FIV 80

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Va multumesc ca sunteti alaturi de mine!Mai ales ca am un oarecare sentiment de "singuratate" nefiind decit eu si Oana in focuri acum.
In privinta reusitelor ,asa cum ati spus si voi,factorii care le influnteaza sunt destul de multi si variati ,ca eu pina la urma am ajuns sa cred mai mult in soarta decit in doctori.
La fiv-urile precedente am avut embrioni foarte buni,divizati in cite 6-8 celule sau mai bine,sotul meu i-a vazut,et-ul s-a facut la 72 de ore,endometrul era de 9-10 mm,DAR era o trompa bolnava cu hidrosalpinx,era o prolactina mare(cred),deci MEREU E CEVA!Acum sint curioasa ce si cum va fi,dar asa de tare imi doresc sa reusesc....
Gonalf e vreo 90 lei fiola,atita ca se poate obtine compensat.
Luni voi face prima eco de la inceperea injectiilor.Deci punctia va fi undeva in jur de 25-26-27 iulie iar Et-ul dupa.
Va tin la curent!
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana-Dana spune:

Salut fetelor!
Imi pare rau ca nu am mai scris, dar aseara cand ma pregateam sa intru pe net, m-au chemat la serviciu.
Astazi am facut prima eco:6 foliculi pe ovarul drept, 5 pe ovarul stang si 2 foramtiuni chistice .Endometrul trilaminat de 9 mm.
De astazi fac 2-3 menogon/zi alternativ pana pe 19.07.2006 cand imi face dozarea de estradiol si progesteron.Primele dozari au spus ca sunt bune.Mi-au mai dat si alte medicamente:piafen,triferment,carbune vegetal si sotului meu vibramicina.
Nici eu nu am luat AC inainte de FIV.
Moniland, Cristinici, Avalon va pup dulce si va multumesc pentru sustinere.
Adelia alin tu ce ai mai facut?Cand faci eco si umatoarele dozari?
Sa sti ca si pe mine ma dor injectiile si simt ca nu se mai termina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Avalon, multumesc mult ca ai trecut lista de informatii utile pentru FIV.
Eu mai mult ca sigur nu o sa pot face FIV, nici acum nici mai tarziu, din cauza sotului din dotare, care nu este de acord dar as vrea sa aveti grija ca aceste informatii utile (sau alte mai noi)sa fie trecute pe prima pagina.
De asemeni am avut rugamintea la moderatorii sa aiba grija sa nu se piarda aceste informatii, dar se pare ca am pierdut timpul degeaba.Asa cum vroiau ei sa reorganizeze toate subiectele,sa se scrie numai la subiect sau sa nu se deschida mai multe topicuri cu aceeasi tema, nu inteleg de ce nu au fost pe faza si cu aspectul asta.
Cu respect pentru voi toate,
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Eu fac prima eco luni si tot atunci si a doua dozare de estradiol si progesteron.Prima a iesit buna.Dana-Oana vad ca la tine difera tratamentul,eu am gonalf asociat cu menogon.Oricum productia ta pina la momentul asta nu e deloc rea.Bafta multa in continuare.Nu mi-ai zis cind mai mergi la Bucuresti.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Buna dimineata!
Adelia tu si Oananu sunteti singure noi suntem aici cu sufletul alaturi de voi! Eu chiar daca intru mai rar (pt. ca nu am noutati, sunt in asteptare)sunt cu ochii pe voi.Va doresc multa bafta si cred ca indiferent de medic, schema de tratament sau clinica la care am ales fiecare sa mergem, ceea ce conteaza este rezultatul sacrificiilor noastre ().Va -ic si va doresc ceea ce imi doresc si mie....!

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana-Dana spune:

Adelia alin, la Bucuresti vin miercuri, pentru eco II si dozari.
Voi ajunge la clinica la ora 15,45.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Eu merg miine dimineata,la 11.00 trebuie sa fiu acolo.Am ecografie,injectii si dozare de estradiol si progesteron de facut.Urmatoarea vizita nu stiu cind va fi,dar tinem legatura.
Fetelor ce ziceti,trebuie sa-i dau ceva dr.acum pe periaoada tratamentului?Cum se procedeaza ca eu habar n-am.Adica in principiu stiu ca in Romania se obisnuieste,dar nu stiu daca acum este momentul.Poate ma sfatuiti si pe mine ce si cum.In special cele care ati trecut chiar pe la Medsana.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Fetele unde ati disparut toate!Eu sunt in concediu dar tot mai intru din cand in cand cum pot,ca sa vad ce faceti!
Haideti va rog sa o sprijinim pe Lachi in aceasta situatie dificila!Va rog si pe voi cele care ati sustinut-o mereu sa cereti sa revina printre noi cat mai curand!Dupa cum stiti pentru noul FIV din septembrie are mare nevoie de noi!
Sperand ca nu v-am deranjat prea tare cu aceasta cerere va pupic pe toate si doresc BAFTA MULTA celor care sunteti acum in focuri!
O VREM PE LACHI INAPOI!

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Adelia si Onutza Danutza numai bine! Nu stiu cum merg treburile la Medsana, dar cel mai bine cre' ca e sa faceti cum simtiti.
Dupa mai multe zile in care nu am avut acces la internet, ma prezint cu informatii proaspete despre FIV Giulesti.
Dupa cum stiti, lunea trecuta m-am hotarat sa incep procedura, am sunat la cabinetul privat al lui Marinescu si la Giulesti, marti am facut analizele uzuale care imi lipseau, marti am luat legatura cu Geta (fara Geta nu treci peste formalitatile birocratice), cu Moisica, iar joi deja aveam numar de dosar si dosarul pregatit.
Am primit si contractele (de fapt, "fituicile" cu cateva idei principale, ca pana la statutul de contract mai trebuie multe conditii indeplinite) si costurile.
Daca in 2005, FIV-ul costa 1400 dolari si ICSI 500 dolari, acum procedura costa 1400 euro, indiferent daca se recurge la ICSI, ori ba. Argumentul este acela ca multe femei au considerat ca au fost mintite ca s-a apelat la ICSI pentru a le fi luati banutii, fapt pentru care costa 1400 euro pentru toata lumea si esti anuntat daca s-a recurs sau nu la ICSI.
Daca nu se ajunge la embriotransfer, clinica se obliga sa returneze 300 euro, reprezentand cheltuielile neefectuate.
Joia asta ma intalnesc cu Marinescu pentru a se stabili tratamentul, iar in septembrie incep distractia.
Pentru ca nu am nici o spermograma facuta la Giulesti(am doar rezultatele la inseminari), m-am gandit sa-l duc pe al meu la proba fix in momentul in care voi ovula (pe miercuri-joi), iar din proba recoltata sa faca Moisica spermograma si in loc sa arunce marfa sa facem si a saptea inseminare, ca e pacat sa aruncam recolta.
Uite asa mai trag un loz, ca doar nu am nimic de pierdut, mai ales ca am o luna in care mucusul s-a instalat ca la carte.
Shery nu m-am mai intalnit cu Lachi joi. Stiu ca trece printr-o perioada grea (pe mai multe planuri), am lasat-o sa se linisteasca si sunt convinsa ca atunci cand va avea nevoie de mine ma va suna.
Ceci in primele ore ale razboiului, atunci cand durerea lui Lachi era fierbinte, am sustinut-o cu tot sufletul, desi mi-am atras tot felul de acuzatii. Am filtrat ceea ce s-a spus despre mine, am inteles ca tre' s-o fac mai putin pe avocata pe aceste meleaguri, dar, pentru ca o inteleg atat de bine pe Lachioanea nu voi sta cu mainile in "vorba aceea".
Stiu ce viata a avut fata asta si stiu ca merita o sansa de a fi sustinuta, pentru a-si implini visul. Iar daca tre' s-o incasez eu pentru ca o sustin, o fac cu placere, numa' sa fie toata lumea fericita si cu bebici la purtator, iar Doamne Doamne sa se bucure de ceea ce vede..........
Mai stiu ca citeste (si Lachioanea si Doamne Doamne) si ca un cuvant spus din suflet poate fi un balsam pentru ea si o poate ajuta sa merga inainte pentru a-si tine ingerasul in brate.
Lachi deschide un cont si vino sa faci FIV!!!!!! In viata ta lucrurile nu au fost asezate dupa cum doreste societatea sa-i vada pe oameni (si aici sa nu ma intrebati ce am vrut sa zic, ca stie Lachi ce viata a avut, iar eu nu am nici un drept sa difusez exact la ce ma refer). Cauta calea de mijloc, toleranta, dragostea si tot ceea ce place lui Dumnezeu (nu oamenilor!) si hai cu noi in LUPTA PENTRU UN BEBIC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

MOana: iti multumim pentru informatii. Si mie imi spusese Moisa ca acum FIV si ICSI sunt la acelasi pret, numai ca mi-a zis ca costa 1400 euro, nu 1500 euro. Asta e, ce mai conteaza 100 euro??? Iti tin pumnii la inseminarea pe care urmeaza sa o faci si poate nu mai ajungi la FIV. Multa bafta.

Mergi la inceput