Totul despre jocuri/jucarii/cum ne jucam cu copii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

jocuri pentru copil de 1 an

Autor: Jozsa-Fechete

Ce jocuri ati incercat la copilasii de 1 an? Ce ar trebui sa stie sa faca la aceasta varsta?
Multumim anticipat.Anamaria si Antonia
Autor: daniella4

Noi la un an si o luna suntem Terminator Alexis. Masinutele rezista cam 1 ora daca e intr-o zi proasta. Cuburile il intereseaza in masura in care poate produce zgomot cu ele. De Craciun i-am luat o masina mare pe care ar putea merge intr-un fel de sa. Merge acum intr-o parte, cu rotile in sus.

Din cate am inteles la 1 an ar trebui sa stie sa puna obiecte -jucarii intr-o cutie. Dar cupilul a declarat ca nu stie sa citeasca asa ca doar goleste cutia.



Autor: alexa si mami

alexa, pe linga sticle, telefoane, telecomenzi si alte obiecte de uz casnic, se joaca cu un cub cu diferite orificii prin care introduce(cu ajutorul meu) formele respective, isi mai plimba papusa cu caruciorul, se joaca cu mingiile si ii place enorm sa se uite pe poze.
spor la joaca


Autor: Melania 14

Noua ne place la nebunie sa demontam bucatica cu bucatica covorasul puzzle din polistiren,sa ne uitam pe carti si sa-i aratam lui mami cu degetelul ce animal am dori sa-l imite, sa introducem formele colorate in orificiile din carapacea broastei testoase (tot cu ajutor)si sa cautam cu disperare in toata casa butoane care se pot apasa cu degetelul.


Autor: bubu05

Vladucu e incantat de jucariile cu butoane. Are o toba si o orga chicco super(primite de la Mosu') si apasa pe butoane, clape, care canta, lumineaza si danseaza si el! Mai are un camion mare cu care il plimb prin casa si multe altele neinteresante pt. el...Ii place telecomanda, telefonul, incarcatorul de telefon, tastatura de la calculator...chestii de-astea.


Autor: axia

Lui Tiberiu ii place la nebunie .....sa plimbe o lingurita prin casa. Si daca a prins una cu coada lunga, o foloseste ca prelungitor ca sa agate lucrurile pe care nu ajunge sa le fure.
In rest, se catara si se invarte in jurul unui punct fix ......

A, am gasit piesa de rezistenta. I-am luat topogan !!

Succes


Autor: impreuna

Exact asa si Sara, doar ca s-a prins pe unde se deschide cubul si pe acolo "opereaza":)
Noua ne mai plac mult hartiile, sa le rupa bucatele si sa le aranjeze,


Autor: Babisa

Si a mea tot chelile,telecomenzile,teklefoanele si tot ce are butoane sunt baza.Ii mai place sa scoata toate vazele din dulap(am pus in sertarul de jos unde ajunge ea ,numai plasticarae,special pt ea),mai rau e ca dupa ce le scoate ,ii place sa bage piciorusele in cate un castronel si sa patineze cu el.II place sa o ajute pe mami la decorat casa,ii scoate toti chilotii si ciorapii din sertar si ii aranjaza prin toata casa.I-am cuparat un calut care e un fel de balansoar,dar are si roti ,ori il plimba prin toata casa ,ori il calareste pana trage cate o busitura.Ii place sa plimbe carutul ei sport prin toata casa,si toate scaunele din bucatrie tre' sa stea neraparat in hol sau prin casa ca in bucatarie nu le mai vrea.Sa ne uitam la reclame si cel mai mult sa ne jughinim cu mami.
Deci nici un joc prea interesant


Autor: monica-elizabet

cea mai interesanta jucarie din ultima saptamana a fost bradutzul pe care l-a daramat azi de tot si statea cu el in cap fara sa zica nimik
apoi telecomenzi, chei, telefoane, pe toate le tranteste pana le sar bateriile si butoanele.
se catzara pe fotoliu sus de tot(pe spatar0 sit are mi-e frica sa nu ia o busitura tocmai de-acolo...
in carti cu animalutze se uita destul de putin, stie cateva animale sa le arate cu degetul si stie doar cum face(vaca, pisica si catelul)...restul...mami sa traiasca, sa arate si sa spuna ea cum fac...
ieri le-am montat un cort din acela de jucarie in casa si s-a jucat impreuna cu fratiorul ei de 4ani jumate...ca mai apoi sa iasa afara din cort si sa se arunce peste el crezand ca e ceva tare care o tine.
ne mai plac strecuratorile de ceai, jucariile cu butoane(care sa mai si cante eventual dupa ce le trantim de pamant), linguri, baloane.
mai stim sa culcam o papusica pe picioare si sa-i cantam nani-nani,,,dar dupa 2 min o dam cu capul de pamant
oricum este interesant privind din afara la tot ce ati scris despre copilashii vostri nu pot decat sa


Autor: hanako2004

si la emilica noastra ii plac foarte mult butonasele de la tel,(MI LA ARANJAT DEJA)telecomanda ,tastatura de la calcdesi are saci de jucari le prefera pe astea ii place mult jucariile care sclipesc si au melodi apasa singurica pe butonase si incepe dansulsi o mai pune pe mami si buni sai cantm aduce singurica cartea cu canteceleiar eu i-mi iau rolul in serios


Autor: Babisa

O invat jucanduma cu ea ,diferite obiecte si jucari,o trimit sa mi le aduca sa vad daca le recunoaste dupa denumirea data de mine.Momentan stie un catel (de plus) si cand ii zic sa mi-l aduca,mi-a aducer in timp ce si zice "ham ham",stie un cal si mi-l aduce plescaind cu limba precum calul,stie o maimuta dar face cu totul alt sunet decat ce am ainvatat-o eu,un pui de gaina,un soricel dar pe care il imita mai rar pt ca nu stie sa zica "chit chit" (incearca dar nu ii iese),si a mai invatat astazi o broscuta si ne chinuim sa sa ionvete sa aduca geanta lu' mami.Ii place sa bage fise intr-o pusculita de plastic (fara ajutor).Scoate sosetele din raft si le pune la loc daca nu gaseste ceva mai bun de facut in timplul asta.Ca si toti copii adora cheile tot ce are butoane.Imi ia telefonul si sr preface ca vb cu mamaica zicand "ala ala " si continua cu multe alte cuvinte pe limba ei.Adora sa asculte muzica si sa danseze ,deja are ca 3-4 stiluri de dans ,in functie de melodie.Ii place sa urce si sa coboare treptele blocului (numai cu ajutorul meu).Mai nou ne mai chinuim sa invete sa mazgaleasaca pe foaie ,dar nu prea se pricerpe sa apese pe pix si nu intodeauna lasa urma pe foaie.Mai face multe altele ,ca orice copilut,dar cele enumerate mai sus sunt pe ce punem momentan accet mai mult pt ca vrem sa isi invete jucarelele.
Pupici si sanatate


Autor: badjoke

Pe langa cele enumerate de voi, fetita mea a mai descoperit.."pititul in masa". Am o masa de 12 persoane, care are o usita (pe unde se baga scaunele pliante ale mesei). Si intra acolo si piteste biberoane, jucarii etc. Si cand ma fac ca nu stiu unde este o strig, dar ea nu scoate nici un sunet. Si ce se mai amuza cand o gasesc...
Am vrut sa-i cumpar din Cora o casuta (ori din fas, ori din plastic), dar n-am gasit. Mai incerc si la alte hipermarketuri.


Autor: LORELAI ANCA MORARIU

câteva idei puteti gasi la: http://www.fisher-price.com/neur/myfp/default.asp

o "casuta" se poate improviza dintr-o cutie mare de carton bine curatata (sa nu aibe praf, fire de par, etc) atât pe din'auntru cât si pe din'afara (noi asa am procedat pâna am cumparat un cortulet de fâs de la IKEA)

niste jucarioare simpatice care lui bb al meu au inceput sa-i placa de pe la 1 an si îi plac si acum (18 luni): http://www.educo.com/Product.asp?ID=ED9720, etc

carticele:
http://www.funwithspot.com/
http://www.editionsfleurus.com/livre.php?idLivre=2064
http://cn.dk.com/nf/Browse/BrowseStdPage/0,,244148,00.html


Autor: mariussimiuc

Pe langa telefoane,telecomenzi si incarcatoare ii place sa se joace cu borcane,la care sa le puna capac,eventual sa le bage unelein altele...Dar pe langa toate astea preferatul de departe este aspiratorul.Ar fi in stare sa-l calareasca toata ziua daca l-as lasa sau daca nu i s-ar parea (pe moment) ca a gasit altceva mai interesant.Ne mai jucam de-a v-ati ascunselea si se bucura si tipa cand ma gaseste dupa usa.Deocamdata nu a invatat sa se ascunda si el.Si era sa uit de marea lui satisfactie atunci cand il sperie pe tati,se opreste in usa si zice "tei" (stai!) si tati trebuie sa se sperie,eventual sa mai cada de pe scaun (atunci satisfactia e garantata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Casuta de gradina pentru copii

Autor: geliza

Va rog sa-mi spunerti si mie unde as putea sa gasesc, acum, casuta din aia de plastic, de gradina, pentru copii, de erau toata vara in ofertele supermarketurilor?...si la un pret convenabil...adica nu 5-10 milioane...
Fie-mea isi doreste f mult si n-am apucat sa-i luam asta vara...si ne-am gandit sa-i facem cadou de ziua ei

Va multumesc



Autor: mcrmiki

Buna!
Ai incercat la Metro, la Selgros? De sarbatori erau cam peste tot casute, cred ca erau in jur de 3 mil.


Autor: energy

mi se pare ca aveau si la Cora vreo doua modele.

ca variante de tinut in casa noi avem din fash colorat si gonflabila. Se dezumfla, se impacheteaza cand copilul se plictiseste si sunt mai ieftine. Dar daca aveti curte cred ca e mai buna una din plastic


Autor: g_ioana

Si eu i-am luat una gen cort, de la Metro,din fas colorat cu diferite animalutze, in luna decembrie si este foarte incantata si spre disperarea lui tati am instalat-o in sufragerie!


Autor: vrabiuta

cu 3,5 mil gasesti la iesirea din bucuresti spre afumati. sunt cativa importatori de mase plastice, o sa vezi o parte din produse expuse la strada.
noi am luat de la unul dintre ei calut pentru bebe - la cora era 1,5 mil, noi l-am luat cu 750 mii. acelasi producator, verificat stante, etichete si tot... no comment.


Autor: katty

Si noi am luat vara trecuta una gen cort, dintr-un plastic mai rezistent si frumos colorat cu ferma de animale, tractor de ferma etc. care a fost o incantare pentru copii. L-am luat si in concediu si acolo se juca cat era ziua de lunga impreuna cu o prietena fetita de 5 ani (afara in parcul hotelului sau in camera in functie de cum era vremea afara).A costat putin, cam 300.000 lei.


Autor: mitzuka

Katty ...de unde ai luat-o..vrem si noi!!!!!!!!!!!

Energy ..la fel de unde ai luat gonflabila si la ce pret...
Poze nu aveti??????????

In Timisoara am vazut la selgros din folie colorata ca o casuta cu fermoar in fata..parea ok..si costa cam 500.000 mii...dar ne mai uitam si dupa alte posibilitati...Cea de la metro cat costa???


Autor: geliza

va multumesc pentru raspunsuri...da, si una din fas ar merge...o sa ma duc sa caut...multumesc vrabiuta si pentru pontul cu importatorii


Autor: energy

aia gonflabila a primit-o si nu stiu de unde au cumparat-o
aia de fas a costat 400 de mii anul trecut


Autor: roxicucu

Energy, e super casuta voastra. De unde ati cumparat casuta de fas? Oare as putea sa gasesc la Metro? Noi suntem din Galati si nu avem Cora aici.


Autor: energy

e un produs TCM, poate sunt in galati magazine cu marfa TCM, a mai fost un subiect deschis despre produsele lor, eu stiu sigur ca au puncte de vanzare (impropriu spus) in Brasov si Constanta


Autor: katty

Mitzuka, am luat-o de la Carrefour asta-vara (era la promotie 299.900), fara promotie am vazut-o dupa cu 399.900 lei apoi am vazut si la Cora etc. Nu stiu la Metro, dar poti incerca. O sa incerc maine sa pun o poza cu ea construita!


Autor: katty

Am vazut in ultimul catalog Quelle (primavara/vara 2006) la pag. 346. Un Set cort din 3 parti (cort, cort iglu, si tunel intre cele 2 corturi) f.f. frumos colorate - numai 850.000 lei. Mie mi se pare superrr!! Dar cred ca nu poate fi intins decat afara!
Dimensiunile sunt: Cort Iglu: 120x120x90 cm, Cort Tipi: 100x100x135 cm, Tunel: 190 cm, cu diametru: 47 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Ce jocuri ati inventat?

Autor: carmen_ardelean

Avem 1 an si 8 luni si...pentru ca e iarna, ne cam plictism prin casa....Hai sa ne dati idei despre jocurile pe care le-ati inventat sau care va fascineaza la varsta noastra...
Daca ne spuneti,...va spunem si noi !



Autor: kiwwy

Lui Leon ii place sa priveasca in carti colorate,carti de povesti,il intreb:unde este ...ai el pune manuta si imi arata tot ce ma intereseaza...Ii place jocul de-a v-ati ascunselea,ii place sa il surprind,atunci cand se asteapta mai putin.
Are un camion mare in care se baga si asteapta sa il trag,ma ia de mana
si ma pune in camion,sa ma traga el..
Ii place sa se joace in zapada,facem impreuna bulgarasi,si e foarte fericit.Ii place sa imite animale,sa scrie (pereti)
Adora muzica,da din palmute si danseaza.Intelege tot ce ii spun sau tot ce ii cer,dar el nu

vorbeste inca,doar foarte putin(cuvinte esentiale,dar nu fraze...),ai vostrii cat vorbesc la aceasta varsta,si cum va jucati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

DISTRACTII PENTRU COPII
===================================================================
De la ce virsta mergem la circ?

Autor: eve44

De la ce virsta credeti ca putem incepe a ne duce copiii la circ?Eu am luat bilete pentru spectacolul de miine si am ceva emotii ,puiul meu cel mic are 2 ani si 4 luni si ma tem ca nu va avea rabdare sa urmareasca spectacolul.
Eve



Autor: Bebe Beca

Fetita noastra are 1,7ani si ne gandeam sa mergem saptamana viitoare. Sa ne spui si noua cum a fost. Eu cred ca le va retine atentia activitatea de-acolo...


Autor: danis

noi inca nu am fost... mai avem cateva luni si implinim 4 ani... la gradinita urmeaza sa aiba loc o "iesire" la circ, dar nu ma incanta ideea... pentru ca desi cred ca i-ar prinde bine sa vada animale pe care altfel nu le poate vedea, nu mi-ar placea sa le vada la circ... cel mult poate la gradina zoologica... asta pentru ca stiu cu ce tristete in suflet am plecat eu de la circ ... imi era foarte mila de animale... mi se parea ca elefantii au lacrimi in ochi si clovnii pareau fragili si obositi... fetita mea pare sa iubeasca mult animalele, de curand am vizitat o fetita care avea acasa acvariu cu pesti; cand am plecat, fetita mea a vrut sa-si ia la revedere de la pestisori, in conditiile in care cu multi dintre copiii prezenti acolo nu a vorbit aproape deloc... oare toti copiii sunt incantati de spectacolele de circ si eu imi privez fetita de o bucurie?


Autor: corinadana

Du o Danis la circ! Nici nu ti imaginezi ce bucurie o sa i faci!


Autor: Delia

Eu l-am dus pe Codrin la trei ani dar am prietene care au dus copii la varsta printesei tale si au fost taaare incantati!
In mod sigur ii va place!


Autor: tlaura

L-am dus pe Andrei la circ, la 2 ani si 5 luni. A fost superincantat, i-a placut si era uimit de tot ce vedea acolo. Nu s-a plictisit deloc, si nici ceilalti 2 copilasi cu care am fost. Pentru noi (parintii) programul a fost chh., oribil, dar copilasii, chiar daca era ceva plictisitor in arena, cascau gura prin alte parti. Partea a doua a fost numai cu animale, asa ca: distractie placuta!


Autor: diadaniela

Eve,spune-mi te rog la ce ora e spectacolul.As duce-o si eu fii-mea.Are 3 ani si nu am dus-o niciodata la circ.


Autor: mirela alina

Sa sti ca este exact intrebarea la care ma gandeam si eu zilele acestea.Am vazut reclama la tv si ma gandeam si eu sa il duc pe Matei care are aceeasi varsta cu puiutul tau.
Spune-mi te rog de unde se procura biletele si unde se desfasoara circul si mai ales cum s-a simtit puiul tau acolo.
Multumesc frumos.


Autor: gianina

Fetita mea are aproape 2 ani jumate si astazi mergem la circ pentru prima oara. sper sa ii placa ... noi am mai fost cu ea la teatru... a vazut motanul incaltat si i-a placut tare mult.
Astazi au spectacol de la ora 15 si de la 18,30. Durata 2 ore si 15 minute.Numarul de telefon de la casa de bilete este 2104998.

Distractie placuta!


Autor: eve44

Azi e spectacolul la 15 si la 18.30 ,nu stiu daca mai sunt bilete ,noi am luat ieri si nu prea mai erau locuri.


Autor: diadaniela

Mai sunt bilete si venim si noi.Multumesc de informatii mamicilor.


Autor: eve44

Gata ne-am intors! A fost super ,cel mic a fost f incintat ,a aplaudat ,i-a stigat pe cei din arena ,l-au fascinat luminile.
La sf il luase somnul.
Singura mea neplacere a fost ca era f cald in sala de nu se putea respira.In rest a fost super.
E un inceput .
=====================================================================la Circ - prima data

Autor: odaiana

La ce varsta ati dus prima data bebeii la circ? le-a placut ? au stat cuminti?Am auzit ca aae un spectacol frumos si as vrea sa-mi duc si eu maine bebelusele(2,4 ani). Va pup, daiana


Autor: inaioana

Banuiesc ca le poti duce deja cu toate ca nu stiu daca vor avea rabdare la tot spectacolul. Depinde si de temeperamentul lor.

Eu personal nu imi voi duce copiii niciodata la circ pentru ca nu vreau sa incurajez chinuirea animalelor de acolo. Ma deprima/irita! Daca ar fi numai cu oameni (echilibristi, clowni..ar fi cu totul alta poveste). Dar asta e o problema personala.


Autor: ada2021

Poti sa le duci fara probleme.Eu am fost cu Ariana cand avea 2'8ani.Se plictisise catre sfarsit fiindca nu mai apareau ursii polari.La spectacolul cu tigrii nu am mai avut probleme.Arianei i-a placut.Asteptam cu nerabdare urmatorul spectacol.
==================================================================cand ati mers prima oara la circ cu copii?

Autor: anda74

Alex peste 2 zile implineste 1 an si 4 luni si este mare iubitor de animale,cu toate ca noi in casa nu avem nici macar pesti...Cum prima fiinta pe care a recunosct-o si strigat-o a fost un catel maidanez din fata blocului,ma gandesc sa-mi duc puiul la circ...Numai spun ca pierdem vremea prin parc uitandu-ne minute in sir dupa ciori,vrabii,catei cu stapani sau fara.Cred ca este cam devreme ptr a avea asemenea activitati,nu mi-ar displace nici teatrul de papusi,insa va rezista el tot spectacolul?Voi ati avut astfel de experiente?La ce varste?Si cat au stat puii vostrii pe scaunele...??


Autor: Marsupilami

Prima familiarizare cu atmosfera circului pentru baiatul meu am facut-o la 2 ani. In timpul repetitiilor, anumite circuri sunt deschise special pentru copii, in afara de aceasta, ele mai propun in permanenta si vizitarea locului unde se afla animalele.
Primul spectacol de circ la care am asistat impreuna a fost la 3 ani si jumatate si aceasta pentru ca poluarea fonica este totusi importanta, in masura in care orchestra canta prea tare pentru urechile fragile ale copiilor atat de mici si mi-a fost teama sa nu-l ... traumatizez. Asadar, problema nu vine de la statul pe scaun, oricum toti copii se ridica in picioare la un moment dat!
Incearca si tu treptat si tine-ne la curent!


Autor: liliana csaki

Noi am fost pt. prima data la circ cu David la 2 ani. A fost super incantat, a tot aplaudat si-a strigat "bavooo!". N-a avut nici o problema cu zgomotul si ne-a mirat chiar si pe noi ca a avut rabdare sa vada tot spectacolul.


Autor: nadina

Puteti merge la zoo, singurul inconvenient e ca e cam departe. Noi am fost duminica si mandarina a fost tare incantata. Am vazut si copii mai mici.
Nadina


Autor: maria2mami

Noi am fost cand Maria avea 6 luni (in burtica la mami) si apoi la 2 ani, a fost atat de interesanttttttt, incat a facut nani pe tot parcursul spectacolului........am fost si la zoo, anul trecut in vara si se mandresta ca a dat ea, cu manuta ei, o banana la urangutan.....si maimutica ia zambit


Autor: printze

Noi am mers la circ prima data la 1 an jumatate. A fost foarte bine, s-a distrat, urmarea atent animalele, clovnul, acrobatii, a papat pufuleti, si-a gasit un prieten care statea pe randul din fata, deci a fost OK. Acasa a incercat sa le povesteasca bunicilor cam ce a vazut, acuma ca ei nu prea intelegeau e alta poveste!
Intr-un cuvant a fost o experienta placuta, insa trebuie sa recunosc ca spre sfarsit se cam plictisise.
Si cu siguranta vom mai merge.
Pupici si distractie placuta in parc, la zoo, oriunde veti merge ca tot a venit primavara!


Autor: florypop

Si noi am fost la circ de curand. Andrei avea un an si trei luni. A fost siderat. Nu s-a miscat 2 ore jumate. Era cu ochii cat cepele la scena. Abia astept sa mai mergem.


Autor: anda74

Multumesc mult ptr raspunsuri,sigur in aceasta vara il voi duce,la gradina zoologica nu ma gandisem,caci stiam ca este cam in paragina.Sigur intr-un viitor weekend il duc la zoo,cred ca va fi super incantat.Dar mai exista zoo in baneasa?Eu nu am mai fost de vreo 10 ani,iar atunci numai pana la intrare?Cam cum sunt conditiile?


Autor: sanziana72

Fetita unor prieteni a fost la circ cand avea vreun 1 si 10 luni si nu s-a plictisit deloc. La un moment dat incepuse sa se foiasca pentru ca ii era foame. Dupa ce a papat un iaurtel, a urmarit in continuare spectacolul.

La teatru exista spectacole de o jumatate de ora speciale pentru copiii mai mici. Am tot zis ca mergem, dar inca nu am ajuns. Mi se pare ca sunt joia si sambata. Afisul l-am vazut la teatrul de langa piata Amzei, dar parca se tin in cealalta cladire a teatrului (tot pe acolo pe undeva).

Noi am fost la 7 luni si la 11 luni la acvariu si i-a placut foarte mult. La 10 luni am fost la gradina zoologica si a purtat un intreg dialog cu maimutele. Abia asteptam sa mergem din nou la gradina zoologica. Marina e inebunita dupa tot ce e animal. La bunici are catel, la verisor pisica. Cand s-a nascut aveam un porcusor de guinea, dar a murit intre timp. Abia astept sa ne luam din nou macar un hamster!


Autor: clau2toma

Noi am fost prima data la circ la 2 ani ,dar zgomatul boxelor l-a cam speriat la inceput ,dupa care a inceput sa se obisnuiasca ,iar in partea a 2-a a cam inceput sa se plictiseasca .


Autor: symaco

sybille avea 2 ani jumate cand am fost prima data!
a fost foarte incantata,tot spectacolul a stat cu gura pana la urechi,aplaudat si strigat.dupa spectacol ni sa dat voie sa mangaiem animalele si pe calutzi sa ii calarim...de atunci ia zis la buni ca ei sa-i cumpere un cal pe cand vine in tara!


Autor: nadina

Originally posted by anda74

Multumesc mult ptr raspunsuri,sigur in aceasta vara il voi duce,la gradina zoologica nu ma gandisem,caci stiam ca este cam in paragina.Sigur intr-un viitor weekend il duc la zoo,cred ca va fi super incantat.Dar mai exista zoo in baneasa?Eu nu am mai fost de vreo 10 ani,iar atunci numai pana la intrare?Cam cum sunt conditiile?

Animalele sunt tinute in conditii jalnice, pe mine m-a deprimat vizita, dar mandarinei i-a placut ca nu intelege si era prima oara cand le vedea live. Au multe animalute, costa doar 2.3 Ron si copiii sunt bucurosi sa le vada, sa le vorbeasca etc. Daca vreti sa le hraniti, macar luati fructe la voi, nu pufuleti, pop-corn si biscuiti, cum am vazut eu.


Autor: zfcristina

Buna!
Eu am fost cu Cristina la circ pt. prima oara cand avea in jur de 3 ani jumate.Nu pot sa zic ca a fost super incantata , ma intreba tot timpul cand vin ursii.Spectacolele din ziua de azi parca nu mai sunt ca pe vremea cand eram noi copii.Copiii (cel putin ai mei) vor sa vada animale si asta este ceea ce lipseste ,iar reprezentatiile care au loc sunt mai mult adresate parintilor.


Autor: Victoria

Depinde cum va percepe el circul...Mie de mica mi-au placut foarte mult animalele, si, vazand spectacolele de dresura, nu mi-a fost greu sa inteleg ca animalele alea sunt silite prin privatiuni sau bataie sa faca lucruri care in mod normal le repugna( ex. sa sara printr-un cerc de flacari, stiuta fiind aversiunea animalelor pentru foc.)
Pana in ziua de azi, spectacolele de circ ma fac sa sufar, nu pot sa nu ma gandesc cata bataie a mancat fiecare animal de acolo pana a executat corect ce avea de facut...Cum zicea si Nadina, sa le vada dupa gratii, chinuite..nu mi se pare un bun spectacol...
Parerea mea, atat.


Autor: paulai

salutare gagici!
Circul a fost un subiect interesant pentru mine. Am descoperit ca pe fiica-mea o pasionau mai mult animalele din poze. Alea de la circ "n-au dat-o pe spate" - ca sa zic asa. Am dus-o la circ cand avea vreo 3 ani si m-am gandit ca e prea devreme. Dar nici la 4 ani nu s-a dat in vant. Ma rog.... ratustele de la strabunica sunt mult mai faine...
Am vazut ca vorbea cineva de teatru... de papusi??? Am fost de curand la un spectacol din acela scurt,vezi Doamne pentru cei mici care n-au rabdare.Surpriza!!!! Era cu Vasilache care o bumbacea de mama focului pe Marioara si unde mai pui ca dracul si moartea erau personaje de baza. Norocul meu ca nu m-am lasat.... am mers si saptamana trecuta la Alba ca Zapada .... si asa mai vii de acasa!
Cred ca nici varsta de 30 ani nu-i propice pentru Vasilache si Marioara. Astept sa cresc mai mare sa inteleg si astfel de chestii.
Va salut pe toate...(pentru prima oara ca sunt noua pe aici)
Paula
====================================================================La circ - de la ce varsta?

Autor: Candy

Fetelor, la noi in oras a sosit circul, iar puiutul nostru are 1 an si 4 luni. Ma intrebam daca e prea mic sa-l ducem la circ? La varsta asta merge foarte bine, chiar fuge, e interesat de tot ce misca, dar nu stiu daca ar avea rabdare sa vada macar jumatate din spectacol.
Voi cand ati fost la circ cu copilasii?


Autor: silvana_salajan

Andrei are 4 ani si jumatate, si abia acum l-am dus prima data. Si asa au fost numere la care s-a speriat. Da cred ca asta depinde si de copil. Erau acolo si mai mici care se distrau de minune. Nu l-as duce isa la varsta asta pentru microbii care plutesc in aer datorita multimii, si perioadei de viroze.


Autor: anya

Eu l-am dus pe Matei la 2 ani si 4 luni - prima data. A rezistat pana la sfarsit, cu plimbari prin sala (noroc ca era jumate goala). De speriat nu s-a speriat. I-au placut numerele cu animale, dar a fost foarte socat "de ce da nenea cu batul in camila ?".
Si cam avea dreptate...


Autor: sanziana72

Acum vreo doua saptamani am fost sambata cu Marina la circ (are 1 an si 7 luni).

Cand am ajuns era prea devreme, asa ca am tras o tura prin parculetul de langa, ne-am dat pe tobogan si am cumparat un iepuras gonflabil roz. Mare iubire mare (acum doarme cu el).
Am intrat in sala si era foarte curioasa sa vada atatia oameni si copii! Se uita in toate partile. Am cerut bilete la marginea randului ca sa putem iesi daca e nevoie.
Era muzica. Ii placea.

Cand a inceput insa spectacolul i-a sarit inima de un cot! Asta pentru ca s-au stins luminile si au inceput sa racneasca microfoanele (la propriu - erau mult prea tare si pentru urechile mele, d'apai pentru ale ei).
S-a lipit de mine si era cat pe ce sa inceapa sa planga. Aproape mi s-a catarat in cap si nu reuseam sa o linistesc nici cum.
M-am mutat cu ea pe scara ca sa vada mai bine si ma pregateam sa iesim ca nu mai stiam ce sa ii fac cand a inceput primul numar. Parca era ceva cu maimute asa ca asta i-a captat atentia. Intre timp i-am dat sa bea putin suc si ii bagam in gura banana ca sa isi revina.
Cand s-a terminat numarul si au inceput iar sa urle microfoanele si s-au stins luminile iar s-a speriat desi ii tot spuneam ca nu are de ce. A urmat un numar cu dans care ii place foarte mult. A urmarit foarte interesata, chiar a inceput sa imi danseze in brate.
Incetul cu incetul s-a obisnuit si cu stinsul luminilor si urletele microfoanelor si a inceput sa aplaude cu toata lumea.
I-au placut cateii, maimutele, dansul, acrobatii... Cam tot in afara de interludiile dintre numere. Cand au intrat cu flacari a inceput sa rada in hohote (nu ma intrebati de ce ca nu stiu!).

Per ansamblu i-a placut, dar a fost o experienta obositoare. Am avut grija sa doarma si sa manance inainte, sa mai manance ceva dulce in timpul spectacolului (banana) si a mancat si a dormit bine si dupa spectacol.
Duminica a fost zi de relache ca sa isi revina.

Am uitat sa precizez ca era si un bebelus sub un an, poate chiar de vreo 6 luni care parea sa aprecieze spectacolul (de preferinta cu biberonul in gura).


Autor: anielas

Si eu am dus-o pe fetitza mea de 1 an jumate la circ acum 2 saptamani. A fost ff incantata aproape de toate numerele..la inceput batea din palme si chiuia de se auzea in toata sala...sper final (dupa 1 ora jumate) se cam plictisise si a trebuit sa merg cu ea mai in fata sa vada animalele mai de aproape...

Per total a fost o experientza placuta..acasa incerca sa povesteasca cum faceau acrobatii


Autor: amarantina

Eu zic ca e prea micut. Eu am fost cu al meu cand avea 2 ani jumate si 1. la inceput n-a vrut sa stea pe scaun, s-a urcat cu picioarele, etc. 2. dupa aia a vrut sa se plimbe prin toata sala; 3. cand a inceput spectacolul s-a speriat de muzica prea tare, a vrut sa plece; 4. dupa ce s-a acomodat a vrut sa coboare in arena si numai eu stiu cate i-am zis si promis ca sa stea locului. Noroc ca am un copil relativ cuminte si in final m-a ascultat.
====================================================================
teatru pentru copii........

Autor: moana

........cu actori sau cu papusi? ca nu stiu unde sa o duc pentru prima oara...care i-ar placea mai mult oare? (are 3 ani si 4 luni). trebuie ceva sa o captiveze din prima si sa nu o sperie ma gandesc eu. ma gandeam ca la un spectacol cu actori daca vin aia in diverse costumatzii care mai de care si incep sa se alerge pe acolo si sa tzipe sa nu se sperie. inclin spre teatrul cu papuisi caci sunt mai la nivelul ei, mai mititele.....nu stiu...

voi ce ma sfatuitzi pentru o prima vizionare? (ma gandesc sa ne ducem la tzandarica la "frumoasa din padurea adormita")


Autor: Nokia

teatrul de papusi, desigur!


Autor: Anculina

Noi am dus-o la Tandarica la 1 an jumate la Capra cu 3 iezi si nu a respirat tot spectacolul...iar la sfarsit a ramas ultima in sala si aplauda in continuu, ca i se inrosisera palmutele...Am mai dus-o apoi tot acolo la Ratusca ce Urata dar aia nu i-a placut si am plecat acasa in timpul spectacolului. Chiar vroiam sa o duc iar acum , sa vad la ce...Intre timp are aproape 2 ani...


Autor: cgaby

si eu l-am dus pe stef la tandarica. a vazut capra cu trei iezi si i-a placut. cred ca o sa-i placa la tandarica! succes la vizionare!


Autor: Adela Iepure

Nepotelul meu (3 ani si jumatate) a mers pentru prima data la teatru tot la Tandarica acum cateva luni, impreuna cu sora mea. A vazut prima data "Tigrisorul caruia ii placeau clatitele", care e o combinatie intre treatru cu actori si papusi, poate il incerci si tu pe asta. Nepotelul meu a venit absolut incantat iar sora mea si mai incantata

Am vazut in programul lor un teatru 0-2 ani numit "Baloane Colorate", vreau sa incerc sa il duc pe Andrei (1 an si 7 luni), a fost cineva, cum este?


Autor: nadina

Carinei (3 ani juma)i-a placut la Ion Creanga la Baloane colorate si la National e un teatru interactiv, fac tot felul de povesti in care actori sunt chiar copiii. Mie mi s-a parut nitel cam prea interactiv. La Tandarica n-am fost decat la Ratushca cea urata, care m-a traumatizat si pe mine, om mare, d-apai pe ea. Boxele erau date la maxim si bietu copil se tinea de urechi. S-a si speriat.
Nadina


Autor: moana

am intzeles.....la teatrul de papusi mergem...."frumoasa din padurea adormita" a vazut cineva? e ceva de speriat in tot spectacolul? ca am o copilitza mai sensibila....


Autor: gabi.i

Am fost si eu cu copii(2,9ani si 0,7ani) la"Baloane colorate".Au fost foarte incantati, pana si cel mic a stat nemiscat vre-o 10 min.De fapt spectacolul este pt copii mai mari de doi ani si dureaza cam 20 de min dar este frumusel si educativ.
Nadina poti da mai multe detalii despre teatrul interactiv de la National?Sau daca au vre-un site ceva?


Autor: nadina

gabi.i in fiecare duminica dimineata la National, la sala atelier parca sunt aceste spectacole. Am inteles ca in general vine Ralea, dat atunci era plecat "sa caute povesti". Pentru copilasii mai mari, de pe la 5 ani in sus, cred ca e f frumos, dar astia mici sunt greu de stapanit.
Nadina
====================================================================
Cu bebe la strand

Autor: mandyksch

Vine vara si am vrea sa mergem si cu bb la strand. La noi in oras este numai strand cu apa normala care e cam rece pt. el, dar in week-enduri am putea merge in statiuni care au stranduri cu apa termala.
Voi cand ati inceput sa mergeti cu bb la baita? Si unde ati gasit scutece speciale pt. baie, caci n-am vrea sa lasam dupa noi surprizele in apa.


Autor: ionasiu

Si eu am aceeasi problema am fost prin toate magazinele ,farmaciile dar nu am gasit scutece impermeabile.am auzit ca se gasesc mai mult in strainatate,sper sa ne ajute si pe noi cineva mai cu experienta.


Autor: ionasiu

Apropoo cate luni are BB fetita mea face sambata 1 an si cred ca e suficient de mare.


Autor: Kittie

eu nu va recomand la strand.. :(
bazinul mic nu e populat numai de pitici, caruia ii este destinat, are si "pitici mai mari" ca sa nu zic adulti foarte putin atenti la cei mici , chestiune valabila si pentru celelalte bazine, mai mari. Iar apa e ingrozitor de murdara, de cele mai multe ori :( (chiar nu mai conteaza daca lasati SI VOI ceva in urma).. Altfel, ar fi scutece la magazinele speciale pt copii (scutece de apa, slipi .. una din variante sigur exista dar eu m-am balacit indelung cu fimiu cand era mult mai mic decat acum (6-9 luni) si nu s-a intamplat nici macar o data sa faca kk in apa... IAr restu, sa ma ertatzi. da' chiar nu se baga de seama..


Autor: mandyksch

BB al meu are 7 luni si o saptamana.

Ne-ar placea sa ne balacim desi stiu ca apa de la strand uneori nu e cum ar trebui sau ca la bazinul mic intra si cine nu trebuie. In schimb chiar as vrea scutece impermeabile. Mie nu mi se pare normal sa faca pipi sau mai rau kk in apa.


Autor: Kittie

la ce-o sa gasesti in apa de la strand, nevoile fiziologice ale copilului tau reprezinta un esantion STERIL!!!!
Si NU, inca o data NU pentru strand...


Autor: miag

nici eu nu as merge la strand


Autor: yryna11

Parerea mea este ca cel mai indicat ar fi sa-i cumperi o piscina gonflabila. E prea mic pentru strand. Eu asa o sa fac si consider ca este cel mai bine pt bb.


Autor: Kittie

Mic nu e! Eu am fost SI la strand , de aia vorbesc, de aia ma opun - din experienta. Piscina gonflabila : (unu) este greu de umplut/deplasat; (doi) este greu de tinut un pitic atomic inauntru (al meu e cazul atomic). Daca vrei , tii neaparat sa mergi la strand cu pustiu vei rata placerea cea mai mare - balacitul impreuna cu el... Asta te sfatuiesc sa faci la o piscina (sunt destule de exterior in buc) si sa zicem o data pe saptamana sa mergi sa innoti cu el, acolo.Dar la strand te vei limita la piscina gonflabila daca intr-adevar este practica pentru voi si la dusuri. SAU, te interesezi la baietii de la strand cand se schimba apa (nu se schimba in fiecare zi..) si mergeti in ziua respectiva sa va balaciti repede repede... Ce sa zic.. nu e sanatos nicipentru un adult in plina sanatate si cu sistem imunitar ireprosabil, darmite pentru un pitic asa mic...


Autor: akella

Subscriu la tot ce spune Kittie. Indiferent cand schimba apa si indiferent de substantele cu care o trateaza, strandurile sunt "populate" de tot felul de specimene (umane si/sau bacteriologice, fungi etc.) si nu cred ca bb-ul tau, in varsta de 7 lunisoare are nevoie de asa ceva... E cam devreme, dupa parerea mea. Mergeti la o piscina.


Autor: mandyksch

Partea proasta e ca nu stau in Bucuresti. Asa ca nema piscina la noi in oras. Noi ne gandeam sa mergem undeva in week-end in zone unde exista bazine cu apa termala, gen Felix, Baile 1 Mai, Herculane etc. Cum zicea si Kittie ideea e sa te balacesti cu bb , ca nu as vrea sa pierd acest lucru . Na, asta e.


Autor: sirimie

Noi am cumparat piscina gonflabila, cum bb e mic piscina nu e prea mare. Abia astept sa o incerc

Si eu cred ca sint prea multi microbi la strandurile care nu sint speciale pentru copii, iar copiii sint mai sensibili.
==================================================================
la piscina, de la ce varsta?

Autor: l_carmen2003

Intrebare pt cine se pricepe: de la ce varsta putem lasa copiii la piscina si care e chestia cu nivelul de clorinare al piscinei.
Alex are 2,10 luni si vreau sa il duc sa invete sa inoate si sa se balaceasca. Sunt piscine speciale pt copii atat de mici sau e necesar sa asteptam sa mai creasca.


Autor: Elenalove27

carmen , ai perfecta dreptate n legatura piscinei si a clorinei din piscina.

Eu l-am dus pe Alvaro la piscina de la 3/4 luni si nu am avut nici un fel de probleme...doar ca stiu ca 1 data la saptamana aici se baga "chestia" aia de clorinare al piscinei...si nu ma duceam in ziua respectiva dar a doua zi mergeam.


Autor: l_carmen2003

Multumesc.


Autor: anda141

eu l-a dus la 18 luni la piscina cu clor si nu a avut nimic.


Autor: tlaura

...si noi am fost la piscina de cand eram mititei, asa la vreun an si ceva. Nu am patit nimic!


Autor: daniella4

Usor pe langa subiect: din ce magazin din Romania se pot cumpara pampersi pt apa? Ca am inteles ca sunt obligatorii pt astia mici.


Autor: floarea_soarelui

NOi avem piscina-n batatura campusului si am dus-o acolo de cind avea 10 luni (aici se iau probe de apa in fiecare seara si se face clorinarea cu pastile speciale de piscina, tot seara, moment in care piscina este inchisa) si a fost super incintata. De aici i s-a tras si obiceiul ulterior de a ma pune sa umplu cada la max si a o echipa cu aripioare si ochelari de inotator:))). Acum se apropie de 3 ani si cu aripioare la piscina a ajuns sa o traverseze fara ajutor, plus ca incepe sa capete mania aruncatului in apa ...care nu ma incinta foarte tare. La anul, dupa cum vad ca se descurca, aruncam si aripioarele.
Numai bine va dorim si multa, multa sanatate.


Autor: l_carmen2003

Multumesc pt raspunsuri. Am gasit si in Iasi o piscina unde se primesc copii mici si deja am vorbit sa il duc pe Shtrumpf la balacit.


Autor: Sabina V

Am fost in Tunisia saptamana trecuta si era plin de copii mici in piscina, cel mai mic avea in jur de 6 luni.


Autor: Apanda

De cand sunt foarte mici, dar intrebareaeste unde gasim piscine in brasov? sau macar strand?


Autor: oana cretu

Noi l-am bagat prima oara in piscina pe Seb pe la 3 luni si ceva si nu a patit nimic.
===================================================================
de la cate luni la stand

Autor: ionasiu

Buna as vrea sa va intreb de la cate luni se poate duce copilul la strand sau piscina?


Autor: Carmi

...cred ca de la 4 luni, sunt si niste cursuri pt. bebeii de peste 4 luni pe la piscine...
====================================================================
De la ce varsta la cinema?

Autor: Pet

Ma bate gandul s-o duc pe Irina la cinema la un desene animate. Are 2 ani si jumatate dar mi-e frica ca o sa se impresioneze prea tare. E deja usor impresionabila, in trecut se speria si cand auzea o motocicleta pe strada (acum i-a mai trecut)... Pe de alta parte ma gandesc ca o sa-i facem o surpriza placuta sa vada un desene la cinema!
Voi ce ziceti?


Autor: CristinaT

Uite ca nu-mi aduc aminte la ce varsta a fost prima data la cinematograf. Cred ca in jurul varstei de 3 ani. Tot aici pe DC am povestit.


Autor: Yasmine

Noi am fost cu Andreas acum prima data, are 3,5 ani, la Ice Age 2, i-a placut de minune.
Aici iti da la copii niste inaltatoare ca sa vada mai bine, sa nu-ti spun cum statea in fotoliu si manca pop corn, si avea sticla lui Sigg la el cu suc, si a pus-o in locasul pt. Cola, si mai bea din cind in cind, a fost delicios, m-am uitat tot timpul la el nu la film.
Pe la 3/4 filmului am fost la pisu, dar si alti copii au fost.
Langa noi statea o familie cu mama, tata, si doi copii, unul de vreo 4 ani, si un bebe de maxim 1,5 ani, care a stat foarte cuminte de la cap la coada filmului.


Autor: mamica dulce

Marc are 3 ani si 5 luni si tot la Ice Age vreau sa ma duc cu el,sper sa mai fie in oras,vreau sa-l duc in weekend.
Si eu cred ca o sa stea cuminte,dar fi-meu e un mare cinefil,la 2 ani jumate se uita atent la un film cap-coada.Se uita si la 6 daca-l lasam,de fapt.
EU am citit odata in revista mami ca de pe la 3 ani si un pic poti sa duci copilul la teatru de papusi,la film..ca sa si inteleaga ceva...dar de obisnuinta si pentru o juma' de film cred ca merge si mai devreme.


Autor: Alina

Si eu vreau sa o duc pe fetita mea(4ani)la cinema,tot la Ice Age.Cred ca o sa fie incintata.

La teatrul de papusi am dus-o deja toamna trecuta(3,6ani)si i-a placut fff mult,a stat cuminte,a ris si s-a bucurat de tot,inclusiv de popcorn .Spectacolul a tinut o ora cu o pauza de 10 minute la mijloc.De-atunci a mai fost cu copii de la gradinita inca de 2 ori si i-a placut f mult.


Autor: Pet

O sa incercam sa mergem si noi duminica, tot la Ice Age 2 aveam de gand! O sa va povestesc dupa!


Autor: CristinaT

Oana nici acum nu se poate uita la Ice age 1. La partea a 2-a nici nu vrea sa auda, nu se uita nici la carti cand trecem pe langa ele. A plans de m-a terminat cu veverita ei. Si asa a ramas.
=================================================================
de cand iesim la spectacole?

Autor: Tia

De la ce varsta puiul incepe sa savureze evenimentele din jurul lui? Acum o luna am observat ca radea la un carusel in parc, insa de atunci nu l-am mai prins interesat de asa ceva. Apoi am vazut ca-l distrau catzeii si copiii pe care ii intalnea in parc.

M-am gandit sa incep sa-l scot si in alte locuri, este potrivita varsta lui pentru circ, dat in carusel, etc? Tocmai am implinit 9 luni - AZI

Povestiti-mi din experienta voastra


Autor: Natasa

Al meu are un an si patru luni si pe la un an s-a uitat la primul sfert de ora din Harry Potter, rizind in hohote. Nu stiu ce intelegea el, dar noi am ramas uimiti. Parca stia ca este un film pentru copii.
Acum o luna l-am dat in niste masinute d'alea de se invirtesc incet. Dupa nici un minut a trebuit sa-i rog sa opreasca pentru ca nu i-a placut. Am zis ca o sa-l ducem la Zoo cit de curind, ca e innebunit dupa animale si dupa aceea, mai spre doi anisori o sa incercam si circul.


Autor: Tia

La TV ne uitam cam de la 6-7 luni la Baby Einstein, dar m-ar interesa cum reactioneaza la evenimente in afara casei....


Autor: asi

La multi ani pentru puitul tau Tia!

Interesant subiect.Al mneu are 2 ani si o luna si as vrea sa il duc la teatru de pausi.Mi-e frica ca se plictiseste si se apuca de fugit prin sala.
Am observat ca de vre-o 2 seri inainte de culcare cere sa ii citesc poveste.
Si el s-a uitat la Muppets pe la 1 an si 8 luni si a fost atent cam o jumate de ora dupa care s-a plictisit.


Autor: anca tanasica

noi mergem duminica pentru prima oara la teatrul de papusi...revin cu impresii...

la gradina zoologica am fost prima oara pe la 1 an si putin...i/au placut mult maimutele (normal...doar sunt rude)


Autor: sanziana72

Marina a fost la acvariu si la gradina zoologica la 6 luni jumate, 9 luni si 11 luni. A discutat cu maimutele si ii tot fugeau ochi dupa copii.
Pe la 10 luni a stat putin si la un teatru de papusi, dar era intr-un parc si nu am prins decat sfarsitul. A aplaudat cu toata lumea si radea de cate ori radeau ceilalti copii chiar daac nu stia exact de ce.

La circ inca nu am ajuns (avem 1 an jumate) dar intentionam demult sa mergem. Sper sa si ajungem.

Nu mai stiu de la ce varsta, dar ne-am dat destul de curand intr-o masinuta din aceea in care bagi o fisa si se leagana si canta. Si ne-am dat si in carusel, dar in brate la mama sau cu mama alaturi ca sa ne tina. Asta cred ca de pe la 8-9 luni.

La varsta asta adora ca fie in locuri cu alti copii, chiar mai mari care se joaca, se agita, fac galagie. Le place sa ii studieze si sa incerce sa faca ca ei.

Stiu ca la Teatrul de la PIata Amzei e un spectacol de vreo jumatate de ora pentru copii mici, dar din pacate pana la Pasti nu mai e programata nici o reprezentatie.


Autor: pisicuta si matei

eu cred ca destul de devreme copii reactioneaza la diferiti stimuli.
Matei al meu e pe la 8 luni se uita la un scurt filmulet cu un hipopotam si un catelus care danseaza.ii place asa de mult ca numai daca aude melodia incepe sa sara si sa rada.
DA eu cred ca este ok sa il dai in carusel,in leagan,sa il duci la diferite evenimente,sa il lasi sa se joace cu ceilalti copii.
eu am vazut copii care la 2 ani se temeau sa se joace cu al meu care are doar 11 luni si al meu era super dornic sa ii atinga,radea la ei.
cel mai indicat este sa il duci si mai ales sa il lasi sa interactioneze cu copii de aceeasi varsta cu el sau putin mai mari!
===================================================================
cu puiul la concerte rock!

Autor: moana

ce parare aveti de treaba asta? are 3 ani si putin si ii plac foarte mult vama veche, directia 5 si vank. si ma gandeam sa o iau la un concert....oare e prea mult? ma gandesc ca eu ma simt foarte bine acolo dar ea sa nu fie coplesita. oare muzica nu o fi prea tare si zgomotul prea mare? si toata energia aia care pluteste in aer nu va fi prea mult pentru ea? poate ar fi mai bine sa mergem la un concert in aer liber decat la unul in sala?

nu stiu ce sa fac. voi ati incercat? si cum a fost?

astept urgent pareri caci maine e concert vank in piata unirii. si inca nu m-am hotarat daca sa o duc sau nu....


Autor: Tia

Imi aduc aminte ca eram odata la Costinesti si prietena mea l-a luat pe baietzelul ei la concert cu Compact, Directia 5 si Iris pe cand avea vreo 7 anisori. Initial a fost extrem de entuziasmat si a participat activ alaturi de noi, dar la final a cazut lat. Ni s-a parut ca a fost cam mult pentru el.

Sa fiu in locul tau as merge, dar as sta cu ochii pe ea, cand oboseste plecati acasa


Autor: filofteia

EU merg cu Adi (acum 5 ani) la astfel de concerte... ca cel din Piata Unirii... copiilor le plac si poti pleca oricand fara sa-ti para rau de bani... sau chiar poti face o pauza si sa revii dupa o jumatate de ora...
Inca nu am incercat sa merg la unul in sala. Dar nu cred ca ar rezista. Deocamdata mergem la teatrul de papusi, unde deja dupa o ora este obosit... si datorita faptului ca astia mici participa foarte activ la tot ce se intampla in jur.
Deci in Piata Unirii poti sa te duci, dar nu-ti face planuri sa stai prea mult.



Autor: sanziana72

Si eu mi-am pus problema si nu stiu daca e foarte bine.
Din cate imi aduc eu aminte de la concerte, simteam basii in piept, iar urechile imi tiuiau cateva ore dupa (chiar si la cele pe stadion).

Nu stiu daca urechile lor sunt pregatite pentru asa ceva. Mi-e frica sa nu strice ceva.

Presupun ca la concertul din Piata Unirii puteti merge, dar va trebui sa stati destul de departe de scena.


Autor: corinadana

O sa i sparga timpanele!!! Plus ca l bagi la ingramadeala mare acum cand lumea e racita. Plecati cu urechile sparte si cu ceva virusi !!!


Autor: moana

multam de sfaturi. pana la urma, daca nu e foarte frig in seara asta, ne-am hotarat sa ne ducem. si o sa stam mai departe de scena, ea pe umerii lui taica-su si sper ca o sa fie bine. daca nu, o sa ne intoarcem acasa.

iar concertele in sala ...mai asteptam sa creasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

IDEI CADOURI COPII
==========================================================
Cadou fetita 1,5 ani
Autor: andre_ea

Puteti sa imi recomandati, va rog, un cadou potrivit pentru o fetita de 1 an si jumatate? Ceva pe care copiii vostrii l-au apreciat cu adevarat la aceasta varsta.
Multumesc!



Autor: Oniboni

Paiiiii, depinde de bebelina ... Eu impart copiii intre 1 si 2 ani (in termeni largi, desigur) in cei care se dezvolta mai mult motric si cei care se dezvolta mai mult verbal. :)))
Asta inseamna asa: daca bebelina nu vb cine stie ce, dar e tare indemanatica, suie, zburda si altele, niste cuburi imense de la Chicco (800.000) lei care se fac si castel si orice altceva - sunt o nebunie. Sau ceva de "stricat" - o casuta cu usi care se deschid, cu butoane diverse care scot sunete etc...Sau chiar si o masinuta din aia de stai pe ea si o impingi cu picioarele ca sa mearga, cu claxon (Happy Baby parca se cheama magazinul, pe Dacia intre p-ta Galati si Mosilor). Daca in schimb e mai putin indemanatica dar turuie bine pt varsta ei, carti cu animale din jungla sau de langa casa, povesti usoare - Pinocchio de la Teora e o nebunie. Fi-miu e din categoria doi - si cel mai tare se bucura de cartulii din astea. Mai sunt unele care imi scapa cine le face, eu le-am gasit o parte la Libraria NOI - Cius magarus, Camila Kami, si mai sunt vreo doua cu un leu si alt animal. Alta carte preferata ar fi povestea Ridichiei uriasa (extrem de simplificata) sub forma de carte in relief. Gasesti multe nebunii din astea la NOI.


Autor: andre_ea

Multumesc pentru raspuns! Ma uitam ca nu raspunde nimeni. Mi-ai dat o idee excelenta cu cartuliile. Din astea cred ca niciodata nu sunt in plus. Si daca acum nu apreciaza, va aprecia sigur mai tarziu.
Cuburi nu cred ca e cazul sa-i iau pentru ca ii iau parintii ei toate nebuniile astea.

Inca o data multumesc!


Autor: Andra_

Si tot la capitolul carti sint fr. bune cele cu ferestruici de la editura Crisan. Au tot soiul de imagini haioase si reguli de purtare la mare/ in padure etc.=> sint si instructive ptr copii, asa accepta mai usor sfaturi gen "vulpito, stai prea aproape de televizor!" etc.


Autor: AB

Cum o casuta e prea scumpa. Un cort pliabil pentru copii este ceea ce a incantat-o pe fiica mea:

Acesta e 20 dolari
Isi ducea toate jucariile inauntru, il muta prin camera, se juca de-a cucu-bau... Si se pliaza, seara il fac mic. Si candcreste i se poate atasa un tunel

Sau un bouncer??=saritor


Autor: Flaflo

Ca sa nu dai gres, intreaba parintii fetitei. Noi tot mereu primim jucarii pe care Bianca le are deja.....


Autor: Anculina

Depinde f mult de suma disponibila.
Un topogan - Maria mea il foloseste de la 1n si 3 luni zilnic si nu e copil care sa vina in vizita la ea si sa nu fie cucerit de topogan - noi l-am luat cu 800.000 din cora sau carrefour, nu mai stiu... ;
Jucarii care au decupate forme geometrice si ea sa invete sa le introduca corect;
Carti cu animalute, cu fructe si legume sau cu personajele cunoscute din desenele animate.


Autor: Melania 14

Na acum' si eu off topic, Oana de unde ai luat cuburi imense Chicco ?

Cat despre cadou si eu sunt pentru cartulii, topogan si ceva de impins (gen carucior, roaba , cos de supermarket,din plastic).
Noi avem carucior , a fost 12 RON si-l plimba cu ea afara in fiecare zi de 2 luni aproape, mai mult am corupt si 3 mamici de baieti sa le cumpere carucior pt ca se bateau feciorii in parc pt el
=====================================================================
urgent:care ar fi cel mai potrivit cadou pentru fe

Autor: clauf1000

buna. am si eu o mare rugaminte la mamicile de fetite. ce s-ar putea oferi pentru o piticuta de varsta aceasta?
era vorba despre o fetita de 7 luni. imi cer scuze pentru greselile de ortografie


Autor: kita

daca iti perimiti este de la varuna o minge care se invarte singura si canta; asa bebe poate invata sa mearga de-a busilea dupa ea; si este sir ezistenta la busituri; costa in jur de un milion


Autor: clauf1000

multumesc kita, dar de unde o pot cumpara?


Autor: ema_monica

buna,
nu stiu daca au mingea cu pricina, dar cu siguranta o sa gasesti ceva pentru fetita ta pe crazytoys.ro
ai posibilitatea sa cauti dupa varsta si sex, si iti afiseaza toate produsele adecvate acestor caracteristici...
sper ca te-am ajutat
ema


Autor: clauf1000

multumesc mule ema. am gasit extrem de multe jucarii dragute. cred ca o sa iau jucariile interactve ocean 1 si 2. habar nu aveam ca sunt atatea.
mersi mult inca o data. foarte fain site-ul


Autor: ema_monica

ma bucur ca te-am ajutat
eu una sunt fan site-ul asta si de cate ori am ocazia sa-l recomand ma simt tareeee bineeee
spor la cumparaturi


Autor: clauf1000

multumesc mult.
mai ai si alte adrese de site-uri faine?


Autor: anca tanasica

Originally posted by ema_monica

buna,
nu stiu daca au mingea cu pricina, dar cu siguranta o sa gasesti ceva pentru fetita ta pe crazytoys.ro
ai posibilitatea sa cauti dupa varsta si sex, si iti afiseaza toate produsele adecvate acestor caracteristici...
sper ca te-am ajutat

multumim de site...

ps...barbatu/miu nu prea iti multumeste...iar fac gaura in buget!!!


Autor: kita

mingea e de pe siteul WWW.varuna.ro


Autor: Tia

Alexandru a primit o broasca cantatoare si plina de beculete de care a devenit foarte interesat de pe la 6 luni. Sa-mi spui daca doresti mai multe detalii..

La varsta aceasta nu are asa mare importanta ca este fetita sau baietel, ei sunt atrasi de culori, muzica, miscare, intr-o varietate cat mai larga


Autor: sanziana72

Mingea se gaseste si la selgros, cel putin la cel din Brasov, dar presupun ca si in Bucuresti. Au un raion special cu jucarii de la Vtech si alte jucarii electronice pentru bebelusi.

Poti cauta si pe jucarii-online.com sau pe clip-trade.ro


Autor: clauf1000

buna fetele. multumesc mult. am fost la selgros si am cumparat tot felul de jucarii galacioase, colorate super...cred ca sunt bune si pt mamici
cred ca s-ar mai putea si o broscuta, ca doar vine iepurasul, nu? as vrea sa-mi spui de unde poate fi cumparata...
multumesc mult de tot
=====================================================================
va rog, sugestii cadou pt baietel de 5 ani

Autor: Lorelai

dragele mele mamici, finutul meu face in curind 5 ani si nu am nici cea mai mica idee ce sa ii cumpar cadou. locuieste in alt oras si asta complica putin lucrurile, dar as putea ruga pe cineva sa faca cumparatura.

cam ce ii place unui baietel de 5 ani? eu am fetite de 1 an si nu stiu ce prefera baieteii. mama lui mi-a spus ca acum ii place "star wars". problema e ca parintii nu ii cumpara nimic care sa aiba de-a face cu violenta, ca e film, jucarie, carte etc. (il rezolvam cu un starship, ceva). m-am uitat pe internet si "star wars action figures" arata destul de violent, au arme etc si nu vreau sa intru in conflict cu parintii.

anul trecut ii placeau dinozaurii si asa ca i-am luat carti si albume cu dinozauri si a fost foarte incintat. acum doi ani ii placea "Bob the builder" dar din pacate eu nu am avut timp de cumparaturi si i-am trimis un gift certificate la toysrus. i-a cumparat mama-sa jucarii cu Bob the builder de acolo. acum trei ani i-am luat bicicleta. haine nu vreau sa ii cumpar pt ca stiu ca copiii nu se bucura, mai mult se bucura parintii. ma gindeam la o jucarie dar sint fff flexibila. si bugetul e flexibil.

alta idee ar fi sa ii iau roller skates ca nu are din cite stiu eu. e oare prea devreme pt roller skates (in-line skates) la 5 ani? please, aveti alte sugestii?

merci mult,
Lorelai



Autor: Marsupilami

O trotineta? Un castel medieval? O chitara electrica? O masina (tractor) mare?(in care sa intre si cu care se poate juca in curte)? Un costum de... Spiderman (Batman...)? Sau play mobiluri...


Autor: Hermis

Buna!
Pe aici exista niste jocuri care l-au captivat pe piticul meu: micul arheolog (intr-un cub de argila erau ingropate oasele unui dinozaur si el trebuia sa sape, sa le gaseasca, sa le curate si in final sa-l asambleze) sau cum "functioneaza" vulcanii (trebuia turnat gips intr-o forma ce imita un munte, il vopsea, si avea si ingredientele necesare-bicarbonat pentru simularea eruptiei unui vulcan) sau pur si simplu jocuri de modelaj (sa toarne gips in forma, sa picteze, sa ataseze magnet ca sa-i de o utilitate).
Ca de fapt un costum de Spiderman l-ar incanta ceel mai tare...dar trebuie sa tii cont si de ceea ce si parintii vor.


Autor: Lorelai

merci mult de sugestii, inca nu m-am hotarit, mai am citeva zile de gindire. pina una alta am gasit la magazin un Lego interesant, un avion in 3 dimensiuni. are 400 de piese si e destul de mare cind e asamblat. uite poza aicihttp://www.toysrus.ca/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=10051&catalogId=10051&langId=-1&productId=81249.

hermes, ce firma face jocurile micul arheolog si vulcanul?


Autor: tinatache

Lego voiam si eu sa-ti sugerez, e un cadou f bun pt ca gasesti tot felul de teme si nu se termina niciodata:). Nici Inline skates nu e rau... dar anul viitor, poate. Ma gandesc ca a mea are 4 ani dar parca n-as urca-o pe asa ceva anul viitor. Consulta-te si cu mama baiatului pe tema asta.
====================================================================
idei cadou pentru copil de 2 ani

Autor: acris

Buna,

Va rog sa-mi dati cateva idei de cadou pentru fetitza mea care in curand va implini 2 anisori si chiar numai stiu ce sa-i cumpar.
Ma gandeam la ceva jocuri educative, dar avem o multime...chiar numai stiu.
Voi cum ati facut???
Offff...

Va multumesc si va astept parerile.


Autor: mamagiuliei

Eu am sa-i cumpar in primul rand o bucatarie, ca ii place la nebunie sa le dea de mancare la papusi :-) Si cartulii de colorat si cu povesti, neaparat cu muuulte imagini, ca ii plac foarte mult.
Astept si eu idei !


Autor: aurelia1278

Fie-mea a primit o tricicleta, din cea cu maner, acum face antrenamente cu ea. Fiind prea lungana nu avea loc sa-ti tina picioarele pe suport, am scos suportul si acum "pedaleaza" in timp ce e impinsa.
A mai primit o pisica haioasa, un set de pieptanat papusa (cu papusa aferenta), o jucarie din aia pe care o apesi si canta (cosulet cu doi iepurasi).
Off topic: Daria, tu cum ai convins-o pe Giulia sa aiba rabdare la colorat? Ca a mea se enerveaza, trage cateva dungi aiurea si arunca creioanele sau se indreapta amenintator cu ele spre parchet, sifonier, pereti. Ce carticele de colorat are? Eu pe toate am vazut ca sunt de la 3 ani in sus si mi se par oricum prea grele desenele pentru 2 ani (cu prea multe detalii mici).


Autor: clau2toma

Daca te vede pe tine cand te machezi si cred caii si place , ai putea sa-i cumperi un cap din acela de papusa care este special facut incat fetitele sa il poata machia in voie cu farduri de papusi si sa ii aranjeze si parul .Se gaseste la Cora si costa in jur de 250000 .Cred ca fetita ta ar fi super incantata . La multi ani fetitei tale si sa aveti cat mai multe bucurii inpreuna !


Autor: ankalaura

Eu i-am luat saptamana trecuta un Sapientino, care cuprinde mai multe planse cu diverse notiuni si un creionel dragut, care atunci cand raspunsul e corect piuie vesel. Ca plansele sunt mai mici de A5 si cutia e mai mare decat A4... ei,.... asta e alta poveste, se cheama 'marketing' :)
Cum functioneaza si de ce e bun pentru un copil de 2 ani si ceva:
- exerseaza precizia in gesturi - creionul nu piuie decat cand e apasat fix pe bulina de contact, care e destul de mica.
- exerseaza notiunile simple - cel mai mic, cel mai mare, deasupra, dedesubt....
- exerseaza povestile cunoscute - avem Alba ca Zapada, Aladdin, Frumoasa si bestia... toate se presupune cunoscute la 2 ani si ceva
- exerseaza notiuni mai complicate - de exemplu trebuie sa gasesti umbra potrivita a personajelor (diferentele sunt mici, de exemplu pozitia unei maini), sau sa gasesti ce este 'ciudat' in imagine (de exemplu o lumanare care sclipeste din tufa de trandafiri).
Ce e drept, cineva trebuie sa se joace cu copilul, dar asta e valabil pentru orice joc educativ...

Alte chestii pe care vrem sa i le luam: role (asta neaparat si cat mai repede), un joc pe care l-am vazut la Minimax care are un zar mare de plus, inaintarea pe plansa de joc facandu-se dupa culorile zarului si nu dupa cifrele simbolizate, un joc de creatie cu vitralii (se toarna in niste forme un fel de lipici, care se usuca putin si apoi se lipeste pe geamuri, absolut genial, si eu m-as juca teribil cu asa ceva), un pate-a-sel ('coca' o poti face acasa cu usurinta, insa setul de la magazin are si o gramada de forme cu care decupezi...apoi vopsesti formele si faci tabluri, si asta e super de super), si mai sunt cateva, insa pe rand.... Canmd o sa mai creasca putin ii voi lua un set de margelute, dar dinalea mari nu marunte, ca sa le impleteasca.
Cartulii si creioane ii luam cam la doua saptamani, deci astea nu le consider cadouri. Papusi si jucarii de plus are deja destule. Ii mai place sa se joace cu plastelina, si i-am cumparat din aia la borcanele care nu se lipeste scarbos de maini.


Autor: ancamironiuc

Eu i-am luat lui Emanuel o tablita de la Miniblu cu proiector. Ii invata sa deseneze dupa diapozitive, are sabloane si poate fi programata pe engleza sau franceza. Poate este prea devreme insa te va scuti de mazgalitul peretilor si al canapelelor!!!!


Autor: mamagiuliei

Ankalaura - nu pui o poza cu Sapientino sa vad si eu despre ce e vorba ???

Aurelia - doar nu crezi ca ea coloreaza unde trebuie ? Da de unde, coloreaza asa, pe unde apuca, dar este foarte incantata sa-mi arate dungile alea si mazgaliturile


Autor: nicoletag

Ankalaura, spune-ne, te rugam, de unde ai luat sarpientino si cat costa. Si pentru celelalte jocuri m-ar interesa niste preturi( in special pentru jocul de creatie cu lipici). Mi se par super, super, jocurile propuse de tine.


Autor: acris

Ankalaura, super jocul acela.
Multumesc frumos de idee, insa ramane problema de unde il cumparam...in Targoviste nici o sansa. Probabil ca pe net sa comand, daca gasesc.

Va multumesc tuturor de urari !!!


Autor: Klaus29

sapientino noi l-am luat de la sellgros (cred ca se gaseste si la metro)
intradevar este un joc supeeerrr, iar andrei desi are decat 2ani (jocult este recomandat 3-5ani)ii place la nebunie...


Autor: laureta

http://www.jucarii.net/index.php?idSub=51&title=Jocuri%20de%20logica&PHPSESSID=2ad54e3777a137427fd4871cb4b16ecd


Autor: danitin

De ziua Lorianei, cand a implinit 2 ani, i-am cumparat de la Chicco o bucatarioara, de fapt asa, o constuctie cu doua ochiuri ca de aragaz care scot sunete asemanatoare fierberii sau prajirii, o usita care ascunde un spatiu gen frigider si alta cuptor, o chiuveta mica si locuri pentru agatat tacamuri si blide. In plus, cartofi prajiti, ochiuri, cremwusti, rosie si castraveti din plastic. A costat in jur de doua milioane dar am pus bani si noi si buni iar fetitei ii place foarte mult.


Autor: acris

Laureta, multumim pt. link.
Acum imi dau seama ca am avut si eu in copilarie un astfel de joc.
===================================================================
Cadou pentru 2 anisori!

Autor: mitzuka

Buna!
Sunt in pana de idei...nu stiu ce sa ii cumpar baietelului meu care face luna viitoare 2 anisori...
Ma gandeam la un scuter sau masinuta din aceea cu motor electric...in care doar tine picioarele si nu trebuie sa pedaleze...dar toata lumea imi spune ca e prea mic pt asa ceva...
El este mai maricel de statura..in tricicleta din aceea cu maner nici nu sta confortabil...e cam inghesuit....
voi ce spuneti..de la ce varsta ati avut ceva de genul asta?
Sau dati-mi idei de alte cadouri....jucarii avem de toate genurile...poate ceva mai complex...dar nu stiu ce????


Autor: iacobica

Si eu am vrut sa cumpar acel fel de masinuta dar am primit acelasi raspuns din partea cunoscutilor: e prea mic cupilu' pentru asa ceva. Asa ca, avand in vedere ca nu stie inca sa pedaleze singur, i-am cumparat o masinuta pe care se aseaza dar care nu are pedale si nici acumulator. Pur si simplu da din picioare pe o parte si pe cealalta a masinii. Are si volan (care il ajuta la directie), iar copilul meu e foarte incantat de ea.Deocamdata.


Autor: aurelia1278

Fetita mea tocmai a implinit 2 ani si a primit asa: o tricicleta cu maner (i-am scos suportul de picioare pentru ca nu avea loc, acum e musai sa invete sa dea la pedale sau sa se impinga cu picioarele in asfalt), o pisica maaare care toarce daca o perii/mangai sau miorlaie si isi ridica "amenintator" coada daca o tragi de coada , un set papusa+pieptan+panglicute, elastice etc. pentru coafat (nu prea a interesat-o), un cosulet cu doi iepurasi de plus pe care apesi intr-un loc si canta (jucarie tip "Valentine's Day") si niste haine tare dragute de care a fost foarte incantata.
Din pacate cred ca gusturile baieteilor difera.


Autor: madalinad

noi am avut mare succes la serban (tot la 2 ani) cu o tablita magnetica de la chicco (din aia pe care scrii si se poate sterge) fiindca copilu e mare pictor... si am devenit si noi, ca e pe comanda... e innebunit de asemenea dupa masinute teleghidate, are una portocalie care ne scoate din multe crize...


Autor: mitzuka

Madalina...tablita din aceea avem deja de la craciun...si el e mare desenator(noroc ca eu am facut artele plastice..ca si la noi e pe comanda...)..In schimb nu am incercat cu masinute teleghidate....e o idee...
Aurelia..intr-adevar baietii au alte preferinte...desi al meu are o gramda de plusuri..le ignora...iar de la cele cu sunete le-am scos bateriile ca se sperie si plange de numa...nu ii plac lucrurile galagioase deloc
Laura..avem tricicleta dar nu ajunge la pedale...se impinge cu picioarele..asa ca nu vad rostul sa ii mai cumpar o masinuta cu care sa faca acelasi lucru....

Este cineva care a avut masinuta cu acumulatori...sau intr-adevar este prea mic baietelul pt asa ceva...mai ales ca sunt destul de scumpe.....


Autor: spic de grau

David nu are masinuta cu acumulatori, are din aceea la care fie impinge singur cu picioarele ca sa inainteze, fie il impingem noi. Ii place, dar se plictiseste repede; apoi are tricicleta, insa deocamdata nu ajunge bine la pedale.

La cei 2 anisori abia impliniti, i-am cumparat asa: tati o masina teleghidata (nu stie inca sa foloseasca volanul, iar eu...un aspirator de jucarie!! N-o sa va vina sa credeti cat e de innebunit dupa aspirator! Ar dormi cu el in pat! Cred ca vecinii mei au intrat la idei de cat de mult aspiram noi prin casa covoarele!


Autor: sanziana72

Nepotul meu a facut 2 ani astazi pe care i-a serbat ieri si a primit:
o tricicleta, o trusa de scule de plastic (poate insuruba, are cheie franceza, ciocan...), masinuta care se misca singura, joc de constructii cu caramizi mari (stil lego, dar mult mai mari), un cilindru gonflabil cu bile in el si care canta daca il apesi pe care se da pe burta, carte cu invatat cifrele, cuburi puzzle cu animale...

Dinainte avea o motocicleta cu acumulatori la care apesi pe o pedala ca sa mearga. A invatat foarte repede sa o foloseasca.


Autor: Teodora D.

Mitzuka, sunt in aceeasi situatie, am inceput sa caut jucarii pt. aniversarea de peste o luna. Am cochetat cu ideea masinutei electrice, dar am hotarat sa mai asteptam un an. Deocamdata am achizitionat doar niste carticele cartonate si niste puzzle-uri din lemn cu pisica si cocos, nu sunt greu de asamblat chiar si la 2 ani(feciorasul meu e pasionat de tot ce se asambleaza).
Buna ideea cu aspiratorul, s-ar putea sa o pun in practica!


Autor: l_carmen2003

Simina, noi i-am luat lui Alex o astfel de masinuta. Nu avea inca 2 ani, e adevarat, dar sa nu crezi ca acum, ca are 2 ani si 7 luni s-a schimbat ceva. Nu, e intr-adevar prea repede... Si Alex are 98 de cm, deci e inaltut, si ma bazam ca o sa-i placa... Nu... Probabil la vara. Fiecare varsta cu ale ei. In plus, acum ma gandesc cat ne-or tine pe noi picioarele sa alergam pe langa el, ca doar deh: el apasa pedala si masina merge, iar noi rebuie sa il supraveghem. Asa ca gandeste-te bine; noi am luat-o ca erau la Metro la oferta si era doar 690 si era mai ieftina... Daca te gandesti in perspectiva e ok, insa altfel daca nu ai unde o pune, va constitui o alta problema date fiind dimensiunile deloc neglijabile.
Pana la urma, de la aniversarea de 2 ani a descoperit cuburile tip lego si desenul cu culori de ceara. Asa ca optiuni ar fi.

La multi ani la puiut!
Carmen


Autor: ankalaura

Noua ne plac jocurile.
Eu am cautat mult timp si abia ieri am vazut la Metro (dar nu era si pretul...) un joc din ala cu borne. La Metro era unul de la Disney si se numea cumva cu Ingenio Sapientio sau asa ceva... Erau mai multe planse. De exemplu era una cu instrumente muzicale, in centru niste personaje care aveau cate un instrument (era numai conturul), si trebuia o borna sa o asezi la personaj, si cealalta la instrumentul potrivit... Ei, asa erau mai multe planse, cat eo tema la fiecare.
Mie mi-a placut, caut de mult asa ceva, sunt sigura ca pe fi-mea o va fascina. Si cred ca in weekend ma duc sa ii cumpar.
Imi mai plac cateva din jocurile pe care le prezinta pe Minimax - e unul cum era pe vremuri Piticotul, sau Sus Jos, numai ca zarul nu are puncte, jocul este special pentru copii mai mici, ci fetele sunt de diferite culori, si zarul este mare si de plus. Si in functie de culoarea care pica la zar inaintezi si asa mai departe.
Nu as opta pentru masinuta electrica, pentru ca odrasla trebuie sa invete si sa dea la pedale, nu numai sa stea in poponel degeaba.
Aaa, si mai sunt niste jocuri care mi-au placut: sunt unele de desenat, pe vremuri se numea Spirograph - acum sunt si la Cora si carrefour, numai ca se numesc altfel, sunt insa usor de reperat. Ai in cutie diverse cercuri si alte forme zimtate, cu gaurele unde pui creionul, si invarti formele (uitati aici niste exemple, apasati 'random' http://www.wordsmith.org/~anu/java/spirograph.html si aici jocul http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B00000DMD6/102-9373475-5431341), si multe altele....


Autor: enn

Morcoveata al nostru a primit, la insistentele lui, un xilofon. Aspiratorul cred însa c-ar fi avut si mai mult succes, ca mereu ne cere sa-l lasam sa ne ajute la aspirat. Are 2 maturici, dar nu-i ajung
Trenulet de lemn a primit deja de Craciun, dar daca n-avea, sigur îi luam acum, ca se joaca mult cu el. În plus 2 CD-uri cu cîntecele pt. copii, jocuri puzzle si carti cu poze. Si cum el din cauza distantei îsi vede foarte rar rudele, primeste în fiecare an un album cu poze recente cu bunicii, verisorii etc.


Autor: Melania 14

Anca de la ce firma de jucarii e jocul gasit la Metro (cel cu borne)?


Autor: crig72

Mitzuka mie imi place mult jucaria de aicisi ar mai fi masinutele cu telecomanda de la chicco.(poate le ai deja)
Dupa parerea mea jocurile de care spuneti mai sus cu planse(de la clementoni) sunt pentru copii mai marisori.Nu am fost multumita de cele cu creion.Se strica foarte repede.
Oricum Mitzuka sigur o sa gasesti ceva frumos ca in Timisoara ai de unde alege.off topic(iubesc acest oras)
La multi ani pentru Deian!


Autor: anacami

Noi tocmai i-am luat o masinuta electrica!
Este f. incantat de ea, desi intr-o plimbare prin parc a intrat intr-o tufa si in acea zi nu a mai vrut sa o porneasca...Erau f. multi pustani care ar fi vrut sa urce in ea, isi intrebau parintii daca au voie (adica de apreciata cred ca este apreciata de toti copiii)...
Problema este ca e foarte mare, nu intra in lift si... trebuie sa o caram sus-jos pe scari (si are peste 10 kg).Nu intra nici in orice portbagaj (noi am bagat-o pe bancheta din spate a masinii).
Probabil ca in curand o sa o ducem la tara si acolo o sa aiba loc de desfasurare

Daca vrei sa-i cumperi, te sfatuiesc sa fii f. atenta la dimensiuni; sunt si unele recomandate incepand de la 2 ani (vezi www.pegperego.com), mai micute


Autor: anacami

P.S.
Daca ar fi sa aleg din nou (),i-as lua ceva gen motocicleta (ex. Peg Perego Ducati Desmosedici, Polaris Sportsman 400,Grinta XL Police Chief sau Grinta XL Polizei).


Autor: mihairi

Ciprian a primit la 2 ani o motocicleta cu acumulatori luata din Cora si in doua saptamani era deja maestru la condus.
Acum de-abia a asteptat sa se incalzeasca vremea sa mai iesim cu motocicleta la plimbare.
Eu cred ca e foarte potrivita pentru 2 ani pentru ca ei la varsta asta nu prea pot sa impinga la pedale.
=====================================================================
Cadou pentru 2 ani!!!!!

Autor: ina c

Sunt nasa a trei copilasi dragalasi.
Trebuie sa cumpar un cadou pentru primul finut.Mi-a spus ca isi doreste un tir, dar as vrea sa-i cumpar si o carte.
Ce sa-i iau "Cele mai frumoase povesti" sau "Animale"?
Nu-mi amintesc ce prefera baietelul meu.
Va pup,ina


Autor: alinutza00

in topul preferintelor lui david(pe 11 mai face si el 2 ani)la loc de frunte sta o carte cu 192 autocolante pe care am cumparat o din ro"Hai sa cunoastem animalele", o carte format mare de la teora , costa cam 200 000.Pe mijlocul paginii sunt foto cu animale(din ograda, jungla, padure etc)iar pe margine se lipesc autocolantele cu animalele din imaginea respectiva
In fiecare zi imi aduce carte si ma intreaba ata ce e...deja stie mai bine de jumatate dintre animalute(mi le arata cand il intreb...)
la multi ani


Autor: Candy

Baietelul meu e foarte incantat de cartile de la Ed. Crisan, cel mai mult ii plac cele din colectia "carti sonore", au aparut doua pana acum: Teddy si telefonul si Piu-Piu isi cauta mama, cartonate, f. frumos ilustrate, ambele au pe coperta un buton pe care daca-l apasa reproduc sunetul unui telefon si, respectiv, un piuit. Costa 200.000 buc. si le poti lua din reteaua Diverta sau chiar de pe site-ul editurii. Tot de la ei am mai luat niste carti f. dragute si educative, cu "ferestruici" care se deschid - Ferma (cu animale) si altele.
De asemenea, niste carti frumoase, cartonate am luat si de la ed. prut (originalul a fost scos de o ed. din Spania), e o serie intreaga, Cifrele, Formele, Animalele, Primele mele cuvinte, etc., cam 190000 buc, eu le-am luat din XXL, dar le gasesti si in librarii.
Sa-ti traiasca finutii!


Autor: ereso

In aceasta perioada ei sunt ca o "sugativa" de informatii. Asa ca sfatul meu este sa-i cumperi o carte de unde sa poata prelua cat mai multe informatii (eventual cu ajutorul parintilor - bineinteles). Povestile sunt bune, dar nu au inca rabdare sa asculte pana la sfarsit.
Alegerea este a ta !


Autor: ina C

Fetelor, va multumesc si mi-ati fost de real folos.
Cred ca voi cumpara cartea cu animale "cu ferestre".
Va pup,ina


Autor: alinutza00

daca te ai hotarat pentru o carte cu sunete poate este mai bine sa cauti una ce imita mai multe sunete , nu doar unul...dav de ex s a plictisit repede.noi am reusit in cele din urma sa gasim una cu 27 de sunete, pe masura ce personajul face o actiune..arunca gunoiul, sforaie, face baie etc apesi pe butonul ce imita sunetul respectiv.e f haioasa

sau e un joc ce imita cam 20 de animalute...copilul indreapta o sageata spre un animal, trage de o maneta si se aude porcul grohaind, oaia ce behaie etc
poate le gasesti si in ro
=====================================================================
Cadou...la un anisor

Autor: simona_filipas

Peste doua saptamani, baietelul nasei noastre implineste un anisor. Si asa cum apare si in titlul subiectului nu prea stiu ce as putea sa-i oferim ca si cadou. Jucarii are foarte multe ( si nici nu se omoara cu ele ), hainute i-as cumpara daca nu ar fi nasa pretentioasa asa ca...sunt intr-o mare dilema. Ce sa-i iau? Copii vostri ce au primit cadou la un anisor?


Autor: Freia

Capsunicii la 1 an i-am luat printre altele un balansoar calutz rosu f frumos, pe care si acum il calareste cu precizie cate 30 de minute inainte de nani. S-a bucurat ed el din momentul in care l-a vazut./ S-a urcat singura pe el, dar de balansat am balansat-o eu. I-a luat ceva timp pana a invatzat miscarea de balans.

Alte cadouri care au bucurat-o: lego (e unul moale, parfumat, netoxic pt bebelusi, carticele cu animalutze, un animalutz de plus din material special pt bebelusi)

Calutzul balansaor a fost de baza.


Autor: danat

Noi i-am luat lui Radu la 1 an o masa de activitati de la chicco, exista insa de la multe firme. Asa ceva am vazut ca este "apreciat" de orice copil.


Autor: Melania 14

Bblasa noastra a primit o casuta pt curte din plastic numai ca noi am instalat-o in living(avem loc destul desi stam la bloc)).Toata ziua intra si iese pe usa , cara toate jucariile inauntru si apoi afara, se ascunde si ne jucam cucu-bau deci, intr-un cuvant ii place la nebunie.Ideea e ca a fost scumpa 260 RoN, am facut cheta la bunici si cu ceva bani de la noi am luat-o.Tu poti sa incerci cu casute din fas sau panza nu mai retin exact, vorbeau fetele pe forum despre ele si am inteles ca le gasesti pe la Sellgros si Metro si sunt cam 40 RON.
Despre restul jucariilor sunt de acord cu Freia , avem si noi lego , carti cu animale( sunt preferatele ei), un magarus din guma pe care sari la fel ca si pe mingile acelea pt copii mai marisori(pe el o dau eu pt ca nu ajunge inca jos cu piciorusele). Poti sa mai incerci un fotoliu- animal de plus sau din acela gonflabil din material ca si salteaua pt apa , sau cuburi ce au decupate diverse forme pe unde introduci piesele(sper ca ai inteles) sau o roata de care e atasat un brat si pe care o impingi prin toata casa.


Autor: sirimie

Despre casuta pentru bebelusi.

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68814

Nici eu nu sint hotarita ce sa ii cumpar, urmaresc si cu interes subiectul asta

Freia, unde se gaseste calut balansoar? Ma tenteaza sa ii cumpar si eu. Alexa nu cade de pe el cind se leagana singura?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!
Autor: diadaniela

Eu nu cumpar niciodata hainute la copii.Ei nu se bucura de hainute ,se bucura de jucarii ,de carti cu poze ,chestii d-astea.Chiar daca nu se joaca acum cu jucarii ,intr-o zi o sa se joace.Poti sa te orienteze spre plusuri viu colorate,carti cu poze viu colorate,jucarii care scot tot felul de sunete etc.


Autor: Freia

Nu cade de pe balansoar. oricum este la inaltime mica si daca ar aluneca din sezut de pe el nu pateste nimic (cu conditia sa fie pe un covor si nu prin alte parti ). Fimea sta pe el si in picioare dar il trage aproape de un zid ca sa se tina.

A dat si matza pe calutz si ne-am suit si noi pe el, dar de balansat nu prea mai aveam cum ca avem picere lungi de girafa . altfel spus... o sa mai faca multi pureci in casa noastra acest balansoar (daca nu ma apuca piticii pe mine, desigur)


Autor: crig72

recomand o jucarie cu sunete de animale sau cu melodii pentru un an.Eu si acum ma uit in magazin la ele chiar daca Mariuca a crescut.
Iti mai dau o idee.Daca ai o poza cu baietelul poti sa-i faci ceva personalizat.


Autor: iczikra

Jucariile sunt bucuria copiilor. Oricat de mici ar fi si oricat de multe ar avea, ceva nou ,intotdeauna le atrage interesul. Lor nu le pasa de haine!
Eu ,personal,ti-as sugera o jucarie care sa fie si educativa, tinand cont si de varsta lui.
Va pupam
Isabella si Alexia


Autor: georgi75

Hai sa-ti dau si eu o idee.eu am cumparat pentru fetita moasei mele un scaun pentru a lua masa.Cred ca stii de care zic.Daca spui ca bb are destule jucarii si nasa e pretentioasa, fii sigura ca ii va face placere cadoul tau.Bineinteles daca nu are deja unul.Costa in jur de 800.000-900.000 lei dar isi merita banii din plin.Si aici vorbesc din experienta.
=====================================================================
help! sugetie cadou 1 iunie
Autor: Dory232002

...., fetita mea are 7 luni si nu stiu ce as putea sa-i iau cadou de 1 iunie.Voi vat gandit la cadouri?


Autor: Flaflo

La virsta asta nu intelege nici semnificatia "cadou", nici "1 iunie", asa ca sigur nu asteapta sa primeasca ceva! Dar daca te simti tu mai bine, ia-i ceva simbolic, gen: zornaitoare, animalutz de plus.....


Autor: spic de grau

La un bebe de 7 luni, ptr ca vrei tu, ca ea mititica nu distinge ca e o zi "altfel", ii poti lua o jucarioara, sau o rochita..

Nici al meu nu cred ca realizeaza inca ce e cu aniversarile, sau cu zilele de sarbatoare...ca suntem mai in fiecare weekend cu prieteni, de primit jucarii, primeste indiferent daca e sarbatoare sau nu...

Ptr 1Iunie, i-am luat (si dat deja): 2 carticele, un avion-lego, si un carucior sa isi plimbe iepurasul(ma disperase: cum prindea caruciorul la o fetita, i-l lua! acum are propriul carucior! sigur ii va fi de folos mai tarziu, antrenamentul de acum! categoric!!)


Autor: JARMO

Fa-i o fotografie specifica acestei zile ( cu un porumbel, un stegulet, etc )si uite asa va avea amintire toata viata , primul ei 1 IUNIE !


Autor: laura72

carticele cu animale asa invata ce este, cum face si poti improviza o sa fie incantata de onomatopee,sau cuburi de plastic la 7 luni trebuie sa le tina in mana.mai sunt niste galetuse,sfere sau roti cu forme bile ,cuburi,pisme etc.care trebuie bagate fiecare prin gaura corespunzotoare formei,cele mai simple cu 3 forme de la 6 luni.sau niste cercuri care au culori si dimensiuni difereite sise baga pe o rata sau bat.am gasit la TOMY jucarii de genul asta rezistente si frumoase foc.incearca sa-i iei juc.educative nu mutunachi de plus.cred ca ar fi incantata si de baloane,o plimbare mai lunga cu voi si poze.
O zi superba puiuti si mamici


Autor: Dory232002

fetele, ideile voastre imi sunt de folos, desi e micuta si intradevar nu distinge ea ziua de 1 iunie fata de celelelte zile, eu as vrea sa-i iau ceva cvare sa poata folosi si mai tarziu, cand va fi ceva mai maricica, si sa-i fie de folos, nu haine sau jucarioare mici ca astea i le iau oricum destul de des.Asa cum zicea si Laura72, ma gandisem la carticele de gen, animale sau flori..., sau o tricicleta cu maner
=====================================================================
Cadou baiat de 4 ani

Autor: Nicoleta

Servus.
Trebuie sa mergem la ziua de nastere a unui baiat de 4 ani si nu stim ce sa-i luam.
Ce au primit copiii vostri de 4 ani si le-a placut?
Multumim frumos pentru idei.
Nicoleta


Autor: Ana Stroe

ar trebui sa fie si in Romania LeapPad-uri. sunt mici jocuri cu baterii si un creion atasat, au carticele si casete (se vind separat) care sunt cu povestioare interactive. fiu-meu a iubit foarte tare jocul acesta (poti intreba parintii daca-l au, si sa-i cumperi doar o caseta+carticica pe care inca n-au colectionat-o, pentru ca si pretul este nu foarte-dar destul de piperat: 17$/caseta+carte, 35$jocul);
ce i-au placut fiului meu la patru ani (acum are sase, dar periodic se mai joaca si cu jucariile primite atunci, prin rotatie) sunt garajele, cu masinute in dotare ( Chicco) si pistele de masinute cu telecomanda, sau trenurile cu sine.


Autor: Karina

Bogdan are 3,5 ani si ii plac f. mult:
- bicicleta (i-am dat jos rotile ajutatoare si e f. mindru) - dar cred ca e un cadou cam scumput ~1,3 milioane lei vechi;
- vaporas cu telecomanda (merge in parc pe lac cu el, pret ~ 850000 lei vechi);
- masinute cu telecomanda - gasesti de la 3-400000 lei vechi in sus;
- patine cu rotile (inca sintem in studiu ) - si astea-s cam scumpe;
- trotineta ~ 7-800000 lei vechi;
- avioane prinse de plafon cu o ata (sirma) ~500000 lei vechi - era la Carrefour Militari (inainte de a intra in Carrefour, pe la McDonalds) un stand plin cu astfel de animalute zburatoare (avioane, albinute, ursi, zine, etc). Tot acolo era un circuit f. apreciat de Bogdan, pe care mergea un tren. Circuitul era facut din bucati gen puzzle si trebuie "asamblat" pt. a putea merge trenuletul pe el. Trenuletul e cu baterii;
- circuit cu 2 masinute - circuitul format din "sine" drepte sau curbate, care se asambleaza, iar masinutele merg prin "armare";
- in piata Victoriei (daca te intereseaza luni iti scriu exact unde) este un magazin "Casa Retro" care vinde fel de fel de jucarii "inteligente" pt. copii de diferite virste, de lemn, plastic etc. (trusa de scule din lemn, masinute, trenulete din lemn prinse cu suruburi care se desfac bucati, etc.);
Cred ca acolo sigur gasesti ceva, vinzatoarele sint f. dragute si-ti dau ele sfaturi ce sa cumperi.

Spor la cumparaturi !

Acum am vazut ca esti din Brasov. Scuze. Ideile ramin, dar nu stiu unde le gasesti.


Autor: Nicoleta

Multumesc de raspunsuri.
Insa eu is din Brasov. Asa ca ideile le voi retine, mai putin adrese.
Multumesc oricum si astept in continuare.
Nicoleta


Autor: Luizax

Alex are 4 ani si 3 luni. Ii plac - sabiile (de plastic dar mari sa fie), topor si scut (tot de plastic), popice, poti sa ii iei si o minge (dar nu din aia scumpa de piele, mingie de caucciuc-eventual cu desene pe ea nu simpla)- o mingen plus nu strica niciodata :)))), costumashe de batman, spiderman...ce vede el in desenele animate, set de politist cu pistol si catuse..ohohooo...numai aveti grija sa nu pierdeti keitza :ppp. A avut o perioada cand ii placeau cuburile alea cu imagini din povesti. S-a bucurat si cand a primit hainutze....geaca colorata-de jmeker zice el. Masinutele...le desface si le strica.....nu rezista pana a doua zi.


Autor: ionela-roxana

Baietelul meu de 4 ani este indragostit de Lego,ultima achizitie fiind masina de Gunoi de la lego (alegerea a fost a lui).
Se joaca foarte mult cu cuburile de lemn (sau jucarii de lemn in general).
Ii mai plac mult masinutele de metal de diverse forme si culori la care se deschid usile,portbagajul....etc.
De ziua lui a primit avion care zboara singur legat de tavan dar deja sta pe raft.
Pot sa-ti dau un sfat totusi,de cat sa iei un cadou mare dar de proasta calitate mai bine iei ceva micut dar foarte bun calitativ.Asa te asiguri ca jucaria de la tine o va avea si peste un an........altfel la prima curatenie facuta de mama la jucarii va ajunge la cos (din cauza crapaturilor).
De ex in selgros sunt niste masinute de plastic care se demonteaza,au toate sculele incluse.......baietelul meu a fost foarte incantat si de acea masinuta.Pretul nu e deloc piperat...undeva la 35 ROn daca mai tin bine minte.
Daca cunosti bine familia copilasului gandeste-te daca ai mai vazut la el masinute cu telecomanda.........la noi s-au adunat atat de multe ca nici nu le mai baga in seama.

Cred ca ideea e sa-i iei ceva util cu care sa se joace.........
ca o idee suplimentara...copii nu au niciodata destule creioane colorate si acuarele.(cadouri se pot gasi,depinde si de cat de liber e lasat copilul sa ...creeze).

Succes sa gasesti cadoul perfect.


Autor: cici

Uite ,tocmai a fost ziua de nastere a fetitei mele care a implinit 4 ani.
Au venit nasii ,cu jucarii.
Este foarte frumos din partea lor.Dar un copil de 4 ani cu siguranta nu duce lipsa de jucarii. Nici de papusi ,nici de masinute,nici de puzzle,nici de 1001 jucarii de toate neamurile si soiurile.
Deci ,sfatul meu e sa te consulti cu parintii fara rusine, sa-i intrebi ce nu are si ce si-ar dori.Poate niste dvd-uri cu povesti,poate o caseta video,poate cosmetice pentru copii,sau cateva carti cu povesti,sau ceva educativ.
Eu multumesc lui Dumnezeu ca fetita mea e norocoasa si a primit toate jucariile cadou,si credeti-ma ,are si masinuta Peg-perego desi e fetita,eu nu cred ca i-am cumparat decat un clown muzical,nu stiu ce-i lipseste,si chiar mi-ar fi placut sa primeasc ceva util.
Parerea mea..


Autor: crig72

Ana Stroe ar trebui asa e....avem si noi ceva de genul si Mariuca este foarte incantata.Dar ce pacat ca noi suntem undeva cu mult in urma voastra..
Nico, fetele au dreptate .cel mai bine intrebi parintii si sigur problema se va rezolva cu succes.Daca nu indraznesti, atunci eu iti recomand ceva personalizat.


Autor: Karina

Nicoleta, pina la urma ce ai luat ? Si ce a mai primit baietelul ? Poate ne mai dai niste idei.


Autor: Nicoleta

Sa stiti ca inca nu i-am luat nimic. Ma voi duce prin magazine sau poate voi vorbi cu alti parinti care isi aduc puii la aniversare si vom lua un cadou comun.
Nicoleta
=====================================================================
Idee cadou fetita 1 an

Autor: carolinah

Saptamana viitoare fetita mea cea mica implineste 1 an.

Nu stiu ce sa ii cumpar... Avem casa plina de jocuri si jucarii pt copii de 0-4 ani. Are haine, carucior, pat etc, practic nu are nevoie de nimic. As vrea sa ii iau ceva pt sufletelul ei, dar ce, ce, ce? Ma intreb de peste o luna si nu am nici o idee.


Autor: Bebe Beca

Un balansoar? O jucarie Little People de la Fisher-Price? O masa Modo de la Chicco(sunt vreo 3 modele)? O masinuta Primii Pasi, daca nu merge? O ferma vorbitoare - Chicco (fetita mea are si ii place foarte mult).....


Autor: anabordea

Avand in vedere ca are de toate, eu i-as lua o bijuterie de aur, de care sa fie mandra mai incolo, ca o are de cand a facut 1 an


Autor: carolinah

Originally posted by Bebe Beca

Un balansoar? O jucarie Little People de la Fisher-Price? O masa Modo de la Chicco(sunt vreo 3 modele)? O masinuta Primii Pasi, daca nu merge? O ferma vorbitoare - Chicco (fetita mea are si ii place foarte mult).....

Super-idei. mersi. unde le gasesc, adica sa merg punct ochit, punct lovit?


Autor: carolinah

Originally posted by anabordea

Avand in vedere ca are de toate, eu i-as lua o bijuterie de aur, de care sa fie mandra mai incolo, ca o are de cand a facut 1 an

Buna idee, dar aleia mari nu i-am luat asa ceva pana acum si parca...


Autor: Bebe Beca

Little People gasesti la Carrefour, iar jucariile Chicco le poti lua de la ei de la magazin sau de la magazin online, am gasit eu unul numai cu jucarii Chicco, bun la preturi, oare am voie sa ii dau numele?


Autor: anabordea

Carolina, eu le-am luat la fiecare aniversare (botez, 1 an , 2 ani si respectiv botez la cea de-a 2 a) cate ceva: cercei, lant, medalion.. Ca doar sunt fete si stii doar...banii pe jucarii si haine ii arunc oricum si fara motiv..adica de cate ori vad ceva iau, si am saci cu jucarii si haine, care oricum se strica sau raman mici, dar astea le raman...Iti dai seama pana pe la 16-18 ani ce comori vor avea...


Autor: Melania 14

O casuta din material plastic sau din fas?mai ales ca ai 2 fetite, nu? am inteles bine.

Noi avem tot de la 1 an si e refugiul preferat, toata ziua intra si iese din ea, baga si scoate jucariile, tranteste usa , vine sa ma cheme sa ne jucam cucu-bau deci ,intr-un cuvant o foloseste.Are dimensiunile de 1m l/1,2m L (poti sa o vezi in albumul de 1 an). Avem 2 cunostinte care si-au luat si ele cand au vazut ca le place copiilor de ea , plus ca se pot juca si mai tarziu in ea.


Autor: Babisa

Noi avem un balansoar calut ,pe care il calareste de cel putin o data pe zi inca de la un an pana acum la 1.5 ani.Isi doreste o casuta cum spunea cineva mai sus ,pt ca a cumparat tata un tv enorm si daca nu a intrat in cutia lui de m-a inebunit ,neavand casuta aceasta ,si-a facut cuibusorul in masca de la chiuveta din bucatarie ,a trebuit sa scot toate alea de acolo ...deci si asta ar fii o idee buna de cadou ...iar da,si eu mi-as dori sa ii iau o bijuterie ceva.Daca i posibilitatea,eu zic sa le iei pe toate ...un balansoar calut este 1 milion,o casuta este in Carrefour 400 mii parca,iar o bijuterie o poti lua si la 600 mii...deci cu 2 milioane ii iei super cadou .
La muti ani


Autor: MadalinaP

Salut! Uite ce a primit Edis de ziulica http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_perchiata/album?.dir=ede0re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%
Ii place ff mult si sunt singurele jucarii cu care se joaca si acum la 1 si 5 luni.


Autor: lenca

Buna poti sa-ii cumperi si un tobogan , eu i-am luat fetitei mele din Carrefour , costa cam 700.000,in Cora costa 1.mil, sau poti sa cumperi un leagan,tot din Carrefour , costa 300.000, dar tr batute 2 cuie in tocul usii ca sa-l montezi.Fetita mea e inebunita dupa ele.


Autor: mira_m

Si eu cred ca bijuteriile sunt un cadou potrivit pentru fetite!


Autor: daniella4

Si eu zic la fel!

..de bijuterii.
=====================================================================
cadou special nou-nascut

Autor: petaluda

am nevoie de o idee de cadou pentru o fetita care s-a nascut miercuri. as vrea sa gasesc un cadou mai special decat hainutele pe care oricum nu va apuca sa le poarte decat 1-2 ori, care poate nu sunt pe gustul mamei, si care nici nu ii vor ramane amintire. la obiecte utile nu prea stiu ce pt ca parintii sunt foarte instariti si aveau totul pregatit cu luni bune inaintea nasterii copilului.

ma gandeam la o bijuterie, nu prea stiu ce, sau ( sa nu radeti de mine) un pom! parintii au o gradina de care se ocupa foarte mult si ma gandeam la un pom pe care sa il planteze acolo si care sa creasca in acelasi timp cu copilul, dar poate e prea original.

voi ce ma sfatuiti?


Autor: Darria

Ideea cu pomisorul e destul de buna.
Cand m-am nascut, strabunicul meu mi-a plantat in livada doi pomi(cires si visin).


Autor: mariana_1976

E pentru cineva din Romania sau din Franta?
Ce ar fi sa-i cumperi niste lingurite mici de argint gravate cu initialele numelui fetitei?

Pomul este o idee foarte buna,cu conditia sa alegi ceva care sa nu aiba probleme in regiunea respectiva in nici un anotimp!


Autor: anabordea

Mie mi se pare potrivita o bratarica din aur bebei- din acelea care au o placuta pe care se poate grava numele fetei, niste cercelusi mici dar deosebiti sau un medalion cu initiala ei sau cu o iconita


Autor: Teodora D.

mie mi-a placut f. mult ideea cu pomisorul, il planteaza si tot timpul cand se vor uita la el se vor gandi ca are varsta copilului.
o idee de cadou e aceasta-carte cu evolutia bebelusului(cred ca exista in toate tarile), in care notezi tot felul de date, de ex. inaltimea si greutatea la diferite varste, cand a zambit/gangurit prima oara etc, etc. mie imi pare rau ca au aparut cartile astea cand baietelul meu avea deja un an, nu am consemnat aceste mici amanunte nicaieri si regret ca sunt pierdute pt. posteritate si chiar pt. memoria mea, care nu e asa de grozava pe cat credeam.:(


Autor: rachel owen

I-am luat nepotelului meu o jucarie de plus ecologic muzicala, prima lui jucarie, cu care doarme si acum (are 8 luni).
Bratarica i-am luat la aniversarea de o luna.
Cred ca trebuie cava sugestiv, eu am primit de la sora mea cartea de care vorbeau fetele.


Autor: petaluda

multumesc pentru raspunsuri, cadoul este pentru o persoana din franta. mi-a placut ideea cu albumul pt bebelusi si cu lingurita, eventual de argint, mai ales ca am si vazut unele pt copii, cu un fluturas sau ursulet in varful cozii. cat despre bratara cu placuta cu nume, si eu ma gandisem dar se ofers foarte des asa ceva aici pt bebelusi si n-as vrea sa ii fac un cadou pe care l-a primit deja.

voi folosi ideile voastre si pentru urmatoarele ocazii, asa macar fac provizii, multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Exagerati cu jucariile?

Autor: impreuna

Stiu ca multi parinti merg pe principiul "copilul meu va avea tot ce n-am avut eu", dar oare e bine asa?
Sau e mai bine sa fim moderati si sa nu le satisfacem copiilor toate mofturile?

Eu personal am tendinta sa exagerez, insa pe de o parte ma gandesc ca ar fi bine sa o fiu moderata, astfel sa se poata bucura de fiecare jucarie in parte si nu sa le considere un drept.



Autor: lidiadanaila

Acum al meu este mic [ 1,7 luni] , insa mai tirziu cind va intelege , nu o sa exageraz cu asta .


Autor: sinzi_ana

Si eu exagerez...
David e cam plictisit de jucariile lui si ii se pare ca trebuie sa aiba toate jucariile pe care le vede...
Se joaca cateva minute si apoi uita de ele...
Sunt hotarata oricum sa le bag in saci si sa renuntam la multe dintre ele...


Autor: asi

Si copilul meu are cam multe jucarii dar mi-a zis un parinte cu copii mai mari ca el punea o parte din jucarii intr-un sac si le acundea o vreme.Apoi le readucea in atentia copiilor si acestia erau incantati de ele ca si cum ar fi fost noi.Mie mi s-a parut o metoda buna.


Autor: irina.c.

Eu sunt pentru moderatie.Nu i-am cumparat Ilincai multe jucarii,iar cele pe care i le-am luat,le-am luat de calitate.Ca sa reziste la socuri.N-o sa-i satisfac niciodata toate mofturile pentru ca asta distruge caracterul,cred eu.Cand copilul primeste tot ce vrea nu invata sa pretuiasca munca parintilor si ajunge sa creada ca totul i se cuvine.


Autor: diadaniela

Noi i-am cumparat si o sa-i cumparam in continuare tot ce isi doreste.Stiu ca exageram ,dar nu conteaza.Daca isi doreste o jucarie si eu imi permit sa o cumpar nu vad de nu as cumpara-o.Poate sunt multe mamici care nu sunt de acord cu asta ,dar fiecare face cum crede ca e mai bine pt copilul lui.


Autor: camelia72

Eu cu cel de al doilea copil sunt muuult mai moderata,oricum are casa plina de jucarii ramase de la sora-sa,la care,cei drept,am cam exagerat.
Sa stiti ca ai mei copii,cat de multe jucarii ar avea,se joaca mai mult cu vasele din bucatarie,cu sticlele din plastic,cu hainele din sifonier...asa ca,mi-am propus sa nu mai "arunc" banii pe jucarii si sa le iau numai strictul necesar!


Autor: AC

Eu aplic principiul lui Asi! si e grozav se joaca destul de mult singura la doi si jumatate. Si acum cu di am inceput sa ma uit dupa jocurile de echipa! Sper sa tina!
Nu plange dupa jucarii in magazine si zau ca mall-urile din State de Sarbatori sunt cosmarul parintilor!
Ah si investesc in chestii educative jucariile de la Baby Einstein cu DVD-urile tematice:ocean, stele, padure, culori, animale salbatice, de ferma.. de o durata de 30-40 min mi s-au parut geniale!
http://www.babyeinstein.com/
Acelea chiar costa, dar merita... Fii-mea stie ca o galaxie e o multime de stele si planete care se invart in jurul unui centru...Na teoria cu gaurile negre am lasat-o deoparte... dar sunt tare mandra de ea. Ca orice mamica.


Autor: Alina

Si fetita mea(aproape 3,9 ani)are multe jucarii.Acum nu stiu daca am exagerat sau nu dar ea chiar se joaca cu jucariile si vad ca prin joaca,a invatat o gramada de noutati si are o imaginatieeee de invidiat.
De vreun an jumatate ii cumparam mai mult jocuri educative si de ceva vreme a descoperit joaca in echipa,serile noastre luuungi de iarna sunt o placere.
Am evitat sa-i cumpar tot felul de kitch-uri,plasticuri,etc.Nu am avut niciodata probleme in magazinele de jucarii,stie intotdeauna cam ce-si doreste si printre preferintele ei sunt cartile cu povesti.Avem deja spre 50-60 in ambele limbi si le luam pe rind citit,povestit.

Si eu am avut multe multe jucarii si nu a fost nimic rau in asta.
Nu stiu daca asta inseamna ca-i satisfac orice dorinta dar cred ca la virsta asta,prin joaca descopera lumea .


Autor: pfekete

Nici eu nu-i cumpar toate jucariile de pe piata, dar incerc sa-i cumpar cite una de un anumit fel, si insist pe cele educationale (forme, culori, puzzle).
La fel ca si Asi, i de dau prin rotatie si cind nu le-a vazut de 2 luni, se bucura/joaca ca si cind ar fi noi.
O alta practica de-a mea este sa stau sa ma joc cu fetita mea; ii arat noi moduri de a se juca cu jucarii vechi, combin jucariile intre ele. Practic tot timpul meu liber sint partenera ei de joaca (cine are frati/surioare e mai usor, se pot juca intre ei) si nu-mi pare rau de loc, simt ca petrec momente minunate cu ea, care o sa fie amintiri pe toata viata.



Am citit undeva ca un copil trebuie sa aiba atea jucarii cate poate sa stranga la varsta lui, nu era vorba de bebelsi.
Asa ca atunci cand era Oana mica preferam sa fie mai putine dar de calitate, pe la vreo 3 ani isi dorea cu disperare o papusa cheala din piata, careia ii cadeau picioarele si mainile non stop. Si atunci mi-am dat seama ca nu prea conteaza ce-mi place mie ci ce-i place ei. Acum are foarte multe jucarii pe care le rotesc in saci, cutii... rotitul jucariilor imi ia cam 1/2 zi deci am ajuns la concluzia ca sunt foarte multe. Asa ca Oana a dat (ca abia acum a vrut) pana a venit Craciunul copiilor saraci jucarii cam una la 2 zile.

nu cred ca a cumpara multe jucarii mai ales daca ne permitem ii strica caracterul, am auzit de multe fete care isi pierd mintile pentru un dres si o ciocolata. Ea stie ca i le dam noi.


Autor: Natasa

Baietelul meu are doar un an si nu foarte multe jucarii. S-au adunat multe zdranganele, jucarii de plus si clar trebuie sa le dam. Preferatele lui sint acum masinutele, pe care le plimba prin toata casa.
Dar nu asta vroiam sa va spun. Lucrez ca profesoara intr-o scoala straina(particulara) din Bucuresti. Copiii sint in general singuri la parinti si extrem de rasfatati. Orice isi doresc pe lumea asta, de la jucarii scumpe, telefoane mobile, calculatoare -primesc de cum deschid gura. Unele sintre voi o sa spuneti ca e foarte bine, daca isi permit parintii, normal ca le cumpara. Eu n-as zice. Daca ii intrebi inainte de Craciun ce isi doresc (de la cei de 6 ani pina la cei de 15), nu-si mai doresc nimic. Nu mai au vise, nu mai astepata nimic cu nerabdare, nu mai au bucuria primirii unui dar. Credeti-ma ca stiu ce spun, ca sint cu ei de 7 ani de zile. E trist sa vezi un copil ca nu viseaza sa aiba ceva anume, ca nu numara zilele pina cind va primi. Atunci cind primesc ceva nici nu se mai bucura, doar se lauda si vor altceva mai scump si mai nou. Eu as zice "saracii copii bogati". Nu mai au imaginatie, nu stiu sa se mai joace jocuri simple... V-as chema pe cele care credeti ca e bine sa faceti toate mofturile copiilor sa-i vedeti pe ai mei (asa le zic eu celor de la scoala, copiii mei:)). Nu e nimic de invidiat in situatia lor. Pe mine ma dispera ca nu se mai bucura si ca totul se rezuma la niste mormane de jucarii la moda. Ei nu vor avea niciodata cum sa povesteasca ceva de genul "de ziua mea am primit o masinuta si o pereche de pantofi si tare m-am bucurat".
Nu mai au sclipirea aia pe care o au in ochi copiii (sau adultii) care primesc ceva ce si-au dorit de mult. Ca sa nu mai spun ca nu au nici o idee despe valoarea banului, despre munca, despre sacrificii... Totul li se cuvine, iar cind se intimpla sa se strice "raiul", atunci sint socati si fara nici un fel de repere.
Dar vorba cuiva, toti de dam cu parerea, fiecare isi creste copilul cum vrea si cum poate.


Autor: buli

cumparind jucarii de calitate cu moderatie, am ajuns sa avem citiva saci (la 2 ani).
cred ca e timpul sa devenim zgirciti de-a dreptul.

facem si noi chestia cu rotitul si nu-i cumpar decit fooooaaarte rar cind sint cu el. le admiram in magazine, pe unele le incercam impreuna, dar apoi le punem la loc pe raft si numai in cazuri exceptionale cumparam pe loc.


Autor: Balbina

Natasa, ai spus vorbe de aur, total de acord.


Autor: Otiliav

Natasa, ai foarte multa dreptate. Noi de exemplu de Craciun nu i-am mai cumparat, pentru ca primise inainte cu o saptamana la ziua ei destul de multe si variate. Si tot a primit 3 jucarii, pe moment a fost foarte incantata, dar parca tot castroanele si ce-i prin bucatarie ii plac. Eu cand eram mica asteptam foarte emotionata mosul, poate si pentru ca atunci nu prea sa gaseau jucarii. Si aveam mare grija de ele, pentru ca aveam putine. Oare ce preferam sa-i vedem cum le calca in picioare si nu le apreciaza dupa cateva zile sau sa le manevreze cu grija, sa stie ca parintii au muncit pentru ele?


Autor: mirela alina

Matei are 2 ani si 3 luni si are saci de jucarii in casa si alti saci de jucarii in garaj plus masini cu acumulatori, tractorase cu remorca, triciclete.....Am dat de Craciun aproape toate jucariile pe care le-a folosit el pana la 1,5 ani si tot au ramas f.multe.Nu a cerut el jucarii ci pur si simplu i le-am luat noi, mai exact tati exagereaza la noi.
Nu stiu daca este bine sau e rau dar el este fericit cu jucariile lui, sunt sigura.


Autor: impreuna

Natasa
Asi, ai dreptate cu rotitul jucariilor, am practicat-o si noi de cateva ori.

Din punctul meu de vedere, e bine sa fii echilibrat, doar ca eu de multe ori nu imi dau seama unde este acest echilibru. Cand spun exagerat, ma refer la faptul ca ii cumparam atat jucarii cu care se poate juca acum cat si jucarii pe care nu le poate folosi la varsta asta (Sara are 1 an). Iar pt min moderat nu inseamna sa ii cumpar jucarii la Pasti si la Craciun, ci atunci cand consider ca ar fi cazul, cand stiu sigur ca s-ar bucura.

Poate ca inca e devreme sa ma gandesc la asta, dar as vrea sa-mi formez de pe acum principii care mai tarziu sa ajute, nu sa dauneze.

pt toate raspunsurile voastre, ca ma ajuta sa inteleg mai multe puncte de vedere.


Autor: mamagiuliei

Si eu ii cumpar Giuliei jucarii, nu cred ca exagerez. Are foarte multe si se si joaca cu ele. Sigur am sa-i mai cumpar muuulte in functie de preferintele ei si de varsta ei. Ea este o figura de copil, si le poarta in toata casa si le pune prin dulapuri, apoi peste cateva zile si le regaseste si se bucura foarte mult sa le revada. La fel face de cate ori primeste ceva, se bucura si rade cu gura pana la urechi, pupa jucaria respectiva si si-o duce in camera, apoi ne-o tot da sa o pupam si noi
Iar daca am sa exagerez cu cumparatul jucariilor ... asta e ... Cu sotul ne-am inteles sa-i cumpar eu jucariile ca eu ma pricep mai bine , el ii cumpara doar animale de pelush cu ocazia fiecarei delegatii


Autor: tomecica

NOI am exagerat cu jucariile inca de cind Adriana era mititica iar acum nu se mai bucura pt nimic si asta pt ca intotdeauna a vut tot ce si-a dorit . Si cu alexia patim cam acelasi lucru pt ca are f. multe jucarii de la adri si nu stie cu care sa se joace mai repede.
se plictisesc cind au prea multe.....


Autor: Natasa

Flavia, Natalia, Otilia


Autor: sinzi_ana

Am descoperit ca la noi nu merge cu rotatia!!!!
David stie foarte bine ce jucarii are, si daca i le ascund, ii se pune pata ca ii trebuie chiar jucaria pe care am pus-o deoparte, si o cauta juma de zi, nu ma lasa sa fac nimic decat sa o cautam impreuna, si nici un argument nu il convinge ca nu e prin casa...

Azi de exemplu mi-a cerut masinuta galbena mica cu usi care se deschid...e foarte detaliat...are mai multe masinute mici galbene cu usi care se deschid (eu stiam la care se referea) si am cautat-o toata ziua....

Asta inseamna ca trebuie sa ma bucur, ca isi pretuieste jucariile, ii trebuie toate, se joaca singur cu ele prin rotatie...
Si eu insist pe jucariile educative sau de rol...
Si mai ales carticele cu autocolante, cu povesti, de colorat, cu forme, culori, animale...sunt tare interesante!!!


Autor: CristinaT

Noi avem program de jucat seara... cam 1 ora cand nu am de invatat si 1/2 ora in rest. Ce sa zic ma plictisesc cam repede de jucarii, poate ca le cumpar mai mult pentru mine decat pentru ea. Cand se apropei vreun eveniment, ma gandesc ce i-as cumpara, sui incep... off si Barbie asta nu are sot, cine o ajuta sa care mobila... etc.. cand l-a primit pe sot de la Mos Craciun s-a jucat incontinuu 2 zile. Nu stiu de ce nu se pot bucura copii de jucarii.... e chiar trist.


Autor: AC

Natasa.. eu am o teorie cu jucariile multe sau putine. Un copil trebuie sa invete sa se joace cu ea, apoi exerseaza singur ce a invatat si apoi inventeaza. Toate acestea cer timp... timp al parintilor...sau al cuiva care pune suflet in cresterea copilului.. Si in primul rand cred ca asta le lipseste copiilor de la scoala ta. Ei primesc jucarii din sentimentul de vina al parintilor, nu jucarii ca sa se joace ei si parintii cu ele.
Stiu copii cu jucarii de mii si mii de dolari, extrem de activi, extrem de inteligenti si care se bucura si se joaca cu ceea ce primesc. Fiecare copil is doreste ceva daca stii sa-i trezesti interesul.
Efectiv pentru orice punga, daca cineva pune suflet si cap copii pot profita enorm de diferenta de buget.
Nu e cazul meu... ca avem niste job-uri medii. Dar daca n-ajung eu la struguri, nu-s neaparat acri!

Sanzi rotitul jucarilor nu se face brusc... Se pun putin deoparte intr-o cutie si duoa ce se scot unele nevazute demult si se prinde acolo in joaca si nu le mai cere pe cele vechi de ceva timp (doua-trei zile) abia atunci le oui deoparte. Si bineinteles ai un hard core de cam 5-10 jucarii care sunt acolo mereu.


Autor: sim

Domnisorica noastra tocmai a implinit 4 anisori, asa ca am avut ocazia sa trecem prin multe etape:
- in primul an, desi stiam bine ca nu are cine se bucura de jucarii prea mult, bagam bani in tot ce ne placea, ca de...singurul copil; evident ca baza ramaneau tot telecomanda si telefoanele noastre - tare bune de rontatit pentru dintisori;
- in al doilea an deja am prins figura ca isi doreste una-alta si am inceput sa luam jucarii cel putin o data pe luna. Eram disperati sa aiba cat mai multe...ajunsesem sa ne jucam si noi cu ele. Si Ruxandra se bucura...mult de tot. Va dati seama ca asta ne incuraja si mai tare.
- anul al treilea ne-am dat seama ca in camera ei nu prea mai este loc si ar fi 2 variante: ori sa dam o parte din jucarii la bunici, ori sa o lasam mai usor cu nebunia cumparaturilor. Le-am aplicat pe amandoua.
- si iata-ne in anul al 4-lea, in care domnisoara avea dorinte foarte clare: papusile "tzepusa" (asa le zic eu la chestiile alea gen barbie) si cartile. Am incurajat cat am putut cea de-a doua pasiune si bine am facut pentru ca avea fata noastra 4 papusi de soiul amintit si tare ii mai placea sa le treaca prin tot felul de roluri.

Dar lucrurile nu-s asa de simple. Ruxi este nascuta in preajma Craciunului, iar prieteni avem tare multi...sa nu ma intrebati cate papusi "tzepusa" (mai mult sau mai putin barbie) a primit anul asta. Am un raft plin de nu mai stie copila la care sa se uite mai intai. Asa ca aseara am luat o sacosa si i-am spus: hai sa vedem ce papusi ii trimitem si lui Buni. A fost atat de incantata sa le ia pe cele mai vechi sau care n-o incantau asa de mult si sa le cazeze in sacosa.
Eu cred ca nici copiii nu-si doresc pana la urma sa aiba tot ce vad. Ne mai testeaza din cand in cand, dar daca ii urmarim, vedem ca au doar cateva jucarii cu care isi fac de lucru, iar altele raman neatinse cu lunile.
Acum un lucru stiu sigur: jucarii nu ma mai vad cumparand pana la Craciunul urmator.


Autor: sinzi_ana

Originally posted by AC

Sanzi rotitul jucarilor nu se face brusc... Se pun putin deoparte intr-o cutie si duoa ce se scot unele nevazute demult si se prinde acolo in joaca si nu le mai cere pe cele vechi de ceva timp (doua-trei zile) abia atunci le oui deoparte. Si bineinteles ai un hard core de cam 5-10 jucarii care sunt acolo mereu.

Ac, asa am facut...
Dar David isi aduce aminte si ce i-a adus Mos Craciun anul trecut!!!! Desi avea 1,10 ani!!!! Si le face mereu "inventaru"


Autor: AC

sinzi_ana, mamaaaa bancher il faci! Sa tot socoteasca. A mea isi aduce vag aminte... Cand i-am dat brotacului o jucarie de bebe care atunci o incantase.. s-a uitat lung s-o zis : cand fetita era bebe avea si ea! Eu n-am contrazis-o si i-am zis ca toti bebelusii au jucarii cam la fel, dar cand cresc jucariile cresc si ele. Na!
Ac, asa am facut...
Dar David isi aduce aminte si ce i-a adus Mos Craciun anul trecut!!!! Desi avea 1,10 ani!!!! Si le face mereu "inventaru"


Autor: sinzi_ana

Hahaha...deci solutia sa mai fac un bebe!!!!
David stie si cine i le aduce...daca mai uita ma intreaba "asta cine mi-a dat-o?"...cred ca face pomelinice!!!!


Autor: l_carmen2003

Originally posted by AC

Natasa.. eu am o teorie cu jucariile multe sau putine. Un copil trebuie sa invete sa se joace cu ea, apoi exerseaza singur ce a invatat si apoi inventeaza. Toate acestea cer timp... timp al parintilor...sau al cuiva care pune suflet in cresterea copilului.. Si in primul rand cred ca asta le lipseste copiilor de la scoala ta. Ei primesc jucarii din sentimentul de vina al parintilor, nu jucarii ca sa se joace ei si parintii cu ele.
Stiu copii cu jucarii de mii si mii de dolari, extrem de activi, extrem de inteligenti si care se bucura si se joaca cu ceea ce primesc. Fiecare copil is doreste ceva daca stii sa-i trezesti interesul.
Efectiv pentru orice punga, daca cineva pune suflet si cap copii pot profita enorm de diferenta de buget.

Eu sunt de acord cu tine.
Alex are o gramada de jucarii si nu toate pentru varsta lui. Ei bine, nu a stricat NICI O JUCARIE - are 2 ani si 4 luni - si se joaca cu ele cu placere. A primit o groaza de jucarii de Craciun si le-a tratat cu aceasi bucurie pe toate - chiar si cu jucaria de 25000 oferita de la cabinetul medical de catre medicul de familie. L-am invatat sa isi puna jucariile la loc dupa ce se joaca cu ele si chiar o face. Si le ia pe toate de la locul lor si le aseaza apoi inapoi. Da, in limita timpului si eu si sotul meu ne jucam cu el. In rest mama mea. Si eu i-am rotit un timp jucariile insa deja le recunoaste si le cere inapoi, asa ca i-am mai facut niste rafturi.
Cred ca mai multe jucarii ii dezvolta imaginatia. Alex are o pasiune pt trenuri si pentru cuburi. Si isi face chiar un fel de orasele intre care merge trenul si in care circula masinute. Ne-am jucat intai noi cu el asa apoi a copiat si asa se joaca si el.
Daca merg in oras cu el nu imi prea cere jucarii. Se opreste se uita la ele si nu imi cere. Cand ajungem acasa imi spune ca vrea ceva din ce a vazut la magazin. Dar fara tipete sau figuri. Stie ca primeste. Azi l-am scos afara si nu mi-am luat bani la mine prea multi.In vitrina la Sensi Blue a vazut o masina cu banc de lucru, o jucarie pe care sigur i-o voi cumpara pt ca e educativa. Insa nu aveam bani la mine si i-am spus. S-a uita la mine si a spus " e stlicata masina mami. Maine o sa o repare tati si o iei?" si a plecat mai departe. Credeti ca un copil cu jucarii oferite in mod moderat ar fi facut asa? Nu cred. Daca el are mai multe jucarii inseamna ca invata sa se joace cu ele. Important este sa le respecte si sa nu le distruga. Important este sa acorde valoare fiecarui lucru si sa le judece in consecinta...
Asta e pareera mea. Sigur ca nu ii voi oferi - cel putin asa cred - o masina de curse la 18 ani si nici nu stui ce scuter ultimul racnet.
Ba sper ca il voi invata sa cunoasca valoara banilor si a muncii insa pana atunci e inca un copil.


Autor: Ship

Sunt atatea jucarii in magazine ca "ne iau de cap" pe noi parintii...
Noi am reusit si ne-am abtinut sa cumparam tot ce este "la primul impuls" si am cautat ca la fiecare jucarie cumparata, oricat de simpla, SA AIBA CEVA EDUCATIV IN FOLOSIREA EI !
Lui Vladut i-am cumparat jucarii mai rar dar mai complexe si bineinteles mai scumputze si de cele mai multe ori putin peste varsta lui la acea vreme. La inceput am crezut ca exageram cand vedeam ca nu erau super-interesante, dar dupa ce incepeam sa-i aratam cate ceva din "complexitatea" lor, devenea foarte curios si bucuros in acelasi timp.
El este fascinat de masini, tot timpul i-au placut (taica-su') l-a tot starnit si prima masinuta pe care i-a luat-o a fost una ale carei usi se deschideau toate ! Nu va pot spune ce mult s-a bucurat de faza aceasta asa ca de atunci am marjat pe aceasta idee.
Din acest motiv, aproape ca nu-i plac jucariile simple si mai nou a primit o trusa de scule (din plastic) cu care monteaza si demonteaza prin casa cam tot ce gaseste. (vorba vine ... dar o face cu logica)
Toate jucariile lui sunt normale, singura deosebiere este ca acea jucarie trebuie sa faca ceva in plus fata de o alta din aceeasi categorie. NU SUNT JUCARII SCUMPE (doar un pic mai scumpe decat cele "banale")
Recomand tuturor sa aiba in vedere si o oarecare complexitate atunci cand se cumpara jucarii.
Va pup si va las sa va "jucati" mai departe !


Autor: Lona

Originally posted by irina.c.

Eu sunt pentru moderatie.Nu i-am cumparat Ilincai multe jucarii,iar cele pe care i le-am luat,le-am luat de calitate.Ca sa reziste la socuri.N-o sa-i satisfac niciodata toate mofturile pentru ca asta distruge caracterul,cred eu.Cand copilul primeste tot ce vrea nu invata sa pretuiasca munca parintilor si ajunge sa creada ca totul i se cuvine.

Copilul meu e mare deja, nu se mai pune problema de jucarii in sensul larg al cuvantului, dar de ce ar trebui sa pretuiasca munca mea? Si DA, copilului i se cuvine ORICE imi sta mie in puteri sa fac pentru el. Pretuirea, respectul si sistemul de valori nu vin ca urmare a frustrarilor, asa ca nu vad de ce nu l-as bucura ori de cate ori pot (si multumesc lui Dumnezeu, acum pot) numai ca el sa inteleaga ca vai ce eroina sunt eu, cum ma spetesc ca el sa aiba de manca/cu ce se juca, si trebuie sa-mi respecte efortul. El insusi munceste mult, poate mai mult ca altii de varsta lui, si deci stie ce inseamna efort, si satisfactiile de pe urma acestuia, dar asta nu are nici o legatura cu ce fac eu pentru el.


Autor: Lona

Si ca sa raspund si la cestiune: eu da, am exagerat cu jucariile, si a venit vremea ca ele sa dispara aproape total din peisaj, copilul a crescut, locul masinilor si maimutelor de plus a fost luat de carti, CD-uri, enciclopedii. Caracterul copilului n-a fost "stricat", din contra, pe masura ce jucariile ii prisoseau le oferea din proprie initiativa copiilor mai mici si, in urma cu un an, am dus un sac la orfelinat. Acolo a inteles poate cel mai bine cat de fericit este avand parinti si tot ce-si doreste, si i-a compatimit din inima pe micutii asistati.Deci copilul a invatat sa fie generos si atent cu cei din jur, trasaturi de caracter importante, asa ca...


Autor: crinuta

Eu incerc sa ii cumpar jucarii educative, din care sa invete ceva.
Totusi, preturile jucariilor din Romania raportate la salarii este aberant, daca nu sfidator.
Pe cat pot ii voi lua jucarii, cel putin pana acum cam toate i-au folosit.


Autor: Oana

Eu nu am exagerat cu jucariile pentru ca obosesc in fiecare zi cand i le adun de nu stiu cate ori din casa, cand le imprastie pe tot covorul nici nu mai avem loc sa calcam, de atatea ori mi-am intepat talpile calcand pe jucarii, eu le strang tot timpul, el iar le scoate si tot asa... de cateva ori pe zi. Eu nu i-am luat decat la ocazii deosebite, de ziua lui, de sarbatori, in schimb tatal lui i-a mai luat mai des, si plus ca a mai primit multe si de la verisorul lui mai mare. Intr-adevar, vorba Natasei, daca i-as lua in fiecare zi o jucarie, cand ar fi o ocazie mai deosebita el nu s-ar mai bucura....


Autor: impreuna

AC tare-mi place cum le zici
Cred ca de fapt asta e esenta.

Oare a mea e prea mica sa se joace cu jucariile? (are 1 an)
Cea mai interesanta ocupatie este sa le scoata pe toate din gentile sau locul unde le tinem, dupa care cand le vede imprastiate, isi gaseste altceva de facut. Am incercat sa ne jucam impreuna, dar nu ii capteaza atentia. Asa ca o perioada de acum incolo nu cred ca am sa ii mai cumpar.
Ii plac tot felul de prostii, ambalaje, butoane, cabluri, hartii...
De ceva vreme ii place sa rupa o hartie in bucatele cat mai mici si apoi sa le aranjeze ca si puzzle, una langa alta sau in sir, se mai distreaza cand i se lipesc bucatelele de manuta.... Si sta asa sa se joace si cate o ora.


Autor: l_carmen2003
Originally posted by Lona

... Caracterul copilului n-a fost "stricat", din contra, pe masura ce jucariile ii prisoseau le oferea din proprie initiativa copiilor mai mici si, in urma cu un an, am dus un sac la orfelinat. Acolo a inteles poate cel mai bine cat de fericit este avand parinti si tot ce-si doreste, si i-a compatimit din inima pe micutii asistati.Deci copilul a invatat sa fie generos si atent cu cei din jur, trasaturi de caracter importante, asa ca...

Ai dreptate Lona. Si ma bucur ca ai scris aici fiindca aveam cateva indoieli in inima...
Am observat si eu asta la copilul meu care e mult mai mic decat al tau insa si el are tendinta de a oferi si celorlalti. Asta inseamna ca nu am gresit exagerand poate si oferindu-i jucarii multe, chiar mai multe decat ar fi avut nevoie. Am botezat cu ceva timp in urma. De sarbatori au venit cumetrii cu finutul la noi si am avut emotii vis-a-vis de cum se va compurta Alex cu copilasul. Insa ne-a surprins oferindu-i jucarii si tinandu-l aproape in brate, ba chiar oferindu-i patutul lui ca sa stea... Iar Alex e unic la parinti asa ca nu stia ce e aia sa imparta cu alt copil pana atunci.
q.e.d.


Autor: ivonagabriela

Eu merg cu Horia la un centru de recuperare unde este supravegheat si de un psiholog, educator si multe cadre medicale, care mi-au zis ca un copil nu este bine sa se joace cu mai mult de 3 jucarii odata. Poti avea 5 saci de jucarii dar la joaca dai copilului decat 3 din ele. Mai tarziu sau a doua zi schimba-i-le.
Astfel nu se va plictisi niciodata de ele si in plus o sa fie mult mai creativ in ceea ce priveste imaginatia lui. Trebuie sa ne gandim la ei nu la noi. Daca ii pui sacul in fata nu o sa fie niciodata pe deplin multumit de ce are si mai mult devine rasfatat si nervos. Eu am citit si mult carti de psihologie iar de cand sunt mama si de psihologia copiilor si acelasi lucru am desoperit. Iti recomand sa citesti si sa nu te lasi influentata de copilaria ta de ce zic ceilalti etc si sa te gandesti la ce este bine pt. copil. Jocul dezvolta inteligenta, prin joc copilul se formeaza; faceti jocuri de genul cine strange cel mai repede masa va primi o recompensa. Jucativa inteligent.


Autor: Lona

Originally posted by ivonagabriela

Eu merg cu Horia la un centru de recuperare unde este supravegheat si de un psiholog, educator si multe cadre medicale, care mi-au zis ca un copil nu este bine sa se joace cu mai mult de 3 jucarii odata. Poti avea 5 saci de jucarii dar la joaca dai copilului decat 3 din ele. Mai tarziu sau a doua zi schimba-i-le.
Astfel nu se va plictisi niciodata de ele si in plus o sa fie mult mai creativ in ceea ce priveste imaginatia lui. Trebuie sa ne gandim la ei nu la noi. Daca ii pui sacul in fata nu o sa fie niciodata pe deplin multumit de ce are si mai mult devine rasfatat si nervos. Eu am citit si mult carti de psihologie iar de cand sunt mama si de psihologia copiilor si acelasi lucru am desoperit. Iti recomand sa citesti si sa nu te lasi influentata de copilaria ta de ce zic ceilalti etc si sa te gandesti la ce este bine pt. copil. Jocul dezvolta inteligenta, prin joc copilul se formeaza; faceti jocuri de genul cine strange cel mai repede masa va primi o recompensa. Jucativa inteligent.

Dar cine isi poate imagina ca un copil se poate juca in acelasi timp cu jucariile din cinci saci? De regula are piese favorite, sau isi alege cateva care ii raspund in acel moment nevoilor lui. Si ce inteligenta dezvolta recompensa pentru stransul mesei? Poate doar un reflex pavlovian efort-jucarie/prajitura...Ori vrei sa spui ca dupa aia o sa stranga masa si fara bomboana?


Autor: AC

Nu va certati... asa e cand un copil incepe sa se joace se recomanda nu mai mult de trei jucarii deodata. Mai mult cand erau mici de tot una era suficient. Un copil dupa 8-9 luni are destula imaginatie pentru mai mult.

De exemplu evident ca acum la doi si jumatate se joaca cu mult mai mult de trei jucarii deodata. Nici nu vorbesc de carti, dvd-uri... acelea sunt ale mamei si tatei si ea si fratele ei ni le cer cand le vor...(asta pentru a evita certurile...)
Le gateste jucariilor, le imbraca, le schimba, le citeste, ii plimba cu caruciorul, ii consulta, le face injectii......, le pune in patut, in scaunelul de masina....
Clar prea multe operatii pentru doar trei jucarii.
Dar o ajutam sa tina ordine logica in ele. Adica Minnie Mouse are o Minnie girl si un Mickey baby (seamana cu mamica ei doar), are o familie de ursuleti, de pisicute... etc.. Cand se duc la medic merg impreuna famillile, fetita si bebelusul sunt incurajati de parintii lor.
Adica putea sa aiba doar o papusa dar cu familiile mai adauga ceva in plus jocului, sentimentul de solidaritate si empatie cu ceilalti.

Are apoi o tabla mare de desenat,stampile, un birou, creioane... i-am facut din lego pe birou, un ecran, un laptop, un telefon.. ca noi...
Are un cort si un tunel... s-o casuta cu bunici, parinti, copii, pisica, catel..si masinute si aeroport..si ceva dracii electronice care ne-au placut sau ceva mofturi

Si acestea sunt jucariile ei de baza pe care le-am carat constant cu mine inapoi si inainte US-Franta... Bine ca avea voie ea la un bagaj 2x 30 de kilute..

In plus are jucarii pentru afara (de la minge,tricicleta,...la tobogan)..... si pentru plaja ca doar am stat pe o insula...

Ideea e ca un copil are activitati variate si imita tot ce te vede facand. De tine depinde sa-i grupezi jucariile tematic sa creezi o legatura logica intre ele si sa-i ajuti sa invete. Adica le gateste papusilor? Super am cumparat si casa electronica si bani si legume de plastic si cuptor ca sa aiba pe ce pune vasele... Si uite asa poate invata sa numere, sa cunoasca formule de politete si nu in ultimul rand sa ia decizii ca banutii nu-i ajung sa cumpere toate legumele.

Flavia multam.. imi place sobectul aista Si-mi place sa ma joc. Abia astept la trei ani trenuletul electric si locomitibve si macazuri... si ma pregatesc deja financiar.

La un an ne jucam noi cu ea mai mult. Ii placea tot ce zdranganea si ei si ii placeau enorm niste carticele de carpa si unele de carton tare cu animale care avea imitatie de blanita, solzi, puf, piele... ca sa dezvolte simtul tactil. Carticelele de carpa erau cu ferma, cu ce sa faci dimineata, cu instrumente muzicale (cu sonor cu tot).


Autor: Ira

Si eu cam exagerez cu jucariile. Nu pot sa ma abtin cand intru intr-un magazin sa ies fara sa-i cumpar si ei ceva, cat de mic. Insa incerc sa ma axez cat mai mult pe carti, DVD-uri, LeapPad -cartile care vorbesc singure cand pui "creionul" pe imagini si...puzzle, zeci de puzzle-uri. Jucarii normale, papusele, nounoursi nu prea agreeaza. Astazi i-am cumparat, de ex., cartea cu les 3 petits cochons si un puzzle Barbie. Am observat ca-i plac f mult jocurile la care participa toata familia, cu carti si drum cu obstacole :).

Saptamana viitoare vreau sa-i cumpar o trusa noua de carioci lavabile si ....alta plastilina, care contine si forme de "taiat" si de "stampilat" plastilina, ei ii plac...

Apoi, am renuntat noi la un calculator adevarat pt. a i-l "darui" ei, pentru ca sunt joculete f interesante pe internet si mie mi se par educative, acum nu mai are probleme in deschiderea paginilor de net, folosirea maus-ului, cand are chef se duce si-si deschide calculatorul si are la favorites site-urile preferate.


Autor: AC

Ira cele de la PBS kids?

Cu net-ul nu prea sunt de acord. O mai las cu noi, dar limitat de tot. Cu televizorul sau jocuri deloc chiar. O atrag, dar vreau pentru ea jocuri participative si cat mai multe in aer liber... doar in Proventa e mai tot timpul cald si frumos.


Autor: stoichitescu cristina

Cind inca nu aveam copil gindeam ca nu voi exgera cu jucariile, apoi a aparut bebe si sistemul nostru de parinti ponderati s-a dat peste cap. Exista si la noi o doza de exagerare, mai ales din partea surorii mele si a prietenilor nostri care vin mereu cu o jucarie in vizita.
Ce sa va spun...Si eu aplic sistemul jucarii nefolosite ascunse in plase si puse la pastrare in locuri inaccesibile. Ba mai mult am facut si o greseala i-am dat la niste copii la tara jucarii mai rupte care s-au stricat de prea multa folosinta si unele bune dar care ii depasisera virsta. Se uita in albumul de poze si le vede in jurul lui cind era mic.Imi pare si rau acum fiindca trebuia sa-l intreb daca renunta la ele. Are 3.9 ani si ma intreaba unde sunt jucariile lui de cind era bebe.

Robert se joaca mai mult cu masinutele si acestea trebuie ,tot asa cum spunea Ship, sa li se deschida usile. Pune soferi omuletii sau figurinele din ouale Kinder, face autostrada si se joaca de-a politia.Are colectie de masinute si cu toate astea tot mai vrea.

Si ca sa revin la intrebare- am exgerat cu jucariile- dar si eu copil am avut tot ce mi-a dorit sufletul si nu am un caracter "stricat" stiu sa pretuiesc lucrurile si mai ales darurile.

Important este cum educam copiii sa pretuiasca jucariile si cum sa se joace cu ele. Deasemenea trebuie sa stim sa apreciem momEntul cind trebuie sa-i daruim jucarii noi si sa-i explicam copilului de ce a primit respectiva jucarie.


Autor: Cerasela67

Fetita mea are 5,6 ani si destul de multe jucarii care s-au adunat in camera ei fara sa ne dam seama. Pe masura ce crestea renuntam la jucariile pt. copii mici. Problema noastra este ca tatal ei are colectie de masinute inca din copilarie, colectioneaza si acum, iar fetita a fost mereu "atrasa" de aceste masinute. Apoi tata e pasionat si de trenulete si asa ne-am facut si cu 2 trenuri plus un circuit enorm pt. masini (acestea nu stau in casa decat ocazional ca sunt prea mari). Se joaca seleciv, odata are chef de unele, alte ori de altele insa trebuie sa le vada mereu pe toate la locul lor,fac parte din lumea ei. I-am cumparat mereu ce am considerat noi ca este util. Ea isi dorea tot timpul tot felul de ciudatenii. Am trecut si prin faza cartilor de colorat, a jocurilor magnetice, a plastelinei, a stampilelor etc. Prietenii ei constanti sunt insa cartile de povesti si ursuletii de plush, mereu revine la un urs cu blanita tocita si la un bondar cu antenele tocite. Acum, deoarece stie literele am trecut la jocuri cu cuvinte insa oferta de pe piata noastra e tare slaba. Se joaca pe calculator si mai nou pe internet (de cand stie sa-si gaseasca singura site-ul!). Papusile Barbie nu au atras-o in mod deosebit, mos Craciun i-a adus una excelenta cu care imi place si mie sa ma joc insa ea a vrut si un cal pt. papusa, i-am cumparat calul (care nici nu a fost scump)iar papusa a fost parasita cu tot cu sotul ei si o droaie de copii! Niciodata nu a facut "circ" pt. o jucarie anume, daca am considerat eu ca merita sa o cumparam am cumparat-o insa daca ii explicam ca ce voia ea nu merita banii nu se supara. Ea nu e un copil cu pretentii mari, noi ii cumparam mereu prea multe!


Autor: filofteia

Mie nu mi se pare ca am exagerat... Dar... acum nu mai facem practic o rotire ci toate jucariile mai "bune" sunt puse in dulapuri la care nu are acces decat daca cere... Si asa am ajuns sa am casa plina de jucarii de tot felul...
Dar Adi nici nu prea s-a jucat cu jucarii... de cand a descoperit CD-urile... muzica este pe prim plan...
Apoi l-am invatat sa se bucure si de o carte facuta cadou...


Autor: DanielaAB

Fetita mea va face 4 luni saptamana asta, dar are deja o gramada de jucarii, care deocamdata le-am pus la"pastrare".Eu cred ca ii voi cumpara jucariile pe care le va vrea(in limita posibilitatilor).
Daniela


Autor: sinzi_ana

Dar care sunt jucariile cu adevarat educative???

Si eu incerc sa ii cumpar numai jucarii de "calitate"..."role play", educative, electronice, carticele...
Are insa si multe masinute (pe care evident le prefera celor educative), jucarii de la care nu cred ca are multe de invatat...


Autor: AC

Uite de exemplu DVD-urile Baby Einstein

Sau cartile si discovery cards-urile lor

Sau jucarii de la Imaginarium
bine nu toate dar multe merita atentia.
Sau pentru copii mai maricei ArsaToys

Science and Discovery
Altfel restul de jucarii parintii si imaginatia lor le fac educative. Nu-mi plac chestiile electronice care pretind nu stiu ce...cand doar zdragane teribil. Si nici cu LeapFrog-urile sau portabilul nu-s asa incantata... fata de reclama ofera prea putin. Mai curand isi ibunatateste vocabularul daca citim o carte, daca o scot si ne plimbam noi la aquarium, gradina zoologica sauceva gen Antipa, sau in port dupa vapoare, decat daca o las cu o carticica plina de desene si cu un "creion magic" i se vorbeste cand atinge... Sunt bune , dar se plictiseste repede.


Autor: Lona

Originally posted by sinzi_ana

Dar care sunt jucariile cu adevarat educative???

Si eu incerc sa ii cumpar numai jucarii de "calitate"..."role play", educative, electronice, carticele...
Are insa si multe masinute (pe care evident le prefera celor educative), jucarii de la care nu cred ca are multe de invatat...

Eu cred ca de la orice jucarie poate primi o informatie: culoare, forma, material, poate chiar gust. Oricum, jucariile imita "lumea", sunt miniaturi de viata. Familia de papusi, masina lui tati, mobilul lui mami, animalutele din padure etc. Asa ca nu cred ca sunt jucarii educative si non, ci doar unele care cultiva obisnuinte si abilitati cu mai mare succes si rapiditate decat altele.
Am vazut copii care se bucurau mai tare daca aveau voie sa scoata/bage obiectele din poseta mamei, sau se distrau mai bine cu oalele din dulap decat cu orice alta jucarie sofisticata. Deci e clar ca micutii descopera lumea inconjuratoare prin ORICE obiect, nu doar prin jucarii, asa ca nu vad nimic rau in a exagera cu ele, daca bugetul permite. Nu vreau sa redeschid ideea "caracterului stricat", dar nu cred ca, cel putin in primii ani de viata, copilul realizeaza ca atunci cand primeste in dar o papusa este beneficiarul unui gest deosebit. Nu, pentru el este doar inca un obiect care ii starneste curiozitatea, interesul, si care este bun la ceva. La ce, o sa vada el...


Autor: impreuna

AC am tot stat si studiat jucariile de pe link-urile repsective si am simtit ca iar ma ia un feeling de exagerare...:)
Multzam pt ele


Autor: AC

mda ce-i aiurea e ca nu prea livreaza in afara US...
Eu mi-am facut provizii cand am plecat.

E uimitor ce cult au americanii pentru copii. Imi zic mereu ca o fi de vina mentalitatea emigrantului de baza: Sa le fie mai bine copiilor!

Dar nu-i doar asta.. Daca ai bani si ceva timp uite si Gymboree classes
Si cand mai cresc lectiile de pian, dans, sport la fiecare pas...


Autor: Midori

Eu nu exagerez, si chiar mi-am pus ambitia la incercare
si nu-i cumpar jucarii in parc de la tiganii iesiti la tarabe
sa profite de cei care trec cu copii la joaca.

II zic ca eu n-am bani si-i cumpara tati.
Mai ales ca daca exista un precedent,
o sa prida prostul obicei care-l vad la unii si siterrizeaza sa
capete ce vor.

Sunt in schimb foarte atenta la gusturile ei in materie de jucarii
si i le fac apoi cadou.
Oricum cu taoata cumpatarea mea tot am 2 saci cu jucarii
(unele le-a primt cadou de la diversi).

Nu-mi place stilul asta de copii ghiftuiti care cer ceva si imediat
li se cumpara. Copilul trebuie sa invete ca exista si limite
si sa viseze. Nu mai stiu in ce revista am citit un articol interesant despre creativitate
Era o poza cu un copil din Africa care tinea in mana
o jucarie improvizata din niste crengute si alte cele
si langa el un copil cu o jucarie sofisticata.
S-a constatat ca jucariile simple le dezvolta imaginatia si creativitatea mai mult decat cele sofisticate.


Autor: AC

Mey midori... jucariile de la tigani de pe strada??!!
Mai bine donezi banii decat sa-i dai pe ele...Eu asa zic!


Autor: impreuna

AC am vazut ca nu livreaza in afara US jucariile, dar am cate ceva de la "Imaginarium" aduse de cineva din State, iar daca mai pun ochii pe cateva, are cine sa mi le aduca saptamana viitoare

Oare are rost sa imi fac un stoc acum pt mai tarziu? Am primit foarte multe jucarii pe care nu le poate folosi inca si vreau sa le pun la pastrare. IAr daca mai vad cate ceva interesant ma abtin greu sa nu-i cumpar. Insa mi-e frica sa nu exagerez, pentru ca daca ii fac stocul de acu, sigur nu ma voi opri aici si tot ii cumpar si iar ii cumpar...
Vreau sa invete sa le aprecieze, sa fie interesata, acum nu o tenteaza apoape nimic dintre jucarii, de aia am sentimentul asta ca exagerez mereu...


Autor: AC

Nu n-are sens sa stochezi asa.
Eu am doi si cam am luat diverse la dublu (nu excat dar echivalent) si in plus al doilea copil creeaza situatii de criza. Care necesita mini-stocuri pentru ca atunci n-am timp de cautat ceva care sa merite.

Adica daca e bolnav unul, celalt ar trebui sa fie mai linistit ca sa poata dormi primul mai mult...Sau cu puiul cel mic am fost internata la spital sicand ne-am intors am scos ceva din rezerve...

Noi pe la un an... i-am tot oferit chestii foarte variate si am lasat-o doar cu cate o jucarie cateva zile o saptamana. Sa testam ce-i place. Nu stiu cum sunt alti copii dar fata mea e dezarmanta. Are cateva jucarii pe care cum le-a vazut le-a adorat si are altele la care ne-am jucat noi cu ele zile-n sir si nu reactiona in nici un fel. Iar dupa o saptamana am vazut-o ducandu-se la jucarie si repetand sau inflorind ce facusem noi cu ea. Efectiv are un moment de inmagazinare a informatiilor si abia apoi de joc efectiv.
Si eu cred ca varsta jucariilor e putin exagerata daca scrie 1-3 ani...Pe la 1 statistic a fost putin interesata de jucarie si in jur de doi a atras-o realmente.


Autor: impreuna

Sper sa ma pot tempera Problema e ca si primim foarte multe jucarii de la rude si prieteni.
Am citit undeva o chestie interesanta pe care as vrea sa o aplic: o mamica punea deoparte jucariile pe care le cumpara sau le primea copilul. Si de acolo i le dadea pe rand, atunci cand stia ca ii face o bucurie (de exemplu cand copilul era bolnav), ori le folosea ca si recompensa pentru merite deosebite, sau pur si simplu ii dadea cate ceva atunci cand considera ca e momentul potrivit, cand copilul avea nevoie de jucaria respectiva. M-am gandit ca ar fi interesanta metoda si ar stimula si copilul.


Autor: carina

Originally posted by sinzi_ana

Hahaha...deci solutia sa mai fac un bebe!!!!
David stie si cine i le aduce...daca mai uita ma intreaba "asta cine mi-a dat-o?"...cred ca face pomelinice!!!!

Wow! Eu credeam ca a mea copila are probleme: stie fiecare jucarie in parte de la cine a primit-o sau cine si de la cxe magazin i-a cumparat-o. Ori eu m-am senilizat ori ea are o atentie la detalii fantastica pentru ca de multe ori nici eu nu stiu de unde are o anume chestie.
Faza cu rotitul jucariilor nici eu nu o pot face ca re obiceiul ca in fiecare seara sa isi arnjeze camera si cred ca face si un inventar aleator ca imediat intreaba unde-i aia sau ailalta.

Si noi avem o groaza de jucarii, nu cerute de ea ci cumparate de noi pentru ca e foarte important ca un copil sa simta ca cei din jur ii ofera ceea ce ii face placere. Cand o sa vad ca nu mai e entuziasta de o jucarie noua o sa incerc sa vad unde am gresit. Deocamdata o incanta fiecare lucru primit, il poarta cu ea peste tot si il arata tuturor ca pe o mare comoara.

PS: si hainele stie de unde/ de la cine le are


Autor: sinzi_ana

Ac David a invatat alfabetul de la placile de la V-tech si numerele...de fapt a invatat sa numere mai intai in engleza...si apoi in romana...
Stie tot de acolo formele, culori si sa recunoasca cifre sau litere si face si cateva cuvinte de 3 litere...asa ca eu le consider ff educative...

Dar cred ca tot mai important este jocul cu ei...compania ta...adica modelam plastilina, pictam impreuna, facem gimnastica, coloram si citim...

Mai consider ca jocurile de constructie, tip lego, puzzle cuburi sunt educative...

Avem si noi casete cu baby Einstein si Animal Numbers, Alphabet, dar de obicei le pun doar cand refuza sa manance si vreau sa il tin locului sa il indop. Nu imi place sa il vad cu ochii tinta in Tv...si chiar cele cu Baby Einstein mi se par cam puerile si prostesti (cine sunt io sa critic marele hit al secolului??). Adica in juma de ora cat ruleaza caseta nu stiu daca sunt rostite 5-6 cuvinte...iar muzica clasica eu ii pun mai mereu in camera lui cand se joaca...(si nu cere Alunelu!!!)


Autor: Ira

AC, da, si pe PBS kids, sau Disney, dar sta asa de putin, ca io mai zic slava domnului daca ma lasa sa invat 5 minute...Se plictiseste repede si vine sa ma frece la melodie, sa ma joc cu ea.

Si eu sunt de acord ca din orice jucarie copilul poate invata ceva, dar pe de alta parte sunt convinsa ca cu cat are mai multe jucarii si mai diverse, cu atat are sansa sa fie mai multilateral dezvoltat. Deci nu cred in povesti cu Africa, pentru ca se poate vedea si cu ochiul liber cat sunt de dezvoltati cei din locatia aia, din pacate. Bineinteles ca nu trebuie sa-l rasfeti, si sa-i cumperi tot atunci cand cere....


Creeativitatea naste din diversitate, iar copiii sunt mult mai stimulati dpdv creeativ intr-un mediu bogat in resurse.

A mea isi pune si muzica, isi cunoaste CD-urile dupa coperta si si le pune, incepe sa danseze, canta, etc. Am lasat-o, chiar daca initial ma iritam ca ar putea sa-mi strice electronicele scumpe sau CD-urile aduse din Ro, stranse cu anii....in sfarsit...


Cine vrea jucarii d-aici (desi nu cred ca exista aici jucarii care sa nu fie si in Ro) sa-mi spuna, trimita bani, si le pun la pachet. Cred ca aici sunt mai ieftine si mai bune calitativ, ca nu-s made in China, si chiar daca sunt...nu se rup, rezista ani de zile.


Autor: AC

Originally posted by Ira

AC, da, si pe PBS kids, sau Disney, dar sta asa de putin, ca io mai zic slava domnului daca ma lasa sa invat 5 minute...Se plictiseste repede si vine sa ma frece la melodie, sa ma joc cu ea.

Ha ha mai stiu eu pe cineva care-si chinuie creierul cum sa castige liniste cat suge bebe doi sau liniste sa apuc sa fac un dus inainte de miezu noptii

Sanzi Babby Einstein e de baby mey tu ai de la un an hai sa zicem un an si jumatate toddler. Eu am si baby asa ca la mine tine cu baby. Asta cu cetitu n-am experimentat-o cu LeapFrog-ul. Eu vreau intai in romana s-aici ma chinuie imaginatia inca. Dar cu numaratu am rezolvat-o...ne jucam de-a fata ascunselea. Ca sa ma pitulesc numara fiica-mea in ambele limbi... doar, doar ma vede ascunzandu-ma sub pat sau altceva de genul asta... Ca la noi fata ascunselea se joaca spunandu-mi unde trebuie sa ma ascund!


Autor: AC

Flavia sa ne zici daca-ti merge cu scosul jucariilor in momente cheie


Autor: sinzi_ana

AC, nu spun ca nu sta tinta cu ochii in Tv sau ca nu il intereseaza...tocmai asta e scopu...dar nu imi place "invatatu pasiv"...nu stiu cum sa exprim mai bine...
Si eu nu l-am lasat sa se uite la tv pana un an deloc...

Oricum, noroc cu gradinita, ca acolo se joaca toata ziua...si acasa mananca doarme si apoi afara la tobogane, teatru de papusi, patinoar, spatiu de joaca pt copii (daca e prea urat afara) etc...

Eu mai am un joc de la V-tech, se numeste V-smile, e pe TV, joc educativ spun ei...e interesant...dar tot trebuie sa tinutuiesti copilul in fata Tv-ului...dar mai cedam cand avem treaba si mai ales ca are un joc cu Thomas (pasiunea vieitii lui) si taaaaaaaare mult ii place!!! A invatat sa foloseasca joystick-ul, sa faca legatura intre ce face el si ce se "intampla la tv" , multe expresii in engleza, si mai repeta si litere si cifre...in fine el e obsedat ca acolo e trenul Thomas, elicopterul Harold si autobuzul (am uitat cum il cheama...dar el le stie pe toate!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Jucarii Play Doh

isabela
Trimis la - 18/07/2006 : 10:15:39
--------------------------------------------------------------------------------

In revistele Barbie, fiica-mea a vazut reclama la niste jucarii play doh. Ce a interesat-o pe ea este "dr. drill and fill" ,care este de fapt o mandibula, la care sunt atasati dinti. Ei se pot scoate sau pune, se pot pune plombe. Cel putin asa spune ea. Cred ca sunt din plastilina netoxica. Stiti ceva despre acest tip de jucarii? Mai sunt ele potrivite pentru 8 ani? Cam ce pret are acest "dr. drill and fill"?



Jocelyn


Trimise - 18/07/2006 : 10:25:10
--------------------------------------------------------------------------------

Uite aici


--------------------------------------------------------------------------------

Mada
Trimise - 18/07/2006 : 10:31:27
--------------------------------------------------------------------------------

In magazinele Diverta parca am vazut, Carrefour, Cora, la standurile de jucarii, Selgros.
CAm in jur de un mil e un set
Da, cu plastinlina functioneaza, nu e toxica, sunt jucarii pe categorii de varsta
Sunt foarte intersante, sunt sigura ca fetita ta va fi inacantata si se va juca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Pay-doh e plastilina. Gasesti o colectie impresionanta de jucarii cu plastilina la Casa Retro. Costa putin - cu un milion cumperi un sac. Stati cu ochii pe copii cand se joaca cu plastilina ca altfel o puteti gasi in tot felul de locuri - eu am mers o zi intreaga cu un guguloi albastru pe fundul fustei.

Life is a journey. Wear comfortable shoes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Fetelor,nu vi se pare ca plastilina asta mirositoare si viu colorata nu e chiar asa ''de treaba''?
Daca vreau sa fac o ciuperca,nu se lipeste piciorul de palarie.Sau capul de trunchi la animale.Sau numai mie mi se pare?
Avem plastilina de la Play doh,deci ar trebui sa corespunda...Probabil ca la intins si decupat e buna,dar instrumente de-alea n-avem inca.
Am vazut un set cu vreo 50 de piese (forme) la 650.000 lei.E cam mult,dar tot ma tenteaza.
Inca ceva : in ce conditii sau dupa cata vreme se intareste si nu mai e buna de jucat? Ca am vazut ca daca n-o bag in borcanul ei,se solidifica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de oanab

Salutare tuturor!

Stiti cumva de unde pot cumpara jocuri Lego in Bucuresti? Exista vreun magazin sau vreo firma care sa importe Lego?

Multumesc

Mergi la inceput