Cum sa imi ajut sora?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Ramba normal ar fi asa, ok tu sot gasesti o persoana cu care iti place sa te conversezi si te simti nemaipomenit de bine discutand cu acea persoana, pai o prezinti sotiei, NU iti faci numai tu program si de nevasta copil te doare in spate, va faceti program impreuna toti 3, ca poate si sotiei ii face placere sa participe la discutii, iesiri la teatru, opera...

Stii ... asta e praf in ochi, barbatii de multe ori nu recunosc ca e ceva la mijloc, si incep tot ei cu reprosuri ca tu nu esti asa cultivata ca X, cu tine nu am ce vorbi, nu iti place filozofia, nu ma regasesc alaturi de tine..... ok vrei sa te culturalizezi, citeste carti, acum se gasesc peste tot, de care vrei, vorbitul pe anumite teme si iesitul cu o persoana pentru ca gandeste la fel ca tine mi se pare pierdere de vreme.... bun iti permiti sa fii asa de visator cand esti singur si faci ce te taie capul, dar cand acasa te asteapta o sotie si copilul....

si apoi acea persoana mi se pare perversa, probabil a obtinut ce a vrut, sa o desparta pe sora ta... pacat ca prostu' nu isi da seama... asta e cand asculti balivernele unora....

vorbesc asa pt. ca si eu oarecum am fost intr-o situatie asemenatoare, eram avocat si un mosulica de vreo 70 de ani, care parea f. de treaba, respectuos si foarte cultivat, dupa ce l-am reprezentat in niste dosare, tot ma cauta ba sa ma intrebe una, alta, ba ca ar vrea sa inceapa nu stiu ce businessuri si are nevoie de sfatul unui avocat si tot asa, incat ajunsem sa ne vedem zilnic, timp in care ma tot invita la pranz sa luam masa in oras pe la nu stiu ce restaurante sofisticate, sotul meu (prieteni fiind atunci) ma suna pe mobil si pe mosulica il deranja ca de ce ii raspund la telefon ca de suntem in toiul unor discutii importante, si tot asa, pana a inceput sa ma calce pe nervi, in final am inteles ca totul era vrajeala el nu vroia nici un business si astepta ca eu sa-i cad in plasa... asa ca toate astea sunt bulshituri....apoi i-am zis in fata ... domnule dumneata nu ai nevoie de un avocat vrei o dama de companie....si stiti ce mi-a zis, ca e barbat si i fierbea sangele in vene.....
uhh ma si nimerise pe mine .. mosnegii si babele sunt mai periculosi decat astia mai tineri, ca au timp de urzit planuri diabolice...

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Eu sunt alaturi de ea, indiferent ce decizie ia. Probabil ca saptamana viitoare va pleca mama mea la ea sa o ajute.
Si ea poate filozofa, poate merge la opera si la teatru, dar cand ai un copil se cam schimba prioritatile. Ei totusi sunt singuri acolo si nu au cu cine lasa copilul sa mearga oricand are el chef la teatru, opera sau altele.

http://photos.yahoo.com/ramonarump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Ramba, sunt si eu de acord cu fetele sustine-o intiferent de decizia pe care o va lua, acum are nevoie de un umar, iar daca mama ta va merge acolo cred ca iiva fii mult mai usor sa ia o decizie, in alta ordine de idei, copilul nu l-a facut singura, ea sa stea acasa si el sa fie liber?, sunt multe activitati care se pot face ziua cu un copil de 5 ani, zoo, circ, teatru, parc, parc de distractii, asa participa la educatia copilului sau si isi petrce timp in societate cu famila.
Eu nu cred ca i-as accepta nici macar un prieten barbat, sotului meu, pentru atatea intimitati, discutii si distractii!
Multa intalepciune ii doresc lui mai ales, sa revina la famile, la cele doua fete care il iubesc cu adevarat!
Multa sanatate!

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

va multumesc pentru raspunsuri. Sper ca sora mea sa isi recapete echilibrul, iar lucrurile sa se rezolve in cel mai bun mod pentru ea si pentru copil.

http://photos.yahoo.com/ramonarump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Daca el i-a marturisit sotiei ca nu e nimic intre el si d-na de 48 ani, pina la proba contrara nu are ce sa zica...
Am intilnit si eu pe cineva ( pe net) -care chipurile avea acasa o sotie care nu il intelegea , nu era la acelasi nivel cultural ca el, asa ca tipul isi cauta prietene cultivate ! Initial am zis ca are dreptate,am discutat online...insa m-am oprit! De ce sa te casatoresti cu cineva al carui nivel `telectual nu te satisface ? O femeie e buna numai la cratita, la curatenie, la spalatorie, la crescut copii, pt ca mai tirziu sa vrei sa iesi cu alta 'superioara'?

