Triplu test

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Numele testelor de multe ori nu coincid in romana cu in engleza. De asemenea, in SUA si in alte tari straine exista alte scheme de analize si testare decat in Ro. Care or fi mai bune, nimeni nu stie.

Am sa va spun acum cuma fost schema mea de analize/investigatii, nu sustin in nici un fel ca ar fi cea mai buna:

Masurarea transulcentei nucale si masurarea pliului nucal sunt doua lucruri diferite. Prima se face numai in sapt. 11-12 iar dupa aceea se face a doua.

La 11-12 sapt se mai poate face o analza de sange care masoara nivelul alfa-fetoproteinei, care este si unul dintre indicatorii de la triplu test.

Pe mine la triplu test m-a trimis in sapt. 14-16, si s-au masurat trei chestii, toate din sange:
- alfa fetoproteina
- beta HCG
- ue3

Ecografia cat mai recenta (eu am avut din ziua anterioara) este esentiala.

Anumite laboratoare dau rezultatele interpretate (risc scazut, sau risc crescut, in functie de varsta sarcinii, alte date personale, valorile masurate). Alte laboratoare dau numai limitele normale dar fara sa iti dea o interpretare de risc propriu zisa. Altele masoara in MoM care reprezinta abaterea valorilor masurate la tine fata de setul standard. Daca acest MoM este mai mare decat 2 (parca) se considera rezultate anormale.

Triplu test este de screening. Poti sa ai bb cuprobleme si sa nu se vada la TT sau poti sa ai un TT cu risc crescut dar de fapt bb sa nu aiba nimic. Numai amniocenteza iti spune exact.

Este foarte important sa nu te stresezi, oricare ar fi rezultatele. Din cate vad eu in jur, in Romania este acum o adevarata isterie cu recomandarea de TT. Cand am fost eu insarcinata prima oara nu il recomanda nimeni, acum se recomanda tuturor, chiar si celor foarte tinere. Nu sunt convinsa ca este o idee foarte buna avand in vedere numarul foarte mare de rezultate fals pozitive care apar. Am senzatia ca e numai "la moda".

Si inca ceva. Cu trimitere de la ginecolog (fisa de la ei completata de medic), TT se face gratuit la Institutul de Ocrotire al Mamei si Copilului Alfred Rusescu (fost Emilia Irza). Rezultatul este cu interpretare de risc si il ai in sapt urmatoare recoltarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancaiulia spune:

LYLY, imi cer scuze, nu tu zisesei de chestia cu banii, ci Ionica. dar sa stii ca faptul ca m-am incurcat nu a fost datorat mesajului aidei (sper ca de data asta nu mai gresesc; e vorba de mesajul care te-a deranjat pe tine). dimpotriva, si mie mesajul respectiv mi s-a parut cam... in plus si poate un pic rautacios. dar eu zic sa nu ne suparam, ca stim ca hormonii fac ce vor din noi ...
eu retinusem numele tau LYLY, tocmai pentru ca ai dat niste raspunsuri foarte clare si se vedea ca sunt documentate. din acest motiv ti-am retinut numele si m-am incurcat. inca o data, sper ca nu esti suparata pe mine pt treaba asta.
stiu ca nimeni nu e obligat sa raspunda unei intrebari si atunci cand o face o face din inima si pentru ca doreste sa ajute. in cazul acesta sa o ajute pe Mexxa si implicit pe mine, pentru ca suntem in aceeasi situatie. din cauza asta nu pot decat sa iti multumesc (dar si celorlalte fete) pentru ca pierdeti din timpul vostru ca sa ne ajutati si pe noi.
stiu ca nu toata lumea are timp si din acest motiv unele fete dau linkuri dar in multe cazuri, "teoria" o cunoastem, o gasim si noi... dar cel putin in cazul acestui subiect era important sa vedem nu ce zice un articol ci ce au facut alte fete inaintea noastra, daca au trecut prin asta. pentru ca pe mine tocmai teoria asta m-a bagat in ceata, ca zice altfel decat mi-a zis mie medicul... asa ca inca o data multumiri lui LYLY si celorlalte fete care au pierdut din timpul lor pt noi.
multumesc si celor care dau linkuri. este si aceasta o informatie utila si cere si ea timp si arata dorinta de a ajuta.
asa ca la toate si lasati supararile ca nu le fac bine bebeilor... haideti mai bine sa ne bucuram ca inca mai este un pic de primavara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Biancaiulia, ai dreptate in tot ce ai scris si nu pot decat sa apreciez faptul ca esti mai inteleapta ca mine si ne calmezi
Cat despre amniocenteza, eu nu am vrut sa o fac, intrucat probabilitatea sa pierd sarcina ca urmare a amniocentezei era mai mare decat aceea ca bebe sa aiba vreun sindrom.

Cat despre primavara, tocmai am aflat ca se intorc ninsorile...

Pupici

Lacri 29+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

quote:
Originally posted by LYLY809
[teal]biancaiulia, citeste te rog cu atentie mesajele, nu eu am afirmat ca doctorul vrea doar sa-ti ia banii. Eu insami am facut toate aceste teste pentru ca medicul meu curant le-a considerat necesare. Cred ca ai citit raspunsul d-nei aida cu mai multa atentie decat restul, si ai ramas cu o impresie eronata. Nu te supara ca precizez.
Aida, [b]multumesc pentru raspunsul tau, deja influentezi negativ si alte persoane de pe forum.

Lacri 29+[/teal

Asta arata cit de superficial ai citit ce am scris. Eu nu am afirmat niciunde ca doctorul vrea doar sa-i ia banii. Asa ca mi-ai "multumit" degeaba si te-ai si luat de mine degeaba. Eu nu cred ca am influentat negativ persoanele de pe forum, daca ti-am cerut tie sa respecti si parerile celorlalti. Sau poate vrei sa mai citesti o data mesajul meu?

De la bun inceput ai facut atac indirect la postarea mea amarita, aia pe citeva rinduri, legata de translucenta nucala. Da, am dat numai un link. Da, e doar un amarit de articol. Si? Oare ma face asta mai putin veritabila in dorinta de a ajuta o alta graviduta? Deci la tine e ok sa trimiti lumea sa caute pe Google, dar la mine e cu bube daca dau un link...

Mexxa si Biancaiulia, nu puteti sa-i sunati pe medicii vostri si sa-i intrebati la ce test se refereau? Oricum ar fi si la orice s-ar fi referit ei, va doresc numai bine si sa va iasa toate testele bune.

Si sarcina usoara!

35+3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Aida, nici dvs. n-ati citit totul cu atentie. Nu stiu care-i superficiala... iarasi, NU AM AFIRMAT ca dvs. ati facut remarca cu banii. Am afirmat ca s-a ramas cu o impresie eronata despre mine dupa citirea mesajului dvs., citit cu mai multa atentie decat celelalte (cel cu banii face parte din celelalte).
Desigur, am interpretat si eu eronat, dar biancaiulia nu s-a grabit sa ma puna la colt, dimpotriva, a dat dovada de caracter, drept pentru care i-am multumit.
Si, sincer, nu ma asteptam la un alt gen de raspuns... sunt edificata. Puteti sa dati un milion de replici si sa faceti in continuare tot felul de interpretari eronate. M-ati atacat direct, doar pe baza unor interpretari. Si continuati sa o faceti.
Am fost si eu, si dvs., bine intentionate, dand niste raspunsuri la acest topic. Dar, deja ne-am abatut de la subiect. Sunteti invitata mea sa deschideti un subiect pe tema asta la discutii generale, sa postam acolo pana ni se acreste, fara a mai plictisi persoanele de aici.
Toate cele bune.


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Mexxa, triplu test este un test de sange in care se masoara trei valori: alfafetoproteina care este o proteina secretata de ficatul fatului , un hormon care este produs in placenta (nu-i stiu numele, scuze) si estrogen(estriol). Acest test nu prezinta numai rezultatul sangelui, ci se tine cont de varsta mamei, de sansele mamei de a avea o anomalie, daca a fost iradiata pe perioada sarcinii, ce medicamente a luat atunci, daca foloseste insulina.
TT test se efectueaza intre sapt. a 15 si a 20-a si primesti rezultatele in max. o sapt.
In USA se recomanda la toate mamele, indiferent de varsta.
Un nivel mare de alfafetoproteina indica indica un defect de tub neural (spina bifida, de ex.), un nivel mic de AFP si date anormale de estriol si celalalt hormon prezinta sanse de trizomie 21, 18.
Deci acest test nu diagnosticheaza, ci estimeaza posibilitatea ca mama sa care un copil cu defect. De aceea se mai si numeste Prenatal Risk Profile Test.
In cazul in care testul iese pozitiv (sunt multe cazurile in care mamele au avut rezultate proaste la TT, iar copiii nu au avut absolut nimic), se recomanda o ecografie detaliata. Daca se citeste ceva in neregula, de abia atunci se va va face trimitere catre amniocenteza.
Mexxa, ce grozav daca s-ar face si aici atatea ecografii cate ai mentionat tu!!! Ar fi super. Numai ca eu am pupat una la 6 sapt. cand am avut sangerari, iar cea de-a doua a fost la 18 sapt. cand a fost cea detaliata si cu asta basta. Bat apropo-uri la doctorita mea sa-mi mai recomande un eco si degeaba. Cica nu are motive medicale. Si daca vreau sa mi-l fac eu, scot din buzunar vreo $500.
Pup si sanatate multa la toate burticutele

Ciuf (36+) si Luca (11.11.2003)
http://community.webshots.com/user/ciufuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Se pare ca am venit la spartul targului, deja fetele au dat raspunsuri documentate. Dar nu ma pot abtine fara sa adaug si eu cateva cuvinte.
Eu zic ca trebuie sa ne alegem cu grija cuvintele, sa evitam raspunsurile acide, mai ales ca acum suntem intr-o perioada cand hormonii isi fac de cap si suntem sensibile.
Aida pur si simplu si-a dat cu parerea, a banuit ca ar fi vorba despre altceva.
Cele mai precise informatii le obtinem de la medic, nu de pe forum, nu neaparat de pe Internet (citez doctora mea).
Numai bine

Ciuf (36+) si Luca (11.11.2003)
http://community.webshots.com/user/ciufuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

CIUF, asa este , cele mai precise informatii ar trebui sa le obtinem de la doctori , nu de pe forum .Dar din pacate nu e deloc asa .Unii nici nu au auzit de asa analize si nici nu vor sa cunoasca .Eu m-am carat la Bucuresti pt toate in sarcina asta si nu spun ce usor mi-a venit !!Ba mai mult nimeni aici nu a auzit de ex, de streptococul de grup B, voiau sa mi-l recolteze din gat si ma intrebau cu ironie daca streptococul asta are si dinti.In Galati mi-au facut triplutest dar nu au zis ca ei nu au soft sa-l citeasca si asa mai departe....Deci daca nu era acest forum eram tampita si fericita
Doctorul asta din galati mi-a zis ca ar fi fericit sa-i fac o schema cu tot ce am facut eu in sarcina , teste , analize etc ca sa stie si el unde si ce daca are vreo pacienta mai importanta , deci la nivelul asta se discuta in provincie .In concluzie "traiasca netul"


ALIA 32W
http://community.webshots.com/user/cypocs101



http://tickers.TickerFactory.com./ezt/d/1;10042;30/st/20060515/dt/7/k/9ad9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Ma iertati ca ma bag in discutie la spartul targului, dar si pt mine chestia cu triplu test a fost foarte importanta, pt ca lui bb i-a iesit o valoare anormala (risc de tub neural 1/80 fatza de risc de varsta 1/10 000).
Lasand la o parte tonalitatea, muzica si alte fineturi interpretative neesentiale ale postarilor de aici, raspunsul cel mai documentat si singurul corect in intregime l-a dat LYLY-asta referitor la diferenta intre dublu si triplu test etc.

Diferentele intre medici apar pt ca , din pacate, exista o acuta lipsa de informare, pt ca e inca un test de screening foarte nou si la care (cum a patit Alia in provincie) poti fi foarte bine trimisa sa il faci la un laborator care nu are softul de interpretare si deci sa il faci degeaba. Ideea e ca si asa marja lui de eroare (a triplului test in sine) este apreciabila, daca nu se respecta conditile corecte de aplicare si de interpretare, parerea mea mai bine sa nu fie facut...E pacat de bani si nervi!
Scopul lui TT e sa releve posibilitatea ca bb sa aiba Sindrom Down, sindrom edwards sau defect de tub neural (cel mai cunoscut la noi fiind spina bifida). In functie de rezultate, se poate recomanda amniocenteza sau nu, asta evident daca gravida ia in posibilitate sa renunta la bb in cazul in care (Doamne Fereste) ar afla la amnioceneteza ce bb are ceva.

Sanatate la toata lumea,
Magg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Da da..ia sa-mi dau si eu cu presupusul pana nu ajunge sobectu' la ZZ!

Eu sunt impotriva lui TT asta si am refuzat sa il fac. Asta tocmai pentur ca are o legatura destul de mica cu realitatea. Se intampla ca TT sa fie ok si copilul sa aiba SD sau invers, sa iasa prost si copilul sa fie in regula. Lucrurile marg asa : faci TT, daca e prost esti trimisa la aminocenteza. Daca iese buna e ok, doar ca exista riscul sa pierzi sarcina din cauza ei. Daca iese proasta trebuie sa iei o decizie : sa avortezi sau sa pastrezi sarcina. Ei, eu am hotarat de la inceput ca nu as putea avorta un copil care are 20 de saptamani , tot ce ii trebuie si depinde de mine si nici sa ii pun viata in pericol prin amniocenteza.Prin urmare nu avea nici un rost sa fac testele respective.
Dr mau mi-a spus de TT , eu m-am documentat serios si am hotarat sa nu il fac. Cand i-am spus ca am hotarat sa nu il fac mi-a spus : o decizie buna, eu nu te puteam influentza dar cred ca e foarte bine sa nu il faci. Tocmai avusese o pacienta care il facuse, iesise prost, facuse si amnio care iesise proasta si a hotarat sa renunte la sarcina in saptamana 20. S-a dovedit ca copilul era perfect.
Pe de alta parte, nu am incredere in laboratoare, cele care fac si amnio au tendintza sa faca rezultate proaste la TT ca sa faci si amnio la ei. Atiu cazul unei tipe care si-a facut TT in aceeasi zi la doua laboratoare si a avut rezultate diferite. Unul prost si unul bun.
In fine, concluzia este ca daca nu cumva aveti peste 35 de ani, un alt copil cu trisomie, probleme de genul asta in familie..etc..toate combinate, sa va ganditi foarte serios pana unde vreti sa mergeti cu aceste teste.
Eu am hotarat sa nu il fac pentru ca daca ar fi iesit prost, nu as fi facut amnio si cu atat mai putin avort asa ca..ce rost avea sa ma stresez toata sarcina (chestie cu adevarat nociva!).
am facut eco performante cand a trebuit si mi se pare suficient!
Mult succes!


Ioana 32 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput