Clubul fetelor care-au facut armata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Imi aduc aminte si de tragerile din convocare, cred ca de la Domnesti. Mi-am pus vata in urechi. Am tras toate gloantele in tinta celei de alaturi, convinsa fiind ca e a mea

Gabitza si nazdravanul Andrei-Stefan (25.05.05)
Andrei 0-5luni | Andrei 6-10luni | Andrei 11-12luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Fetelor, cred ca va trebui sa inchinam o Oda Mantalei!

Eu mai inalta o dadeam jos din "pod" pentru colegele de camera de la camin mai mici de statura si le ajutam sa isi bage umerii in ea si se "sugrume" ca s-o incheie la git!

Si ca sa calcam pantalonii din postav ii puneam sub saltea, la dunga!!

Eu am tras cu AG-ul si cu pistolul mitraliera din dotare, am carat sacul cu merinde si am dat examenul de sublocotenent pe patura in unitatea militara de la Ghencea - aveam o sublocotenenta la instructie care ne-a zis ca macar cu un lucru sa raminem din toata instructia, sa invatam cum sa conducem pe altii

am facut la infanterie si imi amintesc filmul pe care ni l-au pus sa ne instruim si care se chema "Mare e lopata mica"!

Am mai invatat ca "unde sunt doi, unul musai trebuie sa fie sef" si ca "infanteristul se descurca la fatza locului"

si evident ca in convocare aveam toate oja verde pe unghii si care erau blonde mai adaugau si o nuamta de verzui la par - stateam ciorchine pe jos in tramvai si ignoram orice militar cu sapca

odata mi-am luat scutire de bocanci, ca ma intepase un paianjen si mi se umflase glezna!!

PS: acest subiect a fost inspirat de unul din moderatori, anume joxi, in dorinta de a-i contrabalansa dispretul fata de femeile care habar nu au de armata

Soldatul Sveck

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Si eu am urat mantaua, mai ales cand era zapada afara, cadeam si trebuia sa ma ajute cineva sa ma ridic...
Noi aveam armata lunea, asa, ca sa inceapa saptamana ´bine´. De duminica seara ma cuprindea disperarea la gandul ca trebuie sa ma imbrac in uniforma...
Imi mai aduc aminte de ´convocarea´ de la Rosu, prin padurea Dudu parca...ne-au chemat trei saptamani acolo pe o caldura infernala. Atunci am inceput sa urasc si bocancii.
Fericite cele ce n-au prins vremurile alea !

Carmi

Foto bebe Fabiano cel zambaretz (20.10.05) si www.dropshots.com/day.php?userid=98905&cdate=20060410&cimg=1" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Infanteristo! eu am fost la aparare civila, slava domnului doar cateva luni, am intrat la facultate in 89.
Am 1.74m; mantaua imi venea mai jos de glezne...o fi fost barbateasca? aveam un bocanc nou si unul vechi, unul negru si unul maro. Maiorul, comandantul de unitate, ni se adresa, avand in fata un amfiteatru plin cu 200 de fete, cu "mai oameni buni".
Semestrul de toamna 1989 a fost cumplit. Armata a contribuit si ea din plin; dar si in cel mai groaznic loc intalnesti oameni. Locotenenta era o femeie buna. Incepea: "nimeni niciodata sub nici un motiv nu are voie sa lipseasca de la armata; pauza; decat daca ma suna seara dinainte acasa sa imi spuna". Nu exageram nici noi, dar era o iesire, am folosit-o toate pe rand. Spunea "manca-le-ar mama trupe de elita, hai sa facem o defilare". Asa cu frumosul ascultam de ea. Lectia o turuia de obligatie pe fast forward si tot de obligatie ascultam si noi; avea doua fetite mici, gemene, si intotdeauna dupa ce termina turuiala ne povestea despre ele.
La revolutie unitatea militara din scoala s-a desfiintat. Locotenenta a plecat si ea cine stie unde, am vazut-o o data pe strada dupa vreo doi ani, arata obosita si trista si nu mi-a raspuns la salut.
Ce vremuri cretine au fost si ce de vitejii induiosatoare au provocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

ma primiti si pe mine in club? si eu tot la Infanterie
eu cre ca sunt mai veche, in fine, la 1,76, mantaua si pantalonii totdeauana erau prea scurti.
tin minte ca aveam o comandanta tare draguta, Alma Campeanu o chema, pana si numele suna ca de vedeta. chiar ea semana cu Michelle Pfeipfer, blonda cu ochi verzi. celelalte erau niste scorpii.
aveam o colega care era baptista parca, si nu voia sa traga sub nici o forma.
intr-un fel era fain vara in convocare, intre noi fetele, eu nu locuiam in camin dar asa aveam motive de vizita si distractie!
Vio

""Cand este vorba de bani, toti sunt de aceeasi religie". - Voltaire "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Imi amintesc ca trebuia sa fim luni dimineata la 8 fix tocmai la Academia Militara si, iarna mai ales, era groaznic sa plec pe intuneric si sa bitai o ora cu troleibuzul. Aveam voie la 3 absente, dupa asta trebuia sa recuperam, imi gospodaream cu mare grija cele 3 absente :)))
Isi aminteste cineva de ce a trebuit sa facem aramata, ce explicatie ne-au dat? Si ce s-o fi intamplat cu atatea uniforme?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Felix si Otilia Paul si Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by craciunitza

Isi aminteste cineva de ce a trebuit sa facem aramata, ce explicatie ne-au dat? Si ce s-o fi intamplat cu atatea uniforme?

Egalitatea intre sexe?! Ca doar eram in comunism si toti oameni erau egali, nu? Cum era aia, ca tare-mi placea "de la fiecare dupa posibilitati, la fiecare dupa nevoi" sau gresesc ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu aplaud de pe margine : colegele au facut 1 an si citeva luni armata, eu m-am scutit.

Pina sa decida ca-s reformata trebuia sa vin dimineata sa vad nu-s ce shefa. Si eram in civil.
Din perioada asta am priceput la ce folosesc uniformele : fac ca cei imbracati in ele sa para mai usor de strunit/comandat/manipulat.



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Nu cred ca ii durea pe ei de egalitatea intre sexe, dar trebuia sa aparam patria, nu? si era o forma de inregimentare in plus. Era o bataie de joc si pt studente, si pt armata. Nu stiu, eu am urat armata din toata inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

quote:
Originally posted by Mik
Din perioada asta am priceput la ce folosesc uniformele : fac ca cei imbracati in ele sa para mai usor de strunit/comandat/manipulat.
Mik.


Nimic nu se pierde, totul se transforma

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Felix si Otilia Paul si Virginia

Mergi la inceput