Deserturile Nataliei (8)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helga spune:

Natalia, trandafirii pe care eu ii stiu se fac cu drojdie, deci nu este aluatul de care vorbesti. Intr-adevar pt cornulete receta asta e tare buna si se topesc in gura. Bun, voi cauta totusi receta si poate reusesc sa-i fac si gustosi si frumosi. Poate mai este cineva pe aici si are some experience cu acesti trandafirasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

mai am doar un ou in frigider, afara toarna cu galeata (ploua), ma plictisesc si am chef sa fac o praji.
Ce spuneti, ce-as putea sa fac cu 1 ou?
Vio

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by viorela hoff

mai am doar un ou in frigider, afara toarna cu galeata (ploua), ma plictisesc si am chef sa fac o praji.
Ce spuneti, ce-as putea sa fac cu 1 ou?
Vio




Daca vrei sugestii de la mine, iti propun sa incerci sa faci clatitele pufoase, de exemplu, sau prajitura cu cocos, reteta careia am postat-o pe pagina precedenta.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Natally sugestiile tale totdeauna sunt binevenite pt. ca sunt bune si dulci.
ai idee cu ce as putea inlocui fulgii de cocos?
cu fulg de porumb sau de ovaz sau cu nuca mere oare?
pusilici Vio

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Vio, in reteta originala exista sfatul de a inlocui, dupa preferinta, fulgii de cocos cu miez de nuca macinat (100 g). Eu n-am mai scris mentiunea asta, dar daca faci tu si iese bun, o voi adauga in reteta.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helga spune:

Iata am gasit receta trandafirasilor:

50gr drojdie (moldoveneasca, umeda)
100ml lapte
250gr margarina topita
5 galbenusuri
faina cit merge

Umplutura
5 albusuri (se pun la congelat 15 min)
250gr zahar
mac sau nuci + dulceata din petale de trandafiri

Aluatul se imparte in 6 bucati. Se intinde, se presoara cu mac sau nuci si cu dulceata, apoi se unge cu albusurile batute in zahar. Se face in forma de placinta si se taie bucatele 5-6 cm. Fiecare bucata se ia in mina si se formeaza un trandafir adunind un pic marginele unui capat pt a-l pune pe tava (sper ca m-am exprimat corect). Se pune fiecare trandafir pe tava unsa cu margarina. Se coace la 200grade.

Miine ii voi face neaparat. Sper sa-mi iasa frumosi si voi pune ceva poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Olga, "se face in forma de placinta", adica se face rulada, nu? ca in Ro placintele se fac in diverse feluri.
M-am mai gindit la ce mi-ai zis, ca vrei sa-ti iasa trandafirasii mici, poate incerci sa intinzi aluatul cit mai subtire, ar trebui sa-ti reuseasca bine.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia noastra cea cu bunatati si minunatii, felicitari de la mine si mii de multumiri! mi-am copiat in caietul de prajituri toate delicatesurile tale, inclusiv pozele. iar de Paste, pt ca era si ziua mea, am facut lady's fingers. eu zic ca a iesit destul de bine (l-am asezat direct pe platou si chiar s-a tinut crema, mai ales dupa cele 6 ore la frigi)- POZELE: http://pg.photos.yahoo.com/ph/gratiela_ion/detail?.dir=dbebre2&.dnm=c842re2.jpg&.src=ph, http://pg.photos.yahoo.com/ph/gratiela_ion/detail?.dir=dbebre2&.dnm=3a7cre2.jpg&.src=ph

dar as mai avea nevoie de niste lamuriri de la tine daca se poate: cum trebuie sa fie degetelele, pufoase sau crocante? eu le-am copt in tava tapetata si au fost cam coapte pe partea de jos. si inca ceva: pt ca sotul meu e un mare amator de prajituri DULCI (daca se poate spune asa :)), am adaugat in compozitia de degete putin zahar pudra -ca sa se topeasca mai repede - si coaja de lamaie. crezi ca le-a afectat in vreun fel?

in alta ordine de idei, am facut si poiana cu ciuperci care a fost o nebunie pe masa de Paste, verisoarele mele mi-au cerut reteta, desigur ca v-am laudat pe tine si pe mama elei.
multumesc anticipat
te pup cu drag,

mama Mariei Alexandra si a lui Stefanut

Pagina Mariei http://www.babiesonline.com/babies/m/mariaalexandra/
Pozici si mai noi http://pg.photos.yahoo.com/ph/gratiela_ion/my_photos

"Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea este binevoitoare; dragostea nu vrajmaseste, nu se lauda, nu se trufeste." I Corinteni, 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Strumfi, la multi ani cu intirziere si felicitari pentru succesele culinare! Asa de rafinat arata prajitura ta, parca-i un Tiramisu de la cofetarie.
"Degetele" trebuie sa iasa ca niste eclere mici, puhave si usor crocante pe exterior, dar nu e obligatoriu, la mine, de ex., ies intotdeauna moi. Poti sa pui zahar in aluat, daca vrei, dar eu as prefera sa fac crema mai dulce. S-ar putea ca zaharul adaugat in alut (mai ales intr-o cantitate mai mare) sa afecteze intr-o oarecare masura consistenta acestuia. Insa e doar o presupunere de a mea, nu pot sa-ti spun nimic clar, pt. ca eu mereu am facut "degetele" exact dupa reteta, neadaugind nimic in plus.
Salata e o frumusete, bravo! Pare micuta, ai facut mai multe sau ai avut putini musafiri?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia, multumesc mult pentru urari si incurajari!
Sa sti ca urmeaza desertul cu fructe, sper sa iasa si el, o sa pun poza daca da, desi pozele mele nu sunt asa de clare.

da, am facut trei salate, pt ca m-am sarbatorit si acasa si la tara cu toate rubedeniile - asa e traditia familiei de Paste.

multumesc inca o data si sper sa nu te superi daca voi reveni cu intrebari si cereri de ajutor!

toate cele bune,

mama Mariei Alexandra si a lui Stefanut

Pagina Mariei http://www.babiesonline.com/babies/m/mariaalexandra/
Pozici si mai noi http://pg.photos.yahoo.com/ph/gratiela_ion/my_photos

"Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea este binevoitoare; dragostea nu vrajmaseste, nu se lauda, nu se trufeste." I Corinteni, 13

Mergi la inceput