cu mine...ce as putea face ca sa l conving? sa l amenint cu arma? stiu ca fetita o sa simta lipsa unui tata dar toate au un rost pe lume si cred ca dumnezeu are grija de toti, mai ales de un copilas care nu are nici o vina...eu o iubesc si voi face tot ceea ce pot sa i fie bine, sa nu sufere....iar prezenta lui in viata noastra nu cred ca i ar face bine....de unde stiu eu ca nu va face si cu fetita la fel cum a facut cu mine??? mi a promis multe, ca ma ajuta, ca o sa aiba grija de fetita si de mine, ca vrea sa ne casatorum si sa stam impreuna macar pana cand fetita ajunge la 2 -3 anisori si apoi daca nu vreau sa mai stam impreuna ne despartim....si multe altele de care nu vreau sa mi aduc aminte.....el ar vrea ca atunci cand totul va fi bine sa vina sa se mandrasca cu fetita lui, asa cum spune Olim. imi pare rau dar noi avem nevoie de el acum, au fost zile in care am crezut ca numai daca mor se rezolva totul, au fost zile in care am crezut ca nu mai rezist, dar dragostea pt Anastasia m a facut mai puternica si ma simt capabila sa ma lupt cu viata pentru a ne fi bine , mie si fetitei. imi spunea ca el isi doreste o fetita....am fost la ecograf si i am zis sa vina cu mine ....mi a zis ca vine..am stat si l am asteptat dar nu a venit....de ce? pentru ca se imbatase seara iar dimineata nu s a putut trezi. ii spun ca o sa avem o fetita...el ce mi raspunde?: ca lui ii e indiferent daca e fetita sau baiat, adica ca nu simte nimic pentru bebe. cate sanse sa i mai dau? daca am vrut sa se implice a fost pentru fetita nu pentru mine....


intradeavr e mult mai bine sa raman aici sa nasc fetita...merg la medic ac orice cetatean spaniol si nu trebuie sa platesc. nu se face ni o diferenta intre spanioli, intre cei ce stau leagl in spania si cei ca mine, care stau ilegal...pe primul loc e copilul ci nu statutul parintilor.......

va multumesc.

irina 23 +MARIA-ANASTASIA

Mergi la inceput