Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

LA MULTI ANI SARBATORITILOR ZILEI!!!
SA FITI CUMINTI SI SANATOSI SI MANCACIOSI CA FRUMOSI SUNTETI CU TOTII!!!
Ioana, mercic, am fost la Cora si mi-am inhatat servetelele!
In prealabil mai fusese si sotul o data si el i-a spus domnisoarei care dadea servetelele astea ca sotia lui a fost foarte suparata ca s-a intors acasa fara servetele; si cucoana l-a pus sa astepte 10 min ca sa mai aduca ca nu mai avea acolo si intre timp sa se linisteasca, sa fumeze o tigara, sa bea o cafeluta; si al meu sot a zis ca n-are timp sa mai astepte si cucoana: pai, vai, vai, ce-o sa mai zica sotia d-voastra daca veniti din nou fara servetele? haideti, va rog, mai asteptati un pic, sa nu va dea afara din casa! hihihi!
Ioana, se pare ca ajungi des in zona mea, Cora Lujerului e la 5-10min de mers cu masina de la mine sau aproape juma de ora pe jos; si mie imi place acolo; si inca ceva, eu am aparatori de silicon de protectie si mai am si d-alea colectoare de lapte, scoici se numesc si nu le-am folosit niciodata pt. ca n-am avut nevoie; doar am desfacut cutia; daca le vrei, ti le dau tie!
Aura, tu stai chiar langa COra, cred ca faci 5 min pe jos, nu? Superrrr!!!
Codrutza, bafta la vaccin!!! Sper sa nu faca Petra temperatura!
Orezul simplu de la Nestle eu zic ca nu constipa, Ana se comporta bine si si ea are o usoara tendinta spre constipare, vad ca si Irinei ii sunt bune; Orezul cu porumb de la Milupa despre care ti-a scris Cristell pe noi ne-a constipat; acum stii cum e, in fct. de organismul fiecaruia, proband si mancand!
Aura, tu de ce ii dai calciu lui Gabriel? I-ai facut analize? sau asa ti-a recomandat doctorul? ca si a mea era banuita ca n-ar avea calciu si fier ca era mai palida si cand i-am facut analizele a iesit cu calciu peste si fier ok!; si ca urmare i-am intrerupt o perioada vigantolleten-ul;


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

A venit postasul cu indemnizatia ! Ma scap la cumparaturi.

Bona pana acum e ok, mi-a facut deja curat in bucatarie, acu face supa, ca bb doarme.

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diafera spune:

Godzila , se misca de pe spate pe burtica si apoi ramane asa... . Baiatul Nadinei stiu ca face doar miscarea inversa .
Ioana nu esti singura "masochista". Al meu nu are dintisori inca .. dar are o putere in gingii cand il mananca....de ma urc pe pereti de durere cand imi trage o muscatura.. Inainte credeam ca asta este modul lui de a arata ca ii displace sa il fortez sa suga.. dar de fapt.. ieri am constata ca simte nevoia sa roaga ceva .. si daca e si moale precum tzitzi... e si mai bine .. pt el .

Aura si Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Gata, Aura, am citit, fontanela-i mai mare; ce intelegi tu prin calciu gluconic? gluconat de calciu, cutii de cate 5 fiole? ca eu am 2 cutii si nu le folosesc, daca-ti sunt bune ti le dau tie!
Godzila, eu zic ca tratament cu ser se face la nevoie; ideea e ca fata mea continuu e mucioasa, cu mici pauze, dar putin, adica nu o deranjeaza la dormit, doarme cu gura inchisa dar uneori se aude o fornaitura si eu zic atunci ca e mucioasa si ii dau ser; oare fac rau? asta se cheama mucios sau nu? sa nu exagerez cu apa asta...
Eu am pat pliant ABC Design dar i-am cumparat si salteluta separat;


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diafera spune:

Miflore, da, despre gluconat de calciu vorbeam ! Esti sigura ca nu iti trebuie? Ziceai ca ai facut analize la bb de calciu si fier. Cat i-a iesit hemoglobina? La al meu a iesit 11 si tot i-a dat fier.
Legat de mucisori.. eu cred ca cu cat ii pui mai des ser in nasuc cu ata va fornoi mai mult. Eu l-am rezolvat cu Marimer si pompita de la chicco. acum il mai curat periodic cu un betisor de urechi normal inmuiat in ser. Si nu fornaie de mult timp. Poate fetita ta are o problema mai deosebita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Vera,daca Matei adoarme,eu nu-l mai trezesc pentru baie.Deja am inceput sa-i fac la doua zile baitza.Daca-i stric somnul e foarte marait.Patuturile pliante care se pot face tarc au salteluta inclusa.

Miflore,Ca gluconic = gluconat de Ca.Bine ca v-ati recuperat servetelele.Noi avem in Metro oferta asta.

Aura,nu ai incercat sa-i dai Ca diluat in lapte sau ceai?

Ce ma bucur ca pot sa scriu si eu colorat.Inainte foloseam Mozzila si nu reuseam.

Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz spune:

Buna dimineata fetelor si "La multi ani" bebelusilor sarbatoriti azi!

Aura, sanatate multa si succes la doctor. poate scapa Gabriel doar cu unguent, sa nu fie cazul sa-l mai chinuie cu cine stie ce. Oricum stiu dr ce sa faca. Asa e, stai langa Cora Lujerului? De ce am retinut eu ceva de Moghioros cand am mai vorbit noi? Si eu merg frecvent acolo la cumparaturi. Poate ne intalnim.

Miflore, eu stau la Piata Gorjului, cred ca suntem destul de aproape. Si eu vreau sa schimb caruciorul, asta e tare greu dar mi-a pris bine iarna. Luna viitoare se anunta temperaturi de peste 20 grade, asa ca ne pregatim de plimbari prelungite.

Nadina, o sa vina si ziua aia, sper sa ne intalnim pana incepi serviciul, pe urma cred ca o sa fie mai greu la programul tau.

Jadi, Bianca mea mananca exact la fel, dimineata nu trece de 80 ml, desi presupun ca ar trebui sa i se faca foame pentru ca desi se trezeste des, nu papa nimic noaptea, in schimb la ultima masa se apropie de 200 si uneori ii si depaseste. Si ea nu ia antibiotic, asa mananca ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Miflore si sotul meu stia de oferta dar am inteles ca tre' sa iei 2 pachete Jumbo mici si iti dau nu 144 sevetele ci un pachetel cu cateva servetele...nu stiu cate ca nu am luat niciodata. Si zice el ca nu e rentabil caci pretul un pachet mare Jumbo = pretul 2 pachete mici = servetelele de rigoare asa ca daca faci socoteala tot acolo iesi. El a fost in Cora Militari poate altundeva este alta oferta.

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

salutare, mamici!

m-am tinut de vizite we asta si iar am ramas in urma cu cititul...

tocmai am oprit supa de zarzavat a lui bb si am pus la fiert si o juma de piept de pui. tre sa va zic ca am de lupta cu el ca nu-i place carnea si prea mult nici branza (aseara a mancat-o totusi).

altfel, bine ca ati zis ca nu se mai fabrica gluconat de calciu (de unde aveti info?) pentru ca tocmai m-a sunat asistenta sa vina vineri sa-i faca d3 si tre sa-i dau 10 zile si calciu d-asta si vitamina c asa ca tre sa-mi fac stoc si pentru d3-urile care vor mai fi (apropos, s-o intreb pana la ce varsta se face...). am optat pentru injectabil si nu picaturi pt ca mi-era teama ca nu le inghite si implicit nu asimileaza.

eu nu i-am facut pana acum nici un fel de analize lui florin: arata foarte bine si nici nu au fost simptome care sa-mi ridice intrebari. voi ati facut analizele din proprie initiativa sau v-a solicitat pediatrul?



LiaMia, mama lui Florin (31 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Diafera,
Eu ii dau calciu lui Stefan, 10 zile pe luna...il scuipa si al meu...dar ii dau cu seringa de 3 ml in gura si il inghite de musai. Mie mi s epare destul de gros siropul....dar asta e. Noi il luam pentru ca suntem mari si lungi. Masor o l-ita si ii dau in gura.


Vero





http://community.webshots.com/user/hildegard122

Mergi la inceput