Dar daca schimba rolurile: sta d-na cultivata acasa, ii lasa copilul in grija si sotul isi ia sotia in oras, sa o 'cultive' ? Cum li s-ar parea 'platonicilor'?


Doar gindul care trece prin inima are putere (H. Miller)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Doamneee ca mare tie gradina!!!!!

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alunita spune:

Draga Ramba
Este intr-adevar o situatie grea ptr sora ta.
Dar am si eu o intrebare:Madam de 48 ani a fost casatorita sau are vre-un iubit?
Nu pot sa inteleg ce fel de prietenie e asta cind el isi neglijeaza sotia?
Nu zic ca intre femeie si barbat nu poate sa existe prietenie.
Exemplu pot fi eu si sotul meu.
Eu am ca prieten barbat, care este cu citiva ani mai mare ca mine, dar este mai tinar ca sotul meu, eu vorbesc cu el in toata ziua, si sotul meu nu-mi reproseaza acest fapt, ptr ca stie ca il iubesc si nu se simte neglijat.
La fel si sotul meu are prietena o femeie, mai tinara decit el cu 3 ani.Ei pot discuta la telefon cite o ora.
Dar prieteniile noastre nu ne afecteaza casnicia nici intr-un mod
ptr ca tot timpul liber ni-l petrecem impreuna, iar cu prietenii doar la telefon si internet.
Am scris aceasta ca sa intelegi ca ceva nu e curat intre aceasta madam de 48 si sotul surorii tale.Si daca el pune pe primul loc aceasta "prietenie", ajungind sa-si paraseasca sotia.Atunci eu cred ca aici nu e vorba de "prietenie" sau "iubire platonica" precum spune el,aici miroase a inselaciune.
Nu pot sa cred ca ei isi petrec timpul doar la film si discutind pe teme filosofice.
Aceasta este parerea mea.
Ii doresc surorei tale sa ia o decizie corecta ptr ea.
Bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Respectiva doamna este casatorita si are si copil. Dar sotul ei are o amanta si l-a gasit pe cumnatul meu sa-i planga pe umar. Pe ea nu o pot intelege, pentru ca e constienta ca datorita ei s-ar putea destrama o casnicie si ar trebui sa respecte proverbul: "Ce tie nu iti place, altuia nu face".

http://photos.yahoo.com/ramonarump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Chiar ca mare ti-e gradina!

Bun, sa admitem ca nu-i nimic intre ei,ci doar o simpla prietenie.De ce nu o face domnu` prietena de familie.Sa iasa impreuna(si cu sotia si cu "platonica") la opera, film, teatru sau unde i-o mai trazni lui prin cap.
Asta cu nevoia de independenta a lui mi se pare o tampenie.Numai barbatii au nevoie de independenta ???
Clar, omu` are o problema cu femeile mai in varsta.Daca sora ta vrea sa traiasca si cu problema lui....e hotararea ei.
Tu nu poti decat s-o sustii, indiferent de hotararea ei.

Dar de ce sora ta nu face urmatorul lucru.Cand pleaca sotu` la teatru sa ia si copilul .Sau la film....de ce nu?Stiu ca e o prostie asta dar stateam si ma gandeam daca sotul meu ar veni cu astfel de iubiri platonice....i-as da vreo cateva zile copiii si as pleca si eu sa-mi caut independenta, sa ma cultiv.Pana la urma si noi suntem oameni.

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alunita spune:

Iata si principala rpoblema draga Ramba.
Aceasta madam il foloseste pe cumnatul tau ptr a se razbuna pe sot, ptr a-i demonstra sotului ca si ea isi poate face un amant si inca mai tinar ca ea, dar el fiind naiv s-a prins.
Eu cred ca asta e adevaratul motiv.
Cind madam se va satura de el si ii va da papucii la cine crezi ca va bate la usa desigur ca la sora ta.
Daca sora ta isi doreste un sot care va veni si va pleca, atunci nu are de cit sa astepte cind se va plictisi madam de el.
Imi cer iertare daca am fost prea directa, dar asta e realitatea.
Sincer ii urez surorii tale numai fericire si bafta.
Pupici

Mergi la inceput