Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

In ritmul in care evolueaza lucrurile in cazul nostru, probabil ca maine e apocalipsa... Nici bine nu i-a trecut iritatia de la fundut, ca am observat niste puncte rosii pe varful limbii. Eu i-am dat vitamina C in ceai (la recomandarea dr. pediatru, pentru rosu in gat) sa fie oare de la asta? Punctele alea rosii sunt de fapt papilele care nu au culoarea rozie ci rosie.
Madutza, in 100 ml supa amestecata cu legume pasate se pune o lingurita de ulei (nu adaugi uleiul la fiert ca-si pierde proprietatile). Si parca se pune si patrunjel verde (din cate stiu, e foarte bogat in vitamina C).
BB_Alinus, primele 2-3 zile da-i doar zeama, apoi paseaza si legumele. Daca nu-i place zeama simpla, poti sa adaugi un pic de lapte praf, dar risti sa nu-ti mai manance supa simpla. Mie pediatrul mi-a zis ca galbenusul sa-l dau dupa 6 luni jumate, cate un sfert amestecat cu piure de cartofi si nu in fiecare zi (maxim un galbenus pe saptamana). Dar stiu ca sunt mamici care dejau il dau la bbi si nu s-a-ntamplat nimic. In nici intr-un caz nu se da albusul. Despre carnea de peste nu stiu daca se poate da. Nu vad de ce nu, ca doar e carne alba.
Dienuta, la fel am procedat si noi cu aerul din masina cand am fost de Pasti la Barlad. Si nu a fost asa cald ca acum. De transpirat tot a transpirat si s-a mai ales si cu un ochi rosu si lacrimand. Asta inseamna ca am acasa un matz cacacios care seamana lu tat'su 100%. Ca nu pot trage un partz ca el si raceste din cauza curentului...
Cat despre somnul de noapte al bebeilor... mai, eu daca dorm ziua, poate sa fie oricat de cald ca tot ma invelesc cu ceva, oricat de subtire ar fi, ca altfel ma ia tremuriciul...

Cristina Negara cu BB
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Azi facem 5 luni1 Multumim celor care ne-au felicitat!

Vad si eu ca nu e viabila prezenta la intalnire pe caldura asta!Victor transpira si el f. mult in scoica!Asa ca va dorim intalneala placuta!Imi pare rau, chiar imi doream sa va cunosc personal!

Ile si bb Victor - 22 dec
Varsta Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

cristina negara, ti-am trmis PM.

Veronica Szamcsek si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze cu Stefan Peter; Poze la 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

bb_alinus Diferenta intre supa si piure de legume este ca la supa se pune mai multa apa, se paseaza zarza si apoi se adauga apa sa rezulte mai zemoasa (supa contine si minerale, pe langa vitamine care o parte cam mor la fiert); iar la piureul de legume se pune doar atata apa cat sa le acopere, apa care se cam absoarbe in ele prin fiert.

Nataliei nu-i plac cartofii, nici in supa nici separat.
Ii plac in schimb conopida si broccoli. (fierte apoi pasate si amestecate cu un pic de unt.) Unt pun din cel 80%. Nu stiu daca are sau nu sare, pe el nu scrie ca ar avea.

Toate legumele se pun la fiert cand fierbe apa in afara de cartof care se pune in apa rece.

Ou vreau sa incep si eu zilele astea.

Pestele e un pic alergizant, eu il voi da dupa 7 luni.

Dienuta eu nu sunt f grasa dar burtica si aripioare am.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Lavi, ai fost mortala cu vitaminele care "mor" la fiert !!!!!

Mi-ai adus aminte de explicatia pe care i-am dat-o eu lui Sebi despre ce e matreatza...n-ati vrea sa stiti...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Vad ca intalneala se amana pe alta data, cand o fi mai rece...adica la iarna . Eu o sa ies maine dimineatza de la ora 8 pana la 11.30 si pe urma acasa la papa si mai iesim de la ora 16 incolo pana la cat om putea. Asadar..daca sunt doritoare, eu sunt pe baricade.
Va pup

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI LA 5 LUNI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA
VARSTA MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello-hello mamicutze dragutze!

Caldura mare, nu? Cu intalneala, vad ca toata incet-incet isi ia talpasitza...efectul final va fi ca se vor intalni fetele clasice din IOR...Io inca oscilez daca sa vin sau nu...ma cuget pana maine!

Hilde- mai draga, cum ar zice unii- cam tardiva propunerea voastra...deja avem gagic in persoana lui Valdutz al Xandrei. Si daca mai demult erau la Constanta si puteam face manevre pe furis, amu au venit in Bucale, deci e cam exclus. Dar o corespondentza Buc-Deva ascunsa tot merge!flacaul curtenitor!

Madau- noi de 2 zile lasam geamul intredeschis la Sarajh in camera, dar peste vine perdeaua, deci cine stie ce aer nu intra. Dar nici zapuseala apasatoare nu este. Super ideea cu Buftea. Zi-ne niste preturi, please.

Negara- Sarah are fundicul mai bine. Imi pare rau sa aud ca la voi tot infloresc bubutzele.

Alinush- supa e cum ti-a zis Lavi. io nu i-am dat deloc zeama chioara. Mie dr mi-a zis sa pasez legumele de la inceput, dar s-o fac mai lichida, adica legumele sa le pasez in intreaga cantitate de 500 de ml de apa in care fierb. ou noi papam cam de 2 saptamani. Imediat dupa ce a implinit 6 luni i-am dat. Peste nu inca, dar urmeaza.
Reteta noua pe care vreau s-o incerc zilele astea: mar copt + branzica de vaci. Sunt taaare curioasa daca papa asa ceva.

Sunt happy ca dupa 5 zile am reusit s-o mut pe Saraly cu toate hainutzele de la mine din dormitor, in cel al ei. era problema doar de tulendre, ca ea sta acolo de vreo 2 luni deja, inainte de a fi mobila si alte alea...

Fetelor, am tras azi o sperietura sora cu alea de cazatura: i-am dat o jucarie pe acre a prmit-o cadou de la institutia mea de binefacere - serviciul meu - care e ceva muzical. La locurile de baterii intra 2 bucati. La un moment dat cand se juca cu ea, aud din cealalata camera un racnet si un plans isteric. Era clar ca ceva s-a inatamplat. Era plansul de cazatura dar era in patutz, deci era exclus. Bineinteles ca si-a dat cu jucaria in cap, asta dupa ce a desfacut locul de baterii si a scos bateriile.Io cand am intrat nu gaseam o baterie si am crezut ca a inghitit-o. Am crezut ca fac infarct. Pana la urma am gasit-o intr-o margine a patutului...Dar stresul...
Fug, ca mi-au venit musafiri...

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Fetelor, tin sa va spun ca m-ati dezamagit complet. Ma gandeam ca intalnirea e importanta pentru voi, si ca o sa faceti tot posibilul sa veniti. Chiar si imi imaginasem o gramada de paturele si bebici cu mamici pe iarba, carucioare parcate langa, etc... Si cand colo, care mai de care are ceva de facut, bine ca nu ati bagat scuza aia cu spalatul pe cap...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitic-03 spune:

fetele!
Eu de fel sunt ghinionista, dar speram ca prima intilnire cu voi sa fie belea!cred ca daca taceam si veneam pe furis nu aparea ghinionul sa se desfinteze intilneala!
bbALINUS:eu am un tabelas in buc pe care am scris (sa nu uit) pt fiecare zi a sapt , Ex:luni=piure de dovlecei+peste(+patrunjel)
marti=piure de cartofi+1/2galbenus(+lapte-70ml,+patrunjel
miercuri=piure de legume (din supa:telina, albitura, morcov , cartof,dovlecel)+vita(+patrunjel)
joi = spanac +pui(+lapte-70ml)
vineri=supa crema de legume[simpla ] sau +1/2 galbenus ou (+patrunjel)
simbata=piure de dovlecei +vita(+lapte-70ml)
duminica=piure de cartofi+peste(+lapte+patrunjel)
Eu nu ma feresc sa-i pun lapte in mincare, ci din contra sint super fericita ca-i pot da cumva lapticul praf, pe care nu-l mai accepta decit asa.
CRISTINA NEGARA eu as incerca cu ce le dadeam cind erau noi nascuti(glicerina boraxata +nistatin_parca , era o pastiluta mica si amara care se spargea si se baga in glicerina) parca le trecea repede!!fata sa treaca rapid bubutele!
Sa traiasca fetitele si baieteii care saptamina asta fac 4, 5, 6 luni!!Sa fie sanatosi si norocosi!!
Noi trebuia ca simbata acu sa-i luam motul finutului nostru, in cadrul unei mese intinse la LA MAMA, insa s-a restrins toata treaba pt ca taticului finutului i-a decedat tatal.Va intreb ce trebuie luat, facut , dat la un mot (fara prea multe pretentii)????
Noi ne-am pregatit intr-un fel. da` nu stiu daca suficient...

PITIC si PUIdePITIC(31-X-2005)Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Pisi si eu sunt dezamagita ca abia asteptam sa le intalnesc pe fete. Dar daca nu se poate...asta e, fiecare cu programul si obligatiile aferente. Oricum poate pana diseara se ajunge la o concluzie, ca sa stiu si eu ce si cum fac. Deci facem o eventuala listutza cu cine vine, la ce ora, etc?
Noki ce patanie! Bine ca nu a facut vreo prostie, cu toate ca nu cred ca avea cum sa inghita ditai bateria. Dar mai stii?
Referitor la Buftea....intrarea este 30.000 lei de masina si 20.000 lei persoana. In rest..langa piscina e o terasa cu bar si pe margine canapele cu masute unde se poate sta fara sa platesti. Se plateste doar daca faci baitza. Nu stiu cat e exact tariful ptr balaceala..ca nu ne-am aventurat. Preturile la bar sunt...asa si asa, cam ca la noi la terasa. Adica 100.000 un frappe cu inghetata, 50.000 cafeaua, 50.000 un Prigat nectar la sticla. Gratare au si eu acolo free, sau poti sa vii tu cu gratarul tau dar il faci numai in locurile special amenajate ptr asta, sa nu fie toata zona numai un fum. Exista si bancutze in dotare dar trebuie sa ajungi mai devreme ca sa prinzi liber. Au si casute care pot fi inchiriate, aratau foarte bine, cu baie cu dus, etc. Pret nu stiu ca n-am intrebat. Oricum merita din plin. Uite ca ma pocni acu' ideea poate mergem odata acolo cu gashka. Ce ziceti?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI LA 5 LUNI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA
VARSTA MIRUNA

Mergi la inceput