Sterilet!?

Sterilet!? | Autor: Loredana

Link direct la acest mesaj

Fetelor am si eu o intrebare, ce credeti despre sterilet? Am inteles ca nu orice organism il accepta. Am intilnit o cunostinta care a avut probleme destul de mari. Vreau sa imi pun si eu, dar inainte as dori sa aflu si parerile voastre. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

buna intrebare! la controlul de la 6 saptamani de la nastere mi-a spus ginecoloaga ca exista un model mai nou de strilet, cu eliberare lenta de hormoni, parca, si care costa in jur de 4 mil. deocamdata sunt pe anticonceptionale de alaptat, dar va trebui sa ma gandesc la sterilet pe termen lung si cam am reticente. am citit si articole pro si contra, dar doctora zice ca e ok, nu e nici un pericol. astept si eu parerile voastre.

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Eu am luat anticonceptionale 2 ani, acum fac pauza 6 luni dar medicul meu ginecolog mi-a recomandat ca in loc sa reincep cu anticonceptionale dupa aceasta pauza, sa-mi pun sterilet. Si eu, ca si voi, sunt intr-o mare dilema. Nu prea imi surade ideea unui obiect strain in corp ... mi-e foarte teama de infectii. De altfel, s-a mai discutat pe forum acest subiect...si au fost cam multe pareri contra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Nici eu nu suport ideea de sterilet!
Iar pilulele ingrasa...
Ce naiba sa ne facem mai fetelor?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

Eu am avut sterilet. Stii cum a fost? Menstruatii de vreo 2 saptamani, foarte abundente si dureroase..... Dar.... nu-i la toata lumea la fel.
Si inca ceva: nu pastilele ingrasa.... ci ideea! Orice pilula anticonceptionala trebuie prescrisa in urma unor dozari (analize) horomonale. Ce merge la mine (microgynon) nu merge la tine....
Eu il admir din tot sufletul pe un prieten al meu care si-a facut vasectomie.... asa ca nevasta-sa a scapat de pastilute!

Lidia
Este imposibil sa-i multumesti pe toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaD spune:

Si sotul meu e dispus sa-si faca vasectomie, dar intai mai vrem peste 2 ani un bebeu si pana atunci ce facem ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

mamaaaaaaaaaaaaaaa, ce barbati!

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami1977 spune:

Draga oaana sa stii ca un sot tare dragut. Al meu nici nu vrea sa auda asa ceva.
Felicitarile mele ca te iubeste asa de mult.
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Eu mi-am pus sterilet cand avea David 4 luni...adica acum 11 luni. Am alaptat pana acum 3 luni, si cat timp am facut asta, ciclurile au fost de 2-3 zile, cu putin sange si nedureroase. De 3 luni incoace, am cicluri foarte abundente...de la luna la luna mai rau, fara dureri mari (suportabile). Ultimul a fost de 2 saptamani...acum sunt pe ciclu de 6 zile si curge ca in prima zi. Nu ma doare nimic, ...inainte de a naste aveam cicluri nereulate, care tineau 6-7 zile si erau si dureroase. Cu toate aceste nu as renunta la el. NU am simtit nimic cand mi l-a pus si-mi ofera siguranta. La controale ma duc periodic, si pana acum nu am probleme. (precizez ca eu nu am alta alternativa...nu am voie anticonceptionale)

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Felicitari fetelor cu asemenea barbati. Eu am menstruatia foarte regulata, fara dureri, si de aceea imi este teama, daca o dau peste cap?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancamiruna spune:

Salut, sunt si as avea si eu ceva de spus despre sterilet Loredanei.
Eu mi-am pus sterilet cind fetita mea avea un an si ma simt excelent. Imediat dupa montare am avut asa zisul ciclu fals care este produs de montarea insasi si care a durat 3-4 zile.Datorita acestui fapt se recomanda montarea steriletului pe ciclu, ca sa nu ai de doua ori intr-o luna singerare.Dupa care mi-a venit ciclu la data la care trebuia sa-mi vina dar a fost mai abundent decit de obicei. Acum,dupa 6 luni, am un ciclu normal care dureaza 4-5zile, ceva mai abundent in a doua si a treia zi.
Secretul steriletului este sa nu fie montat decit la o femeie perfect sanatoasa(fara rani pe col sau altele),ciclul natural al acesteia sa nu fie foarte abundent pentru ca steriletul il va face si mai abundent si medicul ginecolog sa fie foarte bun.Daca nu ai unul de incredere eu i-ti recomand doctora mea cu, care am si nascut.
Dupa parerea mea steriletul este cea mai buna metoda contraceptiva la acest moment. Succes.

Mergi la inceput