Anticonceptionale Logest?!

Anticonceptionale Logest?! | Autor: hristina

Link direct la acest mesaj

Foloseste cineva Logestul?
Daca da, v-a influentat in vreun fel ciclul?
Eu am un ciclu de o zi sau doua, cu o cantitate foarte, foarte mica, lucru ce m-a pus pe ganduri.
Asta de cand iau Logest,din decembrie. Nu e normal, nu?
Ma gandesc ca toate reziduurile ce ar trebui eliminate, se stocheaza in organism si pot face , te miri ce chisturi sau fibroame. Aberez?

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

eu am luat dar destul ed putin, pt ca nu m-am putut obisnui cu ele!!! prima luna am avut sangerare o luan intreaga!!!!

"Nu uita:langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii."

Lavinia: sotie alintata.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Eu am luat Logest vreo 3 ani si m-am impacat f. bine cu el. Inainte am incercat Marvelon dar aveam dureri de cap si de sani apoi Mercilon vreo 2-3 luni ca mi se redusese menstruatia f. mult, aproape ca aveam amenoree dar dupa ce am luat Logest n-am mai avut treaba. Ciclu ceva mai putin ca fara ACO dar totusi tinea 3-4 zile si era normal cantitativ.
Asa cum spui tu am reactionat eu la Mercilon, poate nu ti se potrivesc.

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (37+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

am luat eu la un moment dat, la recomandarea medicului, si n-am avut probleme de la ele.

din cite stiu, anticonceptionalele regleaza organismul dpdv homonal, n-au rol de "stocare" iar riscul de chisturi si fibroame e mai mic in perioada in care le iei.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

quote:
Initial creeata de hristina

Foloseste cineva Logestul?
Daca da, v-a influentat in vreun fel ciclul?
Eu am un ciclu de o zi sau doua, cu o cantitate foarte, foarte mica, lucru ce m-a pus pe ganduri.
Asta de cand iau Logest,din decembrie. Nu e normal, nu?
Ma gandesc ca toate reziduurile ce ar trebui eliminate, se stocheaza in organism si pot face , te miri ce chisturi sau fibroame. Aberez?

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos



e normal sa dureze ami putine zile si sa fie cantitatea mai mica; dar stai linistita ca se stocheaza nimic in organism si o luna nu seamana cu alta; eu il iau de aproape 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela29 spune:

Eu iau Logest de aproape doi ani fara probleme. Fiecare organism poate reactiona diferit, bineinteles. E normal sa se reduca volumul, dar daca nu ai alte simptome, sangerari in mijlocul ciclului, dureri sau alte schimbari, nu cred ca ai motive sa te ingrijorezi.

... words are tools...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Folosesc Logest de 2 ani si jumate si ciclul e f. regulat ceas pot sa spun, stiu exact ziua chiar ora la care imi vine, dureaza cam 3 zile, in primele 2 mai mult apoi redus. Nu am probleme, decat la inceput am sangerat in prima luna dar apoi m-am obisnuit cu ele.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

poze
Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Iau si eu LOGEST de aproape 5 luni de zile. N-am avut nici un fel de problema, CM regulat, la 28 de zile, in cantitate mai mica fata de cum imi venea inainte. Am citit si eu si am auzit ca nu e absolut nici o problema, asa e normal sa-ti vina mai putin.
Totusi..am o problema..luna trecuta, inainte cu vre-o saptamana de CM am avut niste sangerari, adevarat nu foarte abundente dar zilnice. Acum am trecut peste perioada de sangerare a CM si sunt foarte curioasa daca or sa revina sangerarile zilnice. Daca da....am sa ma duc la medic pt ca ceva nu e in regula. Dar oricum, cu toate ca am avut sangerarile respective, CM tot la 28 de zile mi-a venit. M-am obisnuit bine cu el, chiar am fost uimita ca-mi venea la 28 de zile, eu care anterior LOGEST-ului aveam intarzieri de peste 1-2 saptamani.
Vi s-a intamplat si voua sa sangerati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Da, mi s-a intamplat si mie o singura data.
M-am dus la medic si a zis ca e ok, ca se mai intampla, ca organismul e inca in refacere dupa nastere, bla, bla - m'a linistit si l-am pus sa-mi faca si eco sa vad eu ca nu e nimik acolo; mi-era teama de vreo sarcina aiurea; eram la a treia folie.

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

eu iau Logest de sapte ani, nu am avut nici o problema in tot acest timp, s-a reglat totul asa de bine ca imi vine la fix in aceeasi zi , stiu exact si ora cand trebuie sa vina.
am incercat inainte de Logest inca patru feluri si nici unul nu mi-a fost bun, cred ca si astea functioneaza diferit de la un organism la altul , nu putem generaliza , bune sau proaste

ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

[quote]Originally posted by hristina

Da, mi s-a intamplat si mie o singura data.
M-am dus la medic si a zis ca e ok, ca se mai intampla, ca organismul e inca in refacere dupa nastere, bla, bla - m'a linistit si l-am pus sa-mi faca si eco sa vad eu ca nu e nimik acolo; mi-era teama de vreo sarcina aiurea; eram la a treia folie.

Si eu la feeeeeeeelllllllll tot la a treia folie. Astazi am vazut ca n-am mai avut nici o sangerare deci....o sa fie bine??? M-am cam speriat putin si eu tot la o sarcina ma gandeam. Sper sa nu mai am probleme. Am tot citit ca pot aparea sangerari, pana se obisnuieste organismul, bla bla bla...

Mergi la inceput