Triplu test

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Parerea mea despre medici este asemanatoare cu a Aliei, ideea este ca multi abia au descoperit acest test si nu sunt informati corect asupra tuturor aspectelor. Il recomanda foarte des si de multe ori aiurea, nu neaparat ca sa ia banii cuiva (desi exista si asemenea cazuri si nu putine) dar din necunostinta de cauza si din lipsa de experienta in practica cu ele. Li se pare o mare descoperire de folosit dar nu cunosc totul despre el si laboratoarele care il fac..asa ca va recomand prudenta.
In rest, Lyly a explicat perfect partea stiintifica, eu am preferat sa va explic si aspectele "umane" ca sa zic asa...
Va urez tuturor sarcini usoare si bebelusi perfecti!


Ioana 32 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Fetelor va rog gata cu certurile...sincer nu ne facem bine si cel mai bine ar fi sa ne tinem hormonii acasa....nu sa ii lasam sa ne coordoneze viata.

Aida intr'adevar cel mai bine este sa sun sa intreb...insa e greu cu medicii astia sa iti raspunda la intrebari sau la telefon...oricum o voi intreba inainte de consultatie.

Va pup pe toate si multumesc inca o data pentru raspunsurile date!


11+

http://community.webshots.com/user/mexxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Mexxa, eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, adica peste cateva saptamani voi face TT. Nu stiu inca detalii, insa medicul meu a raspuns mai demult pe site unei alte paciente urmatoarele (sper sa te lamureasca cat de cat):

"Pliul nucal se masoara intre 10 si 12 saptamani daca se opteaza pentru un test dublu: hCG si PAPP, si intre 14 si 16 saptamani daca se opteaza pentru triplul test sau pentru cel quadruplu. Masurarea pliului nucal in sine nu are nici o valoare (asa cum nu are nici o valoare masurarea celor trei parametrii sanguini hCG, AFP si E3); acesti parametrii echografici si serologici de integreaza intr-un soft care da un rezultat ce reprezinta RISCUL ca bb sa aiba o "defectiune". Triplul test (beta Hcg + estriol + AFP) sau quadruplu (triplu test plus inhibina A) are relevanta daca parametrii sunt masurati DUPA saptamana 14 (adica dupa ce ati implinit 14 saptamani). In rest masuratorile dau valori false. Intre echografie si triplul test nu trebuie sa treaca mai mult de 2 zile."

Adriana
Vine barza
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by inaioana
Tocmai avusese o pacienta care il facuse, iesise prost, facuse si amnio care iesise proasta si a hotarat sa renunte la sarcina in saptamana 20. S-a dovedit ca copilul era perfect.


Ioana, asta este criminal. Eu stiam si de la medic si din ceea ce am citit ca amniocenteza nu da rezultate false! Poate ar fi bine sa spui despre ce laborator este vorba, sa stie si fetele sa se fereasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

buna,
am si eu o mare nedumerire si teama ca ceva poate sa nu iasa bine.intre 15-20 decembrie urmeaza sa fac triplu test.stiu ca una dintre analize masoara nivelul beta HCG si daca valoarea iese prea mare nu e bine deloc.eu am facut de la inceputul lui octombrie pana pe 3 noiembrie injectii cu pregnyl de 5000 (beta HCG), una la 4 zile.oare imi vor influenta aceste injectii valoarea beta HCG-ului la analize?a mai facut cineva injectii cu pregnyl si apoi la o luna jumate triplu test?




Mcrissa 12 bebe strumph-ul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

stai absolut linistita!!!

pregnylul iese din organism in maximum 2 sapt! nu ai de ce sa-ti faci probleme.

eu am intrerupt pregnylul cu 2 sapt inainte de triplu test.

16w

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

eseea merci mult pentru raspuns.de o saptamana de cand am aflat in ce consta triplu test si stiind ca am facut injectii cu pregnyl nu mai imi gasesc linistea.
nu am intrebat doctorul si de asta ca deja il ametisem cu cate intrebari i-am pus.plus ca pregnyl-ul mi-a fost recomandat de alt doctor, iar actualul meu doctor este total impotriva acestor injectii.



Mcrissa 12 bebe strumph-ul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Dar ce ziceti de TT cu rezultat prost, repetat inca de 3 ori, cu rezultate la limita, probabil ca ajungeam si la amniocenteza daca nu era doctorita care ma urmarea sa-mi spuna sa ma linistesc? M-am linistit si iaca, fata e minunata, are doi ani si acu' urmeaza nr doi, livrabil in iunie.

Pentru mine cred ca era mai bine daca nu-l faceam, nu ma mai stresam atata.

Carmen si Mara (12.08.04)
poze cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georg spune:

Buna,
As dori sa ma linisteasca cineva daca a patit la fel.
Sunt insarcinata in trei luni, in saptamana 12 am facut triplu test pentru ca am avut doua avorturi spontane inainte si m-am gandit sa dorm linistita. Problema este ca acuma nu mai dorm linistita. rezultatul a fost negativ la toate anomaliile dar am risc mediu pentru trisonomia 18. Am facut si eco doua una pentru a stabili data fatului si unu pentru masurarea claritatii nucale. La ultima eco doctorul mi-a masurat si bataile inimii si mi-a zis ca este normal iar claritatea nucala la fel. Acuma ar trebui sa repet testul pentru trisonomia 18. Eu dupa cate am citit pe internet trebuia sa se vada la eco dar eu ma intreb daca putea sa se vada la eco la numai trei saptamani?
Daca este rezultatul va arata risc mediu in continuare ce ar trebui sa fac? Au avut si alti cazul meu ? multumesc de raspunsuri
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

georg, nu stiu daca te linistesc sau mai rau de ingrijorez, desi eu vreau sa te linistesc.
ce inseamna risc mediu? cat anume scrie pe rezultatul analizei? medicul tau a vazut rezultatul? Nu te stresa pana nu vorbesti cu medicul!

Hai sa-ti spun de mine: mi-a iesit un risc ridicat (1/56) de trisomia 21 si dupa ce am fost cu rezultatul si la un genetician, mi s-a indicat amniocenteza. Traiesc niste zile de cosmar dar, pe de alta parte, stiu ca acest test, triplu test, da multe rezultate fals pozitive, ca este doar statistic, nu are valoare de diagnostic, si undeva, in sufletul meu, stiu (sau sper) ca la amniocenteza o sa-mi spuna ca totul e bine.
Din ce am mai citit si eu zilele astea ca sa ma informez, numai amniocenteza are valoare de diagnostic, cam de 95-98%. Ecografia are o importanta mare, dar chiar si ecografiile 3D say 4D o mai pot da in bara in sensul ca unele din caracteristicile unui fat cu defect cromozomial trisomia 21 pot fi absente si deci invizibile la ecografie, mai ales de prim trimestru.
Repet, eu m-am interesat de trisomia 21, nu trisomia 18, la care zici tu ca ti-a iesit risc mediu. Nu stiu daca e valabil ce am spus despre ecografii si amniocenteza.
Sanatate si vorbeste cu medicul tau!
Anca

AncaSiRoxana

Mergi la inceput