Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Simodina ma faci sa rosesc . O sa incerc sa pun pe adresa comuna hehehe... Ma apuca rar si im trece repede .

LiaMia cu placere. Sa-mi zici daca iti va placea.

nanadana .

Anya sunt tare frumoase pozele, ce conteaza cand sunt facute.




Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Frumoasa poza cu Miruna mancand !
Ioana borcanelele de la Hip contin zahar si gluten? Ca nu am gasit altfel.


Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Nicole, ce sexy este Ioana

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)



www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

am pus si eu cateva foto in albumele comune (la mamici, baita, botez si 5 luni).

AVEM COPII TARE FRUMOSI: SA NE TRAIASCA FERICITI MULTI ANI SI SA NE BUCURE IN TOT MOMENTUL!

intrebare intrebatoare: ce-i aia FLIPPER??? ca eu nu stie

LiaMia, mama lui Florin (31 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

eu ma duc la nani-nani: florin doarme deja de o ora, tati motaie, iar eu mai am nitel si adorm pe tastatura... vremea e de vina: nici nu ai zice ca ieri ne lafaiam la 17 grade, in soare.

noapte buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Raluca ai dreptate. Cand ma gandesc la sanii pe care ii aveam inainte...ma apuca groaza. Mai ales ca eu am pus in sarcina 30 kg. Acum am de dat jos 20 kg sau macar 15 kg si cred ca sanii mei vor deveni iremediabil flescaiti.

Ioana succes in gasirea unei bone mai de Doamne ajuta.

Anto cred ca trebuie sa ai un codec.......XviD MPEG-4 parca

Dani_flor nu-s ce sa zic cu mesele..poate doar merci ca a mea desii e nascuta in aceeasi zi cu Mariuca, ta papa 6 rareori 5 mese pe zi. Dar recunosc ca serios papa doar la 4 mese... restul e tzatzo-suzi. Noaprea variaza intre 7 ore si 10 ore rareori 12

Marinela fi mai cu tupeu...E sanatatea lui Iaris la mijloc. Am vazut pozele e dulcic foc imi place poza cu tata cu care seamana bine. Eventual cand mai vine cineva povesteste tarasenia cu kk si spune-le ca au venit in vizita unii care nu s-au spalat

Veronica detaliaza faza cu iesitul capului din patut ca mi-a stat mie inima in loc...Cum asa?

Ioana oare nu te-ai intrebat niciodata dupa masa daca sa o speli saui mai bine faci altul?

Irina nu pot sa nu remarc zambetl tau alturi de mama soacra. Sigur nu te gandeai la tort.

Maddy, Bianca e o dulceata. Ce-i faci de are un par asa mare?

Fetelor care nu puteti sa-i dezvatati de suzi. Cand ma gandesc ca eu cu orice pret vroiam sa o invat cu suzi ca sa nu suga degetul....caci ma gandeam ca atunci cand va fi mai mare pot sa-i arunc suzi dar degetul nu-l pot taia. Acum ca citesc pb cauzate de suzi parca ma bucur ca nu a vrut suzi...iar mai tarziu o sa va bucurati voi ca nu suge degetul. Nici nu sti cum e mai bine.




Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

eu ma duc la nani-nani. florin doarme deja de o ora, tati motaie si el, iar eu mai am nitel si adorm pe tastatura
vremea e de vina: viscoleste de nici n-ai zice ca ieri ne lafaiam la 17 grade in soare.

noapte buna,

LiaMia, mama lui Florin (31 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Mamicilor scumpe
Ori de cate ori timpul imi permite,va citesc,si culeg din tot ceea ce impartasiti ceea ce este bun (si sunt multe lucruri bune).
Asa ca m-am gandit la randu-mi sa impartasesc cu voi cateva din retetele mele usoare pentru bebelusi. Daca o sa va placa o sa va mai spun si altele.

Suc de fructe cu branza de vaci si biscuiti

Cantitatile necesare sunt:2 biscuiti,50g branza de vaci,100g suc de fructe,2 lingurite de zahar sau miere.(sucul poate fi facut din mere,piersici,visine,portocale etc).
Branza se paseaza prin sita,se amesteca cu zaharul.Biscuitii se piseaza,se amesteca cu sucul de fructe si se lasa 10 minute pentru a se inmuia.Se adauga peste branza amestecata cu zaharul,se freaca pana cand compozitia devine spumoasa.Se da la sugarii in varsta de 5 luni+.

Supa crema de orez

Cantitatile necesare de care avem nevoie sunt:500 ml apa sau 200-300 ml supa de zarzavat,doua lingurite de orez,4 linguri de lapte,o lingurita de unt,sare.
Orezul ,ales si spalat,se fierbe in supa de zarzavat pana cand boabele se inmoaie suficient,se paseaza prin sita,se adauga eventual apa pierduta prin evaporare,daca a scazut sub 200 ml lichid.Se adauga 4 linguri de lapte,sare,o lingurita de unt,se mai fierbe in cateva clocote(2-3 minute).Poate fi servita copiilor de la varsta de 5-6 luni.Fara adaos de grasime poate fi folosita in dieta de realimentare a copiilor de la 5-6 luni,convalescenti dupa diaree.

Piureul de zarzavat

Cantitatile necesare:200g zarzavaturi fierte in supa de zarzavat sau carne(morcov,patrunjel,telina,cartofi),2-3 linguri de lapte,5 g unt,5 g zagar,sare.
Zarzavaturile fierte se dau prin sita cat sunt calde.Se amesteca bine cu laptele cald,la care dupa gust,se poate pune si zahar.se adauga untul si sarea.se amesteca pana compozitia capata un aspect spumos.se serveste cald. Se da bebelusului incepand cu luna a 4-a.

Ei cam atat deocamdata,va las ca a apucat-o foamea pe Jessica.
Oh,tot am vrut sa va spun, am pus si noi poza cu ea in albumul nostru comun "mancam" si o puteti vedea.Ce ziceti am mai crescut?
Gata va pe curand.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_reurean spune:

Seara buna tuturor,
m-am uitat azi pe albumele comune, asa niste copii frumosi! Toti unul si unul! Sa ne traiasca!
Eu sunt un pic suparata ca l-am cantarit azi pe Andrei care la 4 luni si 10 zile are admirabila greutate de 6375g. Si nu era rau sa aiba mai mult, ca in ultima saptamana a luat vreo 80 de grame.
Ma gandesc sa incep cu diversificarea. Cu suc de mere si morcov...etc
Vroiam sa va rog tare mult sa imi trimiteti si mie pe PM carticica cu diversificarea daca o aveti.
De cateva zile ma tot pregatesc sufleteste si i-am luat si scaun de la chicco si arata foarte bine. Bebe e foarte fericit in el si oricat ar fi de suparat daca ajunge in scaun nu mai spune nici pas!
Tre sa fug ca miorlaie

Delia-Vio
POZE cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Anya20 ce m-a emotionat povestea ta...Ati avut o idee grozava. Si aratati absolut superb amandoi. Casa de piatra

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput