6 tehnici in asteptarea lui BB mic

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Desi in momentul de fata nu sunt aspiranta pentru ca am deja o fetita, tehnicile prezentate de se potrivesc incredibil de bine situatiei mele.


IERTAREA

M-am despartit de prietenul meu chiar inainte de nastere in niste circumstante nu chiar frumoase. Si desi la nivel mental l-am iertat, imi dau seama ca sufletul meu este inca crispat si nu reuseste sa ierte complet. Chiar daca ii multumesc pentru minunea de fetita pe care a adus-o in viata mea.


ZAMBETUL

O prietena imi spunea ca am invatat cu adevarat sa rad si sa zambesc o data cu aparitia fiicei mele. Si stiu ca are dreptate. E de ajuns sa ma gandesc la fiica mea si zambesc instantaneu. E un val de lumina si caldura sufleteasca care ma invadeaza si imi infloreste pe buze.


MANGAIEREA

Imi aduc aminte de iubirea pe care o aveam pentru burtica mea cand eram insarcinata si cum ma putea motiva sa fac orice pentru ea: sa tin regim pentru diabet, sa imi schimb viata...
Imi placea sa imi pun mainile pe ea, sa o mangai, sa ii fac reiki.
Si acum imi vine uneori sa o mai mangai ca sa ii multumesc pentru miracolul pe care l-a adapostit, dar mi-e rusine. Ai dreptate, nu ar trebui sa imi fie rusine. Ar trebui sa o iubesc in continuare. Cine stie ce surprize imi mai ofera!


TEHNICA „SECRETA”

Inainte de a ramane insarcinata am facut taiji si qi gong, asa ca o cunosteam, iar dupa sarcina am facut reeducarea vaginului care se bazeaza pe aceleasi principii. E o tehnica atat de simpla dar importanta si totusi uit atat de usor de ea.


GRADINARITUL sau BOABELE DE FASOLE

Am crescut boabe de fasole cand eram in scoala si probabil ca o voi face din nou cand va mai creste Marina. Dar aici e vorba de iubirea pe care le-o putem transmite.
Stiu deja ca daca mangai un copac sau o planta iti raspunde. Doar ca uneori uit miracolele pe care le poate face iubirea.


TRATAMENTUL ASTEPTATI DE TOTI

Tratamentul cred ca il pot folosi linistita pentru ca am niste ovare foarte sensibile. Cum ma trage curentul sau ma asez pe ceva rece, cum incep sa ma doara, chiar daca de cate ori ma duc la control nu imi gasesc nimic.


Multumesc.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Darael, am vazut ca la inceput spui ca te adresezi "Celor care au probleme in sfera endocrina, la nivel suprarenalian si genital."

Eu am probleme o problema in sfera endocrina, dar de tiroida. Am o hipotiroidie ca urmare a unei tiroidite Hashimoto declansata la cateva luni dupa nastere. Pronosticul e ca va trebui sa iau toata viata tiroida, ca si mama mea.

Stii cumva daca aceasta problema se poate rezolva si altfel decat cu medicamente?
Primele tehnici le pot aplica si aici presupun dar cred ca am nevoie si de o sustinere printr-un tratament.
Se spune ca ne vindecam singuri, dar uneori avem nevoie de ajutorul celorlalti ca sa credem in noi.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Buna,Darael! Tare iti multumesc pentru randurile frumoase care m-au facut sa lacrimez.E drept ca de doua luni de cand umblu pe la doctori mi-am urat mai intai ovarele,apoi(cel mai tare)mi-am urat trompele obturate si in cele din urma mi-am urat endometru care cred ca e si el bolnav.Le vedeam ca pe niste hidosenii crescute in mine.Nu puteam sa inteleg cum e posibil ca intr-o femeie inteligenta,frumoasa si tanara sa existe asa ceva.O sa incerc sa schimb aceste lucruri chiar de acum,Piticul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Inainte de orice.....

Hristos a Inviat !
Fie ca Lumina Invierii sa va Binecuvanteze Viata cu ingerasi frumosi care sa va pape urechile.....

Dar sa revin:
Scuze pentru absenta – credeam ca subiectul a disparut in ceata .....

sanziana72 – problema pusa de tine este o provocare, dar.... eu cred ca nu ai tiroidita autoimuna Hashimoto. In ciuda a ceea ce se spune, este destul de rara. Daca poti fi ajutata ? Sigur..... dar va trebui sa caut un tratament optim pentru tine si..... sa il si scriu..... sper ca in cateva zile voi reveni cu ceva util, tot la fel de „greu” ca tehnicile descrise pe aici.

piticul – copil frumos, nu lasa ca medicii sa-ti spuna ca ai atatea probleme...... Iarta-te, Zambeste-ti, Mangaie-te usor pe burtica.... si, cu Speranta in Gand si Suflet, trimite un Suras ingerasului care asteapta sa vina in Viata ta – o fetita dulce si frumoasa care o sa-ti umple Viata de Lumina !

Sanatate multa va doresc !
si
Pupici la burtici !

Adrian
http://www.geocities.com/dara2el/
6 tehnici in asteptarea lui BB mic

„Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, si inca nu sunt sigur de primul.” Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by DARAEL
Dar sa revin:
Scuze pentru absenta – credeam ca subiectul a disparut in ceata .....




Un subiect asa frumos nu dispare in ceata!

quote:
Originally posted by DARAEL
sanziana72 – problema pusa de tine este o provocare, dar.... eu cred ca nu ai tiroidita autoimuna Hashimoto. In ciuda a ceea ce se spune, este destul de rara. Daca poti fi ajutata ? Sigur..... dar va trebui sa caut un tratament optim pentru tine si..... sa il si scriu..... sper ca in cateva zile voi reveni cu ceva util, tot la fel de „greu” ca tehnicile descrise pe aici.




Darael, ma bucur ca ti-am oferit o provocare! Se spune ca in viata trebuie sa alegi calea cea mai grea ca sa te bucuri de ea!

Din cate am inteles eu despre tiroidita autoimuna Hashimoto este caracterizata prin anticorpi anti tiroidieni crescuti - antiTPO (cazul meu) si intr-o anumita faza se poate trece in hipotiroidie.
Cand mi-au descoperit-o aveam TSH-ul la 152 in loc sa fie mai mic de 5.

In plus se spune ca se transmite dispozitia catre aceasta boala pe linie materna. Mama ia de 30 de ani tiroida, desi pe vremea ei nu cred ca se faceau anticorpii si nici nu i s-a pus un diagnostic clar.


Numai ca eu nu tin sa fiu dependenta de un medicament o viata de om (de fapt nu tin sa fiu dependenta de nimic daca se poate fara).
Exista atatea modalitati alternative de vindecare incat presupun ca trebuie sa existe ceva si pentru aceasta problema. Din pacate pana acum nu am gasit mare lucru.
De fapt nu am gasit pe cineva care sa spuna ca a reusit cu alte metode (si as prefera sa nu fiu eu deschizatoare de drumuri in directia asta, adica sa servesc de cobai).

Am auzit de ceaiul de sanziene, de masaj facut zilnic... Dar toate astea stimuleaza tiroida, ori eu am citit ca in tiroidita Hashimoto (daca asta o fi !?) unii medici iti dau sa iei medicamentul suplinitor chiar daca nu a aparut hipotiroidia ca sa ii permita tiroidei sa se odihneasca. Asa ca nu stiu daca tehnicile de stimulare a tiroidie nu ar face mai mult rau decat bine.
Eu as fi vrut ceva care sa regleze cauza, nu efectul.


Am mai gasit pe un site ceva de genul:

VINDECAREA PRIN GANDIRE

C.M.P. = cauza mentala a problemei N.M.G. = noul model de gandire

Probleme glandulare
C.M.P. : Proasta distributie a ideilor primite si transmise. Ascunderea sinelui.
N.M.G. : Am toate ideile si activitatile ghidate Divin, de care am nevoie. Sunt perfect asa cum sunt. Ma iubesc si ma accept in totalitate.

Glanda tiroida
C.M.P. : Umilire. “Nu voi face niciodata ceea ce doresc sa fac. Cand va veni si randul meu ?”
N.M.G. : Merg dincolo de vechile limitari si acum imi permit sa ma exprim liber si creativ.

Voi incerca probabil si in directia asta.

Imi cer scuze daca m-am lungit, dar mi-am spus si eu of-ul in speranta sa apara ceva folositor.


Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by sanziana72
Am auzit de ceaiul de sanziene, de masaj facut zilnic... Eu as fi vrut ceva care sa regleze cauza, nu efectul.


Esti o dulce.
Dar sanzaienele nu o sa-ti foloseasca – pe cuvant de soim al patriei. Sunt plante minunate, utile intr-o gramada de afectiuni, dar nu in ceea ce te framanta pe tine.

Normal ca o sa fii “deschizatoare de drumuri” – crezi ca au fost multe fete cu probleme ca ale tale ? Esti unica si.... daca nu te vei clona in urmatoarele zile, tratamentul va fi doar pentru tine !

Referitor la tratament – am sa-ti povestesc in viitor despre tratament doar pe PM pentru a lasa acest subiect fetelor care vor fi burtici in urmatoarele luni !

Si, apropo de viitoare burtici.....

Fete frumoase,
Cum stati cu Mangaierea ?
Dar cu tehnica secreta ?
Si.... mai ales: Cum stati cu Zambetul ? Zambiti fete frumoase Cerului si Pamantului, Tuturor celor din jur, Voua sa va Zambiti si.... nu in ultimul rand, Zambiti Ingerasilor care asteapta sa vina in Viata voastra sa va “exploateze” cu mii de pupicuri.....

Adrian
http://www.geocities.com/dara2el/
6 tehnici in asteptarea lui BB mic

„Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, si inca nu sunt sigur de primul.” Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Un Zambet daca asi avea
Impreuna cu Mangaierea
Unui Ingeras
L-as dona..... !

Tuturor Ingerilor Lumii, le daruiesc o !

Adrian
http://www.geocities.com/dara2el/
6 tehnici in asteptarea lui BB mic

„Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, si inca nu sunt sigur de primul.” Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Darael...voi incerca cu placere tehnicile...si sper sa dea rezultate...si probabil doar mie imi vor face bine...pentru ca din pacate...sotul meu are probleme mari cu spermograma...si e greu sa cred ca se pot inmulti si creste precum boabele de fasole....desi tare mi-as dori..

anda

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

diciu – copil frumos, cel mai important este sa nu-ti pierzi speranta..... iar daca sotul are niscai probleme, cred ca va trebui sa-i spui de tehnici, in special de tehnica secreta....... evident, fara sa fie „fata frumoasa”.

Pupici la burtici !

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Darael, !
Lumea ar fi mai buna cu oameni ca tine!!!

Sunt convinsa ca aceste sfaturi sunt minunate...chiar si pentru o viitoare mamica de bb2 care nu a avut probleme in a ramane insarcinata...
Mai greu cu iertatul...asta o fac mereu...dar ce ma fac daca nu pot uita???
DE zambit zambesc mereu...noroc ca sotzul nu e gelos...iar acum am motive in plus!!!
Fasole n-am "plantat"...e interesant, probabil Maysa va fi incantata sa vada ce face mami...doar sa nu incerce sa manance...
Contractarile muschilor pelvieni nu sunt oarecum similare cu exercitiile Kegel??? CAre e diferenta? Tu spui ca e bine sa nu facem aceste exercitii decat pana in luna a doua...ori eu sunt in a 5-a...
DE mangaiat ma mangai, nu am motive sa-mi detest corpul, NU SUNT PERFECTA dar ma iubesc asha cum sunt! Chiar si mai dolofana, stiu ca-mi voi reveni (chiar si cu eforturi, dar se poate!)

Catina si argila sunt deci bune si in sarcina...
Argila de care??? Sunt mai mult tipuri (culori)...stiu ca pentru fiecare individ se potriveste un anumit tip de argila...sau asha mi s-a spus de catre o energoterapeuta...In ce scop argila, detoxifiere, cumva???

Multumim din nou pentru sfaturi, multumim ca esti alaturi de noi!!!

Ramona (sapt. 20)



Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput