Necasatorita,dar ma ajuta sa imi cresc fetita...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Nu as putea sa-ti dau sfaturi, dar si eu am fost pusa in fata unei astfel de situatii:barbatul cu care sunt impreuna de aproape 6 ani a dorit sa adopte copilul meu. Fostul meu sot si tatal natural al fiicei mele a murit cand ea avea doar cateva luni.
Desi partenerul meu s-a purtat si se poarta ca un adevarat tata cu fiica mea ,nu am fost de acord sa o adopte. N-as putea sa-ti spun de ce, dar am considerat ca fiica mea a avut un tata, avea un nume si nu vedeam de ce era nevoie ca ea sa poarte numele actualului tata. Asa cum eu ,consider, ca un certificat de casatorie nu ma face sa ma simt mai bine, mai in siguranta,(am mai fost casatorita si actulul acela nu mi-a adus prea multa fericire) asa consider ca poate avea grija de ea si o poate iubi la fel de mult chiar daca poarta un alt nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

El si-a exprimat aceasta dorinta?
Tatal ei inteleg ca doreste sa o recunoasca si sa-si exercite drepturile si obligatiile de parinte?De ce doresti sa o privezi de relatia cu tatal ei natural?
Relatia afectiv emotionala dintre fiica ta si prietenul tau nu trebuie sa treaca pe alt plan, daca nu e materializata a voastra in primul rind.

Mergi la inceput