parinti tineri-pro sau contra

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu sunt un parinte matur (Ioana la 32 ani) si de-a dreptul...purisan (Ana la 44 ani).
Daca ma intrebati cum e mai bine, as spune ca sunt pareri (obiective) si pro si contra.
Daca ma intrebati cum as vrea (daca as mai putea alege), as spune ca mi-as fi dorit copiii cat de tanar...
Nimeni nu stie insa cum ar fi fost mai bine in cazul meu. Asa ca am incredere in varianta pe care mi-a oferit-o Dumnezeu. Precis a avut El o socoteala...

poze multe cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by Rufus

Nimeni nu stie insa cum ar fi fost mai bine in cazul meu. Asa ca am incredere in varianta pe care mi-a oferit-o Dumnezeu. Precis a avut El o socoteala...




Frumos

Eu sunt fericita ca sunt o mamica destul de tanara (nu foarte) si imi pare rau ca nu mai am un copil...dar...asta era socoteala cu mine

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

E foarte greu de spus....Eu am aproape 39 de ani si pui de 2 ani. Categoric ,cred ca ar fi fost mai bine pentru el sa fim mai tineri. E adevarat ca de regula virsta spre 40 confera o stabilitate financiara,care e importanta pentru noi mai mult,deoarece ei nu prea constientizeaza aspectul material.
N-as recomanda celor care nu se pot intretine ,cresterea unui copil fiind o mare responsabilitate,insa daca exista venituri constante ,nu cred ca ar trebui sa fie un inconvenient nivelul lor.Copii cresc in primul rind cu o dragoste infinita!Cred ca indiferent de virsta trebuie sa-l doresti si sa fii pregatit psihic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sigur ca pro!
Eu am ramas insarcinata la 22 de ani...si nu regret nici o secunda.priviri chiorase? nu, niciodata n-am simtita asa ceva din cazua bebelusului...si pe mine inca ma intreaba lumea la ce dau Bacul, si acu la 26 trecuti binisor:))


Cand vine copilul te minunezi cum ai putut sta atata vreme fara el....





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Eu am o vecina in bloc care la 24 de ani are o fetita de 4. Vreau sa spun ca arata bine dar nu are nici un pic de rabdare cu copilul, se uita sambatat seara cu invidie la vecinii care mai pot pleca in discoteca.

Eu nu as vrea sa fiu in locul ei. De mariat m-am maritat la 20 de ani dar la 28 mi s-a parut normal sa am un copil.

Si eu latru, merg in patru labe si imi rasfat copilul. Nu cred ca asta o poate face doar cineva tanar.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cristina, tu ai dreptate.Rabdarea nu tine de tinerete.Poate doar rezistenta la nesomn sa tina de varsta??
Cand era Sofia bb mic eram in anul 5...si nu cred c-am dormit mai mult de 3, 4 ore din 24 timp de 4 luni....dupa care 2 luni nu se trezea ea ,dar eu lucram la licenta...si dupa aia de la 6 luni la 2 ani jumate s-a sculat aproape din ora in ora....
ma intreb cum as face acum fata la vreun bb 2 cu acelasi program...br......

da se zice ce bebedoiu e mai cuminte:)))
asa ca ma mai gandesc....






Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Eu cred ca si rezistenta tine de ambitie. Vrei sau nu vrei. Vrei sa-l scoti afara in fiecare seara desi ai treaba, vrei sa-i citesti in fiecare seara desi ai de invatat, vrei sa te duci la teatrul de papusi in loc sa te duci la coafor??? Daca nu vrei dai vina pe varsta, pe vreme, etc...

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

si eu sunt o mamica tanara ,l-am facut pe Fabian la 21 de ani,acum am 25 de ani si un baiat mare de aproape 4 ani si sunt cea mai mandra din lume.nu a fost planuit dar cred ca este cea mai mare realizare.
cat despre privirile celorlati.............niciodata nu m-au interesat ,nu am bagat de seama .sa fie Fabian sanatos si noi pe langa el sa ne bucuram de el.
din pacate multi ar vrea sa faca copilasi mai devreme dar situatia materiala este de asa natura incat nu prea le vine sa faca ...



Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Eu am facut copilul la 33 de ani pt. ca m-am maritat la 31! Nu mi s-a parut tarziu pt. ca m-am simtit si ma simt mereu tanara. Sunt cea mai "batrana" mamica de la gradinita insa nimeni nu mi-a dat varsta pe care o am, cand i-am spus educatoarei ca am 39 de ani a zis ca nu ma crede. Iar rabdarea tine de firea omului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Dupa parerea mea si rabdarea si disponibilitatea pentru copil tin de fire..
Eu am 36 de ani, copilul 5 si alerg cu el in spate prin casa, merg in patru labe dupa el, ne luptam,dansam, mergem cu bicicleta, mergem la inot ... etc...
Am avut zile in care am venit de la serviciu la 18, l-am imbracat si am iesit afara cu bicicleta si am alergat dupa el...
Mamicile plictisite de pe banca asa ar fi fost si la 20 de ani si la 30...

Mergi la inceput