Mamici de iulie - august 2006 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

mamaluidavid, iti multumesc mult de raspuns. Noi ne gandeam ca vibratiile alea il leagana putin...dar daca zici ca nu
La noi ca e mai mic ar fi un avantaj ..ca deocamdata avem o garsoniera a noastra si spatiul e limitat...apartamentul va veni cam in 2 ani si acolo bebe o sa aiba camera lui si ne gandeam si la un alt mobilier pana atunci.
Eu sunt de loc din Botosani si probabil ca o sa mai mergem la parintii meu, botez acolo, sarbatori acolo etc...si de asta vrem un patut pliant sa il luam cu noi. Pe urma vrem un patut care sa aiba si masa de infasat....ca deh lipsa spatiului..plus ca ne-a placut si cum arata f dragalas. Restul patuturilor pliante sunt f mari si simple....La noi costa cam 8 milioane si ceva patutul..nu mi e pare enorm dar e adevarat ca e mult mai scump fata de altele.Oricum ne mai gandim..mai cautam.

Poze cu mine

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

Neata gagici!
Am si eu o intrebare care stiti sa-mi rapundeti.Am cautat pe forum subiecte asemanatoate dar n-am gasit nimic.
Deci..Am fost ieri la eco si mi-a scris asa:Varsta cronologica:33 si 2zile iar varsta biometrie:32 si 5 zile.Ce e cu diferenta asta?E o problema?
Vad ca se tot mareste diferenta.LA eco trecuta era varsta cronologica:29 si 6 zile si varsta biometrie 29 si 4 zile.
Bebe creste cum trebuie?Nu mi-a zis ca ar fi ceva in neregula.Dar astia din valcea...!Ce IR-ri, ce alte chestii,...COlul e inchis pe interior.ASta e important, nu?!
Am burtica cam mica cei drept, stiu ca nu are importanta daca masuratorile sunt o.k dar tot ma stresez.Stiti voi cum e!!!Greutatea iar mi-a bagat-o ca la carte:1900 - 2200g.
VA pup si va doresc o zi buna, fara nici un fel de surprize.


crissa71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

Multumesc mult LARISSA!!te PUP DULCE DE TOT.o SA MAI CAUT AZI POATE GASESC CEVA PE INTERNET LEGAT DE ASTA.
mERSI MULT INCA O DATA.

crissa71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Gata, nu mai sangerez. La eco mi-a spus ca nu a fost de la placenta, ci probabil de la col sau de la uter (?!?). Dar la inod nu am fost. Mai stau vreo doua zile sa fiu sigura ca e totul ok. Cat despre placenta, vad ca va faceti atatea probleme cu gradele... Eu pana luna trecuta aveam gradul II, iar ieri mi-a spus ca are gradul I, deci va dati seama ce exacte sunt masuratorile, nu?
Bebe se tinea de nasuc sau tinea palmutele in fatza, cand punea aparatul in dreptul ei, sa ii faca poza 3D. Asa ca avem poze cu jumatate de mutritza. Dar e dulce de tot, mi-a spus ca are par destul de mult. Asta ca sa vedeti ca nu e adevarat ca ai arsuri de la par, pentru ca eu nu am arsuri!
Pumpkin, avem si masuratoare noua: sapt.32 - 2000 gr. M-ai speriat ieri, ca nu mai deschideai capitolul, credeam ca ai fugit sa nasti...
Mikiion, cum de esti atat de calma, ca mai ai ai putin, putin... Nu ai emotii?
Geliza, n-am mai vorbit, dar ma bucur ca te-am cunoscut, ma gandeam la o intalnire cu gravidutele de Ploiesti, ce zici? Le adunam pe toate de la odisee... Ce face bebe Mara, e tare dulcica si vorbareata, ma bucur ca il asteapta pe bebe mic cu drag. Am citit undeva ca e bine ca atunci cand se naste al doilea copil, primul sa primeasca din partea nou-nascutului un cadou, chiar la spital, pentru ca bebe I sa nu se simta neglijat, ci, din contra, sa vada ca bebe II il iubeste.
Bine ati venit, fetele noi, zic si eu cu intarziere...
Maine merg la o nunta in Bucuresti si mi-am dat seama ca pantofii asortati la rochita nu cred ca mai intra in picioare. Ce ma fac? Schimb toata toaleta? Dew fapt, nu stiu nici daca mai intra rochita pe mine, ca la ultima nunta eram in luna a patra... Ma duc sa le probez, sper sa nu-l pun pe al meu la cheltuiala.
Despre carucioare, eu am platit avansul pentru combina de la Inglesina, mi s-a parut cel mai frumos si util dintre toate, si mai ales culoarea e superba, roz cu gri, incerc sa atasez poza. E cam ca si combina de la Chicco, doar ca toate sunt mult mai mult mai usoare, de exemplu, caruciorul are 7 kg. In Romania costa 19 mil, insa eu am dat comanda diresct in Italia, la fabrica, si ma costa 12 mil, deci ies mai ieftin decat la Chicco, desi calitatea e net superioara. Landoul se foloseste pana in luna a treia, deci nu ma grabesc cu patutul.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Crissa..stai linistita cu masuratorile alea...nu are importanta cat isi zice dr la eco ca nici nu se prea potriveste de multe ori...
Important e sa fie bebe sanatos,da sa te stersezi din cauza asta chiar nu merita.Mie imi zice ca la 31 sapt 1800g e micut bebe da nici nu-mi pasa.Si ce daca e micut?Ce e nasol e ca daca e sub 2,500 kg te tine in spital pana le face pe astea 2500 atat...
data trecuta a nascut la 37 sapt si cateva zile .Daniel a avut 2,800 si l-au bagat la prematuri...daca a avut 37 sapt.Asa ca...
e prea mare bataie de cap ,de fapt sunt la moda masuratorile acum....dar este ultimul lucru care ar trebui sa te streseze...crede-ma.
Mie dr meu nu mi-a zis sarcina asta nciodata cat are ...doar ca e bine.Am mai aflat cate ceva cand m-am dus la urgente din deferite motive si am intrebat eu.
Te pup ,Monica 33+ si Daniel 4,3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Corectez 2500 grame nu kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Medeea76, ma poti ajuta si pe mine cu un link ceva legat de carut? Ma intereseaza......si as vrea sa il comand si eu.

Poze cu mine

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

'neata la burtici,

am venit sa va salut si eu asa un pic mai tarzior. Ma tot invartesc prin casa, incerc sa mai pun la punct un aalta. Dar merge greu ca obosesc repede...insa fac pauze multe ca am timp, dor acum stau acasa.

S-a mai incalzit si la noi un pic si daca este asa cum au anuntat azi nu va mai ploua...ce bine ar fi ca ni s-a luat de 10 grade si ploi.



Monica si 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Pup fetele
Sabana, bafta la dr si sa vii repede cu vesti bune
Mama-mama, fix azi-noapte m-au mai visat mama si inca o prietena...sper sa nu fie un semn asta...
Larisa iubita, ziceai tu ca mangai burtica atunci cand e tare pana isi revine. Sa stii ca pe mine in spital m-au certat dr si asistentele ca puneam des mana pe burtik, cica uterul reactioneaza la stimuli si se contracta mai rau. Ziceau sa nu mai stau toata ziua cu mana pe burtik, ca nu face bine. De atunci ma chinui sa ma controlez, ca si io l-as mangaia pe bb toata ziua.
Cristinik, sa stii ca sotul mi-a luat trusa de la farmacia de pe Academiei ca acolo l-a trimis dr ieri...si a gasit Braun, exact cum a scris el pe reteta...si am si niste fiole mari si pline cu treaba aia pe care mi-o injecteaza. Gata, am dat raportul


Cristina +34 si Luca

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;87/st/20060708/dt/7/k/28ed/preg.png

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_mistodie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

DA mai Monicuto, dar parca se mareste diferenta, plus de asta eu de fapt ce varsta am la sarcina??33 si ...sau 32 si...Mi-am tot calculat-o pe diverse site-uri si majoritatea nu tin cont de durata ciclului,(28...30 zile) sau de cand a avut loc ovulatia...(eu stiu sigur ziua cand am ramas).
Inclusiv pe asta de la desprecopii imi calculeaza cu o saptamana mai putin, decat eco sau alte site-uri!!!E importanta totusi o saptamana, nu?
In fine, v-am innebunit!Mersi mult de rapuns, simt ca-i pasa cuiva de problemele mele.
Ce m-as face fara voi???
De Cristinici mai stiti ceva??
Pumpkin,
te-as ruga sa-mi modifici si mie masuratorile dar zau ca nu stiu ce sa-ti zic.....Hai totusi pune-mi, azi,33 si 3 zile(varsta cronologica) si 2200 g(atat a zis ecografista ca ar avea..desi pe foaie mi-a trecut 1900- 2200g).Iti multumesc mult de tot.
Sarcina usoara si bine ati venit celor mai noi mamici.



crissa71

Mergi la inceput