Sa-i spun prietenei?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

Buna fetele!
Este prima data cand scriu aici, dar vreau sa va spun si eu o poveste din care am tras concluzia ca ... indiferent cum procedezi ... in final depinde de cat de inteligenta este prietena pe care tu vrei s-o ajuti ...
Acum vreo 5 ani eram un grup frumos de 5 prietene bune, dar ca in orice grup, normal ca si noi aveam afinitatzi intre noi doua cate doua, iar a cincea, plecata din tzara intre timp, incerca sa pastreze grupul unit.
Si iata ca cea care imi era mai draga mie din tot grupul ... sa-i spunem ... fictiv ... Alina ... se indragosteste lulea de ... sa-i zicem Mihai. Dupa vreo luna si un pic una dintre prietenele mele ... sa-i spunem ... Carmen ... se cupleaza si ea cu Mihai ( fara stirea Alinei desigur ). De toata treaba asta am fost singura care s-a prins, si asta si pentru ca deja il cunosteam si pe el, ca doar "se daduse" si la mine si-l refuzasem categoric ( ba chiar l-am amenintat ca-i spun Alinei daca nu-si baga mintile in cap ). Asa ca, prinsa intre cele doua prietene ale mele ( pe el nu dadeam 2 bani ), eram pusa intr-o situatie foarte ingrata: aceea de a o asculta pe Alina de cate ori se plangea ca Mihai are un comportament ciudat si de a sti in acelasi timp care e motivul lui de se comporta asa. Iar biata Alina suferea enorm ...
Si am luat o decizie: am incercat sa discut mai intai cu Carmen. Am incercat sa-i explic ca nu e frumos ce face, apoi am rugat-o sa ia o decizie: s-o rupa cu Mihai fara ca Alina sa mai afle ce se intamplase de fapt ( iar eu promiteam sa nu suflu o vorba ), sau sa continue cu el dar sa aiba bunul simtz sa-i spuna Alinei si sa nu-si mai bata joc amandoi de ea. Daca nu ... i-am promis ca eu voi fi cea care ii va spune Alinei pt ca eu nu accept asa ceva in grupul nostru. Raspunsul ei? "Vezi-ti fata de treaba ta si lasa-ne pe noi! Fa cum crezi tu de cuviintza, mie nu-mi pasa!"
Asa ca ... i-am spus Alinei adevarul. Biata de ea banuia ca Mihai are pe altcineva, dar nu reusea sa afle cine e. Atunci eu i-am spus "fata, te rog eu, fii atenta la Carmen". Din acel moment, cunoscand bine caracterul "prietenei" noastre, ea nu a mai vrut sa stie nimic de ei doi. S-a lamurit, s-a retras din viatza "lor" ( nu fara un scandal monstru ), a ramas si in ziua de azi prietena mea cea mai buna si de fiecare data cand amintim de povestea aceea imi multumeste pt ca am avut taria sa-i spun. Sigur ... cu cei doi nu mai am nimic de discutat de atunci, dar ... cui ii pasa? eu nu am nevoie de astfel de "prieteni". Acum cei doi sunt casatoriti de vreo 3 ani ( dar vai! ce casnicie au ... ), iar prietena mea sa pregateste de nunta cu un barbat minunat care i-ar da si luna de pe cer daca ar putea ...
Asa ca fetelor, faceti asa cum va dicteaza voua inima si daca respectiva are putzin mai multa minte, nu are de ce sa va considere invidioase, geloase sau mai stiu eu cum ...
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Alma, pe scurt: spune-i prietenei tale tot, sa stie ce hram poarta.Daca sunteti prietene bune, te va crede neconditionat.Daca intre voi doua apare o ruptura, inseamna ca legatura voastra nu era de fapt solida.

Acum cativa ani eram cu un tip, ma ceruse de nevasta si eu acceptasem.Am 2 prietene bune,cu una urma sa plec eu a doua zi din Bucuresti, asa ca peste noapte a dormit la noi.Eu m-am culcat mai devreme, ei au mai ramas la TV.In seara aceea "viitorul meu sot" a incercat sa o sarute, nu a reusit si ea nu mi-a spus nimic.

Dupa juma' de an el m-a parasit.De-abia atunci prietena mea mi-a spus ce ( nu) se intamplase in noaptea aceea.Spuneam ca am 2 prietene bune.Cea in cauza s-a sfatuit cu cea de-a doua si impreuna au hotarat sa nu-mi spuna decat daca lucrurile se precipita si eu chiar ma marit cu el ( ele nu credeau ca relatia va dura).

Cand am aflat am crezut-o si sunt convinsa ca nu a fost nimic mai mult.Mi-am dat seama ce norocoasa sunt ca nu mai sunt cu el si ca am 2 prietene bune, DAR as fi preferat sa-mi spuna atunci, pe loc.De ce sa mai traiesc langa cineva care poate face ce a facut el? Pierdere de timp.

Suna rece povestea mea, dar numai eu stiu ce dureros a fost....

Patrice si Ilinca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/nature474/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Relatia mea cu ea s-a terminat azi, dupa cateva luni in care m-a tot atacat, bucurandu-se cand imi era rau si dandu-mi peste nas cand imi era bine. A vazut in mine o rivala si aici a gresit... Eu n-am vrut decat s-o ajut sa vada ceea ce nu vedea singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Alma, tu ai facut tot posibilul s-o ajuti si s-o protejezi... Daca se bucura cand ti-era rau, nu stiu cat de buna prietena iti era. Din ce ai povestit, nu ai gresit fata de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

draga, parerea mea e sa renunti si la "prietena" si la "prietenul" - pentru fiecare dintre ei cred ca ai motive. si uite asa le-as rezolva eu in locul tau. acum depinde de tine si de ce simti tu.
si, evident, sa nu ii spui prietenei. nu cred ca ar intelege intentia ta reala.

bafta !

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput