Azoospermie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blufy spune:

Buna fetelor!

multumesc pentru incurajari, sunteti foarte dragute. Pietenul meu nu a facut pana acum decat o spermograma. NU ne-a dat doctorul nici un fel de rezultat. i-a spus prietenului meu sa-l sune pentru rezultate si cand l-a sunat a zis numai ca nu prea avem sanse pe cale naturala si atat. L-a intrebat prietenul meu daca nu-i spune niste cifre si nu a vrut doctorul sa-i zica nimic, a zis ca s-asa nu intelege el. Nu a vrut sa ne dea analizele nici in scris, deci am fost degeaba la el. Nu stiu, dar am impresia ca sunt mai buni doctorii din Romania, pe cuvant! Ne-am facut progrmare pentru saptamana viitoare la alt doctor, sa facem o spermograma noua, o sa va dau atunci rezultatele.
Miki, vrei sa faci FIV? Ai mai facut pana acum? Sau inseminatie?
Va pup pe toate, sorry ca nu pot sa scriu prea des, ca tre` sa lucrez mult
Sidonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blufy spune:

Am uitat sa va spun ca ii dau prietenului meu branca ursului de vreo luna, sper sa ajute la ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

MickeyD mi-ai dat o noua tema de meditatie ... obstructie :-)
Eu visez la toate numai sa fie gigei acolo la ICSI.
Miki abia astept sa-mi spui cum e la Dracea ca si eu iti calc pe urme !
Fetelor voi v-ati hotarat la perioada pt FIV ? Eu ma gandeam undeva in luna mai, ca sa avem timp de naturiste si sa reglam orice alte probleme mai sunt pana atunci (adica sa ma fertilizez si eu). In plus, mi-ar placea sa-mi dea DD un asa cadou la schimbarea prefixului...
Miki - nu am acum analizele dar la restul in afara de prolactina sunt in valori normale.
Ba, a facut si sa turceasca (uda... ha-ha!) si a iesit OK. Si mie la fel (ca am facut si io).
Nu, nu i-a dat Melatonina, a zis sa incerce intai singurel sa vedem unde ajungem si daca nu merge cu melatonina.Am ajuns acum cu ora de culcare la 2-3. Deci ar merge melatonina, dar ar trebui sa iau si eu, ca altfel raman fara companion :-)
Nu, nu e grasut deloc ... arata ca in reviste :-) A inceput putina burtica dar e inalt si bine facut si e cantitate neglijabila.
Ma gandeam ca o sa merg cu el la un nutritionist sa ne spuna si ce schimbari trebuie sa faca in alimentatie pt ca are antecedente in familie si oricum trebuie sa previna. Acum nu ii mai adaug si asta, il las sa scapam de HOP ca deja iar am inceput: Maca, PanaxGinseng, Branca Ursului, vitamine...
Fetelor va pup pe toate si va doresc spor !

PisiX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

si eu cam tot prin primavara PisiX
Succes tuturor!!!

anda


"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor, e prima oara cand scriu pe acest forum, asa ca va rog sa-mi scuzati ignoranta cu care vreau sa va intreb si eu ceva. Aseara am luat rezultatul spermogramei sotului si a fost zero gigei.azoospermie. Mi-a zis ca nici morti nu erau.(poate de la frig) Nu era nici unu. Vreau sa va intreb: mai am vreo sansa sa am un copil? Se poate trata?

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Iuca, in primul rind sa stii ca sintem alaturi de tine. Imi amintesc ce am simtit acum 100 de ani cind am aflat si eu/noi acelasi diagnostic. A cazut ceru pe mine.
In al doilea rind, repeta spermograma (adica el), daca se poate la alt laborator, abstinenta 3-5 zile, fara antibiotice, fara alcool. Noi am avut doua rezultate de azoo (primele doua, ceea ce este imposibil, pt. ca el mai are un copil, cind i-am zis dr., a raspuns ceva de genul: mda). Am repetat de atunci de nu stiu cite ori la acelasi lab sau la altele si a iesit oligo, asteno, oligoasteno, etc, niciodata nu a mai iesit azoo!
Daca iese tot asa, atunci depinde de mai multi factori, printre care si virsta lui. tratamentele sint ffff indelungate (spermatogeneza dureaza 90 de zile)si nu dau intotdeauna rezultate. cautati un androlog bun, un urolog sau incercati la celebrul dr. Soare. Sint fete pe aici care au reusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Nucutza.Sotul are 32 ani, nu fumeaza, de baut, accidental cate o bere. Doar ca are probleme cu tiroida. Poate fi de ea?

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Iuca, poate fi de la orice. Va trebui sa faca mai multe analize, inclusiv hormonale si un urolog bun ii va da un tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Nucutza, multumesc ptr raspuns

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Iuca
Stiu foarte bine prin ce treci acum. Cand sotul meu a venit acasa cu rezultatul la spermograma am ramas amandoi uitandu-ne la bucata de hartie pe care totul era 0 0 0 ... Dar asta nu inseamna ca nu puteti avea copii. Asa ca, dupa cum ai fost deja sfatuita, repeta analiza. Daca nu va simtiti in largul vostru cu medicul la care ati fost, mergeti la altul. Asta e foarte important. Si daca nu stiti la cine sa mergeti, aici pe forum poti sa gasesti aproape orice ai nevoie.
Apoi daca si mai departe rezultatul este tot azoo si sotul nu mai are istoric de sarcini cu tine sau cu altcineva, foarte important dupa parerea mea este sa faca analizele genetice si apoi hormonale. Asa puteti vedea clar daca se produc sau nu. Dupa aceea ... in functie de rezultat face si restul analizelor. (la analizele genetice trebuie sa faca Microdeletii cromozom Y si Cariotip)
Insa nu va pierdeti speranta chiar si cu Azoo avem sanse sa avem bebelusi.
Noi am facut FIV+ICSI si avem acum o minunatie de fata de aproape 11 luni.
Si nu uita, nu se pune problema de ignoranta. Nici una dintre noi nu stia nimic despre treaba asta inainte sa ne puna cineva in fata o hartie pe care scrie "sotul dumneavoastra are azoospermie"
Asa ca orice intrebare vrei sa pui, nu ezita.

miki - am gasit analizele sotului asa ca ...
Spermograme (dau 3 exemple)
1. 7.10.2004
volum - 0,8 ml
PH - 7,5
Aspect - opalescent
timp lichefiere - aprox 20 min
concentratie - 0 ... restul evident ... 0

2. 16.11.2004
volum - 0,8 ml
PH - 7.5
aspect - opalescent
timp lichefiere - aprox o ora
concentratie ... si restul - 0
plus proba de urina post ejaculare - 0,5 ml cu 50.000 spermatozoizi/ml mobilitate 0

3. 09.02.2005
volum - 0,2 ml
PH - 8,5
aspect - opalescent
timp lichefiere - aprox 5 min
concetrattie - 0
plus centrifugat urina post ejaculare - nr spermatozoizi 0 dar cu foarte multe leucocite

Analize sange
LH - 2.24
FSH - 4.77
Prolactina - 12.02

Analize hormonale
Testosteron total 11.80


MickeyD si bebe Alexandra

Mergi la inceput