Deserturile Nataliei (8)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Strumfi, poti apela oricind, numai sa te pot ajuta.

La desertul cu fructe vezi ca e mai bine sa pui mai multa gelatina decit un pic mai putina, e nevoie de forta sa se tina toate fructele alea impreuna.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Strumfi, iti urez si eu cu mare intirziere, dar din tot sufletul, LA MULTI ANI!
Ma bucur tare mult ca ti-a placut ideea salatei si ai si facut-o. E foarte frumoasa in interpretarea ta!

Nati, scuze de off-topic

Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Natalia, eu am facut, mai bine zis m-am chinuit sa fac de Paste tortul cu jeleu , dar mi s-a taiat friscasi am reluat a doua zi ideea de a face tortul dar cu frisca hulala, in final a iesit bine dar cred ca eram prea suparata ca nu prea am mai fost atat de multumita de rezultat.Nu cred ca am sa-l mai fac vreodata, poate daca o sa-mi ceara sotul im mod expres sa-l fac, ca eu una nu ma mai apuc sa-l fac din proprie intiativa.In schimb am facut duminica prajitura cu nuca de cocos, a iesit super, mi-a parut rau ca nu am facut-o in tava mare de aragaz si sa dublez cantitatile, dar data viitoare asa o sa fac.Vroiam sa iau din ea ieri la iarba verde , dar ce sa mai iau ca nu mai aveam decat vreo 4 bucatele.
Sotul meu cand a vazut reteta se gandea "ce vrea sa faca nevasta-mea prajitura cu cocosh? De unde ia cocosh pentru prajitura si ce prajitura e aia cu cocosh?"
Si uite asa am ajuns sa fac prajitura cu cocosh, pandispan somnoros, in vizunea sotului meu....
Multumesc pentru retete inca odata

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, imi pare nespus de rau de peripetiile tale nefericite cu tortul. Nu stiu daca ti-am zis, dar il poti face si cu iaurt (eventual de fructe), ala nici nu trebuie batut prea mult, plus ca iese o varianta mai "light" a tortului. Sper sa-ti foloseasca sugestia mea, daca te mai incumeti vreodata.
Dar ce sot glumet ai sper ca i-a placut si lui prajitura cu "cocosh" Si mie mi s-a parut un deliciu, am mincat singura o jumatate de tava intr-o singura zi.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Natalia, tocmai am incercat si eu reteta cu nuca de cocos, delicioasaaaaaaaaa! Am pus ceva mai putin zahar si nuca de cocos 100g, ca aveam o punga de 200 si ma gindeam sa-mi ramana si la tura urmatoare, in rest nu prea folosesc frecvent cocos. A iesit dementiala! Sa ne mai scrii retete asa de bune!
Cred ca am sa incerc data viitoare biscuitii cu fulgi de ovaz!
mii de multumiri pt. retetele tale excelente!
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Narcisa, presimt ca aceasta prajitura va deveni in scurt timp un hit, asa cum au fost Brownies si Truffle cake.

Lucia, iti multumesc din nou ca mi-ai atras atentia asupra acestei retete!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Natalia, am cumparat in sfarsit laptele condensat la cutie, poti sa-mi spui cum se fierbe sa iasa f. tare(sa-l tai cu cutitul)?
numai bine!



babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Natalia, am cumparat in sfarsit laptele condensat la cutie, poti sa-mi spui cum se fierbe sa iasa f. tare(sa-l tai cu cutitul)?



Babirusa, am inteles ca acolo la voi se gaseste si gata fiert (caramelizat). Daca ai luat simplu, pui cutia intr-un vas cu apa rece (apa sa acopere cutia), pe care il pui pe foc mai intii mare, cit sa inceapa sa fiarba. Dupa aceea micsorezi focul si fierbi acoperit timp de 2.5-3 ore, adaugind apa fierbinte pe parcus, daca e nevoie. Important: cutia trebuie sa fie mereu acoperita de apa. Din experienta personala pot sa-ti spun ca daca fierbi la foc mic si sub capac, nu e nevoie sa adaugi apa, ca nu reuseste sa se evapore cea initiala. Dupa ce a fiert, racesti cutia in apa. O deschizi abia dupa ce s-a racit complet sau e abia calduta.
Eu de obicei fierb maxim 2 ore, ca nu am nevoie de un grad inalt de caramelizare.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Natalia,i-a placut foarte mult.Numai ca el vrea sa slabeasca acum si ma cearta ca fac prajituri, iar inainte se ruga de mine sa fac ceva dulce si nu faceam decat de Paste si de Craciun cate un tort, din ala cu blat cumparat.El este foarte sugubat( asa cum zice el).
Stiam si de varianta cu iaurt dar eu am vrut sa fac cu frisca.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Natalia, multumesc, eu vreau sa iasa tare, e destul si 2 ore?(am gasit o reteta indiana si vreau sa o incerc). Cat de tare se simte gustul de caramelizat?

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput