Farmecele si distrugerea casatorieiI!!!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

buna seara tuturor...vreau sa lamuresc anumite lucruri...ceea ce am scris mai sus era un citat dat de Parintele Cleopa,greseala mea ca nu l-am pus in ghilimele...iar despre fraza unde scrie ca este mai bine sa bati copilul decit sa il blestemi,parintele vroia sa sublinieze grava situatie cind cineva isi blestema copilul,,,sa se poata vedea marea deosebire si gravitatea acestui fapt...dinsul nu a spus bateti-va copiii!!!!!!!!!!! a vrut doar sa arate cit de grav este sa-i blestemi,ca mai bine ii bati decit ii belstemi...caci blestemul tine o viata iar bataia..de care SIGUR nu s-a referit la bataia crunta,poate la o palmuta peste fundulet...iar aceea palmuta nu are efect pt o viata,asa cum este blestemul aruncat asupra copiilor...poate nu ma exprim eu prea bine,dar chiar m-am necajit cind am vazut ca lumea nu a inteles sensul acestor cuvinte spus de acest parinte...deci mai cititi inca odata si privinti si incercati sa intelegeti cu sufletul nu cu mintea ceea ce s-a scris mai sus........si apropo de blesteme..am avut o matusa mai indepartata,care avea un copil si niciodata nici o palmuta nu-i dadea peste fundulet cind era tare ,tareeee neascultator,DAR il blestema de numa ,numa,groaznic,niste blesteme ingrozitoare....si copilasul a ajuns intr-adevar blestemat o viata intreaga...alcoolic,s-a oprit din crestere,si=a omorit o nevasta nefiind prins(asta se deduce)iar acum traieste in jurul unor tigani mereu cu sticla in mina....si singur cu blestemele lui...cam asta a si vrut sa ne spuna Parintele Cleopa..blestemele urmaresc omul mereu,pe cind o palmuta peste fund este doar pt o clipa...nu stiu daca m-ati inteles,sper ca totusi da...si inca ceva...in toate subiectele apare acest link deoarece,este plin de adevar..si sigur sint persoane interesate de cele sfinte si sigur cineva citind ceva bun de pe acest site,se va intoarce cu adevarat la viata adevarat crestineasca,la Hristos...multumesc pentru timpul acordat...numai bine tuturor...multa dragoste,lumina in gindire...o seara placuta tuturor





http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

...privind inca odata,subiectul respectiv este pus in ghilimele,iar leditia,tot respectul,daca tie nu-ti palce linkul e ok,nimeni nu te judeca,asta e parerea ta ,o respect,dar asa cum tie nu iti place ,sint multe persoane carora le place...iti doresc numai bine...

http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Zouzounaki, intru si eu pe site-ul acela.
Intr-adevar, unele sfaturi suna ciudat si demodat, cred ca aici "pacatuieste" Biserica Ortodoxa fata de catolici, nu stie sa vorbeasca pe limba tinerilor.
Dar de aici si pana la a implica faptul ca Parintele Cleopa nu avea toti boii acasa sau era un zbir din secolul XV, eu nu m-as incumeta sa merg.
Sunt varza cu carne pe langa Parintele Cleopa. Ar fi de-a dreptul caraghios sa am ingamfarea de a ma pune pe mine pe un plan superior lui. Si poate ceea ce comunica el, eu nu sunt suficient de inteligenta ca sa inteleg.
Dar nu crezi ca s-a deviat putin de la subiect? De la farmece la batutul copiilor si anacronismul religiei ortodoxe?
Hai sa deschidem subiecte separate pentru ele.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Oh,Z stai linistita draga,ce daca lumea nu a inteles "cu sufletul" ce a vrut sa spuie "parintele Cleopa"(apropo,iti spun numai tie ca am avut asa un...feeling ca despre'mnealui e vorba...nu'sh de ce...),m-am obisnuit sa mi se spuna ca nu am inteles DE FAPT SI DE DREPT ce a vrut cineva sa spuna ,uite-te numai cateva formumuri mai jos...Desigur,are dreptate "parintele",decat un blestem mai bine un toc de bataie,aici's de acord,din doua rele alegi raul cel mai putin rau...



Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand
Osama

Cine da din coate...departe ajunge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

am o intrebare pt cine se are cu religia. Aici bisericile sunt diferite in sensul ca desi scrie "biserica crestina" inauntru are o cruce dar in rest arata ca o sala de spectacol. slujba e asa :2 piese religioase cantate de o formatie, pastorul care e imbracat la costum si care timp de 1 ora citeaza din biblie cuvant cu cuvant- ai foaia in fatza- si dupa aia discuta pe tema bibliei final iarasi piese religioase. E ok daca merg la o biserica din asta? sau e pacat pt mine ca si crestin ortodox.
Nu ma trimiteti sa caut biserica noastra aici pt ca nu vreau sa merg acolo ca adorm la slujba ,asa ca ori asta ori nimic. Voi ce parere aveti?

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Michelle, du-te, mama unde poti si unde te simti tu aproape de Dumnezeu! In primul rand: Dumnezeul ortodox si cel Catolic... e unul si acelasi! In al 2-lea rand: sa stii ca si cand te rogi acasa, Dumnezeu te aude, si cand te rogi in drum spre servici, in masina, in autobuz, in timp ce mananci, oricand si oriund ete rogi, Dumnezeu aude si stie ce e in sufletul tau. Asa ca, personal, nu vad diferenta. Si eu am fost aici tot la o biserica din-aia descrisa de tine si sa stii ca la iesire m-am simtit tot la fel de linistita sufleteste ca si cum ma simteam cand ieseam dintr-o biserica din Romania!


Dumnezeu sa ne faca pe toti mai buni unii cu altii!


Winners don't quit; quitters don't win.

Don't give me an attitude; I already have one!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

fiecare este liber sa mearga unde vrea...fiecare este liber sa faca ceea ce vrea...Dumnezeu ne-a dat la toti libera alegere...si eu am mers sa vad cum este in alte biserici...e frumos oriunde este prezent Dumnezeu...iar eu am facut alegerea mea personala...m-am intors din inima tot la biserica unde am fost botezata...cea ortodoxa...aici eu ma simt minunat si aici ma simt aproape de Dumnezeu.asta e alegerea mea...dar fiecare este liber de alegerea lui...iar biserica nu inseamna numai aceea cladire,biserica sint si credinciosii adunati care se roaga...si asa cum am mentionat mai sus ..pt unii linkul e aiurea,primitiv...pt altii este indemn si ajutor in credinta lor ortodoxa...si iarasi ne-am abatut de la subiect...oricum dragele mele,sinteti binevenite si aici si libere sa va spuneti parerile...numai bine tuturor si o zi cit mai frumoasa va doresc

http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

sint de acord cu Nadia...dar singura diferenta de la o biserica la alta sint misterele,desi si credinta catolica are mistere,dar putin modificate...oricum ce sa va zic dragele mele,fiecare merge acolo unde se simte bine...

http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

quote:
Originally posted by RaluD

Zouzounaki, intru si eu pe site-ul acela.
Intr-adevar, unele sfaturi suna ciudat si demodat, cred ca aici "pacatuieste" Biserica Ortodoxa fata de catolici, nu stie sa vorbeasca pe limba tinerilor.
Dar de aici si pana la a implica faptul ca Parintele Cleopa nu avea toti boii acasa sau era un zbir din secolul XV, eu nu m-as incumeta sa merg.
Sunt varza cu carne pe langa Parintele Cleopa. Ar fi de-a dreptul caraghios sa am ingamfarea de a ma pune pe mine pe un plan superior lui. Si poate ceea ce comunica el, eu nu sunt suficient de inteligenta ca sa inteleg.
Dar nu crezi ca s-a deviat putin de la subiect? De la farmece la batutul copiilor si anacronismul religiei ortodoxe?
Hai sa deschidem subiecte separate pentru ele.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

buna dimineata si tie ralu,din cite am inteles cred ca esti de religie catolica(poate gresesc)o religie foarte frumoasa...iar daca e asa,atunci trebuie sa te simti foarte fericita ca poti intelege sfaturile parintilor catolici si pt ca stie sa vorbeasca pe limba tinerilor...pt mine Parintele Cleopa este un om extraordinar de intelept si eu personal fericita ii urmez sfaturile...atit ale lui cit si bisericii ortodoxe in general...de aceea imi este si asa de draga si ma simt atit de bine facind parte din ea...dar la urma urmei ,important este sa ne simtim aproape de Dumnezeu in rugaciunile noastre,sa avem suflete curate si sa luptam pentru mintuirea noastra...caci toti oamenii sintem la fel...copiii lui Dumnezeu...

http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by zouzounaki

...privind inca odata,subiectul respectiv este pus in ghilimele,iar leditia,tot respectul,daca tie nu-ti palce linkul e ok,nimeni nu te judeca,asta e parerea ta ,o respect,dar asa cum tie nu iti place ,sint multe persoane carora le place...iti doresc numai bine...

http://www.sfaturiortodoxe.ro



Nu ghilimelele conteaza,ci faptul ca unii iau de bun tot ce scrie pe acel site,nu inteleg nik cu "sufletul" ci iau ca atare sfaturile de acolo.Uite chiar am discutat in contradictoriu cu o persoana pe chestia asta(bataia copiilor)..si sustinea sus si tare ca asa scrie in nush ce carte si chiar mi-a aratat unde scria ca sa-ti bati copii(iar bataia fiecare o intelege in felul lui..unii cu cureua pana lesini,alti cu furtunu de la masina de spalat..etc etc).Pe langa asta , a tinut mortis sa-mi arate ca scria si ca femeile machiate,etc..is femei -diavol..si ca trebuie sa fie supuse barbatului si faca intocmai ce zice 'mnealui"In fine..niste chestii pe care unii le iau de bune,exact asa cum sunt scrise..deci io pt ca eram machiata atunci,f natural...am fost facuta in fel si chip..pt ca asa scrie acolo,ins.ca asa este!Asta spuneam,ca unii nu gandesc nicicum,efectiv iau totul exact cum scrie..pe un site,in nush ce carte..etc..si se cred f.buni crestini.
Personal nu-mi place site-ul pt.ca am vazut mandrie,trufie,intoleranta..ceea ce eu cred ca e gresit.Eu percep altfel credinta,iar din punctul meu de vedere doar ca te duci la biserica, dar apoi faci rau nu ins.nik...
Si daca vreau sa discut,sa fiu sfatuita,nu m-as duce pe site-ul ala,ci la un preot cu har..mi se pare mai bine asa.
No,legat de vraji,in mod normal n-as fi crezut,dar am vazut niste chestii cand eram mica..f multe chestii,incat sunt convinsa ca exista...adik m-am convins atunci.
Legat de blesteme,din cate stiu eu,este pacat sa blestemi,deci nush ce bun crestin isi bleastama copii,pt ca daca o face nu mai este un bun crestin.Iar eu nu cred in asta..pai daca D-zeu ar asculta de toti,care cum ii vine la gura,iti dai seama ce ar insemna?Stiu persoane care de fiecare data la nervi blestemau..iar babele la tara,bleastama intr-una pt orice..dar in schimb merg toata ziua la biserica si se numesc bune crestine!
No,m-am intins prea mult,dar am vrut sa explic mai bine ce si cum.
Numai bine

POZE

Mergi la inceput