Farmecele si distrugerea casatorieiI!!!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by michelle7

am o intrebare pt cine se are cu religia. Aici bisericile sunt diferite in sensul ca desi scrie "biserica crestina" inauntru are o cruce dar in rest arata ca o sala de spectacol. slujba e asa :2 piese religioase cantate de o formatie, pastorul care e imbracat la costum si care timp de 1 ora citeaza din biblie cuvant cu cuvant- ai foaia in fatza- si dupa aia discuta pe tema bibliei final iarasi piese religioase. E ok daca merg la o biserica din asta? sau e pacat pt mine ca si crestin ortodox.
Nu ma trimiteti sa caut biserica noastra aici pt ca nu vreau sa merg acolo ca adorm la slujba ,asa ca ori asta ori nimic. Voi ce parere aveti?

Michelle




Michelle, din cate spui tu pare sa fie o biserica protestanta, dar ar fi bine cand/daca te mai duci sa intrebi ce fel de biserica este, nu se poate sa nu aiba un nume !! de obicei la intrare au niste mici brosuri in care spun mai multe despre ei si poti sa ceri una sa te lamuresti ce fel de biserica este.

Cat despre faptul daca este pacat sau nu ca si ortodoxa sa mergi in alta biserica, paaai aici te anuntz ca ai cam incurcat-o ...daca citesti in linkul dat de zouzounaki vei vedea ca sunt afurisiti ortodocsii care doar indraznesc sa-i primeasca in casa lor sau sa se roage cu alti crestini, dar sa mai mearga la bisericile lor....iti trebuie dup-aia nu stiu cata tamaie ca sa te "purifici" de alaturarea/contactul cu acei "eretici/rataciti/urmasi alui lui Iuda/fii diavolului"....asa ca vezi

Sfatul meu, Michelle, este sa te duci intr-o biserica unde simti tu ca ai pace, unde simti ca sufletul tau vibreaza cu ceea ce auzi acolo !

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by michelle7

am o intrebare pt cine se are cu religia. Aici bisericile sunt diferite in sensul ca desi scrie "biserica crestina" inauntru are o cruce dar in rest arata ca o sala de spectacol. slujba e asa :2 piese religioase cantate de o formatie, pastorul care e imbracat la costum si care timp de 1 ora citeaza din biblie cuvant cu cuvant- ai foaia in fatza- si dupa aia discuta pe tema bibliei final iarasi piese religioase. E ok daca merg la o biserica din asta? sau e pacat pt mine ca si crestin ortodox.
Nu ma trimiteti sa caut biserica noastra aici pt ca nu vreau sa merg acolo ca adorm la slujba ,asa ca ori asta ori nimic. Voi ce parere aveti?Michelle
Parerea mea e ca daca totusi te consideri ortodoxa,incearca sa cunosti si sa traiesti credinta careia ii apartii.In locul tau as incepe prin a citi textul Sfintei Liturghii si explicatiile lui,ca atunci cand mergi la Biserica sa nu adormi ,ci sa participi in deplina cunostinta de cauza.Poti citi cate ceva despre asta aici-http://www.orthodoxinfo.com/general/gen_worship.aspxLink-ul e in engleza,sper sa-ti placa.Desigur,alegerea iti apartine.
Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"In aceste vremuri,
cineva nu poate fi crestin cu jumatate de inima,
ci fie in intregime, fie deloc."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Michelle, de ce nu mergi la o biserica greceasca, grecii sunt mai bogati si de obicei au biserici mari si frumoase, si fac jumatate din slujba in engleza. Preotii romani de obicei nu slujesc si in engleza, ei au alte probleme, insa sunt si exceptii. Este posibil sa fie mai multe biserici romanesti in zona ta.
Aici eu am fost placut surprinsa ca biserica e cu totul altfel decat in DC, este un preot mai tanar si preocupat de comunitate, plus ca face slujba si in engleza. De cate ori am fost biserica era plina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Elena- protestantii au cruce in biserica? ca eu habar n-am. Am intrebat-o pe colega care m-a dus ce fel de biserica e si a spus " crestina si atat nu are nici o denominatie ( exista cuvantul asta am retinut bine? )

Irina C- Am citit biblia, si slujba din biserica la care am mers urmeaza biblia cuvant cu cuvant. Ei de exemplu sunt impotriva homosexualilor( iti vibreaza sufletul de bucurie nu-i asa? ) dar sunt absolut de acord ca un homosexual sa adopteze un copil . Pastorul e un tip f. inteligent si biserica lui e foarte plina cu toate ca are doar cativa ani, e plina pt ca intelege greutatea pacatosului de a se apropia de Dumnezeu. Si pentru ca intelege, slujba lui "e coborata " la nivelul profanului , adica se exprima in asa fel incat si cel mai sceptic ascultator e captivat

Laura spre rusinea mea nu merg cu placere la biserica ortodoxa indiferent ca e a grecilor ,romanilor etc. Mi se pare foarte impersonala .

PS. Biblia e biblie nu? ce conteaza cine mi-o citeste? sau cine ma indeamna sa ma rog? Pastorul asta nu rastalmaceste ce scrie acolo asa ca nu-s in pericol sa o iau pe alte cai... Amica asta a mea care e painea lui D-zeu - lucreaza pt saraci 6 zile pe saptamana- mi-a spus ca a cam testat bisericile din Seattle si ca majoritatea celor in care a fost s-au abatut de la biblie si au incercat sa impuna ideile personale enoriasilor. Ce-mi place la biserica asta e ca e plina de copii, adolescenti, tineri - tipul asta a reusit ce n-au reusit multi sa readuca tineretul in biserici.

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

michelle, da sunt protestanti care pot avea cruce in biserica dar nu se inchina la ea, nu o pupa, etc.
cand e slujba, duminica? si zici ca o ora citeste numai din biblie? hmmm...

trebuie sa aiba vreo denumire :)
intreaba macar si tu daca e neo-protestanta sau doar protestanta :)

*****************************************************
I plan on living forever. So far, so good

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

michelle, da sunt protestanti care pot avea cruce in biserica dar nu se inchina la ea, nu o pupa, etc.
cand e slujba, duminica? si zici ca o ora citeste numai din biblie? hmmm...

trebuie sa aiba vreo denumire :)
intreaba macar si tu daca e neo-protestanta sau doar protestanta :)

*****************************************************
I plan on living forever. So far, so good




Nu. Citeste din bliblie si discuta despre asta. Iti explica ce inseamna asta in viziunea lui , sau raportat la zilele noastre. Si are un umor incredibil , ti-e imposibil sa nu-l asculti.
Dar nu se roaga la cruce e adevarat.
Slujba e Duminica. Tipul a fost botezat catolic, la 17 ani a avut o revelatie -sustine el- cica Isus i-a spus sa faca o biserica care sa aduca tinerii mai aproape de el.Eu una nu cred asta dar motivatia lui e mai putin importanta. Ma linisteste totusi faptul ca s-a nascut catolic.

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

la link-ul asta am gasit info despre biserica asta.se poate urmarii slujba online. Cred ca merita sa urmariti macar 5 minute intr-o duminica ca sa vedeti de ce tin cu dintii de ea
http://www.marshillchurch.org/
si asta e pastorul
http://theresurgence.com/user/2



Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Biserica cum spune Michelle este National Cathedral in Washington, DC:
http://www.cathedral.org/cathedral/news/photo/images/9lg.jpg
mare nene, biserica americana, senzatia mea e ca e mai mare decat Pentagonul.
Si este house of prayer for all people. Preotii sunt anglicani, though.
"All welcome" am mai vazut scris la biserici baptiste.

Mie biserica ortodoxa nu mi se pare impersonala, de exemplu cea mai frumoasa limba romana este in biserica. Si ok, am inteles ca e semn de sminteala, dar eu una never ever nu am sa pot sa separ ce zice popa de ce face popa. Asa ca te inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

eu una never ever nu am sa pot sa separ ce zice popa de ce face popa
am incercat sa nici nu ma gandesc la asta si tot nu m-am putut convinge sa caut biserica "noastra"

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Unde sa pleci puiu ca nu inteleg.

Mergi la inceput