Clubul moldovencelor de peste Prut (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

In sfirsit si poza cu tortul Diplomat .
De asemenea puteti sa-l vedeti pe Lucianca cum merge.

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mindria n-are loc in doi ca ea e prima care naste un razboi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Lilia - suntem linga tine si Doamne ajuta sa treceti cu bine. Te asteptam cu cele mai bune noutati.

Corina - chiar a meritat sa tot amini cu aratatul pozei Diplomatului, e foarte frumos si sunt sigura ca e si gustos.
Lucian pare asa mare, si parca abea mai ieri intrebi de diversificare. Sa va traiasca.

Natalia - mie imi pare ca e ceva foarte-foarte fin . ai si gustat deja, care e parerea ta?
da de ce e asa jos daca e din portie dubla, sau se datoreaza platoului lat?

Alina - daca fata mea e cea mai mare (pina ce) din gasca, apoi Alex e cel mai mere. O sa ne comparam evolutia si progresele dupa el


-------------------------------
ce mari suntem

Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Lucia_B

Natalia - mie imi pare ca e ceva foarte-foarte fin . ai si gustat deja, care e parerea ta?
da de ce e asa jos daca e din portie dubla, sau se datoreaza platoului lat?


Kanechno c-am gustat. E suuuuuper bun la gust, cu o consistenta foarte fina si usoara. Ar fi mers foarte bine sa fi pus si niste coaja rasa de lamiie sau de portocala. Si ar fi fost frumos sa fi ornat suprafata, dar sincer, mi-a lipsit fantezia momentan. Ma gindeam la varianta sa presar cacao printr-un ornament de tip "trafaret", dar nu am asa ceva, iar sa decupez singura din hirtie imi era o leeeeeneeee. Asa ca am lasat ca prima data fara ornament.
Da, mi-a iesit nu foarte inalt din cauza formei mari, de 28 cm in diametru.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Lucia, baiatul Alionei e mai mare!Numai ca nu ne spune mai nimic despre Amedeo al ei!Asa ca Alion treci la povestit ce-ti mai face baiatul.
Acum sunt destul de vizibile diferente de varste, dar un pic mai incolo toti vor semana intre ei!
M-am uitat si eu la pozele cu Lucian, si mi-am imaginat pe Alex la 1 an, era tot asa cu obrajori pufosi, si avea inca fata de bb. Ei acum nu e tare vzroslii, dar totusi si-a schimbat fizionomia!
E tare haios cand ma cheama sa vin "Vii?" si are asa o fata haioasa de nu mai pot de dragul lui.

Am gustat si eu din tortikul meu, desi e cam tare inca(abia maine va fi bun), dar e deja super gustos!
Am uitat sa spun Corinei, ca arata foarte frumos tortul tau!!!


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Karina, am vazut ca intrebai de exercitiile Kegel. Eu le-am facut in timpul sarcinii, ca asa am fost sfatuita la cursurile de gimnastica prenatala, plus ca am citit pe net ca sint necesare. Ca sa fiu sincera, nu le-am facut frecvent, ci doar cind imi aduceam aminte de ele. De efect ce sa-ti spun, pipi pe mine nu fac dupa ce am nascut, de sex nu ma pot plinge, senzatia e la fel ca inainte . Deduc de aici ca au avut un rost aceste exercitii, insa nu sint sigura, poate asa e organismul meu, ca si-a revenit complet dupa nastere si sint muschii elastici.
Acum nu vad rostul exercitiilor, de aceea nici nu le mai fac, dar la urmatoarea sarcina le voi relua.
De ce intrebi, simti vreo schimbare in organismul tau care ar necesita ceva exercitii pentru tonus muscular?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Natalia iti spun de ce intrebam, ca sa nu creada lumea ca sunt obsedata sexual cu intrebarile pe care vi le pun
Am avut o nastere grea si copilul destul de mare din care cauza mi-au facut epiziotomie. Dar nu e asta problema, dupa nastere m-am ales si cu hemoroizi care din ce merge ma deranjeaza tot mai mult (plus ca am fost constipata o perioada foarte lunga de timp care a agravat situatia). Ma gindeam ca poate aceste exercitii pot imbunatati musculatura si sa se refaca totul...Plus ca ma gindesc ca pentru nasterea viitorului bb ar fi bine sa fie pregatit perineul, adica muschiii pubococcigieni pentru ca sa nu mai am o alta epiziotomie. Poate se va primi fara ea si fara rupturi (sigur ca fiecare are drept sa viseze...)
Dar a mai aparut ceva, ieri am aflat o nouatate care m-a dat peste cap. O persoana apropiata mie are prolaps uterin, astfel tb operata si inlaturat uterul. Ea e speriata si stresata. Eu cautind cit mai multa informatie despre aceasta am constatat ca foarte multi recomanda exercitiile Kegel ca pe viitor sa nu apara astfel de probleme.


Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mindria n-are loc in doi ca ea e prima care naste un razboi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Florile sant pentru voi harnicutelor!
Lucia asa tort daaa,am o pofta,am inceput sa salivez,ma gandesc ca si la gust a fost super.Frumosi si trandafirii.
Natalia ne-ai aratat atatea ai si tu dreptul la o plimbare,dar vad ca nu te lasi si ne surprinzi din nou cu bunatati.Voi chiar numai cu cuptorul incins stati,ca eu tare greu ma mai misc cu dulciurile.
Karina bravo si tie vad ca si tu ai facut un tort frumos,dar pe mine mai mult m-a impresionat Lucian ce incepe el sa umble pe la cometicele mamei,si a inceput sa-si aranjeze si parul..ce baiat mare are mama!
Ma intrebi de apartament...care? ca nu e al nostru e de la ANL noi platim chirie si avem dreptul sa stam 5 ani dupa nu stiu ce va fi probabil se vor vinde,dar eu nu intentionez sa-l cumpar nu am asa bani si-l voi ceda inapoi primariei sa-l dea la alti tineri.
Alinca asa racita cum esti(insanatosire grabnica)nu te lasi fara a face si tu ceva bun.Si Amedeo tot mai multe perle scoate,asa ca te inteleg cat tie de drag Alex,acum sat cei mai interesanti cand incep sa vorbeasca asa-s de scumpi.
Lilia,draga de tine te inteleg perfect prin ce treci acum cand iar trebue sa o operati pe Amelia,ma voi ruga pentru voi sa treceti cu bine peste toate si sa fie ultima voastra internare.Multa sanatate!
Cornelia te invidiezi,ce bine mergi la film..eu nu am mai fost la un film de 9 ani,aici la noi nu este cinematograf,cand eram la Iasi saptamanal mergeam la film,asa-mi place.Profita la maxim de tot cat mai santeti inca 2,cand vine bebe multe se cam raresc.
Doroti felicitari pentru intrarea in ultimul trimestru al sarcinii.Pina cand mai mergi la servici? Eu din luna a 7 am stat acasa si m-am ocupat de trusoul bebeului cumparindu-i tot ce-i trebue,ca eu sant pretentioasa si nu mi-ar fi plcut sa faca altii cuparaturile pt. bebe.Saptamanal caram cate un pachet de la posta,deoarece aici nu gaseam nimic si faceam comanda si le primeam.A fost cea o perioada super faina cumparand lucruri pentru viitorul tau puiut.Doamne ce emotii ma apuca cand ma gandesc.Tie o sarcina cat mai usoara.
Davina am vazut ce poze faine ai facut..bravo.Da zi-mi ce mai fac lalele inca nu le-a vazut Deanna? Ai grija unde le pui,ca stii tu copii astea sant f. curiosi.
Hai fetelor ca m-am cam lungit la vorba,va las si mai astept noutati.
Pana vin iar sper ca nu va gasesc la capitolul 20
p.s.Nati poti completa si la mine ziua nasterii 9 martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Karina, aici se face epiziotomie la orice nastere, din cite stiam eu. Si mie mi s-a facut. Nu regret, pentru ca ma simt refacuta complet inca de la 2 luni dupa nastere. E important desigur si un medic bun, care sa coase acolo corect si ingrijit, parerea mea.
Hemoroizii sint intr-adevar o chestie nasoala, din fericire, n-am suferit niciodata de asa ceva, dar am auzit de la prietene care tot dupa sarcina/nastere au avut. Nu cred ca doar exercitiile o sa te ajute sa scapi de ei, iti trebuie un tratament special pentru hemoroizi. Acum exista metode avansate si destul de simple de a scapa de aceasta problema, cred ca stii si tu.
Exercitiile se pare ca sint de folos si in afara sarcinii, am citit si eu subiectul deschis de tine in Femina intim. Chiar o sa reincep sa fac si eu aceste exercitii periodic, ca rau n-au cum sa faca. Merci ca mi-ai dat o idee buna.

Imi pare tare rau pentru cunostinta ta, imi inchipui ca e o experienta destul de traumatizanta pentru ea.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am uitat sa zic, si mie mi-a placut tortul Karinei, si celalalt prajiturel scump ce alerga voios prin casa si explora imprejurimile.

Aliona, imediat completez lista, dar anul nu ni-l spui?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Fetelor multumesc de apreciere pentru tort, dar mai ales pentru Lucian. Care mamica nu e fericita atunci cind ii lauda puiul?


Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mindria n-are loc in doi ca ea e prima care naste un razboi

Mergi la inceput