in concediu cu masina?singura?

in concediu cu masina?singura? | Autor: sorinsonia

Link direct la acest mesaj

As pleca in concediu,undeva la munte, cu copilul de 9 ani, dar mi-e frica sa plec la drum singura cu masina: daca fac pana, daca ma ratacesc, daca obosesc, of...ce ma fac? Cum sa procedez si sa-mi fac curaj?
Imi dati ceva sfaturi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Parerea mea... intareste-te si pleaca. E pacat sa nu profiti, sa nu evadati putin si sa nu va faceti concediul. Tine cont insa sa nu mergi noaptea, sa eviti drumurile ... "dosnice", sa nu opresti cind ti se face semn de X sau Y de pe marginea drumului, sau la stopuri sau cedeaza trecerea sa fii atenta la geamuri sa le ai inchise, la fel si usile...
Sa te cazezi intr-un loc "populat", sa nu mergeti in zone "pustii" ...
Cam astea sint primele idei care mi-au venit in cap... Dar de mers, parerea mea este ca poti merge linistita doar tu si copilul intr-un concediu.
Eu am mers ani de zile doar eu si mama in concedii... si a fost super.
Ai grija de tine.
Si spune-ne pe unde vrei sa mergi... cum a fost...


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Eeeee, as cam veni in Constanta..... Multumesc pt. sfaturi, ma mai gandesc, mai am vreo 2 saptamani pana la concediu. As vrea la munte, dar sa fie o statiune cu strand..... Cam multe pretentii, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Inghesuie copilu' in masina si mergeti fara grija in concediu. Matusa mea, vaduva cu doi copii, vine in fiecare an singura din Germania in Romania cu masina si n-au patit niciodata nimic. Daca masina e OK (fa-i o verificare temeinica inainte de plecare) poti sa te asterni la drum fara nicio problema.

Acum cativa ani aveam un Oltcit si am strabatut tara singura de la un cap la altul, am ramas si cu masina in pana (de motor) intr-un catun de pe langa Curtea de Arges, am primit ajutor neconditionat, lumea te ajuta, service-uri sunt pe toate drumurile, eu zic sa faceti din asta o aventura si sa va bucurati cat puteti de ea, si tu si copilul.

pisici si floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Frumoase flori, haioase pisici, iar prajitura....yamyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

pleaca!!! Si eu plec la drum, e drept, fara masina, dar tot cu un copil de 9 ani:) si peste trei saptamani am sa plec cu un copil de 4 ani:) Anul trecut am fost cu amandoi, dar anul acesta avem nevoie toti trei de odihna, asa ca plec cu ei pe rand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Sonia, fa-ti curaj si pleaca, ca daca D fereste se intampla ceva si ai un idiot langa tine te incalzeste cu ceva? Femeile sant mai tari, intuitive si intraprendente, asa ca fara grija. Nu mai te gandi ca ti se poate intampla, fii optimista si totul va fii ok.
Controleaza masina inainte de plecare, si dai bice, copilul nu este asa de mic.
Eu am facut drumul de aici, acasa singura si n-am avut nik.

cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Sonia, cum a fost in concediu???? Povesteste-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Gabi, esti draguta, dar am avut ghinion. A doua zi de concediu m-am operat de bila si nu am mai putut pleca.
Poate la anul am noroc. Acum am inceput serviciul, copilul scoala...eu sunt tot obosita...dar nu trebuie sa ma plang, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Of, imi pare rau:((
Sper ca acum esti bine si la anul vei avea un concediu placut!!!


Mergi la inceput