Deserturile Nataliei (7)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:


Natalia, as vrea si eu sa fac tarta cu crema de lamaie dar ma preocupa faptul ca in crema nu se pune lapte sau smantana, doar 2 linguri de unt, totusi consistenta este cremoasa? Este OK o forma de tarta cu diametrul de 28 cm pentru cantitatile date? Cum este aceasta prajitura fata de prajitura cu lamaie fara lapte condensat?

Sorry, sunt cam multe intrebari. Mercic si

Mihaela

Obs.: Sotul nu mai vrea alta prajitura, decat Brownie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Myhaella, crema din tarta cu lamiie este cremoasa datorita fainii si amidonului din compozitie. Poti sa faci din cantitatile date si intr-o forma de 28 cm, o sa-ti iasa mai putin inalta, dar tot buna. Gustul acestei tarte e altfel decit la prajitura cu lamiie, datorita stratului de bezea de deasupra. Mie mi-a placut ca are un strat subtire de aluat si multa umplutura, ador astfel de prajituri. Incearc-o neaparat.
Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Natalia, pt. tine, reteta mea de tiramisu

ingrediente:

500g mascarpone
5 oua
5 linguri zahar pudra
1 cutie piscoturi(lady's fingers)
30ml cafea tare
1 lingura cacao pudra

preparare:

1. Se freaca galbenusurile si zaharul pana au culoarea alba.
2. Se adauga mascarpone si se omogenizeaza.
3. Albusurile se bat spuma tare si se incorporeaza in crema de mascarpone.
4. Intr-o forma se pune un strat de mascarpone, unul de piscoturi(stropite cu cafea), unul de mascarpone, unul de piscoturi cu cafea.
5. Se lasa la rece 3 ore, se rastoarna si se pudreaza cu cacao.



babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Natalia,

am facut joi seara, pentru mandra mea, Pandispanul cu porto si tortul Lady's Fingers.

Pandispanul (pe care il mai facusem) a iesit super; m-au rugat educatoarele de la gradinita sa le duc reteta!!! Am fost fooarte mandra de mine.

La tort insa am avut o mica problema, legata de faptul ca am uitat sa iau hartie de copt; asa ca am uns tava ca la un pandispan - cu unt si faina, ceea ce a facut ca degetelele mele sa fie mai "prajite" pe o parte. Feelingul meu despre acest tort este ca "degetelele" ar fi trebuit sa fie crocante. Am dreptate? Ei bine mie nu mi-au iesit crocante, dar totul a fost foarte gustos si preferat tortului cumparat (care este super bun....).

Multumesc de ajutor!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Natalia, ornamentele sunt facute dupa urmatoarea reteta:
2 albusuri de ou se bat bine cu 5 linguri zahar pudra.Se adauga lapte praf cit cuprinde,adica atit cit sa poti sa framinti compozitia.Daca pe parcursul realizarii ornamentelor se intareste compozitia se poate inmuia cu putina apa,dupa care se framinta din nou. Am folosit colorant lichid unguresc,cumparat de la tarabe din piata(la noi in piete gasim produse aduse din Ungaria).Era sa uit.E bine sa pui in compozitie citeva picaturi de ulei pentru luciu.Si inca ceva:zaharul trebuie macinat f.f.f.fin.Lafel si laptele praf,daca prezinta cristale care se simt la pipait.Eu am patit-o cu un anumit tip de lapte praf,care numai "praf" nu era"! Cu aceasta compozitie se pot realiza o multime de ornamente nu numai flori(fundite, dantele,,figurine din desene animate,etc)Trebuie numai sa te inarmezi cu foarte multa RABDARE.

LACRI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Natalia, multumesc de retete, esti o dulce cum explici. O sa fac si eu din ele acum de Paste si daca iese bine pun poza.



Himmelsduft

photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Babirusa, merci de reteta, aveam ceva asemanator in arhiva mea, numai ca eu nicidecum nu pot trece peste faptul sa folosesc in alimentatie oua netratate termic. Pina si maioneza fie o fac cu galbenus fiert, fie o cumpar.
Din acelasi motiv, Lacri, nu cred ca voi putea folosi reteta ta de fondant, merci oricum de efort ca ai scris-o.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gabi, felicitari pentru furorile pe care le-ai facut!
"Degetele" de la "lady's fingers" nu trebuie sa iasa crocante, ci puhave si moi. E posibil sa fie un pic (insa doar un pic) crocanta partea de sus, dar nu e obligatoriu. Ale mele arata cam asa. Mai "prajite" s-ar putea sa fi iesit de la faptul ca a fost unsa suprafata pe care s-au copt. Daca mai faci, coace-le pe hirtie de copt si ai sa vezi singura daca exista vreo diferenta.

Himmelsduft, succes la prajituri!

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Buna Natali
deci pina la urma pt aniversarea lui fiumeu care a facut 6 lunite am ales tortul cu truffe (dar fara truffe) ,dar am schimbat forma si a iesit minunea asta foarte bun la gust si usor de facut , iti multumesc de reteta

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by nanadana

Buna Natali
deci pina la urma pt aniversarea lui fiumeu care a facut 6 lunite am ales tortul cu truffe (dar fara truffe) ,dar am schimbat forma si a iesit minunea asta foarte bun la gust si usor de facut , iti multumesc de reteta



Dana, ce frumos ti-a iesit tortul, bravo! Ce rabdare ai putut sa ai ca sa faci foile in forma de animalut, tot respectul!

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput