Fibrom uterin (14 )

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Noela,

...da, e bland, conteaza mult cum se poarta, n-am inteles ce diagnostic - ai ceva special inafara fibroamelor, ca nu oprea am avut timp sa citesc tot cand ai intrat tu pe forum... :(

Nu, eu am slabit din cauza dietei sigur :) si acum abia mai manac una alta, beau apl plata multa si ma simt f bine, gr A are voie peste si pui dar moderat, nu e chiar ata de negru, am cartile despre dieta asta :),numai branza de caprsa sa cauti ca iaurt nu am vazut, iau de-asta obisnuit...Oricum manac mult mai sanatos decat inainte...

Mie acele mi le pune numai in spate si numai 13 pentru tot ce am, in 4 sedinte m-au lasat durerile mari de genunchi pe care le aveam de multi ani , pe crize mari, abia ma miscam uneori, pic de somn la 10 -eu care toata viata nu am avut somn inainte de 2-3 noaptea, acum lesin la orele astea( da tot stau pt ca vb cu sotul in Canada si e decalaj de 7 ore ) si fibr au scazut mult, starea generala e foarte buna...
Gimnastica nu fac deloc dar ar trebui pt oase ca toate articulatiile sunt praf.

Iti tin pumnii marti, asa si eu cand vorbesc cu cate cineva anume am mari emotii, bine ca ai scapat,abia astept sa ne spui ce ti-a zis !

Marti 13 ? E de bine ! daca era ora 13 era si mai si

Cabinetul pe unde e ? E cel de care spunea DJ mama , Micomi ?


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

maryd
din experienta mea, stiu ca orice liniuta roz oricat de slaba ar fi inseamna sarcina!!! cu conditia sa apara in maxim 15 minute. ca asa mi-au iesit si mie slab pozitive, dar dupa cateva ore de la efectuarea testului!dupa cum le explici tu asa frumos ,,cu toate detaliile eu tare zic ca ai puiutz acolo!!!am vazut ca fetele merg pe teste clear blue, eu n-am folosit .mai fa unul si maine, ca daca azi a iesit "ceva" maine va fi si mai pronuntat ceva-ul asta. hai doamne ajuta, sa fie puiutz acolo!!! sa-l faci si tu varsator !!!sau peshte cine stie!!!orice zodie e buna , numai sa fie!!! sa ploua cu gravidutze pe aici

da, arinna, o hiperplazie glandulo chistica, care ar putea sa se transforme in ceva mai urat, nici n-am curaj sa pronunt cuvantul!!! am o prietena care de curand a aflat ca are chesia aia urata la san. e in stadiul III, face citostatice, saracuta de ea. si mai era si insarcinata!!!a fost fetita si a trait 2 zile dupa...nu va pot spune ce drama!!!
acele pe care ti le pune pe cap sunt responsabile de "somnul " greu care te ia, din cate stiu eu!!! si eu sunt la fel, mi se face rau de somn!

eu am zis din totdeauna ca in viata nimic nu e intamplator, absolut nimic. oare sa fie cu noroc si la mine ziua de 13...sotul meu e cam superstitios vis a vis de ziua asta, si mai e cica si marti.dar eu nu cred in ele, eu zic ca zilele sunt asa cum vrem sa ni le facem noi.
in anul 2000 am avut o cumpana teribila, unul din baietii care lucreaza la noi a facut accident de masina pe data de 13. si de atunci a ramas socat.insa eu am gandit altfel, ca a avut noroc, ca ar fi putut fi mult mai rau : sa se raneasca, sau mai rau sa moara,si sa-l am pe constiinta toata viata, dar n-a avut nici cea mai mica zgarietura, Slava Domnului!
cabinetul este pe strada A.I.Cuza , la nr.13,nu mi-a pomenit nimic de MICOMI, e pe langa Gara de Nord, m-am uitat pe harta, e relativ usor de ajuns . numai sa nu stau prin trafic 15 mii de ore, am inteles ca la voi e ceva prapad din cauza asfaltarilor...
faptul ca e un om bland , ma incurajeaza foarte mult, la cat sunt eu de timida, mai ales in prezenta ginecologilor...ca sa-l sun, mi-am facut curaj toata dimineata...





si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Eh, nici chiar asa...e und medic ca toti medici...pe mine nu ma impresioneaza cu nimic faptul ca e ginecolog sau denist la mine-i axcelasi lucru, mie sa-mi dea vesti bune, atat ma intereseaza - parca daca e femeie mi-e mai urat, oricum la femei gineco nu mai calc n tara...Aha, deci si tie iti infige in cap ! Bun somn, numai sa ai timp sa dormi, eu ma mai mentin cu cafele ca e jale...

Diagnosticul acela se face numai la san ? Nu prea ma pricep la asta...tu unde ai ?
Chiar tragica intamplarea prietenei tale, fetita a murit din cauza citostaticelor ?

Treaba cu accidentul, daca nu a fost nimic grav nu trebuie bagata in seama, de-astea se intampla in fiecare zi...

Ei, pana si nr cabinetului e 13 - asta chiar trebuie sa fie de bine ! Mult succes si sa primesti vesti cat se poate de bune !

... la noi e prapad in general...nu numai din cauza asfaltului....

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

vad ca manac literem scriu reoede ca ma grabesc si nu mai corectez, sper ca nu va suparati :)

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryd spune:

Noela,
multumesc mult pentru sustinere...
Cand ajungi la cabinet ( practic, de la Gara de Nord mergi 10 min pe jos,este 1 strada paralela cu Gara de Nord, cu Calea Grivitei,cum mergi spre Titulescu).Sa nu disperi cand ajungi la usa,este un interfon,eu m-am speriat crezand ca nu este nimeni pe acolo...,ori nu m-am descurcat cu interfonul...,ori asistenta era cu treaba...,cert este ca am asteptat putin si am intrat cand a iesit cineva...
Succes!
MARYD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

m-am tot codit sa pronunt numele si am creat confuzii. este vorba de hiperplazie galdulo chistica de endometru, dar poate la fel de bine sa fie la orice alt organ. ca si la fibrom , celule endometrului se inmultesc anarhic , de unde rezulta endometrul meu de 1.8, ultima masuratoare, desi nu prea-mi vine sa cred!!!nimeni nu mi-a mai zis o asemenea dimensiune. riscul de a se transforma in cancer e de cam 10% daca tin bine minte...

fetita a murit , pentru ca au scos-o din burtica prea devreme 5.5 luni, nu a putut supravietui.i-au facut histerectomie totala + ovarectomie sau cum s-o mai fi numind, i-au scos tot in orice caz, in ideea de a incerca sa o salveze; ovarele i-ar fi "agresat " si mai mult sanii ca si sarcina de altfel...asta se intampla cand nu mergi la medic din timp!!! eu am fost socata multa vreme, nici acum nu-mi vine sa cred, frumusete de femeie,tocmai a implinit 40 de ani in aprilie.ma gandesc tot timpul la ea, habar n-am cum s-o ajut, este extrem de schimbata, si mi se pare normal, eu nu am timp sa ma intalnesc cu ea, si se simte abandonata, si e suparata pe mine...si eu ma simt groaznic de vinovata fata de ea...dar cum sa fac, trebuie sa am si eu grija de mine...nici la mine situatia nu e asa roz, dar in orice caz nu atat de grava ca a ei!

13, e numarul de cabinet de la spital banuiesc! ha, chiar ca e de coma cu 13 asta

maryd
saru'mana .bine ca mi-ai zis...ca la cat sunt eu de speriata de bombe ,precis ca ma intorceam si plecam

pup fetele
uite ca am reusit sa ma intristez iar...




si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

FETELOR,, am ramas in urma cu cititul forumului si nu pot sa deschid capitolul 13....oare de ce?
am si eu putin timp...si nu il pot valorifica alaturi de voi....incercati si voi, va rog?

Mioritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

gata, s-a reparat.. incearca acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

ce va este mai la toate cu 13-ele asta? n'are nimic malefic 13; este o prostie americaneasca; vedeti-va de treaba
brava, noela, hai curaj ca esti pe maini bune; macar sti o treaba; el fi sigura ca se va lupta; spune-i sa nu uite ca vrei copii, sa nu ciumpaveasca oricum uterul; dar el stie mai bine;
curaj, te pup
mey, pe alte topice ploua cu gravidute: megbeng si marinar deocamdata
hai si tu maryd; galerie; ... n-am timp de maimutei; of

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Fetelor a ramas gravida vreo fata cu nodul fibromatos de aproximativ 8-9 cm situat in exteriorul uterului? Si a dus sarcina pana la capat?

Mergi la inceput