Si totusi...viata nu e cum o credeam...

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cicina spune:


Diego, pare ca nu m-ai inteles.Eu,daca m-ai cunoaste, nu ai mai spune ca sant"dura".Anzi sant o persoana "nebunatica".In aceste ocazii,cum spui tu, unei persoane care sufera nu-i poti spune "sant alaturi de tine"...etc.Procedez asa cum mi-ar fi placut sa aud eu in orele dificile. Sfaturi spuse din inima, sincere. Acum fiecare are personalitatea lui si va alege cel mai bun pentru el, sau cel putin crede ca e bun, dar macar ii da forta de a alege. Si chestia cu lasatul copilului acasa, bineinteles ca mi-am dat seama de situatie.In unele cazuri nu sant de acord, dar ma rog fiecare stie mai bine ce face.Asta nu inseamna ca o condamn pe Alex, i-am pus numai o intrebare.
Cat despre la ex a fratelui meu, de ce nu recunosti ca exista pe lumea asta si femeile interesului, care in momentul cand pune japca pe unu', il jupoaie. Si stai linistita ca pe ea nici n-o interesa daca vine tarziu sau nu, importanti erau banii care ii aducea.
Alex. dupa parerea mea, tu trebuie sa eviti sa mai discuti de iubire, nici ca da nici ca nu.Cat despre divort, trebuie sa fi diplomata, nu-i spui nimic prin telefon, ci intre 4 ochi( dar iti trebuie curaj). Cu cat ai diplomatie cu atat ai de castigat, din cate inteleg e vorba de partaj.Sa n-ajungeti la.
E tarziu ma duc sa ma culc,pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fleur-de-lis spune:

quote:
Originally posted by Diego
Draga Alex,Alegerile pe care le-ai facut pana acum denota iubirea imensa pe care o porti copilasului tau. Cred ca timpul de gandire pe care i l-ai dat sotului tau este tot o dovada de dragoste. In plus copilasul tau are parte de liniste acum iar cand te va revedea va primi increderea de care are nevoie, vazand o mama linistita, sanatoasa si nu mereu plansa si tracasata. Draga mea, am citit unele raspunsuri sau "sfaturi" ale celor care se proclama "sincere" dar care in numele sinceritatii fac rau! Nu asculta decat ceea ce instinctul tau matern iti spune sa faci... nici una dintre noi nu poae sa te judece sau sa inteleaga - desi multe se lanseaza in afirmatii de genul "stiu" "te inteleg" sau "eu nu pot sa inteleg...". Draga Cicina, ninic de zis, afirmatiile tale sunt tare logice, poate chiar prea logice....din pacate nimic sensibil...faza cu copilul si faptul ca te intriga alegerea lui Alexmona de a isi lasa copilul in tara...eu nu stiu ce relatie aveti voi cu parintii vostri, eu una as putea sa-mi las copilul in caz de nevoie la parinti cu incredere maxima. O mama face mereu alegerile potrivite pentru puiul ei. in plus fratele tau nu cred ca a procedat prea frumos sa ramana ore si ore la servici stiind ca acest lucru duce la criza in familie...putin elegant. Sotia te asteapta ingrijorata si tu pe net. Si sa nu te intrebe unde ai fost ca ies scantei!! Dar daca ar fi facut ea asa sunt curioasa, cum s-ar fi comportat fratele tau? Sotia ta "pe net" si tu acasa ca boul o astepti pana isi face ea mendrele. Ce concept de familie este acesta? Ciudat! La mine in casa nu se intra mai tarziu de orele 23 (servici -neservici) si de dragul familiei facem asta si mai mult!!!! Casa noastra nu e un hotel, cu atat mai mult cand exista si un copil....Hai sa fim seriosi o familie de genul "vin cand vreau pentru ca atitudinea ta ma deranjeaza" e o lasitate - mai ales din partea barbatului. barbatul care nu are grija de "Floarea barbatiei lui" adica sotia, nu e barbat! Dragilor daca vreti familie incepeti sa respectati pe cele ce va sunt sotii, ca de nu degeaba vreti atitudine pozitiva cand voi va intoarceti acasa la 2-3 noaptea fest!Ciao! M-am calmat, trebuia sa va spun toate astea, prea suntem noi femeile care le cautam mereu in coarne fratilor, fiilor, tatilor, numai pt ca sunt rudele noastre, si nu mai VREM sa vedem realitatea.Draga Alex mergi inainte cu incredere ca toate se vor aranja, esti o fata deosebita cu principii morale stabile si mereu eleganta in raspunsuri. Esti finuta si speciala ceea ce scrii este curat si sincer iar exprimarea ta tradeaza sensibilitate si bunatate sufleteasca. Nu te cunosc dar ar fi o placere pentru mine sa te vad am inteles ca esti in Italia - Palmanova (pe unde este?). Eu sunt pe langa Roma....DiegoDiego
Draga Diego,Nu suntem chiar multe care postam aici, asa ca ar fi fost respectuabil sa spui ceva nume.Sfaturile noastre au fost numai pareri si bineinteles ca Alexmona va face asa cum va intui ca e mai bine pentru copilashul ei si pentru ea. Consider ca e mai bine totusi, sa dai un sfat (nimeni nu este obligat sa asculte un sfat) sau o parere decit sa stai in umbra si sa taci, sau pe la sfirshite sa apari si sa incerci a fi acida cu toate celelalte.Din mesajul tau n-ai reusit decit s-o confuzezi mai tare pe Alexmona, s-o critici pe Cicina care e "prea logica" si "celelalte" care nu sunt sincere si care vor sa faca "rau".Imi pare rau ca reactionez asa, dar m-a indignat atitudinea ta fata de noi.Mi-am dat seama ca ai suferit si tu odata si tare te-as admira daca ai lua-o mai moale cu noi, ca doar de aceea suntem aici, ca sa ne sprijinim.Alexmona e vulnerabila acum, implicata emotional, iti dai seama ca e nevoie de un sprijin moral din afara.Suntem oameni si greshim cu totii, mai ales atunci cind suntem antrenati de circumstante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Buna! Am stat treaza pana la 4 dimineata ieri noapte si am citit de la A la Z cu sufletul la gura postarile lui Alex si apoi m-a facut si Davidutza curioasa si am cautat mesajele ei si m-am tot intrebat "ce as face eu intr-o situatie ca asta??" Sincera sa fiu nu mi-a venit in minte nici un raspuns . E usor sa spui " daca as fi eu...vai cate n-as face", dar numai cand te lovesti de un zid ca asta poti sa descoperi o "noua " tu, pe care chiar nu o mai recunosti. Si eu sunt casatorita de 10 ani si avem si noi ups and downs ca orice cuplu , dar macar curvele nu mi-au tulburat linistea .( scuzati expresia, dar altfel nu am cum sa le zic).
Fleur -de-lis .....tine-te tare!! Mesajele tale m-au distrat putin!

Nu stiu ce sfaturi sa va dau , vreau doar sa va trimit multe . Va admir rabdarea si sper sa reveniti zambind , indiferent de decizia pe care va hotarati s-o luati .

Fruntea sus

D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidutza74 spune:

Dandush,si eu la fel gandeam pana sa mi se intample dar acum simt ca totul in jurul meu se prabuseste.Nu mai am putere sa lupt sau cel putin asa simt acum.Asteptam aceasta dimineata cu ceva speranta in suflet gandindu-ma ca va veni sa discutam dar nu a fost asa parca nici nu exist ptr.el iar eu simt ca nu mai pot tot timpul imi aspare in fata el si tipa nu stiu cand a inceput si nu stiu daca s-a terminat povestea lor.Nu stiu daca sa il iau eu la o discutie sau sa-l las pe el sa vad ce v-a face.Chiar nu stiu ce sa fac nu am pe nimeni cu care sa discut decat pe voi care mi-ati fost alaturi si m-ati sprijinit.Va multumesc mult.Iar tu ALEX ai grija de tine si de copilas si sper din tot sufletul sa-ti rezolvi acesta problema ptr.ca stiu si simt exact ce simti si tu acum diferenta este ca tu ai avut unde sa pleci ptr.ai lasa tot lui timp de gandire...Si eu as vrea acelas lucru dar nu am unde si nu am cu ce sa plec ptr.ca ma gandesc daca pana la urma se ajunge la divort am nevoie de bani sa pot sa imi cresc copilul .Din punctul asta de vedere esti in avantaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diego spune:

Draga Fleur,
Vreau sa te asigur ca nu am indraznit sa fac afirmatii tendentioase fara sa dau nume, m-am referit clar la cele spuse de Cicina referitor la copilasul lui Alex "ma intriga faptul ca tu esti aici si copilul e departe" (ceva de genul acesta)... Aprciez sfaturile pe care aici le primim cu cele mai bune intentii dar ma deranjeaza cand anumite alegeri pe care Alex le-a facut sunt judecate in mod prea aspru.
Cicina draga, ma bucur ca mi-ai raspuns si ca ai clarificat pentru mine unele dubii. Vreau sa te asigur ca nu am avut parte de suferinte in dragoste din contra, dar si eu am un frate care este "condus" de sotia lui dar nu ma deranjeaza atata vreme cat el o iubeste. Cred ca fiecare cuplu si cu atat mai mult familie are dinamica sa interioara. Ce pt unii functioneaza pentru altii nu!
Oricum draga Alex daruirea este totala pentru copii o simt pe propria piele iar faptul ca esti departe de el e o suferinta ce se va transforma in flori, multe flori, cand il vei regasi linistit si bine.
Va salut pe toate!

Diego

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

DRAGELE MELE ...va multumesc tuturor , dar nu va bazaiti.
Voi , toate sunteti dragute si tin mult la voi .
Haideti sa fim unite.Sa fim un grup puternic , poate reusim chiar sa ne cunoastem .Tare mi-ar placea sa devenim prietene.
Ar fi mult pentru fiecare dintre noi, sau cel putin pentru mine sa ma trezesc cu atatea prietene.Cata bogatie pentru suflet.
Care vreti sa fiti prietenele mele???
Ar fi minunat.
Dragele mele ...
Dandush, esti tare draguta .Multumesc ca mi-ai scris .E grea perioada asta pentru mine.Si stii ce mi se pare cel mai greu lucru???
faptul ca nu stiu nici acum cu ce am gresit.Si mi-e atat de frica ca se va trezi sotul meu din criza asta , dar va fi prea tarziu pentru amandoi.
asta e ...trebuie sa merg mai departe...si poate cand se va trezi el nu voi mai avea loc pe cararea mea si pentru el.
Te pup
Draga Davidutza, fruntea sus .
Hai sa ne ridicam impreuna .Uite , eu iti intand o mana , si reciproc si alaturi de celelalte fete vom reusi sa ridicam capul din nou.
Eu cred ca nu ne merita.Sa mai lupte si ei.
Ei pierd.
Iar in ce priveste libertatea mea financiara ...am noroc cu parintii mei .
Ma ajuta enorm.Dragii de ei , sufera mult.Sunt unica lor fiica .
Si , de ce sa nu recunosc am prieteni minunati carora le voi multumii cat voi tari.
Pupici
Draga Cicina , nu am sa-i spun nimic de iubire sotului meu ...din atitudinea mea plina de DIPLOMATIE v-a intelege.Cel putin asa sper.
Te pup
Draga Diego , iti multumesc ca esti atat de aproape de mine sufleteste.
Am impresia ca ma aperi ca o sora .O sora pe care mi-am dorit-o dintotdeauna.Stii , eu sunt singura la parinti.
Mii de pupici.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diego spune:

Draga Alex!
Si eu imi doresc sa te cunosc si sa va cunosc pe toate. Apropos m-am uitat pe harta si am vazut unde esti. Poate ajung pana la tine sa te imbratisez. In plus la vara am sa vin in Romania. Ma primesti la tine?
Daca ai chef te astept la mine acasa cand vrei tu! Ajunge sa luam contact... sotul meu, care este tot roman, te saluta si ar fi bucuros sa te cunoasca. Va saluta si fetita mea
Duminica placuta tuturor!
Cris

Diego

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Multumesc!!!!!!!
Am cu o prietene in plus.URAAAAA
Diego , m-as bucura sa vii, iar in tara cu tot dragul te primesc.
Mergem la un gratar ROMANESC
Pupici.
mi-ai facut o mare bucurie

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Dar la mine nu vine nimeni????






...

D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Danduh, vrei sa vi in clubul nostru....???
Deocamdata sunt doar eu cu Diego
Hai , tare m-as bucura sa mai am o prietena .
Si lumea e uneori tare mica .Hai tu in Romania .
Tare m-as bucura.Iti fac ce specialitate vrei ...ROMANEASCA.
Si ...daca ne inviti venim si in Japonia.Recunosc ca e cam departe , dar nu se stie niciodata.
MILIOANE de pupici.

Alexmona

Mergi la inceput