Clubul moldovencelor de peste Prut (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tania21 spune:

Multam, inca o data!

Dar de creti - nu prea i-as dori nimanui, ca de frumosi poate sunt frumosi, da gaura in buget fac cu ei in toata luna, chiar acum 2 zile a fost expozitia "Beauty" la Moldexpo. A fost superb acolo, erau de toate pentru par si unghii, dar in juma' de ora am ramas cu portofelul gol...

Ei dar nu-i nimic, asta au vrut femeile tot timpul sa fie frumoase si ingrijite, asa ca nu regret, dar daca ar costa ceva mai ieftin toate sampoanele si cremele tot nu m-as supara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Tanea dar cretisorii sunt naturali sau iti faci permanent?

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mindria n-are loc in doi ca ea e prima care naste un razboi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Karina, si eu am uitat ce-i aia unghie. Nu ca as fi purtat eu unghii lungi, dar macar le ingrijeam, ma mai rasfatam cu o oja ceva, iar acum... dezastru. Am expediat reteta.
Tania, arati foarte bine! Si mie imi plac mult cretii tai, dar parca aud ca ai zici ca iti fac ceva probleme, nu?
Nati, la reteta e atasata si o poza, vroiam s-o vada toti, o bag si asa sper sa se citeasca
Заварные пирожные с взбитыми сливками

тесто
- мука 150 г
- сливочное масло (или маргарин, но только сливочный) 130 г
- молоко 250 мл
- 4 яйца (если яйца мелкие, то лучше взять 5)
- по щепотке (1/4 ч. ложки) соли и соды
крем
- сливки Пармалат 35% 350-370 мл
- сахарная пудра 2 стол. ложки
- сливочно-шоколадная или орехово-шоколадная паста (типа Академия шоколада или Нестле) 5-6 чайных ложек (ну уж это по вашему желанию )
Готовим:
Сливочное масло порезать кусочками и положить в небольшую кастрюльку (лучше из нержавейки), добавить туда же молоко, соль и довести до кипения. Не забывайте помешивать, чтобы масло разошлось. В это время муку смешать с разрыхлителем и как только молоко закипит, смело высыпать мучную смесь в кастрюльку, огонь выключить и энергично мешать, пока тесто не станет отделяться от стенок кастрюли и сформировываться в рыхлый ком. Переложить этот ком в миску, в которой удобно сбивать миксером и остудить до теплого состояния. Затем вбивать по одному яйца при этом взбивая массу миксером на средней скорости. После вбивания яиц тесто будет тягучим, блестящим и очень липким. Пирожные удобно формовать с помощью кондитерского мешка с насадкой, но при его отсутствии можно это делать с помощью двух ложек: одной набирать, а другой сталкивать. Я делаю пирожные с помощью маленького кондитерского шприца со звездообразной насадкой. Конечно возни с этим больше, но мне очень уж нравится легкая ребристость на готовых эклерах.Печь пирожные примерно 25-30 минут при 200 С. Дверцу первые 20 минут не открывать!!! Готовые эклерчики остудить и начинить. Можно только взбитыми сливками, а можно добавить в пирожное по чуточке шоколадной пасты.



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

sau asa
Zavarnye pirozhnye s vzbitymi slivkami

testo
- muka 150 g
- slivochnoe maslo (ili margarin, no tol'ko slivochnyj) 130 g
- moloko 250 ml
- 4 jajca (esli jajca melkie, to luchshe vzjat' 5)
- po shhepotke (1/4 ch. lozhki) soli i sody
krem
- slivki Parmalat 35% 350-370 ml
- saharnaja pudra 2 stol. lozhki
- slivochno-shokoladnaja ili orehovo-shokoladnaja pasta (tipa Akademija shokolada ili Nestle) 5-6 chajnyh lozhek (nu uzh jeto po vashemu zhelaniju )
Gotovim:
Slivochnoe maslo porezat' kusochkami i polozhit' v nebol'shuju kastrjul'ku (luchshe iz nerzhavejki), dobavit' tuda zhe moloko, sol' i dovesti do kipenija. Ne zabyvajte pomeshivat', chtoby maslo razoshlos'. V jeto vremja muku smeshat' s razryhlitelem i kak tol'ko moloko zakipit, smelo vysypat' muchnuju smes' v kastrjul'ku, ogon' vykljuchit' i jenergichno meshat', poka testo ne stanet otdeljat'sja ot stenok kastrjuli i sformirovyvat'sja v ryhlyj kom. Perelozhit' jetot kom v misku, v kotoroj udobno sbivat' mikserom i ostudit' do teplogo sostojanija. Zatem vbivat' po odnomu jajca pri jetom vzbivaja massu mikserom na srednej skorosti. Posle vbivanija jaic testo budet tjaguchim, blestjashhim i ochen' lipkim. Pirozhnye udobno formovat' s pomoshh'ju konditerskogo meshka s nasadkoj, no pri ego otsutstvii mozhno jeto delat' s pomoshh'ju dvuh lozhek: odnoj nabirat', a drugoj stalkivat'. Ja delaju pirozhnye s pomoshh'ju malen'kogo konditerskogo shprica so zvezdoobraznoj nasadkoj. Konechno vozni s jetim bol'she, no mne ochen' uzh nravitsja legkaja rebristost' na gotovyh jeklerah.Pech' pirozhnye primerno 25-30 minut pri 200 S. Dvercu pervye 20 minut ne otkryvat'!!! Gotovye jeklerchiki ostudit' i nachinit'. Mozhno tol'ko vzbitymi slivkami, a mozhno dobavit' v pirozhnoe po chutochke shokoladnoj pasty.

Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania21 spune:

Crinia sunt naturali, asa m-a nascut mama! Doar ca ma fac blonda permanent, culoarea naturala e castaniu

MamaElei problema care mi-o fac e ca nu-i pot lasa fara "atentie" Fara balsam si fel de fel creme hidratante pentru virfuri nici nu pot sa ies din casa. As vrea si eu uneori sa ma trezesc dimineata, sa ma pieptam ca toata lumea si sa ies din casa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Rodica poza ai pus-o pe forum ? ca nu o vad, dar si scrisul nu se intelege.


Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mindria n-are loc in doi ca ea e prima care naste un razboi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Aha, pina m-am jucat eu cu reteta asta a mea de eclere, Tania si spus despre zulufi



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania21 spune:

MamaElei apropo, cind am vazut "ce faci tu in timpul liber" mi-a lasat gura apa
Am mers la masa si am comandat prajitura cu brinza exact cum am vazut in pozele tale
Stau toata ziua si ma gindesc: cum Doamne au femeile astea timp sa faca si copii asa minunati si sanatosi, sa fie si sotioare, si frumoase, si gospodine? Mie acum mi se pare imposibil sa le combin pe toate, abia de reusesc sa ma tin de lucru si sa ma mai petrec in week-end, dar ce-i drept cu bucataria n-am treaba deloc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Rodica, abia astept sa fac si eu eclere, ca tare apetisante par. Dar ce se va bucura sotior, cand am sa-i fac asa surpriza, mai ales ptr ca e amator de peceni treski, si de cate ori venim la Chisinau mereu se zapaseshte cu cateva conserve!

Mda, Tania, nu te invidiez! Imi place parul cret, chiar de multe ori mi-l ondulam, dar sa-l am permanent cret, nooooooo!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Karina, sa inteleg ca nu ai primit emailul meu?
Tania, zic si eu cum a aspus Cornelia nu demult, cind m-am casatorit, stiam sa fac vreo 2 feluri de mincare, iar o supa mi se parea aventura adevarata. Acum, avind timp, ca stau acasa, mai vad siteuri si forumuri culinare si apare interesul sa faci una-alta. Si mai ales cind vad ce fac fetele, imediat si aleg in bucatarie.
Pt toate fetele care nu vor avea posibilitatea sa intre miine, le urez
o zi frumoasa de 8 Martie, sa fiti iubite, rasfatate, fericite si sa primiti cele mai deosebite cadouri




Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput