pregnyl

pregnyl | Autor: diana_sorean

Link direct la acest mesaj

Buna seara fetelor. Sunt noua pe aici si imi doresc tare un bebe. Acum 1 an si jumatate am pierdut o sarcina de 9 saptamani si de atunci tot sper ca se va intampla o minune. de luna trecuta am inceput monitorizarea si dr. si-a dat seama ca nu ovulez si mi-a dat tratament cu duphaston si clostilibegyt si in ziua a 14-a pregnyl (2injectii de 5000).oare dupa cat timp de la injectie se produce ovulatia ? stie cineva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

diana_sorean, bine ai venit si sedere scurta la aspirante. Eu am facut pregnyl pentru IA, mi l-a dat sambata la 12 ziua si IA am facut-o duminica la 7 seara. Dupa IA am facut echo si tocmai ovulasem de cateva ore. Asta inseamna ca dupa 24 de ore... Cere-i dr. tale sa faci CSD (contact sexual dirijat) adica, in functie de monitorizari sa iti spuna si cand sa , combinbat cu pregnylul. Bafta multa.

Cand am necazuri dar ma vedeti zambind, sa stiti ca am gasit deja pe cine sa dau vina pentru ele!!
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Diana, si eu stiu ca intre 24 si 36 de ore se produce ovulatia; eu cand am facut monitorizare , am prestat la 24 ore , ca asa mi-a zis dr sa fac. Succes si sa vii cu un test pozitiv curand!

Imi vine si mie randul...
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

diana_sorean, imi pare rau de pierderea ta, mai ales ca mi s-a intamplat si mie necazul asta dar, totusi de ce ti-a dat sa faci 2 injectii de pregnyl? Pentru inceput ar fi trebuit sa incerci cu una, si daca se constata echografic ca nu ai ovulat, luna viitoare poti face o dozare hormonala a LH-ului ( cu 14 zile inainte de venirea menstrei) ca sa vezi cum stai.
Sunt rare cazurile in care 1 injectie nu este de ajuns.
Eu am vazut pe la fetele care fac FIV ca lor li se administreaza 2 injectii.
Succes luna asta, poate ne anunti vestea cea mare.

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzontzonel spune:

Fetelor care ati facut stimulare spuneti-mi si mie cum va simteati in timpul tratamentului si dupa? Eu am auzit numai lucruri neplacute - ca se produc tot felul de dereglari in organism...
Si mie mi-a spus doctorul sa fac stimulare dar asta este ultima optiune pe care vreau sa o iau in calcul (dupa ce incerc cu tratamente naturiste si apiterapie). Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

tzontzonel, tine de organismul fiecareia. Unele simt intepaturi in ovare, altele s-au ingrasat, depinde...despre dereglari nu stiu sa-ti spun, ci doar despre intarzieri ale menstrei dupa utrogestan.
pana nu incerci nu stii cum vei reactiona.
Succes


gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

fetelor sa nu cumva sa aceptati stimulare fara monitorizare caci va puteti trezi cu niste chisturi de toata frumusetea.Si mai aveti grija si la duphaston caci inhiba ovulatia , deci tb sa fiti absolut sigure k ati ovulat cand incepeti sa il luati, altfel..adio ovulatie in luna aceea.Eu am patit-o cateva luni la rand, caci aveam un CM mai lung, deci si o ovulatie tarzie, iar medicul mi l-a prescris din ziua 15-16....si asa am pierdut cateva luni degeaba.Apoi m-am documentat mai bine si am vazut singura ce se intampla.Si mai fiti atente si la shema de stimulare pe care vi-o prescrie medicul.De obicei cei mai putin profesionisti incep stimularea in aceeasi zi indiferent de lungimea CM al fiecarei persoana, dar ac schema tb adaptata pt fiecare in parte in functie de lungimea CM si de data probabila a ovulatiei.Multa bafta, si nu uitati sa va rugati si la D-zeu intre timp, caci el este cel care ne ajuta cel mai mult.Eu am ramas insarcinata dupa mult timp, intr-o luna in care nu am facut nici o stimulare si mi se si spusese k nu am ovulatie si nici nu decat de 2-3 ori in acea luna.....Asa m-am convins de faptul k doar D-zeu ne da

Madalina 15+
http://pg.photos.yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Madaluta, te completez...sau cu stimulare peste fibrom, ceea ce este si mai grav, ca-l mareste mult!
Diana_sorean, eu te-as sfatui sa faci o singura doza de Pregnyl 5000 ui si sa faci eco pe la 24-36 ore, sa vezi daca ai ovulat. Daca nu ai ovulat, mai faci una peste inca 24 ore. daca tot nu ai ovulat, incerci luna viitoare cu 2 Pregnyl 5000 ui.
Eu faceam numai 1 doza si ovulam intotdeauna. De asemenea, in loc de Duphaston, care este Progesteron artificial, te sfatuiesc sa iei Utrogestan, aceeasi doza indicata de dr, dar intravaginal (sunt ovule care se pot lua atat intravaginal, cat si oral), e progesteron natural si luat asa nu are efecte adverse deloc.
Si inca ceva: daca vezi ca nu reactionezi bine la Clostilbegyt, incearca Ova-mit. Si sa incepi cu doza cat mai mica, e oricare ai lua. Neaparat cu monitorizare, cum zic fetele.

Bafta multa, Ingeras14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

tzontzonel eu am facut doua stimulari facute sub controlul medicului ,ultima in ianuarie (2006)
Mie i-mi pare rau ca le-am facut nu m-au ajutat cu nimica decit cu 5 kg in plus si pe linga asta ma dereglat rau de tot de la un cm de 28 de zile m-au facut sa am ciclu la 39-50 de zile.Am reusit dupa doua luni sa-mi revin din nou la un ciclu normal de 28 de zile cu Braunca Ursului ,am luat incontinuarie si dupa al treilea cm(din aprilie) am ramas gravi,dar a fost extrauterina din pacate.
Medicul meu mi-a spus ca s-ar fi produs extrauterina din cauza surplusui de medicamente hormonale pe care le-am luat in timplu stimulari....deci aceste stimulari au si parti negative.........eu una numai vreau sa incer niciodata stimulare
Medicul mi-a confirmat ca abia dupa 6 luni se elimina din corp tratamentul de stimulare.

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzontzonel spune:

Fabya si multumesc pentru raspuns. Mi se face pielea de gaina cand ma gandesc cate efecte negative pot aparea. Stiu ca asta depunde si de fiecare organism dar totusi nu vreau sa risc chiar atat. Gata sunt hotarata. Desi in speranta si disperarea de a avea cat mai repede eram tentata sa incerc si solutia asta, o sa mai astept o perioada indelungata pana sa ajung la stimulare. Pana atunci o sa ma stimulez natural cu plantute. Poate actioneaza mai incet si pot aparea si din cauza lor dereglari, dar totusi nu am auzit sa fie dereglari atat de mari ca in cazul stimularii cu hormoni artificiali. Poate mai sunt si alte pareri in legatura cu stimularea.
Scuze daca sunt off topic (dar totusi are legatura cu Pregnylul nu? ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna fetelor!!!

daca aveti ovulatie va sfatuiesc din tot sufletul sa nu faceti stimulare!!! Eu am avut exact aceleasi reactii ca si Fabia din punct de vedere fizic iar psihic plangeam zilnic din orice!!!! Nu am avut nici un rezultat pozitiv!!! Nimeni nu mi a dat nici o explicatie de ce !!!! IA nu puteam sa fac ptr ca aveam mai mult de 5foliculi maturi si riscam sarcina multipla iar FIV nu am vrut eu sa fac din moment ce mi se spunea ca ar tb sa raman natural, ca nu am nici o pb!!!!

eu nu inteleg de ce propun medicii stimulare la pers care ovuleaza, dar cred ca e o greseala!!!!

pupicei dulci

Mergi la inceput