Formula

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de DoraTeo


Buna fetelor.Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine cat laptic trebuie sa manance bebelusul meu de 5 luni, daca am inceput diversificarea. Am inceput sa papam cereale (3-4 lingurite pe zi), suculet si putina supa strecurata cu 1-2 lingurite morcov pasat si orez bebelac. El nici inainte nu manca mai mult de 700-750 ml lapte in 24 ore, rar ajungea la 800 ml,dar acum de cand am inceput diversificarea nu mai mananca nici atat.Este normal? Bebelusii vostrii cum papa? Va rog mult sa-mi spuneti si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enateo spune:

Buna tuturor si bine v-am gasit!

Vreau sa incep sa-i dau fetitei mele lapte praf. Am cumparat o cutie de Humana 1, dar acasa am observat ca este pentru copii cu risc ridicat de alergie. In farmacii mai exista inca un tip de lapte Humana 1 Formula. Aveti idee care este diferenta dintre cele doua? Pe care il recomandati, va rog? Eu nu stiu ca fetita mea sa aiba vreo alergie.

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

enateo,acel lapte e fara lactoza pentru copiii cu alergi.fata ta nu cred ca are asa ca de ce sa ii dai?lactoza e buna pentru copii.nu poti merge sa o schimbi?oricum asta e mai scump.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enateo spune:

Multumesc pentru raspuns!

Mai am o intrebare: fetita mea are 3 luni si ii dau pentru prima data acest lapte pentru a inlocui o masa de supt la san. Ce cantitate de lapte si ce concentratie se recomanda in acest caz? Cineva ne-a recomandat sa diluam laptele pentru inceput.

O seara buna!


quote:
Originally posted by nusicasiely

enateo,acel lapte e fara lactoza pentru copiii cu alergi.fata ta nu cred ca are asa ca de ce sa ii dai?lactoza e buna pentru copii.nu poti merge sa o schimbi?oricum asta e mai scump.

cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole!
elenica lu' mamica
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Teo, formula NU SE DILUEAZA si nici nu se face mai concentrata. Trebuie respectate strictete instructiunile de dozare de pe cutie, de aceea exista acea masura speciala care trebuie rasa cu cutitul tocmai pentru ca doza sa fie cat mai corecta.

Dar, de ce vrei tu sa inlocuiesti, la 3 luni, lapticul tau minunat cu formula? Sa stii ca daca te gandesti ca nu ai de ajuns lapte poti sa ii dai completare formula la unele mese, nu trebuie sa intarci de acum!
E prea devreme iar acum vine primavara, sezonul virozelor si a altor boli contagioase iar lapticul tau e singura masura cu adevarat eficienta care o poate proteja de aceste boli, unele extrem de grave la o varsta asa mica!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: Monica-Elena
Subiect: Laptele Humana
Trimis la: 28/03/2007 08:12:16
Mesaj:


Este adevarat ca laptele Humana distruge flora stomacelului ??? Am citit ceva de genul asta un scandal cu acest lapte dar care a fost musamalizat imediat. Ieri o asistenta de pediatrie mi-a zis chestia asta ca ea a patit cu al ei copil in urma cu ceva timp. O fi adevarat?????? Mamicile care dati la bebe Humana stiti ceva pe tema asta?
Mihnea are 1 an si 9 luni si bea de la 1 an humana. sincer desi mananca f f bine nu ia in greutate(este si un copil super activ) si scaunele lui sunt de la constipat la diaree asta intr-un singur scaun care este 1 pe zi sau 2 depinde.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
------------------------------------------------------------------------

Autor: Dorsilia
Raspuns la: 28/03/2007 10:02:14
Mesaj:

sincer nu stiu ce sa mai cred nici eu. daca intrebai acum 2 ani chestia asta iti raspundeam ferm ca Humana e cel mai bun lapte. Am un baietel de 2 ani si acusi 8 luni care a baut Humana de la nastere, pana la 2 ani jumate aproape. A crescut spectaculos in greutate, n-a avut nici un fel de problema de sanatate de la lapte. A racit de doua ori pe an, toamna si primavara.

acum am o fetita de 3 luni jumate, n-am lapte sa o alaptez asa ca tot pt Humana am votat. DAR nu-i place. O constipa, ba face bobite tari, ba moale, uneori chiar si cu urme de mucus. De cateva zile face cremos spre moale chiar, galben floarea soarelui, dupa ce inainte era verde inchis si beton armat. E drept ca ii dau Biotics la recmandarea medicului de o saptamana deja, pt ca a facut si tratament cu antibiotic pt infectie urinara, si nu mai stiam cum sa-i rezolv nici contipatia care chiar nu e indicata la fetite.

nu am auzit de nici un scandal referitor la produsele Humana, baietelul si acum papa cereale de la ei.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Mmmaria
Raspuns la: 28/03/2007 10:14:14
Mesaj:

Nici eu nu am auzit de nici un scandal, eu ii dau de la 8 luni, dupa ce am schimbat fara succes vreo cinci feluri de lapte formula. Acum avem doi ani si trei luni si suntem tot pe Humana (3).
Depinde insa si de copil, daca ii place/prieste sau nu.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: clyo
Raspuns la: 28/03/2007 10:15:39
Mesaj:

si fetita mea de 2,8 ani tot Humana bea; acum suntem pe Humana Junior Drink; nici eu nu am auzit de scandal.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Mmmaria
Raspuns la: 28/03/2007 10:26:30
Mesaj:

Clyo, ai gasit in Romania Humana Junior drink?
Ca eu am vazut pliantul din cutia de Humana 3, dar cand am intrebat la farmacie, mi-au spus ca in Ro nu a aparut inca...
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: nnadiaa
Raspuns la: 28/03/2007 10:45:39
Mesaj:

este aparut Humana Junior Drink de ceva timp,in Iasi cel putin se gaseste cam in toate farmaciile de vreo jumatate de an si,intradevar e ff bun,al meu pitic il bea cu mare placere.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: clyo
Raspuns la: 28/03/2007 10:52:40
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Mmmaria

Clyo, ai gasit in Romania Humana Junior drink?
Ca eu am vazut pliantul din cutia de Humana 3, dar cand am intrebat la farmacie, mi-au spus ca in Ro nu a aparut inca...

--------------------------------------------------------------------------------



inainte il luam din Carrefour, acum am luat legatura cu distribuitorul si-mi aduce laptele acasa sau la birou.
daca te intereseaza, iti pot trimite pe PM datele de contact (sa nu fie considerat reclama).
in farmacii cred ca e si mai scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Humana Junior Drink am cumparat ieri din Billa- 4.09 lei/500 ml-cica au promotie.
Si Sebastian a baut Humana de pe la 7 luni si nu a avut nicio problema- si am trecut prin toata gama.


Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

fetita mea nu bea humana,dar stiu pe cineva care ii da copilului,si intr-adevar,a luat foarte bine in greuatte si doarme si toata noaptea.eu nu cred ca nu e bun ,ca ar fi scos de pe piata.
dorsilia,de ce nu ii schimbi lapticul daca se constipa?a mea se constipa cu nan si i l-am schimbat cu milumil,pe care scrie ca rezolva si aceasta problema.si intradevar,de cand i-am dat s-a reglat.i-am dat si 10 zile debridat si apoi nu am mai avut nici o problema.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

"Este adevarat ca laptele Humana distruge flora stomacelului ???"

Monica: stiu ca humana este un laptic ft. bun si sunt multumita. Poate au avut probleme cu un lot, este prima data cand aud.
Fetita(are 10 luni) mea a baut humana din maternitate(la maternitate copii erau hraniti cu humana). 3 medici(2 pediatri si med. de fam.) mi-au recomandat sa continui cu humana. Daca ar fi creat probleme copilasilor nu cred ca mai era recomandat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Pai asta ma mira si pe mine. Este un produs nemtesc si cred ca este bun de asta si eu am optat ptr el. De placut ii place ca il mananca cu placere dar nu ia in greutate desi mananca f bine si mancare de toate felurile si ff diversificata. La 1 an si 9 luni are 10 kg. Este super activ cei drept. Am auzit mai multe mamici care sustin ca au avut probleme cu copii de la humana. Nu stiu ce sa mai cred........sa ma duc la dr ptr chestia asta cand copilul e sanatos is vioi si sa ma apuc s aii fac tot felul d eteste cred ca sunt nebuna nu????

Mergi la inceput