Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns morgane spune:

Fain topic!
Sunt o fericita ca nu o vad prea des pe-a mea soacra. Nu ca ar locui departe (la numai 1 km de noi), dar nu se deranjeaza din programu-i zilnic de a face nimic, nimic si iar nimic.
- Acum 13 ani, cand am ajuns pe aceste meleaguri m-a intrebat daca eu sunt "catolica" sau "comunista". N-am stiut ca termenii sunt antonimi.
- dupa putin timp a urmat intrebarea : da' voi in Rom. aveti frigider? (De parca asta era culmea civilizatiei).
- Imi face cadou un feon si imi explica cum se foloseste: "mai intai se baga in priza ... "
- "Da' de ce va luati masina de spalat vase? numai pt voi trei? " (ea fiind singura, si da, indreptatita sa aiba una).
- "Da' el de unde sa stie care este buruiana? Ce el a mai avut gradina de legume? Tu trebuie sa stii, ca de unde vii ... " (Precizez ca vin dintr-un ora dezvoltat, cu oameni cu bun simt, printre care parintii mei se evidentiaza si sunt un intelectual - deci nu se citeste pe mine ca aas fi rudimentara).
- ianinte de a naste, in drum spre spital (putin tematoare de necunoscut si durere fizica, intr-o tara straina, fara oameni primitori) imi zice (dupa ce bause cateva beri, sa prinda curaj) : "Sa ai mare grija de el! (Se referea la sotul meu - baiatul ei).
- avem o fetita de 12 ani (intre timp), care are un IQ = 147. Acum cauta sa identifice cu nepoata, ca de o fi si de la ea vreo gena.
- "destept copil aveti! Seamana cu Katy" - fie-sa.

Si multe alele.
Va doresc numai bine alaturi de puiutii vostri si mai ignorati-le pe soacre, ca sunt "poame acre".
Pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Credeam ca numai soacra mea are programul asa de incarcat, adica saraca:
- trebuie sa-si faca mancare pt ea
- si curatenie, desi are femeie la curatenie
- si cumparaturi tot numai pt ea

Cand o aud cat de mult munceste, mai ca ma gandesc ca dupa ce ajung de la servici pe la 7 cu plasele de cumparaturi, gatesc, spal, calc si ce-o mai fii prin casa sa ma duc sa o ajut saraca, nu????

Nu e foarte batrana, nu are nici un handicap, cel putin vizibil, buba la cap nu se pune, si ei ii e ataaat de greeeu.

Probabil de la schimbatul postului cu telecomanda sau dusul mancarii la gura!

Si stiti ce-mi spune, ca-mi vine sa si rad, ca ce rau ii pare ca ea nu a avut soacra sa o ajute.
Si cum ma ajuta ea?
Nicicum, niciodata.
Nu gateste pt noi, daca vine la noi la masa si spala vasele, nu spala decat 3 farfurii, nu si oalele, castronele si cate se mai strang, nici paharele.

M-a ajutat si la calcat odata: dintr-un teanc pana in tavan cu 20 de camasi de-a lu' fisu, ce a calcat ea: TOATE cele 3 prosopele de bucatarie. Si nimic altceva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielutzu spune:

Na ca intervin si eu!
Buna fetelor cu soacre! Soacra mea nu e inca oficial soacra da' viitorul (sumbru) o sa mi-o faca si oficial legata de gat! Saraca e cam dusa asa......... Plecata cu sorcova (da' nu de tot - din pacate). Ce sa zic ca noi nu stam impreuna inca, deci eu nu prea o suport in fiecare zi! Ce ma enerveaza la culme e ca atunci cand vin de la servici trec si pe la pui sa vad ce mai face, sa stam impreuna, alea alea ea ma intampina cu: te astepta taicatu (viitoru socru) sa-i fac cumparaturile!!!!!!!!!! Ca fi-su tuseste sa-l trimita!!!!!!!!!!!! Asculta la usa si stie ca noi ne-am prins si nu sta chiar lipita, doar asa pe hol si daca deschidem usa se face ca nu stiu ce face............ A fost o vreme la inceput cand ii zicea puiului ca m-a vazut ea pe strada si vorbeam cu nu stiu cine (al meu pui e gelos) si ca nu stiu ce fac si dreg, am vut si discutii cu el, da' s-a lamurit ca e vorba doar de prostia unei babe! Da' las ca ii raspund eu cand om fi si cu acte ca acu cica sa nu-i spun nimic ca daca il da afara din casa!!!!!!!! INEPTIE!!!!!! Nu conteaza, bine ca nu stau cu ea, ca innebuneam! Sa fiu eu fata in casa?
Hai pa si nervi tari!

rasfatzata de Bucuresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morgane spune:

Buna, fetelor cu soacre,
Sora mea (n-am mai vazut-o de cateva luni de zile) din Rom.e in vizita la noi, cu familia ei. Mare bucurie pt mine. Soacra mea se simte obligata (nu stiu de cine), sa ne invite maine la cina. Imi zice prin telefon: "Vezi ca pragatesc hrana rece, ca e prea cald afara, e costisitor si multa munca altfel... !"
Apoi a inceput vaicareala: ca nimeni nu vine pe la mine si nu ma intreba de sanatate. Poate nu le place hrana rece, i-am raspuns.
Vreau sa precizez ca baba n-a facut nimic in toata viata ei si zice ca e mereu ocupata. A avut bona la copiii, femeie la curatenie si preagtit masa si se lauda mereu ca e mare bucatareasa. Nu mi-a demonstrat pana acum. Nu se spala niciodata pe cap singura, dar merge din 2 in 2 saptamani la coafor. Mie mi-e sila de astfel de oameni. Inainte eram fraiera si puneam la suflet. Acum gata, le primeste cu varf si indesat. Si numele ei de alint a "baba-cloanta".
Sa auzim numai de bine si de nurori super-fericite !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
A fost o vreme la inceput cand ii zicea puiului ca m-a vazut ea pe strada si vorbeam cu nu stiu cine (al meu pui e gelos) si ca nu stiu ce fac si dreg, am vut si discutii cu el, da' s-a lamurit ca e vorba doar de prostia unei babe!




:)
mi-am amintit cum mi-a inventat soacra-mea trecutu': am ras de m-am prapadit cind am auzit povestea spusa lui barbatu-meu - n-avea nici o legatura cu realitatea....

Printre altele, a introdus in scena si niste copii care ar exista pe undeva si i-as aduce dupa casatoria cu fiu-sau.

"Copii", nu copil... multi... si probabil flamanzi!
Sa-i manince urechile a doua zi dupa nunta!

De unde a dedus asta?
Pai de unde sa fie apartamentu' meu amarat, daca nu de la un barbat care mi l-a lasat ca sa locuiesc cu copiii in el, si am ascuns copiii ca sa-l pacalesc pe fiu-sau, dar o sa-i aduc inapoi!
Ca doar nu mi-am luat eu casa - de unde bani de casa?!

Iar acel fost barbat al meu precis a fost mafiot, ceva, daca si-a permis sa imi lase casa. Ca un om normal facea partaj, nu? Si probabil mai am si bani de la el. Dar nu vreau sa spun unde. O sa adun si banii lui fiu-sau (care or fi fost aia? ) si ii pun peste banii de la fostu' si el ramine sa imi creasca kupiii cu ex, iar eu sa ma distrez pe spinarea lui...

Ce daca muncesc?
Munceasc asa, pina sa ma ia, de okii lui: dupa aia tot el o sa ma tzina, ca doar de aia il iau, sa-l exploatez, nu?
Ce, altfel m-as grabi sa ma marit?
Siiiguuur am un plan diabolic...... da' e el fraier si nu-si da seama, sa asculte la ma-sa! Ca ma-sa stie!!

cam asta era, in linii mari....


A, iar cu "mafiotul" mai brodat: ca fiu-sau e pe post de carne de tun, sa ma apere de ala.

Bineinteles ca am pacalit noi lumea impreuna (eu si...ala) insa in final l-am pacalit si eu pe el si ma cauta sa-si recupereze banii - si cine sa ma apere, m-am "lipit" de fiu- sau ca sa am protectie, ca el a facut lupte si ca l-am gasit mai naiv!

O telenovela intreaga, ce sa mai.... Bonnie si Clyde cu final neasteptat.
Oricum, tot nu cred ca vreo soacra din lume o intrece pe a mea!
Indiferent ce-ar face!!!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Elise,soacra-ta e buna de scris romane de aventuri.
am ras cu lacrimi.
auzi ,da' asa intre noi! copiii unde ii tii?

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Dana,

pai au trecut vreo 4 ani: kupiii nu-i mai scot din shifonier, ca oricum mai au putzin, fac majoratu' si pleaca!


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

elise , scoate copiii de sub pat ! si recunoaste ca ai fost si tu mafioata
mor aici !!!
daca dadea de una care ii inventa si aia o poveste cum ca,da e adevarat ca are un ex mafiot,si ala a jurat pe ale sfinte ca ii va sfarteca pe toti cu care se va casatori,si mai ales pe mamele lor..??si etc,..facea soacra-ta infarct !

las-o,ca e si ea om,o mica telenovelista in univers..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielutzu spune:

Elise, ea chiar auzea ce zice? Poate nu-si dadea seama ce zice (stii tu ca in reclama aia cu : oare ce a vazut aseara?............) E tare oricum, are imaginatie si la varsta ei......... Interesant este ca nici o soacra parca nu-si da seama ca fii lor ne spun noua tot si noi lor.... Ma gandeam la un moment dat ca asa o fi ea cu barbasu' nu vorbesc.......... Dar este vreuna dintre voi soacra? Ce zice nora sau ginerele de voi? Eu ma gandesc ca o sa uit ce gandesc acum si o sa fac la fel......
Papa

rasfatzata de Bucuresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Tare subiectul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A mea socra e o femeie cu dare de mana.A se intelege ca-si poate permite tot ce-i pofteste sufletelul.ce bine ar fi daca ar face asta!!!!!!!!!!!!!!!
Si acusica perlele:
-de ce cheltui atatia bani pe cosmetcie?eu la varsta ta mancam naftalina.-legatura gasiti-o voi daca puteti, ca eu nu am reusit inca.
-iar ti-ai cumparat haine?dar eu am haine si de acum 20 de ani!
-de ce dai haine de pomana?eu le pastrez, ca daca vine un razboi, ce ne facem?Tu nu stii ca nu ai apucat razboiul.(nici ea)
-tu nu ai nici o farfurie, pahar etc."de buna" in casa, le folosesti pe toate.Ia uite la mine , eu inca mai am pahare de la cununia civila(acum 30 ani)
etc.
As putea continua la nesfarsit, dar nu are nici un sens.Am invatat ca nu are rost sa-mi tocesc nervii pentru ineptiile unei babe, ca cearta cu sotul din motive care nu ne privesc strict pe noi e pierdere de vreme si ca o asa distrusa nu merita sa pierd nici un minut din viata mea.
Sunt convinsa ca astea se potrivesc la majoritatea fetelor de aici.Si nu m ai pierd vremea jelind, incercand sa ma prefac ca nu aud, ca nu inteleg ca sa fie totul ok.Atunci cand imi convine mie mai mult ii retez craca de sub picioare scurt.Si sta ametita asa cu zilele.dar din pacte isi revine repede.

Mergi la inceput