Branca ursului

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Am sa studiez in amanuntit problema cu naturiste.Acum sunt la 2 luni de cand iau Mastodynon si inchipuitiva ca acum cand nu prea ar trebui sa mai am dureri de san,acestea au aparul de 2 zile de ma sui pe pereri de durere.Scuza-ti dar parca as avea 2 accese in loc de sani.Ahhhhhh...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Multumesc Bubulina!Voi incepe tratamentul din prima zi de rushii,de n-ar mai veni vre-un an...Azi m-am simtit oricum tare rau,am ametit toata ziua..oricum este f.devreme pentru vreo speranta sant doar in ziua 17.O seara placuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Da, am citit si eu ca BU stimuleaza ovulatia. Bubulina, stii cumva, daca se ia incontinuu sau numai pana la ovulatie? E compatibila oare cu Vitexul?

Tzuca, am si eu probleme asemanatoare tie. Ti-a spus dr. ca vei lua hormoni inca 2 luni.... si pe urma ce va urma? Eu trebuie sa iau clomifen...

Daiana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Dianadi, felicitari pentru steluta! Sper sa-ti poarte noroc!
Referitor la BU, parerile sunt impartite. Daca nu ai alte probleme in afara de stimularea ovulatiei, atunci poti sa incepi din prima zi de Cm si sa te opresti la ovulatie. Daca ai si alte afectiuni pelviene, se ia pe toata durata CM. Durata minima de tratament este de 3 luni.
Nu exista incompatibilitate cu Mastodynon (Vitex). Mastodynonul este foarte bun si pentru perioada foliculara (ajuta la producerea ovulatiei) si pentru faza luteala (creste progesteron), este un bun reglator hormonal. Daca le iei impreuna, este ca si cum ai face stimulare hormonala.

Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencyta spune:

FETELOR,SPUNETI-MI SI MIE CAT TIMP SE IA BU?CAT TINE MENSTRUATIA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Carmen io o iau non-stop. Dar se ia dupa cat stiu eu din prima zi pana la ovulatie. Ca stimuleaza ovulatia. Eu o iau si pentru alte kestii, ca de ovulat ovulez oricum beton, cu ambele ovare, lunar. cu trompele stau io prost. Io am si vreo 5 fibromute mici in uter si uter fibromatos si de aia o iau. Se intrerupe la ovulatie, ca cica face rau in sarcina. Dar cum eu nu consider ca as avea o sarcina decat dupa ce imi intarzie menstra cateva zile si iese testul pozitiv, n-am de gand s-o intrerup decat in acea situatie.
bubulino, cu scuzele de rigoare, te contrazic: mastodynonul nu creste FSH-ul. Sa nu mai spui asta! Fereasca Dumnezeu sa-l creasca, ca asta inseamna ca ne scade rezerva ovariana, adica ovocitele sunt pe terminate! este insa foarte bun pentru cele cu deficit de faza luteala/progesteron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Lachi, cred ca nu m-am exprimat eu bine: pentru maturizarea foliculilor, trebuie ca FSH sa fie in anumiti parametri, daca e prea mic sau prea mare nu e bine. Daca te referi la valoarea FSH in ziua 3, aia e alta mancare de peste. Pentru ca ala se refera la rezerva ovariana. Pentru FSH mare in ziua 3 e buna BU. Gresesc?

Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

tu in mesajul de mai sus te-ai referit explicit la faza foliculara spunand ca creste FSH, estradiol,LH. Iar apoi ai spus despre faza luteala. Eu am zis ca nu creste nici un FSH in faza foliculara si ca nici nu-i de dorit asta. Ce stiu eu e ca Mastodynonul ajuta in deficitul de faza luteala, in masopatii, mastodinii, sindrom premenstrual, etc. Practic ce scrie si in prospect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Da, lachione(lucky one!), ai dreptate. FSH crescut inseamna ovulatie slaba, intr-adevar, nu e de dorit. Ma gandesc ca BU sa creasca estradiolul poate (hormonul local)... Cum vei rezolva cu trompele, faci laparoscopie?

Bubulina, multumesc pentru incurajari. Ce tratament naturist faci? Eu mi-am cumparat azi de la magazinul din piata amzei Maca, BU, tinctura de telina, mai am acasa napraznic, zmeur,tinctura de c. soricelului.
Ma apuc din nou de tratament naturist(am intrerupt pt ca am luat Diane35 pt chisturi). N-as vrea sa iau clomifen. Unde as putea face monitorizare (sa nu coste mai mult de 40lei eco), caci daca ma duc la al meu doctor o sa ma intrebe de clomifen.

Si o sa iau si Vitex.



Daiana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

bubulino sa mor de ras, nu alta! amandoua suntem cu capul in nori! du-te la mesajul tau cu pricina sa vezi ca ai scris Mastodynon desi tu te refereai la BU! Despre Mastodynon spuneai tu ce spuneai si eu nu pricepeam de unde le scoti! ai dreptate cu BU. dar oricum nu creste FSH; asta in mod sigur! pup!

diana, cu trompele am rezolvat-o deja! una a explodat cu o sarcina pe ea,deci nu mai e; cealalta a fost infundata, am desfundat-o laparoscopic..dar nu e functionala. asa ca o am degeaba. e varza.

singura sansa ar fi fiv. am facut-o si pe asta, nu am reusit si acum chiar nu stiu ce sa mai fac.

Mergi la inceput