Sterilet!?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Eu zic sa NU.
Si eu am avut si n-o sa-mi mai pun niciodata.
Cicluri jumatate din luna si foaaarte abundente, nu, merci!!!
Implicit, viata sexuala perturbata la max si cheltuieli inutile cu tampoane!
In plus de asta, risc de infectie, controale periodice...
Si cel mai penibil este ca SE SIMTE! Eu una il simteam (in anumite momente...), ma stinjenea. Apoi, te doare cind ti-l pune si cind ti-l scoate... si te si raneste.
Asa ca eu nu sfatuiesc pe nimeni sa-si introduca asa ceva in organism.
Nici macar nu fereste de sarcini, principiul functionarii lui fiind altul (impiedica oul sa evolueze normal in uter) iar riscul de a face o sarcina extrauterina este crescut .

Si ce sa mai spun... cind este cam

Concluzia: NU, NU, si iarasi NU!!!





@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Eu zic sa NU.
Si eu am avut si n-o sa-mi mai pun niciodata.
Cicluri jumatate din luna si foaaarte abundente, nu, merci!!!
Implicit, viata sexuala perturbata la max si cheltuieli inutile cu tampoane!
In plus de asta, risc de infectie, controale periodice...
Si cel mai penibil este ca SE SIMTE! Eu una il simteam (in anumite momente...), ma stinjenea. Apoi, te doare cind ti-l pune si cind ti-l scoate... si te si raneste.
Asa ca eu nu sfatuiesc pe nimeni sa-si introduca asa ceva in organism.
Nici macar nu fereste de sarcini, principiul functionarii lui fiind altul (impiedica oul sa evolueze normal in uter) iar riscul de a face o sarcina extrauterina este crescut .

Si ce sa mai spun... cind este cam

Concluzia: NU, NU, si iarasi NU!!!





@+...
O&A


Sunt de aceeasi parere cu Otilia,nu am folosit si nici nu voi folosi.Acum folosesc pilule si vad ca-mi priesc si nici nu m-au ingrasat.
DE CE SA MA DACA NU MA DOARE
arabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Subscriu pt NU.
Nu am folosit niciodata sterilet...dar imi repugna rau ideea...nici nu suport sa ma gandesc ca as avea un corp strain in mine...
Dar sunt convinsa ca sunt femei care s-au impacat ff bine cu aceasta metoda de contraceptie...
Eu una nu suport nici macar ca idee...Poate o idee preconceputa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Si eu m-am gandit la sterilet, dar, la fel, sunt in dilema...

Eu am folosit si folosesc anticonceptionale si, deocamdata, nu am de ce sa ma plang. Nu m-am ingrasat si nu cred ca niste contraceptive pot fi o cauza atunci cand mai luam in greutate. Eu, daca mananc, ma ingras... Daca nu, nu!!!

Asa ca, in privinta steriletului, nici eu nu stiu ce sa fac... Am citit ce-ati scris voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancamiruna spune:

Dragele mele pina nu incercati nu stiti daca organismul vostru va suporta sau nu steriletul. Doctorul ginecolog al fiecarei femei trebuie sa stie care este cea mai buna solutie contraceptiva pentru fiecare. Sigur ca daca ai un ciclu abundent de felul tau si i-ti mai pui si sterilet va fi un adevarat dezastru dar daca ai un ciclu scurt si uscat cum este al meu, steriletul i-ti va prinde bine. In privinta stinjenelii la contactul sexual, nici pomeneala, daca acesta este bine pus, adica in mijlocul colului uterin unde nu se ajunge decit daca se deschide colul ceea ce nu poate face decit doctorul. Deci daca doare la contact steriletul nu a fost bine montat si apasa pe ceva producind durere. ATENTIE Steriletul se pune doar la femeile care au nascut. Eu nu sfatuiesc pe nimeni nici sa-si puna nici sa nu-si puna, eu doar va relatez discutia purtata cu doctorita mea (lucreaza la Giulesti si are cabinet particular in Dr.Taberii) inainte de a-mi pune steriletul si ceea ce mi s-a intimplat mie. Fiecare hotaraste singura ce are de facut, eu cred ca am facut o alegere buna pentru ca ma simt excelent si am scapat de stresul de a ramine gravida cind nu doresc. Succes si discutati cu doctorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

quote:
Originally posted by arabella

quote:
Originally posted by Otilia

Eu zic sa NU.
Si eu am avut si n-o sa-mi mai pun niciodata.
Cicluri jumatate din luna si foaaarte abundente, nu, merci!!!
Implicit, viata sexuala perturbata la max si cheltuieli inutile cu tampoane!
In plus de asta, risc de infectie, controale periodice...
Si cel mai penibil este ca SE SIMTE! Eu una il simteam (in anumite momente...), ma stinjenea. Apoi, te doare cind ti-l pune si cind ti-l scoate... si te si raneste.
Asa ca eu nu sfatuiesc pe nimeni sa-si introduca asa ceva in organism.
Nici macar nu fereste de sarcini, principiul functionarii lui fiind altul (impiedica oul sa evolueze normal in uter) iar riscul de a face o sarcina extrauterina este crescut .

Si ce sa mai spun... cind este cam

Concluzia: NU, NU, si iarasi NU!!!





@+...
O&A


Sunt de aceeasi parere cu Otilia,nu am folosit si nici nu voi folosi.Acum folosesc pilule si vad ca-mi priesc si nici nu m-au ingrasat.
DE CE SA MA DACA NU MA DOARE
arabella



Unul din efectele posibile ale steriletului: infundarea trompelor. Asa ca mai ganditi-va....

Lidia
Este imposibil sa-i multumesti pe toti!

Mergi la inceput