parinti tineri-pro sau contra

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Cred ca este mai usor cand esti tanara.

Eu incerc sa fac un copil la 36 de ani si din punct de vedere biologic nu mai e usor. Sunt o gramada de probleme care la 20 de ani nu existau, si riscurile la sarcina vor fi mai mari.

Nu stiu cum va fi, poate ca voi fi o mamma exagerat de grijulie.

Ce stiu insa e ca nu ne programam viata: acum imi gasesc sotul-eu l-am gasit la 35 de ani, apoi imi iau casa masina si apoi fac 1 sau 2 copii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si mie mi se pare ca nu conteaza varsta...
Dar ce te faci cu una ca mine, care nu avea ganduri de maritis pana nu l-a gasit pe "Fat frumos"... asta la 24 de ani ... si care si asa s-a hotarat greu ... ne-am casatorit dupa 3 ani de stat impreuna... sa fie sigura fata ca asta este alesul... Si abia pe la 29 mi s-a pus pata sa fac un copil... si a iesit la 30...
Recunosc ca sunt mai ciudata... asa ca nu iese mereu de tanar...cum vrei...

Frumos este ca daca faci copilul de tanar, oricum te apuca iar zazul pe la 30 sa mai faci unul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu fac parte din ambele categorii la 37 de ani am baiat de 20 ani, fata de 18 si bebe de 4 luni
Cristiama, vine si la voi bebelinul mult asteptat

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de ingeras-bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by maraki

Eu fac parte din ambele categorii la 37 de ani am baiat de 20 ani, fata de 18 si bebe de 4 luni
Cristiama, vine si la voi bebelinul mult asteptat

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de ingeras-bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )



ohooo, sa-ti traiasca, ati fost harnici nu gluma :))

If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude. Don't complain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

quote:
Originally posted by maraki

Eu fac parte din ambele categorii la 37 de ani am baiat de 20 ani, fata de 18 si bebe de 4 luni
Cristiama, vine si la voi bebelinul mult asteptat

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de ingeras-bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )



Felicitari Monica!!!Sa-ti traiasca toti trei!
Iata cea mai buna dovada ca nu exista o varsta anume si ca poti fi parinte oricand.
Chiar...la tine se uita lumea chioras?


Zambeste!Maine poate fi mai rau.

Georgiana-mami de Stefania(2,2 ani)

Avem si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Eu am facut copilul la 22 de ani. Acum la 26 ani am copil de 4 ani, facultatea terminata (am facut la ID), servici (si vechime de 7 ani in campul muncii). Nu stiu daca este bine sau nu dar eu ma simt implinita si fericita. Am colege de liceu care abia au terminat facultatea, isi cauta servici, nu sunt casatorite, etc. Nu stiu care e mai castigat.
In fine cand ma duc cu fetita mea in parc ii fac sotron si joc impreuna cu ea, ma joc cu papusile cu ea (le imbrac, le dezbrac), colorez carti de colorat, ne jucam pe calculator.In curand vom merge in parc cu rolele.

Deci din punctul meu de vedere e mai bine mama tanara.

Crisssi Andrada (12.09.2002)
‘Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea, invat de la fiecare trecator’ - Emerson
la http://photos.yahoo.com/criss80serg
SARBATORI FERICITE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

Eu am avut primul copil la 32 si citeodata imi pare rau ca nu l-am avut mai devreme. Parca ai multa rabdare cind esti mai tinara si rezishti mai bine cind ai multe nopti nedormite. Dar pina la urma virsta nu conteaza. Sanatosi sa fim ca le rezolvam pe toate :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Si eu ma incadrez in lista mamicilor tinere. Acum am 28 de ani si am 2 copii. O fata de 8 ani si un baiat de 6.(Deh, m-am grabit la maritat cand aveam 18 ani).In cazul meu fata a fost <planuita>, dar baiatul accidental. Intr-adevar , o mama tanara are muult mai multa rabdare si energie. Si noi mergem impreuna in parc cu rolele, bicicletele..ce mai: facem ravagii. Cunosc multe mame trecute de 35 de ani cu copii mai mici decat ai mei si vad cum nu se simt in stare sa se miste de pe banca de unde doar isi admira picii. Nu stiu daca nu sunt apte din punct de vedere fizic sau doar le e rusine "sa fie in mintea copiilor".
Doresc multa sanatate tuturor mamicilor si copilasilor(indiferent de varsta)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dana_japan2002/album?.dir=/8cd4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Pe Andrei l-am nascut in luna februarie , cand aveam 22 de ani si multi ma intrebau cum ma descurc cu invatatul pt. bacalaureatul din vara

Cand le spuneam ca am facut deja 3 ani de facultate se uitau la mine...super ciudat !

Acum am trei baieti si cand merg pe strada cu doi langa mine si unul in carucior ...nu va mai spun !
Eu ma bucur mult ca am deja 3 copii , ma simt implinita , iar baietii mei se inteleg f. bine , si ma intreaba uneori cand o sa aiba si o surioara...

In legatura cu intrebarea pusa de Gabriela , eu am vorbit cu sotul meu despre copiii pe care ii vom avea inainte de a ramane insarcinata . In cazul nostru venirea copiilor nu ne-a surprins nepregatiti...

Si intr-adevar , am disponibilitatea de a ma pune la mintea lor (si au o imaginatie...mama-mama ! ).

Elise , ne cunosti cumva si eu nu stiam ? Pt. ca parca ai vorbit despre noi in prima parte a postarii tale !

"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

oau,ce activa a fost lumea pe aici cat timp au stat unii la scarbici(deh,eu una nu pup internet la servici,conditii stricte!!!)
nu radeti de "priviri chiorase",e poate o metafora care inglobeaza si prejudecati si barfe si alte mentalitati stupide.si tocmai ca nu vin de la cei mai in varsta,ci tot de la cei de varste similare.ideea generala este ceva la modul"isi strica tineretea/vai nu o sa mai mearga la discoteca/of saraca o sa aiba celulita,ce groaznic/astia cred ca or sa ramana impreuna?" astea sunt extrase din conversatiile unor fosti colegi de liceu.eu acum vorbesc despre prietena mea,insa nu sunt nici eu foarte departe,desi inca nu sunt sigura ca e pozitiv sau nu(mai dureaza nitel si aflu).
la inceput ,cand am realizat ca s-ar putea sa raman gravida,primul gand mi a zburat la servici si apoi la facultate.na,ce sa mai zic...instinctul de supravietuire: "ce fac daca raman fara servici pt ca am ramas gravida???"
apoi mi-am dat seama ca nu au de ce sa mi aplice alt tratament fata de cel aplicat colegelor mai in varsta care raman gravide si beneficiaza de concedii,etc,fara sa fie amenintate cu pierderea slujbei samd.
cat despre facultate,cred ca bb ar fi un motiv in plus ca sa ma ambitionez si sa termin mai repede,ca tot nu mai am mult.numai asa o sa pot sa ii dedic si mai mult timp cand va fi cazul.
ei si daca nu va fi acum,la anul tot ne apucam serios de treaba pe tema BB.

"faptul ca ai un pian nu te face pianist,dar nasterea unui copil sigur te va face parinte" M.Levine


http://community.webshots.com/user/gabriela_s28

Mergi la inceput