Munca la domiciliu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Fetelor, cand scrieti un CV, la rubrica "stare civila" ce ar trebui scris?!? Avand in vedere ca sunt mamica singura, eu am scris asa: "necasatorita (cu obligatii)" (nu am fost casatorita )... Iar, tipul care m-a "intervievat", cand m-a intrebat de starea mea civila si i-am zis ca sunt necasatorita, nu a asteptat sa continui... adica sa-i spun ca am un copil, bla-bla-bla... Prin urmare, a doua zi m-a sunat sa ma intrebe de ce in CV am trecut "necasatorita (cu obligatii)" . Si i-am explicat... Mda, el mi-a zis ca, in momentul in care eu, i-am spus ca sunt necasatorita, el a crezut ca sunt singura... bla-bla-bla. No, amu' eu cum ar trebui sa ma prezint?!? Ca sa nu se mai iste confuzii, neintelegeri, etc. ... Da, sunt singura, necasatorita dar, am un copil.



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:




Chiar nu stie nimeni ?!? Am procedat corect sau nu?!? Ce ar trebui sa fac data viitoare? Cand va mai fi nevoie , bineinteles...



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:



Eiii, se pare ca... ori am pus o intrebare retorica (la care mi-oi fi raspuns deja singura ) ori am scris (intrebat) eu vreo duma ... Caci, am observat ca au fost ceva vizulizari dar, raspunsuri ioc ...




"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Cryna eu in general nu trec starea civila in CV decat acolo unde se cere (la astea online de pilda) sau in general nici acolo, consider ca nu-l intereseaza asta pe angajator.
Daca la interviu sunt intrebata despre copil raspund ca am, ca are bona. Despre starea civila nu m-a intrebat nimeni pana acum, nu vad de ce i-ar interesa. Daca ma vor intreba voi spune ca sunt mama singura.
De ce crezi ca trebuie trecut asa ceva in CV?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraduska spune:

Crina, scrie "necasatorita". Nu trebuie sa dai explicatii, decat daca esti intrebata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Multumesc frumos fetele pentru raspuns .

Pentru CV m-am inspirat din ex. gasite pe Google... in toate era trecuta rubrica de "stare civila"... de aia am trecut-o si eu. Si, nestiind cum se "exprima" situatia mea de mamica singura, trecusem "necasatorita (cu obligatii)" . Iar restul... l-am scris mai sus (adica ce s-a intamplat cu tipul care m-a "intervievat", el zicandu-mi ca trebuie sa specifice la dosar situatia mea...).
Eu, acum, vroiam sa stiu ce voi avea de facut pe viitor, cand voi mai avea nevoie de CV-uri... Mai ales ca am mai citit pe aici, pe forum, ca mamicile (in general) singure (in special) sunt cam discriminate de catre viitorii-posibili angajatori !





"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Eiii, hai ca mi-au mai trecut nervii pe care ii aveam ieri... asa ca, hai sa fac un pic de haz de necaz ...

Deci, ieri m-am dus sa-mi ridic noul meu contract de munca... Cum fusese intelegerea, eu am sunat inainte... ca tipul respectiv, care-mi luase "interviul" de angajare, a fost amabil sa-mi lase un nr. de telefon... ca sa nu vin degeaba, sa nu fiu purtata aiurea pe drumuri. Iar, tipa care mi-a raspuns la telefon a zis sa vin... No, eu m-am dus si... surpriza... nu era gata ! Mai mult decat atat, d-na de la ghiseul respectiv incepe sa se ratoiasca la mine: "ca cine m-a chemat... de ce n-am sunat... ca nu-i gata... bla-bla-bla"! Eu, i-am explicat, in mod calm, ca am facut exact cum mi-au zis ei: am sunat... mi s-a spus sa vin... am venit! Care-i vina mea aici?!? Plus ca ma simteam si rau ieri ... numai de umblat aiurea nu-mi ardea... Dar, na! M-am dus, ca am nevoie de acest contract de munca.
Si... incep sa se interogheze intre ei (cei de la ghisee): care a raspuns la telefon si s-a bagat unde nu-i fierbe oala?!? La faza asta le dau pentru proasta organizare si colaborare pe care o au! Dar, mde, asta-i birocratia de pe la noi, nu-i asa?!? Trebuia sa ma astept si la o astfel de faza...

Acum, ce sa mai zic... M-au chemat maine... cica imi vor face totusi contractul...sa vin sa-l iau... sper sa nu ma duc iar degeaba!



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput