Copii capricorn ! (4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
april, bine ai revenit !
Eu m-am necajit ca nu a avut Cristina serbare la sfarsit de an, apoi tu, ca a fost serbare, dar n-ai putut fi prezenta.
Bine ca a terminat cu rezultate foarte bune cl. I si e sanatoasa, acum. Tot gatul, ca deobicei, a fost de vina pentru febra aceea ?
Sa faci poze, in weekend, sa-i vedem bucuria pe fata la desfacerea cadourilor si frumusetea acelor locuri, unde e.
Andreia, e prea obositor pentru copii anul scolar atat de lung. Dintotdeauna a fost asa ? Nimeni din parinti nu are obiectii ?
Stiu ca si in Japonia anul scolar e lung si cu vacante mai scurte, de se mirau copiii unei romancute din Japonia, ce fac atata timp in vacanta, copiii din Ro ?
Ceea ce povestesti tu ca fac, copiii in cl. I, acolo, aici fac, copiii in caietele de activitati pentru prescolari de 5-7 ani.
Am reusit sa-i cumparam si noi, Cristinei, o bicicleta noua, chiar ieri. In weekend incepem actiunea ....pe 2 roti.
Carmen, ce a crescut frumusica voastra ! Ii place balaceala, ii place si pe bicicleta, ii place si inghetata.
Iar tu....arati minunat de subtirica ! Tu esti in poze, nu ?
Madalina, vacanta placuta la mare ! Asteptam poze cu absolventul grupei mici la gardinita !
Va doresc o vara superba, fetelor si sper sa mai dati pe aici, din cand in cand !








Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Cateva pozici din vacanta la bunici:
http://entertainment.webshots.com/photo/2706091890063298484EzlwAZ

Nina, Cristina stie sa mearga cu bicicleta fara rotile ajutatoare? Andrada e o ficoasa si nu vrea nici in ruptul capului sa le luam jos, desi sunt ridicate tare si nu prea se foloseste de ele, cred ca vrea sa fie acolo, doar asa in caz de ceva

Andreia, a venit vacanta la voi? Unde mergeti vara asta? veniti in tara?

fetelor va urez o vacanta placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

April, frumoase poze!

Chiar ma intrebam ce-i cu tine, ca nu te-am mai vazut de muuuuult!! Dar, am citit ca-i fost plecata! Cum a reactionat Andrada la vederea cadourilor din Franta?:-)

Nina, sa stii ca, desi pare usoara, scoala aici nu e chiar asa......poate nu fac extraordinar de mult in clasa 1 in comparatie cu Ro, insa in a doua recupereaza (la mate ma refer) si chiar depasesc nivelul din tara (ei invata si tabla inmultirii si impartirii in clasa a doua, spre deosebire de Ro, unde se face in clasa a 3-a). Apoi, sigur din a 2-a incep cu "surf-ul pe net". Vor avea teme, referate de facut......iar din clasa a 3-a astea vor fi la ordinea zilei.

April,......nu a venit inca vacanta la noi, mai avem pia vineri, deci...2 zile! Ce vom face in vacanta......multe!!!! Sau mai bine zis Bianca va avea un super-program de vacanta (o sa va pun poze si detalii pe mail), insa, ce pot spune aici e ca va fi ffffff rar acasa in cele 6 sapt de vacanta.
Pleaca si cu cei de la after school o sapt in tabara si e super-incintata! Mai ales ca, inscrierile se terminasera din aprilie, si noi am reusit sa capatam totusi loc simbata asta! Are si bagajul deja facut, abia asteapta!!! Iar eu n-am emotii de loc. Stiu ca e pe maini bune. Sunt oamenii astia de la after-school niste adevarati parinti! Sunt EXTRAORDINARI! Fac atitea cu copii si au asa mare grija de ei.......singurul regret i-l avem ca, una din fete va pleca din toamna (e f tanara si cred ca anul asta a facut practica aici), insa, nu-mi fac griji pt cine o va inlocui. Am vazut ca, cei de la after school stiu sa-si aleaga personalul. Simbata au avut serbare de vara acolo. A fost f frumos!!! Am sa va trimit citeva poze pe mail.

Si inca ceva.......Bianca merge fara roti ajutatooare de la 3 ani jumate. Stii ce a facut? La prima ei bicicleta a cerut din start sa-i scoatem pedalele si rotile ajutatoare. A mers asa si a invatat sa-si tina echilibrul si dupa vreo luna jumate a cerut sa-i punem numai pedalele. Crede-ma ca primul druma fost lung de 4 km si nu a cazut niciodata. De fapt, de cind mereg pe picicleta cred ca a cazut de 3 ori maxim, si aia din prostie.......La a doua biclicleta, habar nu avem pe unde sunt rotile ajutatoare, ca nu le- afolosit niciodata. Iar acum si-a ales un Montbike cu 6 viteze si merge f bine pe ea (chiar daca e un picut mai mare). Eu cred ca in vara asta si a ta va renunta complet la rotite. Cu rolele s-a mai dat? Bianca, nu! Dar, o va face in RO la mama, ca are alei:-)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Nina pai de ce nu au facut serbare? Multumim de complimente ,da a crescut "bine" Melania in ultima vreme-are 14 kg si-i place inghetata mai ales cea de ciocolata si cu greu o combin sa manance de vanilie macar.Cat despre mine...nu am nici un merit decat un metabolism intens .
April reusite poze,frumoase flori si fete frumoase !
Andreia curajoasa Bianca!

Melania e la faza "eu singura" inclusiv pe bicicleta unde nu lasa pe nimeni sa-i arate cum trebuie sa o faca !bineinteles ca nu reuseste singura dar nu te poti apropia de ea,nici tovarasii de joaca nu-i accepta drept ajutor !incapatanata tare!
Noi mergem la mare dar la sfarsitul lunii ,asa ca va doresc si eu vacante si concedii palcute !


mami Carmen si Melania Ioana(14.01.2005)


POZE

ASA DA-ASA NU !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Ieri am venit de la Andrada. Tot la 2 saptamani o vizitez la bunici. Ii place tare mult, nu vrea acasa pana incepe scoala. Ma bucur si sunt linistita ca-i place si se bucura de vacanta. Putin a fost suparata ca nu am ramas si noi mai mult la ea, dar asta e, serviciul.....si acasa am santier.....sper intr-o luna sa termin.

Arata bine, si-a mai revenit, are rosu in obraji, sta toata ziua afara, mai face si putina recapitulare, citeste povesti, si multe alte activitati. Pe bunu il termina, nu-l lasa nici sa respire. Dimineata daca nu e in pat urla: BUNUUUUUUUUU...saracu', nici la WC nu poate sa mearga. Tare-l iubeste pe tata.

Copilasii vostri ce fac in vacanta?
Mergeti undeva?
Am vrea sa mergem o saptamana la mare, insa doar dupa ce termin cu casa....si daca mai raman bani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Deci, am terminat cu bine scoala. certificatul primit in ultima zi de scoala, e marturia eforturilor ei de un an. Eforturi raspaltite si de cadoul mult dorit si nesteptat: Nintedon DS, dar si de o saptamina la mare, de unde abia ne-am intors azi-noapte is de tabara in care a plecat azi cu cei de la after school. Duminica plecam in tara, asa ca vacanta Bianca e plina! A citit la mare o carticica "Zina marii" in lb romana si am fopst tare incintata de cum citeste in romaneste, mai ales ca nu am mai exersat de peste 5-6 luni. Insa, se vede ca, daca e deja fluenta in germana, i-i e mai usor si in romana. La mate i-am dat niste exercitii si le-a facut repede, asa ca ne-am apucat sa invatam tabla inmulturiii si adunari pina la 100. O sa-i printez si eu testele de la Canguru si sa i le dau in tara sa le faca.

Daca am timp, revin vineri cu info despre cum a fost in tabara (pina atunci nu am nici o veste - nici macar cum au ajuns- de la ea). Eu am citit pe net programul pe care i-l vor avea in tabara is mi- a placut, asa ca nu-mi fac griji.

April, stii cumva la mate in clasa a 2-a ce se face in RO? Dar in clasa 1 au facut adumari si scaderi pina la 100?

Vacanta placuta copilasilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

exact nu stiu ce fac, am auzit ca probleme de tipul celor din cl I dar mai complicate putin. A primit o carte de mate pt cl a IIa dar a luat-o cu ea la bunici si n-am apucat s-o frunzaresc.
Da, a facut socoteli pana la 100 in cl I. Si cu necunoscute, si pb urate cu rezolvare in doi pasi. Te mai tin eu la curent.
vacanta placuta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

dragelor, noi plecam maine pt o saptamana la munte. am creierii varzaaa...
cat despre serban... nu stiu daca e de la cornitele de capricorn sau asa e modelu', dar e de o incapatanare feroce... orice i-ai spune el e pe dos, eventual se face ca nu aude (ba chiar are si "bunavointa sa-mi spuna, "nu te aud, mamiii..."). nici macar pipi nu face daca-l rugam, cand plecam de acasa. plus ca stie deja foarte bine ce anume ne enerveaza cel mai tare, si numai pe alea le face/zice.
cam asa cu noi... vroiam si eu sa ma plang undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Madalina, daca te consoleaza cu ceva si Bianca de cind o stiu face pipi de 3 ori pe zi (uneori mai des)......Nua avut niciodata pb, dar daca o trimit la pipi de fiecarte data nu-i trebuie, desi au trecut citeva ore bune.

Bianca s-a intors azi din tabara. A fost f frumos, au venit toti incintati. Ea cu mai putini dinti Asa ca la noapte o asteptam pe zina maseluta

Noi venim duminica in tara pt 3 sapt Ma sperie caldurtile de-acolo, desi nici vremea de aici nu-mi place

Concediu placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Buna fetelor,

Am fost si noi la mare o saptamana si aici sunt cateva poze,mai dezbracate ele dar nu mi-am putut convinge copila ca nisipul nu face bine la putzulica si funduletz .

Sper ca sunteti bine si voi.Madalina te-ai intors din concediu ?Andreia cum e in tara?


Carmen si Melania Ioana(14.01.2005)


POZE

ASA DA-ASA NU !

Mergi la inceput