Cum sa imi ajut sora?

Cum sa imi ajut sora? | Autor: Ramba

Link direct la acest mesaj

Iata ce se intampla:
Sora mea este casatorita cu un barbat mai tanar decat ea cu 5 ani si au un copil de aproape 5 ani. Intotdeauna m-am temut ca el isi va gasi una mai tanara si o va parasi pe sora mea.
S-a intamplat exact contrariul: s-a indragostit de o doamna de 48 de ani, el avand 33. Aceasta femeie este pentru el un idol, un model. Dragostea lor este platonica, zice sora mea.
Ea nu a putut suporta aceasta situatie, a vorbit urat cu el, i-a facut viata amara.
In decembrie l-a pus sa se mute si au stat 2-3 saptamani separat. la insistente lui, l-a acceptat inapoi si au petrecut sarbatorile impreuna.
Dar el a continuat sa se intalneasca cu cealalta, fapt de neacceptat pentru sora mea.
Datorita tensiunilor acumulate intre ei, a scandalurilor pe care i le facea sora mea, el a decis sa se mute din nou si pe 15 ianuarie a plecat de acasa.
Sora mea este intr-o situatie critica in acest moment: penduleaza intre disperare si acceptare.
Ea traieste in Austria, eu in Romania. Am vorbit cu ea pe internet, i-am dat telefon, am incercat sa o sprijin, sa o fac sa inteleaga ca atata timp cat se poarta urat cu sotul ei il va pierde, chiar daca el a generat aceasta stare de fapt.
Nu am vrut sa ii supar pe parintii mei cu aceasta veste, speram ca lucrurile sa se rezolve si ei sa nu fie nevoiti sa sufere fara sa poata face nimic.
Aseara sora mea a sunat-o pe mama si ia spus ce se intampla si a chemat-o la ea. Legaturile intre sora mea si mama sunt foarte slabe si tare mi-e teama ca daca va merge mama la ea, sora mea isi va varsa asupra ei nervii si supararea.
Nu stiu ce sa fac, nu stiu cum sa o ajut pe ea sa isi recapete echilibrul.
Poate imi dati voi o idee...

http://photos.yahoo.com/ramonarump

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Initial creeata de Ramba
am incercat sa o sprijin, sa o fac sa inteleaga ca atata timp cat se poarta urat cu sotul ei il va pierde, chiar daca el a generat aceasta stare de fapt.



Eu nu m-as purta nicicum ! Odata dat afara, nu l-as mai fi primit inapoi. Tu, ca sora, ar trebui sa o sustii sa nu il primeasca. Sau vrei sa vina acasa ( timp in care, ranita, sora ta va continua sa se poarte urat ) si sa continue sa se intalneasca si cu tinerica de 48, ca vezi Doamne, e dragoste platonica ? Zau ? Si in timpul asta ce fac ? Tinerica ii spune povesti ?
Doamne, nu pot sa cred, ca tu, ca sora, ii spui sa se poarte frumos, sa il ierte ! Am si eu o sora mai mare, dar daca i s-ar intampla asa ceva, as fi prima care l-as arunca pe usa pe respectivul ! In nici un caz nu i-as cere sa se poarte frumos cu el, pt ca a inselat-o si culmea culmilor, sa-l primeasca inapoi !
Fii alaturi de ea, pt ca e clar ca sufera cumplit, dar... parerea mea: in nici un caz asa !

Raza de soare

Pana-mi fac cont, aici ma puteti vedea, la proba finala:

http://community.webshots.com/user/mokosistaf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Sora mea chiar il vrea inapoi si el vrea sa fie cu sora mea, dar cu conditia ca ea sa accepte prietenia cu doamna respectiva, ceea ce ea nu poate (lucru de inteles de altfel). Au un copil de crescut impreuna, care sufera datorita acestei situatii. Sunt singuri printre straini.
Modul lor de viata si de gandire imi da motive sa cred ca aceasta dragoste este platonica intradevar. El se intalneste cu acea doamna si merg impreuna la film, la opera, discuta de cate in luna si in stele. Deci a gasit ceva la ea ce nu avea la sora mea, pentru ca inevitabil dupa o perioada lunga de convietuire si mai ales cand ai si un copil de crescut, nu poti merge tot timpul la film, la opera sau sa discuti filizofie. El se comporta ca un adolescent, sora mea il domina pana acum, iar acuma gasit pe altcineva care sa-l domine.
Au fost si la consiliere, iar acolo au aflat ca el are totusi nevoie de independenta.

http://photos.yahoo.com/ramonarump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumph2in1 spune:

Buna ramba!

imi pare rau ptr sora ta.

mie mi se pare ca ea ar trebui sa ia o decizie: cu sau fara sot?
frustrarea si supararea sunt de inteles dar isi consuma nervii degeaba, atata timp cat nu ia o hotarare.

sa faca bilantul: plus si minus si sa decida ce e mai bine ptr ea si copilas. oricum trebuie sa poarte o discutie cu sotul, in care sa clarifice ce vor face? ce are el de gand? eventual sa satbileasca un perioada de gandire dupa care sa traga linie si concluzie. situatia nu e corecta pentru nici unul din cei implicati.

nu stiu insa ce ai putea sa faci pentru ea, asa, de la distanta..doar sa o sustii moral, sa fii un umar de nadejde si s-o ajuti sa ia decizii - si asta doar ea poate face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumph2in1 spune:

scuza-ma nu ti-am vazut ultimul post...

interesant faptul ca el isi satisface nevoia de conversatie si socializare alaturi de o "doamna bine" din afara relatiei lor.

fiecare dintre noi are aceste nevoi si pot fi satisfacute fara sa ne jignim partenerul de viata sau sa punem relatia de familie in pericol. nu mai inteleg: s-a incurcat cu doamna respectiva sau nu?

daca nu, atunci sora ta poate sa treaca peste gelozie? iar el, daca tine la sora ta, poate ca ar trebuie sa-si reconsidere "relatia cu doamna" si sa petreaca timp de calitate cu doamna lui de acasa!

asta e parerea mea, multa putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Cum am mai spus: relatia cu doamna respectiva este platonica, dar el a afirmat ca o iubeste, dar asta nu implica faptul ca vrea sa sa se culce cu ea.
El vrea ca sora mea sa accepte aceasta prietenie, dar asta implica faptul ca o mare parte din timpul pe care el ar trebui sa-l petreaca cu familia, sa fie sacrificat pentru aceasta prietenie. Lucru pe care sora mea nu il accepta, pe buna dreptate de altfel.

http://photos.yahoo.com/ramonarump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

ramba,nu pot decat sa-i dau dreptate razei de soare...cum adica are nevoie de independenta si se duce la opera cu cucoana?Inainte sa o sfatuiesti pe sora ta sa accepte si sa se mai poarte si frumos...TU ai accepta asta?Eu nu.Au un copil de 5 ani-cu copilul ala poate face multe acuma..lui ii arde de restaurante si opera cu ailalta????Si nevasta sta acasa,ingrijeste copilul,spala,gateste...normal ca nu mai e de nasu lui musiu,caruia i s-a facut de discutii la nivel inalt.Ce m-am enervat.Daca ar scoate-o pe sora ta la opera sau la teatru..ce n-ar face fata?Nu o considera suficent de elevata,de culta?Eu cu un barbat care gandeste asa n-as sta nici moarta.Si vezi doamne psihologul i-a zis ca are nevoie de independenta...sa_ti mai si fie mila de sufletul lui

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherry22 spune:

Sunt perfect de acord cu ce a zis Raza de Soare-cum poti sa o sfatuiesti sa primeasca inapoi un barbat caruia ii curg balele dupa o sfrijita?(scuzati-mi exprimarea)? Ce fel de om este el? Cum adica, dragoste platonica? Hai sa fim seriosi, omul are o relatie cu baba respectiva si tu o sfatuiesti pe sora ta sa-l accepte si eventual sa-l si consoleze? Eu una i-as trage un mare sut in fund si mi-as vedea linistita de viata mea si de copil, care nu merita un astfel de tata.
Parerea mea.
Nu te supara ca sunt asa categorica, dar nu pot sa inteleg astfel de situatii. Asa sunt eu, mai radicala.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Sora mea il considera barbatul vietii ei si il vrea inapoi. Daca ea ar fi hoarat ca faptele lui sunt atat de grave incat vrea sa se desparta de el, as fi sustinut-o in acest sens, dar daca ea vrea sa se impace cu el, eu nu pot sa ii spun sa se desparta, ci doar sa caut modalitati prin care ar putea reveni la normal.

http://photos.yahoo.com/ramonarump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Ok. Dar cred ca si sotul in cauza ar trebui sa o considere 'femeia vietii lui". Si nu mama copilului si gospodina de acasa. Ilvrea inapoi...atunci sa stea sa se gandeasca bine. Eu una nu as accepta asa ceva. Poate si sora ta vrea la film, la opera. Dar nu, el are companie "aleasa" pt asa ceva! Cum crezi ca va reactiona ea cand, de exemplu, ar vrea sa iasa toti 3 la un suc si el ii va spune...scumpo, imi pare rau dar eu am program de opera cu tanti elevata pe care o iubesc! Mi se pare hilar! Trebuie sa vorbeasca cu el. Dar mie daca sotul mi-ar spune : stii o iubesc, dar nu ma culc cu ea, l-as trimite sa o iubeasca in continuare...platonic sau nu! Sprijina-ti sora..are nevoie de asta ca sa depaseasca situatia!

quote:
Originally posted by Ramba

Sora mea il considera barbatul vietii ei si il vrea inapoi. Daca ea ar fi hoarat ca faptele lui sunt atat de grave incat vrea sa se desparta de el, as fi sustinut-o in acest sens, dar daca ea vrea sa se impace cu el, eu nu pot sa ii spun sa se desparta, ci doar sa caut modalitati prin care ar putea reveni la normal.

http://photos.yahoo.com/ramonarump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Intrebai cum sa iti sustii sora: sustine-o emotional, arata-i ca esti langa ea si iti pasa, pentru ca la ora actuala cred ca are foarte mare nevoie de cineva care sa o asculte si sa o inteleaga.

Dupa ce se linistesc apele, va alege ea singura cea mai buna solutie pentru ea.

Si cum cea mai buna solutie pentru mine, sau pentru tine, nu este si cea mai buna pentru altul... las-o sa decida cind vrea, ce vrea, fara sa incerci sa o influentezi, si fii de partea ei indiferent ce cale alege.

Eu asta as face, daca ar fi vorba de sora-mea.

Elise

Mergi la inceput