Se poate sa fii cununat de nasi de alta religie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

da mai dar evanghelistii nu danseaza
daca faci o nunta in religia lor, canta muzica pe fundal, toata lumea vorbeste cu ttoata lumea, mananca, beau sucuri
si apoi acasa
no offence pt evanghelisti, dar am rude in religia asta iar la nunta am zis ca-s la parastas

unchi-miu s-a casatorit ortodaox de dragul nevestisii sa aiba nunta ca tot omul, dar acum sunt amandoi evanghelisti, iar la nunta n-a dansat DELOC pt ca si asa isi "tradase" religia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bep81 spune:

ink o data..saru'mana celor care au avut timp si chef sa raspunda...dap..la nunta crestinilor dupa evanghelie (si daca stiti puteti sa ma lamuritzi: e acelasi lucru? crestin dupa evanghelie cu evanghelist?) nu se danseaza...am fost si eu chiar la nunta viitorilor (posibililor ) mei nashi. dar, poate ar fi mai bine sa explic un pic...el: e un tip super de viatza, a fost ortodox si a trecut la religia ei pt a putea face nunta, si, ca sa fiu un pic rautacioasa, i-a mai deschis si ei putzin mintea (pt ca intr-adevar, crestinii dupa evangh sunt cam ciudatzi, sau cel putin astia de la biserik pe care o frecventeaza nashii)..deci, probleme cu dansatul nu or sa fie, sau cu muzik, sau cu bautura (nashu bea orice hihih)...si, in plus, din partea lor, cred ca o sa vina doar parintii lui ...ca ea se fereste de rudele ei (majoritatea cresitini dupa evangh) pt ca, spun eu, nu cred ca ar lasa-o sa cunune. Iar partea cu trecutul nostru la religia lor..nu vrem...asa cum nu vrem nici ca ei sa treaca la a noastra...am mai spus-o: pt mine nu conteaza religia...se pare ca doar pt preotzi...in fine, sper ca nu v-am obosit cu chestiile mele
A, si asta cu catolicii si ortodocsii am mai auzit-o...deci, pana la urma preotzii ar fi de acord cu nashi catolici pt un cuplu ortodox...dar nu si de alta religie....atunci???? ori e o regula pt toti....ori nu mai e pt nimeni??!!? corect sau sunt eu nebuna???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

draga mea,
noi am fost cununati in rit greco-catolic, iar nashii nostri sunt ortodoxsi.
la randul nostru, noi fiind greco-catolici am cununat pe prietenii noatsri dragi, in rit ortodox.
nu ne-a intrebat nimeni nimik....
mai mult, sotzul meu nu pupa de felul lui icoane..., iar cand am cununat preotul ortoodx a sesizat lucrul acesta...dar nu a comentat nimik. doar la final, la- intrebat subtil pe sotzul meu ce religie este...atat.

eu stiu ca se poate. depinde de preot cat de dispus este sa accepte acest lucru!
vb cu el exact si vedetzi la ce concluzie ajungetzi.

succes!!!!!!!!!!!!

si spor la organizarea nunztii!!!!!!!!!!!!!!!!

pupici



roxi foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by bep81

Iar partea cu trecutul nostru la religia lor..nu vrem...asa cum nu vrem nici ca ei sa treaca la a noastra...am mai spus-o: pt mine nu conteaza religia...se pare ca doar pt preotzi...



Sper sa nu te superi, dar totusi nu pot sa nu ma intreb:

De ce iti mai doresti sa te cununi in biserica?
Daca e vorba doar de a purta acea minunata rochie si de a te numi "mireasa", de fi sarbatorita alaturi de sotul tau de catre toti cei dragi, de a te afla in centrul atentiei si de a celebra casatoria civila, unirea cu iubitul tau...... de ce nu faceti pur si simplu o petrecere la restaurant cu toate cele...... muzica, sampanie, aruncat buchet...
Ca acolo nu iti cere dovada ca ai trecut pe la biserica...

Sau vrei sa o faci de gura parintilor, rudelor? De gura lumii? Sau de ce?

Nunta noastra: 29 iulie 2006

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

Elara, mama, nu ai inteles. Pt fata nu conteaza religia nashilor, nu religia in general ... Si are dreptate. Ea vrea sa-i fie nashi prietenii ei, nu crestinii dupa Evanghelie.

Pregatiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninny spune:

buna seara ncefaceti
am citit printre randuri intrebarea si iti pot spune ca se poate .credca cu aprobare dar se poate,Fratele logodnicului meu a fost cununat de nasi catolici.cred ca tb vb cu preotul si atunci vei vedea mai exact.papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Probabil ca unii preoti accepta.
Dar eu nu vad logica :)
Nasii sunt parintii spirituali ai cuplului (asta inseamna ca sunt obligati in fata lui Dumnezeu sa aiba grija de ei, sa-i indrume pe calea spre mantuire, sa aiba grija sa se spovedeasca, impartaseasca, sa mearga la biserica etc. Si cum ar putea face acest lucru daca au o alta credinta?!)
Desigur ca nasii ar trebui sa fie si cei mai buni prieteni ai vostri, sa va ajute si sa va sfatuiasca in clipele grele din viata, dar mult mai important e ce am scris mai sus.

Eu inteleg ca ii vreti nasi pe prietenii vostri cei mai buni (e si firesc), dar lucrurile astea se bat cap in cap, oarecum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

quote:
Originally posted by adda

Probabil ca unii preoti accepta.
Dar eu nu vad logica :)
Nasii sunt parintii spirituali ai cuplului (asta inseamna ca sunt obligati in fata lui Dumnezeu sa aiba grija de ei, sa-i indrume pe calea spre mantuire, sa aiba grija sa se spovedeasca, impartaseasca, sa mearga la biserica etc. Si cum ar putea face acest lucru daca au o alta credinta?!)
Desigur ca nasii ar trebui sa fie si cei mai buni prieteni ai vostri, sa va ajute si sa va sfatuiasca in clipele grele din viata, dar mult mai important e ce am scris mai sus.

Eu inteleg ca ii vreti nasi pe prietenii vostri cei mai buni (e si firesc), dar lucrurile astea se bat cap in cap, oarecum.


ADDA ... incepand de azi ...



tu chiar mergi cu nashii la biserica, te sfatuiesc in ceea ce privesc traditziile si sarbatorile bisericesti...etc? ,ergi cu ei la spovedanie si impartashanie?

eu cred ca e important sa te sfatuiesti cu ei in moemntele de cumpana, de incertitudine...etc. in viata in general si nu intr-ale bisericii, neaparat.

de ce sa nu isi alega nashi pe cei mai buni prieteni? vrei sa faca precum majoritatea romanilor care-si pun nashi pe principui avutziei si a banilor din conturi? asta reflectandu-se catzi bani pun in plic in seara nunztii? asta e important? si de fapt sa se dovedeasca peste ani ac nu au nici un fel de sentiment si de legatura cu perechea de tineri casatoritzi..?

si ne mai miram ca finii si nashii nu se prea intzeleg unii cu altzii si ca nu au pre amulte in comun....; e f bine ca-si pun nashi pe prietenii lor apropiatzi......

nu are rost sa o influentzam si sa o determinam pe oana sa nu-si puna nashi pe cine vrea ea....;nu asta era era sub topicului.

numai bine tuturor!!!!!!!!!!!!!!!!

pupici


roxi foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bep81 spune:

dap. vad ca parerile sunt in continuare impartzite. intr-adevar, am putea alege altzi nashi, cu care sa nu avem nimik in comun, pe care sa nu-i cunoastem (eventual cineva recomandat de parintzi), pe care sa-i cunoastem, dar cu care sa nu avem nimk in comun.....dar care ar putea fi ORTODOCSI....chestia asta m-ar lasa rece, adik cum, sa-mi iau nashi in fctie de religie??? sa n-ai absolut nici o treaba cu doua persoane, dar sa ti-i alegi doar pe motiv ca sunt de aceeasi religie??!??!! mi se pare absurd...si, in plus, nu vreau cununie in biserik doar de dragul de a imbraca rochia alba ...vreau sa fiu cununata in biserik, in fatza lui dumnezeu, alaturi de prietenii nostri de o viatza, care stiu ca vor fi alaturi de noi orice s-ar intampla, din toate punctele de vedere. In fond si la urma urmei sunt CRESTINI si atat .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

eu sunt ortodoxa, in noiembrie voi cununa pentru prima data si finii nostri se vor cununa in religia catolica!

imi puteti spune ce implica asta?
noi ce trebuie sa facem, ce trebuie sa platim? avem vreun rol la biserica?

Mergi la inceput