Suceava- sezonul 11

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turtita fermecata spune:

Buna dimineata, fetelor!
Mi-am luat cafeaua si acuma pot sta de vorba cu voi. Am observat ca am avut cu toatele o gramada de activitati si noutati in ultima vreme. Ce fete harnice!
Mai, eu mor de bucurie ca mi-am facut rezervare la mare, abia astept sa plec! Si gaza la fel.
In rest, murim de cald, mergem in parc seara pe racoare,... Toate bune.
Ma duc ca am ceva trebuta, da' vin repede inapoi la voi.
Sa aveti o zi super!

irina

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!



Va felicit pentru ideea intalnirii de pe 9 iulie!
Meg sper sa devii un medic deosebit, apreciat de oamenii cu care o sa vii in contact, si mai sper sa alegi o specializare in care sa poti practica cu brio meseria pt care te-ai pregatit atatia ani...

turtita fermecata, ai o scupete de copil, sunteti tare frumoase si cochete , sper sa se mai racoreasca vremea si in Suceava, anul trecut eram la mare pe vremea asta...acum poate in august o sa reusim sa plecam cu bebeul...


Dandush, sambata 8 iulie suntem invitati la nunta colegei surioarei tale de la muzeu...la nunta Marianei...asa ca sper sa ma intalnesc cu sora ta...dar nu stiu daca a doua zi pe 9 o sa mai pot ajunge la intalnire...ar fi bine sa o fixati mai pe seara...dupa 19:00..., este mai racoare si sper sa ne putem aduna de pe drumuri...

crengu, eu am nascut in Iasi pe toti cei 3 copii ai mei , deci si pe Diana pe 30 mai tot in Iasi.
Cu Dragoi am nascut prematur in 16 iulie 1999..., pe Simina-Ioana, fetita mea plecata printre ingeri...

acum sunt o mamica fericita, dar in spitalul din Suceava sper sa mai ajung doar in vizita .

Eveline, eu tot in G Enescu stau, dar pe Jupiter...cred ca ar fi mai comod pt noi sa ne intalnim in Parc la Universitate...copii au loc de joaca noi loc de intalnire...pacat ca nu este o terasa in incinta parcului...
Ilinca parca sta in Obcini...deci tot pe aproape...
Pentru celelalte fete le doresc sa treaca cu bine prin toate si sa revina pe forum...


Simina cu Teo, Diana si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

in primul rand sa va spun ca am vorbit cu cristina38...din pacate nu s-au prins embrionii si e saraca destul de daramata. sa o asteptam cu si cu incurajarea ca mai urmeaza un fiv, dupa ce se reface fizic si mai ales psihic! cristina, te asteptam aici cu o armata de umeri pe care sa te sprijini si sa iti versi tristetea!

simina, multumesc mult pentru urarea ta!si eu imi doresc sa imi aleg o specializare in care sa excelez!

eveline, stiu prea bine pentru ce cauza nobila lupt cu greturile, si chiar s stii ca lupt cu placere...greturile ca greturile, dar in bucuresti se face tot mai cald, si pana si in garsoniera mea in care vara era cat de cat racoare acum e cuptor de la ora 11!

turtito, mare, plaja..ce frumos!

ilinca, asteptam cu mare nerabdare poz(n)e de la botez! a! ma iei si pe mine intr-o seara la o plimabare cu zamfirucul, ca ti-am zis ca stau in obcini?! te rooooooog

eu incep sa am emotii pana la ecografia urmatoare, ca o sa fie momentul cheie, momentul in care data trecuta m-am poticnit..probabil e momentul din sarcina cu cea mai mare incarcatura emotionala..daca trec de ecografia asta si vad un pui de embrion, se cheama ca intru intr-o noua etapa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Simina, sigur te vei intalni si cu Any( sora mea)...te rog s-o strangi la piept si pentru mine si s-o pupi din partea noastra ...Mi-e atat de dor de ea.........


Sa-ti traiasca copilasii si va doresc tot binele din lume.

D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

M-am topit nu alta....in casa la mine sunt (pe termometru) 28,4 grade....asa ca am iesit la plimbarica. Am fost in parcul de la Universitate unde era fuuuulll de copilasi muiati de caldura cu mamici si bunici aferente muiate si ele....Am crezut ca ma topesc si acolo....Bia a reusit sa stea 5 minute in groapa cu nisip si sa dea si ea cu o grebla....mare minune.
Acum am venit sa pape si din cauza temperaturii care e in casa o sa iesim din nou....prefer sa doarma in carut....de data asta merg pana la "barbosi" poate prind o banca la umbra....
Asteptam pe toata lumea dispusa....


Va pup!

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

vai, eveline..si aici e atat de cald..nu stiu cate grade sunt in casa, dar , oricum, peste nivelul meu de suportabilitate! si am impresia ca temperaturile astea imi amplifica greatza..eu am gasit un evantai prin casa si incerc sa ma amagesc asa..am gandesc la cat de greu suporta probabil copiii caldura de afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Buna fetelor!
Acu am ajuns acasa si trbuie sa ma apuc de treaba, mancare , spalat, etc...
Eveline, eu am stat pe Luceafarului 22 pana m-am maritat, acum stau pe Aleea Jupiter 9. cred ca sunt vecina cu Simina ca tot spune ea de cartodrom. Apropo, Simina ce parere ai ca si eu avut prematur cu Dragoi? La al doilea daca va fi nu stiu ce sa aleg, poate spitalul privat. Deocamdata ma tem sa mai am un copil. Poate ma voi razgandi, as mai dori unul dar imi este frica sa mai trec odata prin ce am trecut.
la mine in casa e foarte bine, nu e prea cald dar am si aer conditionat asa ca, daca e cazut il deschid.
va pup pe toate si pe bb.ii vostri.

Crengu, mami lui Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

ehehee, fetele cochetele, incep sa imi doresc doua-trei zile de ploaie, ca sa imi fac si eu pe indelete toate treburile casei si ca sa mai pot sta (tot pe indelete) si in fata calculatorului, nu asa, pe fuga !

am reusit in sfirsit sa citesc din urma, mama-mama ce vorbarete v-ati facut de cind a dat canicula peste noi !
apropo de canicula, la mine e tare bine vara, ca stau la parter... (iarna imi place mai putin, ca trage)

asa cum ziceam, am fost in weekend la sucevita.. a fost minunat..
am stat la soare (adica la umbra, ca noua nu prea ne place sa ne insolam!), am stat mai mult pe-afara pina noaptea tirziu si-am constatat ca prietenii nostri si-au dresat pina si tintarii din jurul casei sa nu le deranjeze musafiriii !!!
am avut si spectacol de comedie si circul Klutki concomitent, ne-am distrat pe cinste cu zamfirucul nostru iubit, care cind nu scotea sunete (sunete greu de imitat si cind incercam sa i le reproducem, ridea cu gura pina la urechi si chitcaia de ne stricam de ris) se transforma in "femeia contorsionista" !!!! fetelor, nu pot descrie in cuvinte ce pozitii cel putin incomode prefera mai nou maimutica mea !!!!
am mincat cu mila (cu mindrie pot declara ca nu mai am decit 73 de kilograme, uraaaaa) ..
de fapt eu ador vara pentru ca imi pot "incropi" meniurile mai mult din legume si fructe, plus lichide multe, in schimb cind e frig bag in mine ca-ntr-un spital de nebuni.. asa reusesc eu in fiecare iarna sa fac trei rinduri de burti !!!!

mai nou ma joc de-a blenderul si de-a combinarea legumelor si a fructelor intre ele, evident pentru zamfiruc cel mincacios.. cred ca as putea sa ii bag si motorina in mincare, ar hapai-o si pe aia, nu are fetita pretentii la ce ii prezint in lingurita, liorpaie orice cu o pofta de mincare, si deschide un botic maaare-maaare de ma duce cu gindul la "Teleeciclopedia" cind se arata documentare cu pasarea-mama care aduce de mincare la cuib si acolo piuii casca niste ciocuri imense si racnesc de foame.
mai rau stam la capitolul ceai, nu vrea si pace sa bea ceai, am incercat diferite variante si nu prea percuteaza...mai nou bea apa plata, cite un pic, se strimba (numa'nu-mi reproseaza "asta nu-i laptic, mai mami") dar bea in continuare... aveti voi ceva metode speciale ? ca a venit vara si nu vreau sa stea bietul copchil nehidratat

azi am fost la medicul de familie sa facem vaccinul de 4 luni... ce copil minunat, nu a plins decit putintel de tot, cind i-a bagat acul, in rest a fost o cumincioara, ne-a laudat si doamna doctor cit de bine aratam, zamfiruc are aproape 8 kg (7,800 mai precis) si 67 de cm si sintem tare mindri de fetita asta a noastra... mai ca-mi vine sa ma suflic si sa mai fac un prunc, da' garantati-mi voi ca voi duce sarcina ca pe un fulgusor (ca nu voi avea nici cinci minute greturi si ca voi fi intr-o forma excelenta, asa cum a fost pe cind o purtam in buricica pe zamfiruc)

eveline mama, cred ca avem programe diferite de plimbare in ultimul timp, noi iesim dimineata devreme (pina in noua si jumate, zece maximum) si seara pe racoare (dupa 18,30 pina pe la 20,30 - 21,00) iar traseul preferat este pe la Maraton pe tot bulevardul G Enescu pina la Nordic, apoi pe strada Universitatii ori pina in parc ori ne oprim linga Chagall si ne intoarcem spre obcini mergind prin piata mica, apoi pe linga albina pina iesim la statia de troleu din obcini
pe caldurile astea mi-ar fi imposibil sa ies in alte intervale orare, ma nauceste caldura, transpir foarte tare si imi transform placerea in calvar.. azi am fost nevoita, mergind la doctor la blocul vapor, sa bat cartierul george enescu exact la prinz... brrrr, m-am lichefiat pina am ajuns acasa !

crengu, s-ar putea sa ne stim, eu am stat pe zorilor colt cu luceafarului multi-multi ani, pina acum citiva ani cind m-am afundat in fundul obcinilor.. dar nu-mi pare rau, apartamentul e mai spatios iar de la dormitoare am o vedere absolut superba (scheia, g enescu, zamca, vad si manastirea, e o priveliste pe cinste)

meg iubito, de cite ori ma uit la stiri la TV si se vorbeste de canicula din Bucuresti, ma gindesc la tine... esti invitata mea la o plimbare la ceas de seara, zamfiruc iti transmite ca abia asteapta sa se plimbe cu doua gagici misto alaturi (vaaai, ce exprimare, tebuie sa ma apuc sa ii cizelez limbajul !!!)
sa stii ca aparatul meu foto s-a blocat in timpul botezului si asa se face ca NU AM NICI MACAR O POZA de la botez...tragedie...drama... mor de ciuda... mai am o speranta, chiar doua... tati a facut vreo 20-25 de poze cu un aparat foto obisnuit si inca nu a developat filmul, iar inca cineva dintre invitatii nostri a mai facut niste poze si ne-a promis ca ne trimite un CD cit de curind.. asta e, important e pina la urma ca a fost crestinat zamfirucul, nu ?

mai am o multime de spus, dar mai e o zi si miine, nu-i asa ?

pupam toate fetele cochetele de multe multe ori


PS - mi-am adus aminte ca am o intrebare pentru mamici :
- daca vreau sa prepar biberonul cu apa plata, trebuie sa o fierb ? sa o incalzesc ? sau se poate pune la temperatura camerei ?

poftiti la pozici de iunie, capitolul 4 tocmai a fost adaugat !

Ioana si Zamfiruca, minunata mamei
http://photos.yahoo.com/irina_inm
"Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Am sa ies si eu pe la 9 la plimbare...si sa stau pana in pranz....ca ieri am reusit sa ma prajesc.


Asta dupa ce va poftesc la cafelutza!

Ana si Bianca-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
In 5 minutele trebuie sa plec la servici asa ca scriu scurt. Eveline am fost cam lipsa in ultimult timp pentru ca la slujba mi-am schimbat departamentul si nu mai am timp deloc dar deloc. Cand vin acasa nu ma indur sa stau la calc ca si asa stau putin cu fetele si seara pic ca un tantar dat cu spray.
Ilinca intrebasesi de lapte: eu pe fete le-am invatat sa bea laptele la temp camerei pentru mai multa comoditate. Pleci undeva e suficient sa ai apa la tine si gata prepari laptele, daca o obisnuiesti cu cald va fi mai pretentioasa, plus ca pe caldura asta cred ca si ei i-ar place nitelus mai putin cald. Eu preparam laptele cu apa plata si nu o mai fierbeam.
Meg sanatate multa.
Cristina 38 te pupam si iti dorim numai bine si nu uita: "tot ce nu te doboara te face mai puternic"
vreau sa vin si eu pe 9 iulie asa ca sunt de acord. In privinta orei hoarati voi, oricum sotul meu e microbist asa ca ... se va uita la meci sigur.


Poze cu mandrutele;fetele mele
carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput