Zona salatelor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristicdt spune:

Salata de oua.


Ingrediente:5-6 oua,1 cutie de porumb(mica),200 g salam victoria(muschi,sau ce vreti voi)1 cutie ciuperci,1 iaurt Danone natural(mare),2 linguri maioneza,delikat.

Intr-un castron se pune maioneza si iaurtul si se amesteca,apoi se adauga,ciupercile,porumbul,salamul taiat bucatele de marimea unei unghi ,ouale fierte taiate solzisori,si delikat dupa gust.Se amesteca toate si se da la frigider ptr o ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

as vrea sa va scriu si eu 2 salate pe care le prepar in mod frecvent si sunt foarte gustoase
I

o cutie de ciuperci taiate
un piept de pasare fiert, fript sau pastrama taiat bucatele mici
maioneza
piper
usturoi pisat cu sare dupa gust
se amesteca toate in salatiera
II
cartofi firti in coaja 1Kg
3 morcovi potriviti fierti
putina telina si 2 radacini patrunjel de asemenea fierte
se taie rondele toate dupa ce s-au racit si se amesteca cu
castravete murat(2-3 bucati) sau castravete crud
sau ardei grasi unul galben, unul rosu
ceapa verde sau uscata dar deia rosie
masline 300 grame
maioneza dupa gust sare, piper, o lingura de mustar, putina lamiie sau otet de mere sau din borcanul de castraveti
in functie de sezon fac diverse amestecuri
de exemplu primavara adaug si verdeturi
adica salata verde si patrunjel
toamna pun mai mult ardei gras sau gogosar
iarna adaug multe acrituri
va doresc pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Fetelor - akella in primul rand- merci mult de retete, eu sunt mare amatoare de salate si mi le-am salvat pe PC. Daca mai stiti mai scrieti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

iarina,
am stat 3 ani cu fetita acasa; am scris cu manutza mea 250 pagini (format A4) de retete... verificate toate. Asa ca ma bucur ca-ti plac, sper sa-ti placa si cand le vei pregati. Daca urmaresti pe unde postez, prin "Bucatarie", vei gasi si alte retete, de placinte, tarte, preparate din peste, pui etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Akella, draga mea, multumesc mult de tot pentru retete


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Salata de ciuperci

Ingrediente: 600 g ciuperci (Champignons), ulei, sare de lamaie, usturoi, sare, piper, marar, patrunjel verde

Ciupercile curatate se fierb in apa clocotita cu sare si un praf de sare de lamaie, cca 15 minute. Se scurg, se lasa sa se raceasca si se amesteca impreuna cu usturoi pisat, ulei, sare, piper si verdeata tocata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Salata de fasole verde

Ingrediente: 500 g fasole verde, 150 g telemea, 3 lg. ulei, zeama de la ½ lamaie, sare, piper, tarhon verde tocat

Fasolea se fierbe in apa cu sare si se lasa la scurs. Se amesteca apoi cu telemeaua rasa si tarhon si se asezoneaza cu un sos facut din ulei, zeama de lamaie, sare si piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Salata de fasole verde cu costita afumata

Ingrediente: 500 g fasole verde, sare, cate 1 ardei gras rosu si galben, 1 dovlecel mic, 1 salata creata, 2 felii paine, 4 lg. ulei, 1 catel usturoi, 100 g costita afumata, 125 ml supa de carne (instant), 1-2 lg. otet, piper

Fasolea se fierbe cca 20 de minute in apa cu sare si se lasa la scurs. Ardeii se taie cubulete, iar dovlecelul feliute. Salata se rupe bucatele.
Painea se taie cubulete. Se incing 2 lg. de ulei intr-o tigaie si se prajeste painea. Se adauga usturoiul tocat marunt. Se scot cubuletele de paine si se pun deoparte.
Se taie costita bucatele si se caleste in uleiul ramas de la paine. Se scoate costita, iar peste grasime se toarna supa si otetul. Se condimenteaza. Se adauga, pentru cateva minute, dovlecelul si ardeii, apoi se scot si se pun deoparte.
Se amesteca salata cu legumele, costita si painea. Se adauga si putin otet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Salata de fasole verde cu piersici si rosii

Ingrediente: 500 g fasole verde, sare, 500 g rosii, 1 catel usturoi, 1 ceapa, 4 lg. otet, piper, zahar, 8 lg. ulei, 1 leg. ceapa verde, 2 piersici tari, ½ leg. busuioc

Fasolea se rupe in bucati si se fierbe 15 minute in apa cu sare. Se scurge bine. Rosiile se curata de coaja si seminte si se taie cubulete.
Ceapa si usturoiul se toaca marunt si se amesteca bine cu otet, sare, piper si zahar, dupa gust. Se adauga ulei. Se toarna sosul peste fasole si se lasa 3 ore la frigider sa se patrunda.
Ceapa verde se taie inele, iar piersicile cubulete. Se adauga la salata ceapa si piersicile. Se orneaza cu frunzulite de busuioc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Salata de linte

Ingrediente: 400 g linte rosie, 1 l supa de legume (instant), 2 lingurite pasta de tomate, 1 ardei gras rosu, 1 salata verde, 1 leg. leustean verde, 3 lg. suc de lamaie, sare, piper, 3 lg. ulei (masline)

Lintea se pune la inmuiat peste noapte. Se scoate si se fierbe 4 minute in supa, cu 1 lingurita pasta. Se scurge si se pastreaza zeama. Ardeiul gras se taie fasii, iar leusteanul se toaca.
Se amesteca sucul de lamaie cu sare, piper, 1 lingurita pasta, 3-4 lg. zeama fiarta si ulei. Se amesteca marinata cu lintea, fasiile de ardei gras si leusteanul tocat. Se tapeteaza un castron cu frunze de salata si se aseaza salata de linte.

Mergi la inceput