o mama singura .........

o mama singura ......... | Autor: maria_irina

Link direct la acest mesaj

nu stiu cum sa incep......sunt o viitoare mamica singura . singura pentru ca "tati" si a dat seama ca nu e pregatit sa fie "tati". iar eu mi am dorit intotdeauan un bebe. acum un an am luat drumul spaniei in speranta ca voi putea sa mi fac viata mai frumoasa. aici l am cunoscut pe el...m a atras prin sinceritatea lui. am ramas insarcinata cand ma asteptam cel mai putin. ma intrebat ce vreau sa fac si i am spus ca vreau sa pastrez bebelusul. a zis ca o sa ma ajute, ca o sa ne casatorim.........dar incet-incet a inceput sa dea inapoi..........ca nu e pregatit, ca nu ma iubeste....dar eu vreau bebelusul. acum am ajuns la 19 saptamani de sarcina si am fetita! sunt tare fericita ca mi se indeplineste un vis, dar canmd ma gandesc la viitor mi se face frica. spun asat pentru ca daca el nu ma va ajuta nu stiu ce voi face. acum nu am nevoie de nimic de la el pentru ca inca mai muncesc. dar peste cateva luni ce voi face? cum sa fac sa inteleaga ca am nevoie de ajutorul lui?? el imi spune mereu ca ma va ajuta dar nu face nimic. nu am pe nimeni aici care sa ma ajute. iar acasa nu ma pot intoarce. ai mei nu ma vor accepta cu un bebe......stau zi si noapte si ma rog ca fetita mea sa fie sanatoasa. o iubesc din tot sufletul si ea e singura mea bucurie pe lumea asat. nu imi este frica sa fiu mama singura. pot sa muncesc si stiu ca totul va fi bine.dar cand nu voi mai putea sa muncesc(ma refer la ultimele luni de sarcina) oare ce se va intampla? niciodata nu mi atrecut prin minte sa renunt la copilul meu. il iubesc prea mult si mi am dorit prea mult un bebelus. cum sa fac sa inteleaga ca am nevoie sa ma ajute? oare isi va tine promisiunea, in cele din urma?nu mi ramane decat sa astept sa vad ce mi rezerva viitorul. i am spus ca o sa i inapoiez toti banii pe care o sa mi i dea , dar spune ca nu e problema banilor. imi spune mereu ca ma va ajuta .....dar ........mi e frica sa am incredere in el.

voi ce ma sfatuiti? multumesc.

irina 18+ MARIA-ANASTASIA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Unde stai in Spania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

nu te poate sfatui nimeni in asemenea situatie.....tu esti singura care trebuie sa hotarasti ce vrei sa faci,punind in balanta tot ceea ce-ti doresti si ce nu.....
oricum ar fi,eu iti doresc succes!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_irina spune:

buna! stau in zaragoza. de fapt la 40 de km de zaragoza, intr un eu stiu foarte bine ceea ce vgreau. vreau sa fie fetita mea sanatoasa si sa ma pot descurca atunci cand nu voi mai putea sa muncesc si nu o sa am bani. si ce e rau este ca nu am mult de munca, nu castig nici macar 400 de euro pe luna. caci daca as fi avut de munca mi as fi strans bani si atunci nu ar fi trebuit sa apelez la el.

irina 18+ MARIA-ANASTASIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_irina spune:

stau intr un sat.




irina 18+ MARIA-ANASTASIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu stiu exact cum e in Spania, dar daca ai muncit cu contract cam un an, ar trebui sa ai dreptul la concediu de maternitate platit si la alocatie pentru copil. Intereseaza-te, sigur exista ajutoare financiare la care sa ai dreptul. Ai dreptul la asigurari sociale ?

Daca el spune ca te va ajuta, cere-i sa te ajute inca de pe acum. Sunt o gramada de lucruri de cumparat pentru copil, analize de facut... Vei vedea daca e dispus sau nu sa iti dea bani si nu vorbe. Iar daca iti da bani incearca sa pui o parte deoparte.

Referitor la faptul ca ii vei da inapoi eu zic ca nu ai de ce sa iti faci probleme. Copilul este in aceeasi masura al lui ca si al tau, iar banii sunt pentru copil.

Incearca sa iei legatura cu o organizatie de ajutorare a mamelor singure (fie de pe langa biserica, fie medicale...). Ei ar putea sa te ajute cu lucruri pentru copil ca sa nu fii nevoita sa cumperi. Cred ca exista si adaposturi pentru mame cu copii care nu au unde sa se duca. Nu te tin o vesnicie, dar tot e un inceput.

Incearca sa vorbesti cu asistenta sociala de pe langa primarie care ar fi optiunile pentru tine si ajutorul pe care il poti primi.

O alta optiune ar fi intradevar intoarcerea in Romania pentru ca singura intr-o tara straina cu un copil si fara bani este foarte greu. Daca nu ai plecat demult si te intorci sa mai lucrezi o perioada aici s-ar putea sa ai dreptul la concediul de maternitate de doi ani (dar asta depinde de situatia ta).
Esti chiar atat de sigura ca parintii tai nu te-ar primi cu copil ? S-ar putea sa se moaie la auzul vesti ca vor fi bunici.
De ce nu te-ar primi ? Pentru ca nu ai fost casatorita ? Explica-le ca in tarile vestice casatoria nu mai este la moda. Faptul de a fi iubit si trait cu cineva e ca si cum ai fost casatorita, mai putin hartiile.

Sau poate ai alte rude sau prietene in Romania care te-ar putea ajuta.

Succes si nu te lasa doborata! Vei gasi o solutie daca o cauti.



Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

nU stiu situatia ta, adica daca ai acte ai dreptul la 200 de euro pe luna pana la varsta de doi ani, chiar daca nu lucrezi.Nu stiu care este situatia daca nu lucrezi legal.
Ar fii bine sa ai o tarjeta de sanatate, si cu ea o sa beneficiezi de asistenta medicala, care am intels de o prietena ca este gratuita si daca nu ai acte.
Eu stau in ALMEIRA, adica la 800 km, dar daca te pot ajuta cu ceva trimite-mi un pm.
Multa sanatate tie si lui bebe.
Iar daca el vrea sa te ajute lasa-ti mandria la o parte si accepta, mai ales ca e si copilul lui si are aceasta obligatie sa va ajute.
Astept vesti de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_irina spune:

buna OLIM! acte de rezidenta nu am , nu am lucrat cu contract. dar tarjeta medicala am.nu mi fac griji din pnctul acesta. pana acum am facut toate analizelecare trebuiau facute. am vb cu el si mi a zis ca ma va ajuta, ca a inceput sa se intereseze de o casa unde as putea sa locuiesc, dar e greu pt ca de obicei oamnenii nu prea se avanta sa locuiasac in aceeasi casa cu o femeei singura si gravida. pt ca ar trebui sa stau cu cinewva in casa pt ca nu isi permite sa inchirieze un apartament in care sa locuiesc singura. el acum nu are o camera a lui. a fost plecat sa munceasca in portugalia dar s a intors pt ca a avut un acccident la munca iar cand s a intors a mers la stea la verii lui(in zaragoza) pt ca el renuntase la camera pe care o avea atunci cand a plecat in portuugalia. iar la verii lui el sta in sufragetie , deci nu as putea sa merg sa stau si eu acolo, mai ales ca sprin sufragerie trec toti(sa mearga in bucatarie, sa mearga in camerele lor...) eu sper sa isi dea toata silinta si sa mi gaseasac un loc unde sa stau. mi a zis ca daca merg in romania iar fi mai usor sa ma ajute, dar i am spus clar ca nu cred ca o data ce am plecat din spania o sa isi mai dea silinta sa ma ajute. sper din tot sufletul sa isi tita primisiunea macar pana nasc iar dupa aceea daca nu vrea si nu l intereseaza fetita sa se duca unde o vrea. dra pana atunci am nevoie de ajutorul lui.

multi pupici.

irina 19+ MARIA-ANASTASIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Macar atata poate face si el sa iti gaseasca o casa unde sa stai.De ce nu va cautati un apartament mic cuinca o familie, si asa sa stati impreuna, si poate avea grija de voi de amandoua.Eu cred ca aceasta solutieva fi buna, mai ales ca va vedea ca intr-adevar ai nevoie de ajutorul lui.
Un apartament cu 2 camere ar fi suficient pentru 2 familii.
Daca as putea sa te ajut cu ceva spune-mi.
Multi pupici si multa sanatate sa aveti amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquarella spune:

buna, maria-irina
Nu as vrea nici pe departe sa te descurajez, dar sincer, el nu prea pare sa-si doreasca foarte tare sa te ajute. Daca voia, o putea face si pana acum. Cel mai important e faptul ca ai hotarat sa pastrezi copilul, pentru ca nu exista bucurie mai mare decat un copil. Va fi lumina ochilor tai si sufletul tau. Roaga-te sa fie sanatos si incearca sa te descurci fara ajutorul tatalui. Iti spun din proprie experienta: daca nu simte alaturi de tine acum, probabil nu o va face nici de acum inainte. Imi doresc din suflet sa ma insel si sa ai tu dreptate, dar viata nu e intotdeauna dreapta.
Ideea e ca tu si copilul tau (fetita?) veti face de acum inainte cea mai buna echipa din lume.
Ca o parere personala, cred ca cel mai bine ar fi sa te intorci in Romania. Sigur exista un suflet pe aici caruia sa-i pese de tine. Si parintii (dupa ce-si vor reveni din soc) vor fi bucurosi sa te aiba din nou langa ei.
Iti doresc din toata inima succes, sa fii puternica si sa ai un bebe minunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_irina spune:

BUNA. OLIM ITI MULTUMESC DIN SUFLET PT INCURAJARI. SI EU SPER DIN TOT SUFLETUL SA ISI DEA SEAMA CA NU MA POATE LASA SINGURA IN ACESTE MOMENTE. EL STIE FOARTE BINE C ANU AM VRTUT ACEST BEB CA SA L LEG DE MINE. DUPA CE NASC NU E OBLIGAT SA FACA NIMIC PT FETITA DACA NU VREA.MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA SUNT SANATOASA SI SPER SA FIE TOTUL BINE PANA LA SFARSITUL SARCINII SI FETITA SA FIE BINE.SUNT UN PIC SPERIAAT PT CA AM PLACENTA JOS POZITIONATA DAR MEDICUL A ZIS CA NU E NICI O PROBLEMA ACUM, CA SE POATE RIDICA PANA IN TRIM 3 DE SARCINA. O IUBESC CU TOATA FIINTA MEA SI AS FACE ORICE CA EA SA FIE FERICITA.



AGUARELLA, ATUNCI CAND I AM SPUS CA SUNT INSARCINATA A ZIS CA O SA MA AJUTE. SI ACUM ZICE LA FEL INSA EL SPUNE SA PLEC IN ROMANAI. DRA NU POT SA PLEC. DACA PLEC DE UNDE STIU EU CA NU SE VA FACE DISPARUT?? PE PARINTII MEI II CUNOSC FOARTE BINE SI STIU SIGUR CA NU MA VOR ACCEPTA NICIODATA CU UN BEBE. IAR EU O IUBESC PE FETITA MAI MULT DECAT ORICE PE LUME SI NU VREAU SA TRAIASCA INTR O ATMOSFERA STRESANTA.EU O IUBESC SI STIU CA POT SA I OFER O VIATA FRUMOASA, DAR IN ROMANIA NU SE POATE. PARINTII MEI NU AU AVUT NICIODATA O CASNICIE FERIITA SI SE CERTAU TOT TIMPUL, IAR EU NU VREAU CA FIICA MEA SA CREASCA IN ACEST MEDIU.IAR FINANCIAR NU MA POT AJUTA.EU TOCAMI DIN ACEST MOTIV AM PLECAT DIN ROMANIA. SI DAC MA DUC ACUM ACASA SI INSARCINATA CE O SA MA ASTEPTE? EU VREAU CA FETITA MEA SA AIBA O COPILARIE FRUMOASA, SI POT SA I OFER ASAT RAMANAND IN SPANIA. NU ZIC CA E USOR, DAR INCET- INCET TOTUL VA FI BINE .


PUPICI.

irina 19+ MARIA-ANASTASIA

Mergi la inceput