FIV 56

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Gina, nu ti le-a mai dat sa le repeti ptr ca ai mai facut o data sau de ce? si totusi, ai dreptate, ai putea sa repeti FSH-ul, poate si-a modificat valoarea. Daca e mare ce se intampla? iti da vreun tratament, ca eu sunt novice in materie?



Andreea.Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Buna, fetelor!
V-am citit mereu, dar nu prea am mai scris in ultima vreme... se pare ca voi face FIV mai devreme decat planificasem initial, respectiv prin mai. Cine a facut la Giulesti, stiti cumva in ce perioada este concediu pt fiv (eu imi amintesc ca in lunile iulie si august, dar nu sunt foarte sigura)?
Gina si celelalte fete care se pregatesc pt FIV, multa bafta in continuare! Analizele cand sunt facute ultima oara? FSH-ul si celelalte dozari hormonale eu le-am facut la medicover-synevo, preturile sunt accesibile. Cu ce vei face stimulare?
Despre menogon, a mai fost o perioada cand nu se mai gasea in farmacii (prin vara), apoi situatia a intrat in normal... dar pt cine face FIV la giulesti, am inteles ca se poate cumpara de la ei, este adevarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

multumesc fetelor,
banuiesc ca nici un medicament ptr stimulare nu e compensat ...asa?
pupici
danita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Am si eu o mica intrebare: la cat timp de la 1 zi a cm se incepe tratamentul?
Nu de alta, dar la sfarsitul lunii ianuarie imi va veni cm, vreau sa vorbesc cu dr si cum am o parte din analize facute, as vrea sa-mi fac, asa, pentru mine, un plan de atac, sa stiu ce ma asteapta in viitor.
Multumesc si si bafta.

"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice
Poze dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Bety depinde de fiecare medic. Eu am inceput inhibarea hormonala in a 2-a zi a CM.

Danita intreaba la Casa de Asigurari de Sanatate cum sa faci sa compensezi medicamentul. Se afla pe lista medicamentelor compensate, prin urmare asa ar trebui. Eu am reusit.

Gina unele analize sunt valabile ~ 6-12 luni. Daca nu sunt mai vechi inseamna ca nu mai e cazul. Asa mi s-a zis si mie cand voi incepe din nou tratamentul nu voi face decat estradiolul.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Bety tratamentul pentru FIV se incepe in ziua a 2-a sau in ziua 21-a a ciclului. Iti doresc succes!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

KLA FELICITARI
Avalon la Giulesti sunt in concediu toata luna augustcei de la FIV, atat, iar medicamentele le poti cumpara si de la ei, din spital. Avantajul daca le iei de la ei este ca daca nu le folosesti pe toate ,le poti duce inapoi si-ti returneaza banii.
Gina daca faci FIV la Marinescu si a trecut mai putin de un an nu te mai pune sa refaci analizele, tratamentul ti-l prescrie dupa felul cum ai reactionat la precedentul.
Bety totul depinde de ce fel de tratament ti se prescrie, sunt 2 protocoale: lung cu dipherelin de 3.75 pt inhibare , se asteapta noul CM si apoi stimularea, cum a facut Lachi , sau scurt cu dipherelin de 0.1 care se face zilnic impreuna cu tratamentul de stimulare.
Salutari la toate fetele si cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Multumesc-multumesc!
Deci...protocolul lung incepe din ziua 21, iar cel scurt din ziua 2?!
Am inteles bine?!


"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice
Poze dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Moniland, te rog frumos sa ne spui si noua cum ai procedat efectiv pt compensarea medicamentelor, ce suma ti s-a compensat. Mersi!
Cristinci, multumesc mult pt raspuns! Inteleg ca tu ai facut la giulesti, tu cate zile ai stat acasa dupa punctie (sau cate zile se recomanda sa nu mergem la serviciu)?
Daca eu incep diphereline 3,75 in ziua 21 a cm (protocolul lung), dupa cate zile vine ciclul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Avalon si eu am inceput tratamentul in ziua 21 a ciclului. Eu faceam injectii zilnice cu Dipherelin (0,1 mg) si sangerarea a aparut cam cu doua zile intarziere fata de normal, daca bine mai tin minte (prin ziua 31-32 a ciclului).

poze

Mergi la inceput