Mamici de iulie - august 2006 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Buna burticilor si bebicilor!
De mult nu am mai scris dar am citit.Sunteti toate niste dragute.

Imi pare rau pt. cele cu probleme, dar eu zic sa stati linistite ca bebelusii sunt deja mari si chiar daca nasteti totul va fi bine.
Eu nu ma simt prea bine azi, e o vreme tare nasoala aici si nu pot respira.Chiar vroiam sa va intreb daca voi aveti probleme cu respiratia?? Eu uneori intru in panica.
Mai am si contractii nedureroase,dar in ultima vreme atunci cand mi se contracta burtica simt si o presiune mare in piept si nu pot trage aer.Ieri era sa lesin: am simtit ca mi-e foame si dupa cateva minute nu ma mai puteam tine pe picioare, mi s-a facut rau, rau. Pe langa toate astea am saptamana viitoare examene si sunt stresata rau ca nu am prea invatat
Ufff parca ma simt mai bine acuma ca m-am descarcat.Merg sa mai invat putin ca mi-a mai venit chefu'

Mihaela 28+ Elena Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Buna fetelor,

Ce ti-e si cu hormonii astia. De unde incepusem dimineata perfect m-am certat cu mama la telefon, de fapt m-am enervat, din nimic, si m-a apucat plansul. Sunt o caraghioasa...

Cu gradul la placenta: cred ca v-am mai spus, eu aveam (dupa Iosup), in sapt. 32, gradul III, iar la ecografia de 34 de sapt mi-a zis altcineva gradul II. Este subiectiva incadrarea. Important este sa nu vada pe acolo prea multe calcifieri si altele asemenea.

Am vorbit cu doctorita si despre anestezie si i-am zis ca eu vreau generala. Asa am facut si prima oara si a fost OK. Mi-a spus ca si ea a nascut cu generala, ca n-a vrut sa auda cine stie ce prostii prin sala in timpul operatiei .

Nu cred ca e cazul sa va agitati cu trusa daca faceti cezariana, la Municipal, la mine nici nu s-a pus problema, o aveau in spital. Nu mi-a spus doctorul nici o clipa sa mi-o iau eu. Sau cel mai bine intrebati medicul. Eu as fi luat-o degeaba...

Am inceput sa imi pun deoparte lucrurile pentru bagaj. Am pus banii in plicuri si mi-am luat din piata chiloti de baba si slapi chinezesti pentru spital .

Imi pare tare rau ca sunteti atatea gravidute cu probleme care va tin la pat si spun si eu ca Muuh acum vreo 2 capitole, sunteti niste eroine . Atatea injectii si atata stres... si voi va pastrati tari pe pozitii. Bravos .

Am o idee. Ce ar fi sa ne masuram circumferintele burtilor? Ca sa reiasa clar cine o are cea mai mare (wow, daca eram barbati intra lumea la idei despre ce discutam...). Burta mea are, la buric, 104 cm.

Kehleyr 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

quote:
Originally posted by Cristina_Ioana
Cristinik, sa stii ca sotul mi-a luat trusa de la farmacia de pe Academiei ca acolo l-a trimis dr ieri...si a gasit Braun, exact cum a scris el pe reteta...si am si niste fiole mari si pline cu treaba aia pe care mi-o injecteaza. Gata, am dat raportul


Cristina +34 si Luca

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;87/st/20060708/dt/7/k/28ed/preg.png

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_mistodie/my_photos



cat a dat sotul tau pe trusa? este pentru rahi-peridurala?

Eliza 29+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Crissa si mi-am mai adus aminte de ceva...cand am fost de urgenta la spital mi-au zis ca sunt in sapt 32/33 desi eu eram in 31/32..si io stiu exact ziua cand am ramas insarcinata .Bun....dupa 2 sapt iar m-am dus si mi-a zis aceeasi dr ca sunt in 31/32...lasa-ma cu calculele lor.Io numar ca prostu pe caledar mai ales daca stiu UCM si ziua.
Si lasa ma saptamanile ca noi le tot numaram si bebe vine cand vrea el si pana la urama el zice ca a venit la noi in saptamana x si noi ca nu ca in saptamana y ,Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Io am circumferinta burticii de 101 cm !

30+ meu drag
Bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Kehleyr hahaha, m-am masurat si eu, eu am 101-102 asa dar nu-i asa concludent cam baut asa de multa apa deja, plus lapte dimineata. O sa ma masor maine fara sa pap nimic ca indata ca am papat se mareste balonul, care oricum este mareeeeee

Monica si 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Cristina, merci pt. informatia cu trusa. Si asa cum te ruga si Eliza, zi-ne te rog si noua cit a costat. Mie mi-a zis sa o iau fara anestezic, dar citisem si eu ca la Elias e nevoie si de ala.

Kehleyr, mie mi-a zis medicul sa-mi cumpar singura trusa pentru rahi-peridurala. Probabil ca doar la generala au ei tot ce la trebuie. Eu oricum vreau sa am ambele tipuri de peridurale, ca sa stau eu linistita, si daca nu o sa le folosesc, le dau cuiva care are nevoie.

Cristina, 35+ si bebe Eric Andrei

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_miloiu/album?.dir=/98e2re2&urlhint=actn,ren%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

MOnica:asa e...tu ai dreptate in tot ce zici!!!.Incep sa ma mai linistesc ...Te pup dulce...Mersic.
KEHLEYR:[bang]....tocmai cand zicem ca m-am mai linistit!!!Ti-am spus ca zic toti ca am burta mica!!!!!Ce-ti venii....
Acum o sa va aratati toate burtoasele imense ce le aveti!!!In fine, poate o sa am curaj sa ma masor daca am cu ce!!!!.
Subscriu cu masuratorile lor !!!Si la placenta si la greutate....M-am saturat....!.Oricum sa fie dar sa fie bine!!!.Zic asa pana ma apuca iar...probabil...
VA pupic.

crissa71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumpkin spune:

Kehleyr, nostima ideea. Eu v-am luat, am 110 circumferintza burticii !

Medeea76 si Crissa71, scuze dar nu pot sa va pun deocamdata masuratorile pentru ca a deschis Eugenia capitolul acesta. Poate vi le trece ea

  • Medeea76 - 32w :2000 grame
  • Crissa71 - 33w3d : 2200 grame

sau le trecem imediat ce deschidem urmatorul capitol.

Miky 35 + si bebe
Albume : Burtici 18 martie15 aprilie 6 mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Crisa, iote-ma prezenta la apel, n-am nascut inca
Kehleyr, esti mortala cu chilotii de baba si papucii chinezesti
Zi-mi si mie o treaba...cu plicurile alea, ai scris pe ele ceva sa nu le incurce sotul sau cum le dam?...ca si eu vroiam sa fac operatiunea asta...
Eliza si Cristinik, farmacistul i-a zis sotului ca trusa asta e trecuta la accesorii, nu la medicamente, prin urmare cica orice farmacie isi pune la ea ce adaos vrea...deci pretul este altul peste tot...a dat vreo 900.000 lei parca, este pt cezariana pt peridurala

Cristina +34 si Luca

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;87/st/20060708/dt/7/k/28ed/preg.png

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_mistodie/my_photos

Mergi la inceput