Tratament pentru negi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Daca ma intrebati pe mine lasati vizitele la dermatologi. Eu am avut numai experiente neplacute cu ei.

E in primul rand o problema de imunitate si incercati sa rezolvati asa(vitamine, somn). In mod normal ei trebuie sa dispara de la sine dupa cativa ani. Citisem la un alt subiect de negi ca trebuie sufocat practic, pus pe el leucoplast in continuu pana crapa. Nu stiu daca functioneaza dar e o metoda simpla.

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Eu m-am pricopsit cu un neg mic la degetul mare al miinii si am asteptat sa treaca singur. Abea acum, cind sint insarcinata am intrebat doctora daca pot sa cumpar de la farmacie tubuletul acela mic VERUCCO, dar mi-a spus ca nu este permis gravidelor. Ci sa pun aspirina pisata in fiecare zi pe neg si sa il bandajej cu leocoplast. Am gasit si leucoplast cu aspirina la farmacie, speciale pt negi.

Abea am inceput tratamentul, sper sa treaca.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Nu am apucat sa citesc f bine tot subiectul.
A zis cineva de lamaie?
Frecat bine cu lamaie, macar o data pe zi. Trece mai greu, nu f repede , dar trece.
Am aplicat si pe mine, si pe copil, se pricopsise cu un neg cand avea vreo 6 luni. In 2 saptamani dupa ce am inceput sa-l dau cu lamaie i-a cazut!

Eu si Raducu (22.04.2005)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Mie un dr dermatolog mi-a spus ca negii pot fi arsi cu nitratul de argint, cauterizati si in cazurile fffffffffffffff fericite sa dispara singuri.
Si acesti negi se iau din diverse locuri, de ex de pe bara din autobuz.....(tot de la dr!)
Eu cand eram mica imi punea mama pe o bucata de vata galbenusul de ou si infasura degetul, apoi o pungulita ca sa nu patez si dormeam cu pansamentul pana a doua zi. Nu mai tin minte in cat timp a trecut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by tunitza

Eu stiu ca are efect sa rupi rostopasca si sa pui sucul galben pe care il are atunci cind o rupi.Trebuie repetata actiunea asta pina se usuca si cade.Se mai poate lega cu un fir de par la radacina si se stringe tare.Se sta asa pina cade.Dar mai inainte de toate trebuie sa existe siguranta ca acela este un neg!Oricum este bine sa se actioneze de cind apare primul sau primii negi pentru ca se pot inmulti si se pot si lua de la cine are caci sunt virali.Sanatate!




Asa e.
Eu am avut cativa negi cand eram la liceu si i-am tratat cu sucul de la rostopasca si mi-au trecut si nu mi-au mai aparut de atunci.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

am incercat si eu cu coaja de lamaie tinuta 3 zile in otet apoi se taie coaja exact cat este negul si se aplica pe neg ..se pune leucoplast si se tine cat mai mult..atentie nu se taie mai mult decat negul pt ca arde pielea..eu am patit'o.... la mine a dat roade nu mai am deloc..si eram plina pe maini..imi era jena sa imi arat mainile..atat de multi aveam..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!


Viata-i nimic... si din toate putin,
un vas poate gol... s-au adesea prea plin...
dar tece-ntr-o clipa de parca n-a fost ...
si...atunci oare viata mai are vreun rost...
Viata ta va avea rost, doar daca tu il vei da...
Nu ati vrea sa-i dam sens impreuna?

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Fetelor csre v-ati pus usturoi..........eu mi-am pus 2 nopti la rand,dar nu simt nici o diferenta.Voi ati simtit ceva?Ustura,se usca negul sau....altceva,atle simptome?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Am folosit Clavusin, dintr-ala de bataturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fao13f spune:

Am folosit shi eu pe un neg mai mic Urgo pentru bataturi shi piele ingroshata [are o chestie verde in mijloc, care contzine acid salecilic, care mananca pielea] shi in 2 saptamani nu am mai avut rabdare shi cum era negul mai mic nu am putut pune doar pe partea nesanatoasa. am tras cu penseta de pielea atacata [care era sanatoasa], shi astfel am ajuns sa trag shi de neg, s'a desprins, shi ce a mai ramas din neg [radacina] am scos'o cu penseta [suna destul de gretzos, dar a avut efect. nici urma de neg :d] acum imi tratez un neg vechi de 7 ani... sper sa mearga shi cu asta, care este shi mai mic decat celalalt :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

grea treaba asta cu negii....

sotul meu a avut si s-a vindecat ungandu-i cu ulei de ricin.

si eu am avut, ma umplusem pe palme acum citiva ani si am incercat si ulei de ricin si faimoasa rostopasca, am fost la doctor si mi i-a ars cu nitrat de argint, dar se refaceau in continuare...nici nu stiu cite tratamente am incercat...

cert este ca citind formula-as, cineva spunea ca s-a vindecat frecind negii cu sare de bucatarie...zis si facut...nu va spun ca mi-au trecut toti si nici nu mi-au mai reaparut....

anul trecut imi dadea ghes un neg mic in palma...am inceput sa il frec iar cu sare si dus a fost.....

sa auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput