Se poate sa fii cununat de nasi de alta religie?

Se poate sa fii cununat de nasi de alta religie? | Autor: bep81

Link direct la acest mesaj

Ma numesc oana, sunt noua pe forum (ma rog, sunt nou inregistrata, am mai citit pe forum pe aici)si am si eu o nelamurire...La anu' (iunie 2007) ne-am hotarat sa facem pasul decisiv (adik nunta ); nasii nostri, prietenii cei mai buni ai nostri, sunt crestini dupa evanghelie...si de curand am aflat ca nu ar fi posibil sa fim cununati de perosane care nu sunt de aceeasi religie (anume ortodoxa). V-ati confruntat careva cu aceasta situatie? Stie cineva o biserik unde sa nu se tina cont de asa ceva? (ceea ce mi se pare, personal, o prostie...pentru noi, nu conteaza religia...ei sunt prietenii nostri, si nu pot accepta ca aceasta chestiune legata de religie sa fie un impediment). daca poate sa ma ajute cineva, as fi foarte recunoscatoare. Thanks

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

in principiu, nu, pentru ca nu are logica. uite aici un subiect asemanator:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67914

Diverse pentru nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

pe noi nu ne-a intrebat nimeni dc nasii sunt ortodoxi sau nu!!!!

"Nu uita:langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii."

Lavinia: sotie alintata.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bep81 spune:

ok..am vazut ca parerile sunt oarecum impartite....si ce daca nu esti ortodox, atata timp cat esti crestin...adik a disparut din nou posibilitatea de a alage? cum spunea cineva in linkul pe care mi l-ai trimis, nasii trebuie sa fie un suport spiritual...nasii sunt peroanele care te indruma si te ajuta in viata. nu mi se pare normal ca un preot ortodox sa refuze sa indeplineasca slujba religioasa doar pentru faptul ca nasul crestin nu este si ortodox...dar, in fine...asta-sunt poate canoanele ortodoxiei. si ca sa mai dau un exemplu cu preotii astia care accepta sau nu accepta niste chestii: acum vreo 3 ani, am mers cu prietenul, viitorul sot, la biserik de Pasti sa ne spovedim...toate bune si frumoase..pana in momentul in care preotul aude ca eu traiesc in pacat (you know what i mean)...nu-mi mai da voie sa ma impartasesc, spunand ca trebuie sa dau de pomana nu stiu ce lucruri pentru copii (ma rog...presupunea el ca am si vreo 20 de avorturi la activ)...dupa mine se spovedeste al meu prieten...care, desi si el traia in pacat, a putut bine mersi sa se impartaseasca....adik e ok ca baiatul sa traiasca in pacat, nu si fata (stiu ca spovedania ar trebui sa ramana intre mine si preot, dar asta a fost prea mult)...de aceea, ideea cu preotul ortodox, care respecta la sange legile bisericesti, si pe care le impune cu sfintenie, mi se pare ca functioneaza doar intr-un anumit sens: adik, vointa preotului SI ATAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Daca e s-o luam pe partea cu cat de scrofulosi sunt unii preoti in a tine de toate canoanele desi se mai schimba vremurile, se mai schimba si oamenii, nu putem s-o tinem la infinit ca acu 2000 ani, pai atunci nu avem nimic de combatut ca suntem in aceeasi barca!Eu am spus doar parerea mea persoanla in legatura cu nasii de alta religie, si anume, daca nu avem aceleasi credinte/sarbatori/etc, cum am putea sa impartim o slujba religioasa in care sa credem cu totii? adica, eu nu cred in ce crezi tu, dar vin sa joc un pic de teatru.
Dar, subiectul initial, era cu nashul musulman; si acolo intr-adevar religia e cu totul alta. Tu spui ca si nashii vostri sunt crestini dupa evanghelie. Recunosc ca n-am nicicea mai vaga idee ce inseamna asta, si atunci poate ca argumentele din discutia cu musulmanii, sunt inutile in cazul tau.

Diverse pentru nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Asta cu preotul care o considera vinovata doar pe femeie am mai auzit-o si eu. Cunosc un cuplu pentru care (dupa ce s-a spovedit inainte de casatorie si au spus ca traiau impreuna) preotul a decis asa:
-ea sa faca nu-s cate matanii si rugaciuni mai multe seri al rand (nu stiu cate) cu lumanari aprinse si alte alea
- iar el...nimic!

Mi se pare o mare discriminare.

Nunta noastra: 29 iulie 2006

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

oana, dar nasii sunt de acord sa intre intr-o biserica ortodoxa si sa se supuna ritualurilor ortodoxe?
vor avea de pupat/ inchinat icoane ceea ce ei stiu ca nu fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bep81 spune:

nicoletab, thanks pt interes. ideea e ca, intr-adevar, crestinii dupa evanghelie nu au icoane, sau alte chestii (lumanari etc ). dar, da, ar fi de acord sa indeplineasca asa, in mare, ritualurile religioase (nu stiu exact partea cu pupatul icoanelor, dar, in rest, cred ca ar face mai tot)uf..am mai tot intrebat la biserici...si cica nu prea sunt de acord preotzii...in plus, mai nou, aud ceva de genu': nu o sa-tyi mearga bine in casnicie, daca nu ai nasi de aceeasi religie....whatever...nu prea cred in chestii d'astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Bep81, poate ca o solutie ar fi sa va cununati voi in religia nasilor. La asta v-ati gandit?
Poate ca ar trebui mai intai sa va clarificati ce inseamna de fapt pentru voi doi acesta slujba religioasa.
Chiar Moko, a deschis la un moment dat acest subiect. Cred ca e pe undeva prin pagina doua sau a treia de subiecte si se numea" ce semnifica pentru voi cununia religioasa" ..parca asa ceva....
Voi chiar va doriti sa va cununati in cultul ortodox?
Caci daca e asa ar trebui sa acceptati si faptul ca slujba isi va pierde semnificatia daca nasii nu au aceleasi convingeri.
Asta daca vreun preot va accepta totusi sa va cunune sau daca veti ascunde acest aspect preotului.
Sper ca nu te-am suparat cu parerea mea.

Nunta noastra: 29 iulie 2006

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Salutare!
Nasii nostri sunt catolici(noi fiind ortodocsi).Nu a fost absolut nici o problema.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse poze
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?catID=87&albumID=3219207" target="_blank">Poze cununie civila
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Si nasii nostrii sunt catolici si i-am comunicat preotului inainte de nunta si nu a fost nici o problema. A strambat putin din nas, dar nu m-a interesat, si mi-a spus sa fiu discreta si sa nu mai spun insa pe toata durata slujbei a fost mai mult decat evident deoarece nasii se inchinau altfel.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput