Deserturile Nataliei (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, eu cred ca o sa-ti iasa si cu telul. Inainte de a avea mixer foloseam telul peste tot si sa stii ca ma descurcam minunat.
Mini-budincile au iesit delicioase, baiatul meu a papat la greu din ele.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

da,Natalia, mi-am cuparat cu ani in urma tigaia dubla la care am primit un dozator pt aluat si o forma inimioara.O singura data am folosit-o la clatitele normale,dar nu a mers.
Tb sa mai studiez retetele tale sa vad ce as putea face de pasti ca tocmai am aflat ca s-ar putea sa nu mai fim numai noi doi si tare ma bucur ca asa o sa petrecem Pastele in familie.Scuze pt off topic.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

2+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, ma flatezi ca vrei alegi din lista mea de retete ceva bun pentru a face de Pasti.
Ca tot veni vorba, iti recomand cheese cake-ul, atit ala copt, cit si pe cel fara foc. Sint delicioase, si fiind cu brinza ambele, pot juca intr-un fel rolul de pasca.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Draga Natalia,

Urmaresc subiectul cu dulciuri inca de cand l-ai inceput si trebuie sa
spun ca sunt o mare admiratoare a minunatiilor pe care le faci. Pana acum am facut si eu brownies capuccino, prajitura cu lamaie, prajitura cu banane si tort nemtesc cu branza, care au fost de-a dreptul delicioase. Deocamdata am luat o pauza de la facut dulciuri, pentru ca este post, insa inainte ajunsesem sa fac in fiecare week-end prajituri, ceea ce este foarte mult pentru mine, te rog sa ma crezi! :) Si eu mi-am propus de Paste sa incerc ceva de la tine, mai ales ca toate dulciurile tale sunt explicate in amanuntime, asa ca nu am prea multe sanse sa gresesc.

Am si eu o mare rugaminte la tine, si imi cer scuze in avans ca nu are legatura cu dulciurile. Tot cautand ceva retete cu ciuperci, am gasit o reteta postata de tine in alt subiect, care pare sa fie foarte interesanta (http://www.good-cook.ru/salat/salat_044.shtml), insa nu inteleg nimic :( Crezi ca ai putea sa o traduci si pentru mine, cand iti gasesti putin timp? Bineinteles ca nu este urgent.

Iti multumesc anticipat,


Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aura, multumesc frumos de laude si aprecieri, cu adevarat imi lumineaza ziua vorbele frumoase pe care mi le adreseaza cineva. Felicitari ca ti-au iesit dulciurile si ca ti-au placut la gust.

Despre ciuperci exista un subiect www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72424" target="_blank">aici, unde pe pagina 2 am postat deja reteta tradusa din link-ul pomenit. E vorba de o reteta de ciuperci marinate. Ies foarte bune si se fac extrem de simplu. Daca le faci, astept impresii, dar in subiectul cu pricina, ca sa nu fim off-topic aici.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Natalia, am vazut si eu reteta de ciuperci marinate, super asrat,da o intrebare am la tine, cum e facuta Salata Poiana cu ciuperci?M-ai lovit cu retetele cu ciperci, ca-s preferatele sotului meu si inca o reteta in plus cu ciperci oricand e bine venita la noi in casa

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

2+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Pentru ca eu azi am sarbatorit "Floriile" am facut un tort mai inflorat.aici

Si ca sa nu am timp sa ma odihnesc deloc,am mai facut un tort cu ocazia zilei de nastere a nasei baietelului meu.aici
Daca va plac ornamentele va pot da reteta dupa care sunt facute.

LACRI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, am postat reteta de salata www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71541&whichpage=5" target="_blank">aici.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by LACRI SM

Pentru ca eu azi am sarbatorit "Floriile" am facut un tort mai inflorat.aici

Si ca sa nu am timp sa ma odihnesc deloc,am mai facut un tort cu ocazia zilei de nastere a nasei baietelului meu.aici
Daca va plac ornamentele va pot da reteta dupa care sunt facute.




Lacri, foarte frumoase torturile, bravo ca ai atita rabdare! Admir persoanele care au talent si rabdare sa realizeze asa fel de ornamente. Ce fel de fondant ai folosit la flori si frunze? Ca vad ca sint asezate pe frisca (am dreptate?). Fondantul dupa retetele pe care le stiu eu nu se aseaza pe frisca, altfel se topesc ornamentele.
Cu ce ai colorat, colorant lichid, praf sau gel?

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

narcisa, laptele condensat l-a vazut sotul la edeka, si cum i-am spus de el mi-a luat, o sa merg neaparat la real, nu stiu de nici un magazin rusesc, am vazut in schimb unul polonez, oare au si ei?


Natalia, atunci mai bine fac ceva cu el in forma asta si caut la cutie ca sa nu ma complic, sau il mananc asa ca-mi place f. mult,
numai bine

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput